Kedy je nárok na podporu ak pozastavím živnosť?

tilly
26. nov 2009

kedy je nárok na podporu ak pozastavím živnosť?
vie mi niekto poradiť?

andzi
27. nov 2009

Jednoducho, ak sa zaeviduješ na ÚPSVaR a spĺňaš podmienky nároku na dávku v nezamestnanosti, t.j. platila si si poistné na poistenie v nezamestnanosti 3 roky v posledných 4 rokoch pred zaradením do evidencie. 🙂

tilly
autor
27. nov 2009

Dakujeeem 😉

a ak nemám 3 roky (to bude v juli...)? míám nárok aspoň na to, aby za mňa odvádzal štát odvody?

tilly
autor
27. nov 2009

a aka je vyska podpory?

andzi
27. nov 2009

tilly, ak nemáš 3 roky, tak podporu nedostaneš. Výška podpory závisí od toho, z akého VZ si si platila poistné. Za evidovaných uchádzačov o zamestnanie platí štát len poistné na zdravotné poistenie, iné nie.

mami.sk
27. nov 2009

tilly - ty mas ale malinke babo a urcite poberas bud materske alebo rodicovsky prispevok / ak ti nevznikol narok na materske/ tak si myslim ze narok na podporu v nezamestnanosti nebudes mat ani keby si splnila podmienku platenia poistneho min. 3 roky

anib
27. nov 2009

tilly,pocas poberania materskej dovolenky,ak ti na nu vznikol narok,zivnost este nemusis pozastavit , len treba doniest potvrdenie o pob matersk na zdravotku,up,soc.p., nemusis platit odvody.Potom,ako prejdes na rodicak, treba pozastavit,alebo prerusit zivnost,aby si mala narok na rodic.prispevok, a nemusela platit odvody. Po 3 rokoch veku dietata,ked ti rodic.prispevok skonci,a prides na up,budu pozerat,kde si za posl.4roky z 3r pracovala, preto je pre teba dobre platit si uz teraz poist.v nezamestnanosti,aby ti hned po 3r veku dietatka,ked pojdes na up,vznikol narok na podporu. 😉

gapa
27. nov 2009

ani počas poberania rodič.príspeovku nemožno poberať podporu.

marianka8004
30. nov 2009

a vedeli by ste mi poradiť?vo februari mi konči materska,chcem ei otvoriť živnosť,a jedna z podmienok je,byť evidovana na urade prace aspoň 3mesiace,možem sa nahlasiť už teraz,aby som to nenarahovala zbitočne?pred materskou som dala vypoved,a evidovala som sa na urad prace,a v ochrannej dobe som začala marodovať,a z marodky som išla na ryzikove.plplati mi,to že som bola evidovana pred materskou?

tilly
autor
7. dec 2009

ide o mm, 30 mesiacom má zaplatených 30 mesiacov a teraz približne rok nebude pracovať, je živnostník, tak uvažujeme, či sa oplatí kvôli podpore ešte 6 mesiacov platiť, alebo či mu bude štát platiť odvody, aspoň to by pomohlo, lebo je to dosť peňazí mesačne, tak by sme potrebovali vedieť, či mu bude štát platiť odvody, ako dlho a koľko by asi dostával podporu, keby ešte tých 6 mesiacov platil odvody... platil minimálne odvody

jamama
19. jan 2010

Manžel je živnostnik asi 6 rokov,platí si odvody z minima aj v nezamestnanosti,ak by prerušil živnosť,nahlási sa na UP,aku by mal výšku podpory v nezamestnanosti,ja som na neplatenej RD.Načo by sme mali ešte nárok?Dakujem,

maznacik007
20. jan 2010

na mne to vychadza na cca 150 eur pmesacne ak platil z minima berte to fakt cca lebo tam sa po polroku tie min. vymeriavacie zaklady menia moze to byt aj menej o kusok...

dostava sa to po dobu 6 mesiacov

potom je narok na davky v hmotnej nudzi ak vas prijem nepresiahne zivotne minimum... ale to sa treba pripravit ze to chvilu trva nez sa to povybavuje... a pokial mate nejaky majetok ze auto a tak tak sa budu vypytovat preco to nepredate a tak... /skusenost jednej znamej/