Dostávam menej práce a menej peňazí

5. apr 2023

Prosím o pomoc s nasledujúcou vecou. Prajem na tpp, mám 12ky, krátky a dlhý týždeň. V práci máme brigádnikov, ktorý zaskočia, keď je niekto chorí alebo si vezme dovolenku..
Je tu kolegyňa, ktorá tu pracuje dlhšie a vzala sem svoju kamošku na brigádu. Vedúca za mnou prišla s tým, že mi nedáva smeny, že nech si vezmem voľno, ale dáva ich tej brigádničke. Samozrejme mám menej peňazí tým pádom. Proste berie mi šichty.
Môžem sa nejak brániť alebo čo s tým robiť?
Asertívna zrovna moc nie som.

a_alexandra_a
5. apr 2023

A čo ty na to? Či ona ti povedala, že ti nedá zmeny a ty si sklopila uši a povedala dobre? Veď sa spýtaj z akého dôvodu, či je s tebou nespokojná alebo čo je vo veci.

autor
5. apr 2023

@a_alexandra_a Povedala, že aby aj tá brigádnička mala nejaké smeny.

laila22
5. apr 2023

Povedz šéfke, že Tebe nechá úväzok ako si mala a nech, nechá doma kolegyňu čo dotiahla brigádničku

h2
5. apr 2023

A čo máš napísané v pracovnej zmluve?

miriam11
5. apr 2023

Keď ju tam dotiahla kamoška, nech sa s ňou ona so smenami podelí 🤔😉. Mala si šéfke povedať, že potrebuješ peniaze, že tento prístup sa ti nehodí.

autor
5. apr 2023

@h2 No mám zmluvu na neurčito

h2
5. apr 2023

Ale počet odpracovaných hodín a plat som myslela.

autor
5. apr 2023

@h2 Plný úväzok mám, hodiny podľa zmluvy nedodržuje. Mám menej hodín ako na zmluve.

lubisvecko
5. apr 2023

Tak by som jej povedala, ze v zmluve mam to a to, tak ocakavam proste aj pracu na tolko hodin. Ty nemozes zato, ze nema aku pracu dat brigadnicke a je nemyslitelne aby si ty ako kmenovy zamestnanec na to doplacala.

autor
5. apr 2023

@lubisvecko Veď toto. Ony sú všetky asi kamošky, takže tak.

autor
5. apr 2023

V tej iste spoločnosti pracuje aj môj manžel a ten bol teraz chorý, bol na PN. Doktorka mu PN ukončila, keďže už je ok a môže do práce, ale vedúca povedala, že nie, že ona tam už má brigádnika do konca týždňa.

marcellka32
5. apr 2023

To čo je za firmu, by som tam poslala IP

januska12323
5. apr 2023

To je nejaká pofiderna firma, nemôžu ti dať menej práce ako máš v zmluve. A to s mužom už vôbec nechápem, on ukončil PN a teraz ako čo má byť doma len tak?

rakywanda
5. apr 2023

Svoju žiadosť, otázky adresovať zamestnávateľovi písomne, žiadať písomné vyjadrenie a šup s tým na inšpektorát práce.

autor
5. apr 2023

@januska12323 Áno, muž ukončil PN a musí byť zadarmo doma, lebo ona tam dala brigádnika

dzina007
5. apr 2023

No neviem,u nas ak mame zamestnancov pre ktorych kvoli ponizenej vyrobe nemame pracu tak su sice doma ale s nahradou mzdy pretoze je to prekazka na strane zamestnavatela

Nemozes byt doma zadarmi, ved aj odvody musia platit.

§ 142 Prekážky na strane zamestnávateľa
§ 142
Prekážky na strane zamestnávateľa
(1) Ak zamestnanec nemôže vykonávať prácu pre prechodný nedostatok spôsobený poruchou na strojovom zariadení, v dodávke surovín alebo pohonnej sily, chybnými pracovnými podkladmi alebo inými podobnými prevádzkovými príčinami (prestoj) a nebol po dohode preradený na inú prácu, patrí mu náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.
(2) Ak zamestnanec nemohol vykonávať prácu pre nepriaznivé poveternostné vplyvy, poskytne mu zamestnávateľ náhradu mzdy najmenej 50% jeho priemerného zárobku.
(3) Ak nemohol zamestnanec vykonávať prácu pre iné prekážky na strane zamestnávateľa, ako sú uvedené v odsekoch 1 a 2, zamestnávateľ mu poskytne náhradu mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

macekovam
5. apr 2023

A normu spĺňas? Možno chce odbúravať nadcas

autor
5. apr 2023

@macekovam Jasné, nerobí viac než má. Normálne pracuje svoje smeny.

katulienkax
5. apr 2023

a to volno to je akoze dovolenka ci neplatene volno, nerozumiem, a zmluvu mas na 40 hodin tyzdenne? lebo ona je povinna ti zadelovat pracu podla poctu hodin v zmluve, ziadne neplatene volno

autor
5. apr 2023

@katulienkax To je neplatené voľno.

katulienkax
5. apr 2023

no nie si povinna brat neplatene volno, lebo v pripade neplateneho si musis doplatit aj odvody, to nie je sranda

autor
5. apr 2023

@katulienkax Ona sem dáva svojich bývalých kolegov ako brigádnikov.

ivana11155
5. apr 2023

Podla zakonnika prace je zamestnavatel povinny ti davat pracu podla pracovnej zmluvy. Ak pracu nema, je to prekazka na strane zamestnavatela a ma ti platit 60% zo mzdy. Nemate preco mat neplatene volno ani ty ani muz. Vidi sa mi, ze veduca si robi co chce lebo nepozna ZP. To je co za firma?

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
5. apr 2023

@ivana11155 Ona je na tomto poste prvýkrát, odišla nám vedúca a nastúpila ona.

autor
5. apr 2023

@elizabet173 Je to sociálna oblasť a baví nás to.

januska12323
5. apr 2023

Normálne mal muž prísť do práce aj keby tam sedel na zadku a pohroziť zákonmi, keď nevie nech si naštuduje.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
5. apr 2023

@elizabet173 To je teraz čo sa zmenila tá vedúca.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz