Epilepsia - vhodné práce

vivien120
31. máj 2022

Ahojte máte toto ochorenie niektorá? Mám 27 rokov na Epilepsiu sa liečim od malička od 3rokov a ako dieťa som mala často záchvaty ktoré prebiehali aj s kŕčmi. Potom sa to nejak liekmi ustálilo, zachvaty prestali a posledný záchvat som mala v 2014 aj to len preto lebo som chodila opatrovat moju starkú a vstávala som v noci nakoľko som tam chodila s mojím otcom a on by nevstal k nej v noci a neprebalil tak som to robila ja. Od 2014 žiaden záchvat som nemala až po teraz ako som začala robiť v kuchyni pomocnú silu. Lekár mi do posudku napísal že som spôsobilá na prácu v kuchyni ale záchvat som mala 1x taký väčší s kŕčmi doma keď som aj odpadla, a v práci to prebiehalo tak že som bola zapozerana do jedného bodu ako keby a nebola som pri vedomí až keď mi kolegyne povedali že som pozerala do prazdna. Lieky ktoré beriem pravidelne sa volajú Lamotrigin ACTAVIS 100mg. Je pravda že pred polrokom som prekonala Covid variant Deltu a cca 3-4 mesiace dozadu aj druhú variantu Omikron či to náhodou nemôže mať súvis. Myslite že praca v kuchyni mi prinavrátila tieto záchvaty alebo niečo iné? Ďalšia vec je aj tá že moja neurologička mi menila predtým gramáž lieku z 50mg na 100mg keďže asi 2 mesiace dozadu keďže som mávala podľa priateľa v noci divné stavy že som si sadla v spánku na posteľ a potom som si znova lahla. 7.6 o týždeň som objednana k mojej neurologičke na EEG tak sa jej musím spýtať či môžem prácu v kuchyni vykonávať. Myslíte že je to riziko? Všade je písané aj na internete že stres tiež vyvoláva záchvaty ale ja v práci niesom v strese. Ak toto ochorenie niektorá máte vykonavate prácu v kuchyni alebo niečo iné? Ďakujem za rady.

drzaopica
31. máj 2022

@vivien120 koľko po zmene lieku si dostala záchvat?

vivien120
autor
31. máj 2022

@drzaopica bolo to asi cca mesiac-dva po zmene ako mi dala neurologička iný liek.

paulahr
31. máj 2022

@vivien120 epileptický záchvat môže vyvolať aj požitie alkoholu pokial sa na epi liečiš a ak si nejaký alkohol užila. Prace sa neodporúčajú v epilepsiu najmä výškové kvôli možnému pádu z výšky, potom nejaké šoférske keďže pri záchvate môžeš nabúrať a samozrejme nejaké stresové roboty kde si pod tlakom atd, ale nemyslím že práca v kuchyni ti vyvolala záchvat keď píšeš že nie si pod stresom. Opýtaj sa najbližšie a ona ti povie lepšie. Všetko dobré prajem 🙂

kacena4
1. jún 2022

dcera ma tiez epi a nedovolula by som jej oracovat v kuchyni ak ma zachvaty podla mna je to tiez nebezpecne sak pracujes s horucim, v horucom prostredi skoro rano vstavas aj toto mozu byt spustace. drzim palceky nech je lepsie

vivien120
autor
1. jún 2022

@paulahr bolo to v noci z nedele na pondelok kedy som mala zachvat a v ten deň som upratovala a alkohol som nepoužila. Celé roky som bola vystavená vysokým teplotám napr na slnku a nič mi nebolo až teraz. V práci stres nemam a neurologička mi povedala že sa mám vzdať nočných smien, a preto som si zvolila prácu kde sa robia len denne 8hod.

vivien120
autor
1. jún 2022

@kacena4 lenže aj predtym pár rokov dozadu som skoro ráno vstávala a žiaden záchvat nebol a zas si myslím že o pol šiestej ráno není až tak skoro. Boli časy keď som vstávala o štvrtej a žiaden záchvat sa mi neobjavil.

vivien120
autor
1. jún 2022

Pár rokov dozadu som napr chodila aj na wellness a do sauny a taktiež sa mi nič neudialo preto si nemyslím že mi salave teplo škodí

alexalex1982
13. nov 2023

@vivien120 ja sa liečim od 7 rokov.najprv som mala len zahľadenia,brala som Suxilep kvapky 1x som dostala zachvat v 18tke aj to preto že som sama vysadila lieky.potom dlho nič.2x som dostala keď som mala 23 a odvtedy nič.až minulý rok po očkovaní znovu.mám problém sa zamestnať keďze nemam uznaný id nemám naň nárok