Je sociálna práca zle platená?

5. mar 2022

Dobrý deň, sú tu nejaké sociálne pracovníčky? Všade ľudia strašia, že táto práca je veľmi zle platená alebo že sa v nej ťažko uplatní. Mňa by zaujímalo, aký je reálny plat sociálneho pracovníka či už s bc. vzdelaním alebo mgr.
Ďakujem za odpovede.

jaga18
5. mar 2022

Majú pravdu. Plat na prd, veľa možností na umiestnenie nie je, väčšinou štátny sektor a to hovorí samo o sebe 🤷‍♀️
Ale keď niekoho ta práca baví a napĺňa, bude ju robiť aj za taký plat, aký je.
Je iné robiť terénneho sociálneho pracovníka a iné sociálneho v DSS, či CDR.

dori2
5. mar 2022

ja sice spcialny pracovnik nie som, ale ako psycholog som ich uz vela videla. 1. skola je velmi podcenovana( ani sa necudujem ked som videla co sa ucia- z kazdeho rozku trosku a do hlbky nic). vela z tych co poznam si mysli ze je odbornik na pedagogiku psychologiu pravo a aj niekolko dalsich oblasti…2. uplatnenie v mojom okoli je extremne slabe. vacsina z nich to nerobi. 3. na plat sa toez stazuju ti co to vykonavaju. ale kolko naozaj maju neviem

mia_von_prag
5. mar 2022

Pozri si profesia.sk záleží od mesta, čo tak pozerám 800 - 900 eur v hrubom.
Ja som to tiež kedysi chcela, ale je to psychicky náročná práca za nizky plat a tých soc pracovníkov absolventov je strašne veľa

martina123s
5. mar 2022

Tak ja mam vystudovanu soc. Pracu...skola ma bavila, chodila som na uk komenskeho...v rocniku nas bolo cca 50 z toho realnu soc. Pracu robim asi len ja a jedna spoluziacka. Uplatnit sa podla mna nie je az take tazke, kedze je to ako aj sama pises narocna praca doslova za almužnu. Robim v ss piatym rokom a postupne prichadza vyhorenie. A je este dost rozdiel, kde tento odbor vystudujes. Ale bohuzial, v podmienkach sr je to tak nedocenena praca, ze aj ludia, ktori to chceli a chcu naozaj robit postupne strácajú motivaciu v ss zostavat.

nakupiky
5. mar 2022

Výsledky vyhľadávania pre slovo “Ja som z KE, pôsobím v SP od 2002, poradenstvo, výchovné opatrenia, dištancuje poradenstvo, teraz už aj ako externý expert. Pre mňa práca perfektná, predovšetkým v tom, že sa stále kreuje. Teraz pracujeme na tom, aby sa presadila školská sociálna práca. Tam je veľa možností ako sa uplatniť. Za mňa je super široké pole pôsobenia, napr. oproti psychológii. Aké je fakt, že sa "motám" najmä v treťom sektore. Okrem toho je zaujímavá supervízia alebo mediacia, ale na to ešte treba kurzy”

dori2
5. mar 2022

@nakupiky myslim si ze psychologia ma velmi siroke pole posobnosti. len ked si to rozmenis na sektory- poradenstvo, skolstvo, pracovna sfera, vyskum, klinika, online sfera (teraz naozaj popularny sektor), upsvar, mediacia, psychozerapia, doprava. vymenovala som len co ma prve napadlo- a to vo bacsine tychto sektorov sa este da rozmenit na drobne. ale chapem ze bezny clovek vnima vacsinou psychologa v aˇbulancii alebo v poradni. je toho naozaj vela kde sa da odborne vysantit. a plnohodnotne- nie ako pomocna sila alebo asistent.
socialna praca na slovensku je bohuzial zle nastavena co sa studia tyka. naberu a skoncia tam hory ludi, na niektorych skolach casto aj ludia co si v dospelosti dorobili maturitu aby mohli pokracovat, a cely zivot makali za pasom a po skole v tom aj pokracuju- ale s lepsim pocitom ze maju titul. nedehonestujem riadnu pracu, ani robotnikov- aby to tak nevznelo nedajboze. ale toto je kedna u veci co vase povolanie sialene dehonestuje…

nakupiky
6. mar 2022

@dori2 jasneee, moji rodičia sú psychológovia - obaja 😉 myslela som to skôr tak, že psychológia má oveľa prísnejšie pravidlá, čo samozrejme súvisí s tým, že pracujete s hlavou a dušou, pokrývate vnútro. My pracujeme skôr s okolím a vzťahmi, pokrývame tie vonkajšie veci. Reagujeme na zmeny v spolocnosti. A sociálna práca sa naozaj ešte stále tvorí, aspoň v SR, dobiehame zameskanych 50 rokov vývoja po vojne, predtým sme boli v sociálnej práci veľmi uznávaní. V každom prípade si myslím, že obe profesie budú v najbližších rokoch veľmi potrebné

nakupiky
6. mar 2022

@dori2 nás dehonestujeme my sami. My sa nevieme v dobrom spropagovať, so sociálnou prácou sú spájané väčšinou negatíva a prusery, čo je veľká škoda, lebo fakt robíme aj dobré a zaujímavé veci, ktoré laická verejnosť nevidí. Inak u nás studuju malé skupiny - máme ťažšie štúdium 🤪 a mnohí sa uplatňujú v praxi, stretávam ich, udržiavame kontakty

dori2
6. mar 2022

@nakupiky neviem v akej sfere mas rodicov… ale to je vlastne jedno.
socialnu pracu treba, ale este ju musia systemovo ucesat a nie z nej robit “poistku” pre tych co chcu mat proste titul a davaju si tam prihlasku aknic ine nevyjde…

mirka14180
13. mar 2022

U nás na Slovensku je sociálna práca strašne zatracovaná. Na západ od našej krajiny si sociálnych pracovníkov veľmi vážia a sú na úrovni učiteľov, či lekárov. Pritom táto sféra je tu veľmi zanedbaná.

michalvalko
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ronny311
26. aug 2023

Ja si nemyslím že sociálna práca je zle zaplatená, napríklad minule hľadali do Ba zástupcu vedúceho na sociálnom úseku - len zástupca a plat 2500€. Požadovali vyštudovanú sociálnu prácu...v posledných rokoch išli platy v sociálnej oblasti o niečo vyššie..ak je niekto šikovný a má v sociálnej oblasti 2 práce, vie slušne zarobiť..

happy31
25. okt 2023

Bc si sprav iný odbor napr kombinuj a prijmacky na mgr das.
Kuk qko sa da z odboru na odbor prejist
A v Čr mas dva odbory v jednom. Akoze mgr zo soc prqce alebo mgr len zo zurnalistiky je nic. Samozrjeme ak uz v tom aj makas a vies plynule cuezi jazyk tak sa to da.