Kedy ma vyradia z úradu práce?

xarona
2. jan 2014

Dobry den chcela by som sa opytat niekolko otazok. Som momentalne tehotna a evidovana na urade prace. Na Slovensku som nikdy nepracovala nakolko som sa len pred par mesiacmi vratila zo zahranicia. Viem ze narok na matersku nemam ale len na rodicovsky prispevok. Kedze som teraz evidovana na urade prace tak mi hradia aj zdravotne poistenie, teda si nemusim sama platit kazdy mesiac tych cca 50 euro. Len neviem ako to bude po porode a kedy ma vyradia z uradu prace, myslim si ze asi okolo 9 mesiaca ma vyradia. Potom uz budem znova samoplatitel zdravotneho posistenia alebo ako to bude? Viete niekto poradit? Este by ma zaujimalo kolko nas je takych co nemaju narok na matersku, viem ze to nieje bohvieco, ale tak snad sa da aj z toho prispevku a z partnerovho prijmu vyzit, ved to predsa nieje koniec sveta. Dakujem za postrehy a odpovede

liz_lemon
2. jan 2014

vyradia ta, ked nastupis na MD, teda 6 az 8 tyzdnov pred porodom, a zaroven odvtedy za teba bude opat stat platit zdravotne poistenie, a to az do skoncenia rodicovskej dovolenky
rodicovsky prispevok je 203,20 E + rodinne pridavky 23,52 E, tak si musis k tomu priratat partnerov prijem, a sama zistis, ci vam to postaci

szdan
2. jan 2014

Ja si myslim, ze kedze pojdes priamo na rodicak, kedze narok na matersku nemas, vyradia ta az dnom narodenia babatka, odvtedy ti vznika I narok na rodicak

hrjanka
3. jan 2014

je to ako píše liz_lemon, tiež mám nárok len na rodičák, na materskú mi nevzniká, tak som si to už pozisťovala ;)

gapa
3. jan 2014

Nárok na materské ti s istotou vznikne len ak ti vznikne na SK nem.poistenie pred nástupom na md, tj. napr. sa prihlásiš na dobrov.poistenie (môžeš napr. den pred nástupom na md a nárok ti vznikne ak zaplatíš poistené včas, ale velmi velký rozdiel to nebude, a nesmieš sa zabudnúť odhlásiť potom najneskôr dnom ukončenia poberania materského, ak nechceš platiť poistné a nechceš sa stať dlžníkom!!! ale zase ti trvá nem.poistenie, čo sa môže niekedy zísť, a aj dôchodkové poistenie do pôrodu, ale mateské sa ráta do tvojho príjmu, ak by si manžel uplatnoval na teba odpočet, rodič.príspevok do toho sa nezarátava, ak nie ste zosobášení, tak si uplatniť odpočet nemôže a je výhodnejšie o niečo materské poberať, lebo poberáš aj za obdobie pred pôrodom a je o niečo vyššie ako RP, cca tuším okolo 255eur to bolo na mesiac)
inak nárok na materské predpokladám nebudeš mať (aj ked sa mi niečo zdá, že niečo som čítala, akoby boli zmeny, no teraz to už velmi nesledujem, hlavne v kombinácii so zahraničím). Na tvojom mieste ale predsa pre istotu napíšem cez stránku sociálnej poistovne otázku, ako dlho si bola v zahraničí nemocnesky poistená odkedy dokedy, kedy máš termín a či budeš mať nárok na materské, ak ti žiadne nem.poistenie nevznikne. Lebo s tým zahraničím sa menili nejaké veci, aj ked tiež myslím, že na 99% nárok nebude, za opýtanie nič nedáš. Ale nepýtaj sa na svojej sociálke, pobočke, ale cez sú stránku cez ústredie.
z úradu práce ta vyradia dnom pôrodu, tj. po pôrode treba priniesť kopiu rodného listu aj na odd. kde si evidovaná (už to nie je tak ako píše lemon, kedysi to pre tých, čo majú nárok na materské dnom nástupu na md/začiatkom poberania materského, ale mna vyradili v r.2011 až dnom pôrodu, aj ked nárok na materské som mala.
Nezabudni po pôrode podať prihlášku na dôch.poistenie štátom, do tuším 45dní po pôrode, aby si bola odo dna pôrodu dôch.poistená štátom. Potom, kedže sama dávaš prihlášku, aj sama musíš dať aj odhlášku, ked si nájdeš prácu na prac.pomer, alebo dohodu, no môžeš byť dôch.poistená až do 6rokov, aj ked aj toto sa každú chvílu mení, tč. nie je podstatné, či je dieťa v škôlke.
zdravotne poistená budeš do pôrodu ako uchádzač o zamestnanie, od pôrodu, ak nebudeš poberať materské ale rodič..príspevok, budeš zdr.poistená ako osoba poberajúca rodič.príspevok, čo bude až do 3rokov. Ak by si poberala materské, tak bude treba doklad -rozhodnutie o priznaní materského + radšej aj rodný list a budeš zdr.poistená ako poberatel materského a potom zase s potvrdením z upsvar treba prehlásiť na zdr.poistenú osobu ako poberatel RP-ku.
(trošku chaoticky odpovedám, no nemám vela času sa opravovať)