• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame: Mojasvadba.skModrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Kedy oznámiť tehotenstvo v práci?

13. novembra 2013 
Caute
Chcela by som vediet, kedy som povinna oznámit zamestnavatelovi ze som tehotna. A mozem mat nejaky postih ak to neoznamim. Dakujem
1. júl 2006 o 21:59  • Odpovedz  • Páči sa mi to
eva, podla mna je to len a len na Tebe kedz to oznamis, ja som to oznamovala v cca 13tt ked som mala v ruke uzv a mimi bolo v poho a bolo po najvacsom riziku a zacalo to byt vidiet :wink:
1. júl 2006 o 22:04  • Odpovedz  • Páči sa mi to
Podľa zákona (zákonník práce) si tehotnou zamestnankyňou od momentu, kedy písomne oznámiš tento stav. Od tohto momentu máš nárok na rôzne "výhody" z tohto stavu plynúce.

Zákon ale priamo nestanovuje čas, alebo štádium, v ktorom ho informovať. Je to len na tebe. :wink:
1. júl 2006 o 22:09  •  1 dieťa - čaká bábätko, termín má v apríli 2017 (22. tt)  • Odpovedz  • Páči sa mi to
Naviac toto oznamenie Ta chrani I od vypovede. Ja som to oznamovala po navrate z nemocnicke, ked bolo jasne, ze ide o 'zdrave tehotensvo'
1. júl 2006 o 22:12  • Odpovedz  • Páči sa mi to
alex, az tak Ta nechrani od vypovede, su pripady aj v tehu kedy vypoved mozes dostat, medzera asi v zakone ale viem ze je to mozne....
1. júl 2006 o 22:17  • Odpovedz  • Páči sa mi to
§ 40
Tehotná zamestnankyňa na účely tohto zákona je zamestnankyňa, ktorá svojho zamestnávateľa písomne informovala o svojom stave a predložila o tom lekárske potvrdenie.

§ 55
Zamestnávateľ je povinný preradiť zamestnanca na inú prácu, ak tehotná žena alebo matka dieťaťa mladšieho ako deväť mesiacov vykonáva prácu, ktorou sa nesmú tieto ženy zamestnávať alebo ktorá podľa lekárskeho posudku ohrozuje jej tehotenstvo alebo materské poslanie,

§ 141
Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku alebo bez náhrady mzdy najmä z týchto dôvodov a najmenej v tomto rozsahu:
pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,

§ 161
Zamestnávateľ je povinný zriaďovať, udržiavať a zvyšovať úroveň sociálneho zariadenia a zariadenia na osobnú hygienu pre ženy.
(1) Ženy nesmú byť zamestnávané prácami, ktoré sú pre ne fyzicky neprimerané alebo škodia ich organizmu, najmä prácami, ktoré ohrozujú ich materské poslanie. Zoznamy prác a pracovísk, ktoré sú zakázané všetkým ženám, tehotným ženám, matkám do konca deviateho mesiaca po pôrode a dojčiacim ženám, ustanoví nariadenie vlády Slovenskej republiky (ďalej len "nariadenie vlády").
(2) Tehotná žena nesmie byť zamestnávaná ani prácami, ktoré podľa lekárskeho posudku ohrozujú jej tehotenstvo zo zdravotných príčin spočívajúcich v jej osobe. To platí rovnako o matke do konca deviateho mesiaca po pôrode a dojčiacej žene.

§ 162
(1) Ak tehotná žena vykonáva prácu, ktorá je tehotným ženám zakázaná alebo ktorá podľa lekárskeho posudku ohrozuje jej tehotenstvo, je zamestnávateľ povinný vykonať dočasnú úpravu pracovných podmienok.
(2) Ak úprava pracovných podmienok podľa odseku 1 nie je možná, zamestnávateľ ženu preradí dočasne na prácu, ktorá je pre ňu vhodná a pri ktorej môže dosahovať rovnaký zárobok ako pri doterajšej práci v rámci pracovnej zmluvy, a ak to nie je možné, preradí ju po dohode s ňou aj na prácu iného druhu.
(3) Ak dosahuje žena pri práci, na ktorú bola preradená bez svojho zavinenia, nižší zárobok ako pri doterajšej práci, poskytuje sa jej na vyrovnanie tohto rozdielu vyrovnávací príspevok v tehotenstve a v materstve podľa osobitného predpisu.
(4) Ak nemožno tehotnú ženu preradiť na pracovné miesto s dennou prácou alebo na inú vhodnú prácu, zamestnávateľ je povinný poskytnúť jej pracovné voľno s náhradou mzdy.
(5) Ustanovenia odsekov 1 až 4 platia rovnako o matke do konca deviateho mesiaca po pôrode a o dojčiacej žene.

atď. (pozri §160 a nasledujúce) :wink:
1. júl 2006 o 22:18  •  1 dieťa - čaká bábätko, termín má v apríli 2017 (22. tt)  • Odpovedz  • Páči sa mi to
zuz jedine z org. dovodov, ale to znamena ze zamestnavatel pol roka nesmie na tu, ani podobnu poziciu nikoho prijat. :wink:
1. júl 2006 o 22:20  • Odpovedz  • Páči sa mi to
Výpoveď ako tehotná môžeš dostať:

§ 63
Výpoveď daná zamestnávateľom
(1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak
a) sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť,

Okamžité skončenie pracovného pomeru
§ 68
(1) Zamestnávateľ môže okamžite skončiť pracovný pomer, ak zamestnanec

a) bol právoplatne odsúdený pre úmyselný trestný čin,
b) porušil závažne pracovnú disciplínu.
(2) Zamestnávateľ môže podľa odseku 1 okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie dozvedel, najneskôr však do jedného roka odo dňa, keď tento dôvod vznikol. O začiatku a plynutí mesačnej lehoty rovnako platia ustanovenia § 63 ods. 3 a 4.
(3) Zamestnávateľ nemôže okamžite skončiť pracovný pomer s tehotnou zamestnankyňou, so zamestnankyňou na materskej dovolenke alebo so zamestnankyňou a zamestnancom na rodičovskej dovolenke, s osamelou zamestnankyňou alebo s osamelým zamestnancom, ak sa stará o dieťa mladšie ako tri roky, alebo so zamestnancom, ktorý sa osobne stará o blízku osobu, ktorá je osobou s ťažkým zdravotným postihnutím. Môže však s nimi s výnimkou zamestnankyne na materskej dovolenke a zamestnanca na rodičovskej dovolenke (§ 166 ods. 1) z dôvodov uvedených v odseku 1 skončiť pracovný pomer výpoveďou.

:slight_smile:
1. júl 2006 o 22:22  •  1 dieťa - čaká bábätko, termín má v apríli 2017 (22. tt)  • Odpovedz  • Páči sa mi to
Máloktorý zamestnávateľ si to dovolí... Preto je dôležité zvoliť správny čas a dať na papier svoj stav... zákon ťa chráni lepšie ako ty sama... :wink:
1. júl 2006 o 22:24  •  1 dieťa - čaká bábätko, termín má v apríli 2017 (22. tt)  • Odpovedz  • Páči sa mi to
alex ale ved to nie je problem :wink: nazve tu poziciu uplne inak a ma to... ako to dokazes?
1. júl 2006 o 22:25  • Odpovedz  • Páči sa mi to
Zuz da sa to- napln prace. Staci mail klientovi o zmene cloveka, s kt. bude komunikovat a je to ;) Naviac ak to das na sud, vyhras na 99,9% a dostanes este aj odskodne :slight_smile:
1. júl 2006 o 22:28  • Odpovedz  • Páči sa mi to
alex, ved ofic mu daju inu napln a na slovensku sa nedosudis ani do smrti.. ver mi.....
1. júl 2006 o 22:30  • Odpovedz  • Páči sa mi to
Baby, myslim, ze podstatné je, že tá možnosť tu je... kto chce psa biť, palicu si nájde... a kto má rozum, ten si to nedovolí... :slight_smile:
1. júl 2006 o 22:31  •  1 dieťa - čaká bábätko, termín má v apríli 2017 (22. tt)  • Odpovedz  • Páči sa mi to
zuz spytaj sa alenky2004, kt. ma opacnu skusenost :wink:
1. júl 2006 o 22:33  • Odpovedz  • Páči sa mi to
alex, tak to bol blby zamestnavatel.... ver mi ze su aj sikovnejsi :wink: a s tymi sa nedosudis.....
1. júl 2006 o 22:36  • Odpovedz  • Páči sa mi to
zuz hmm, to je mozne, ale aj tych sa snad da vystrihat..
1. júl 2006 o 23:06  • Odpovedz  • Páči sa mi to
No ja sa troska obavam toho,ze az budem raz tehu,ako to v praci poviem...proste mame take dusne prostredie v praci :confounded: Inac aky mate nazor na to,cestovanie - letecke,pocas tehotenstva?Moze to uskodit?
3. júl 2006 o 19:58  • Odpovedz  • Páči sa mi to
Niekde...tusim na stranke www.primar.sk....som citala, ze lietanie v tehotenstve je najbezpecnesie medzi 16 az 28 tt....kedy je nizsie nebezpecenstvo spontanneho potratu, a zaroven nemoze nastat predcasny porod... dcera sestrinej svokry uz lietala....a je tusim v nejakom 30 tt... uskodit by to vraj nemalo...stranka: http://www.primar.sk/Page.aspx?ID=2686
3. júl 2006 o 20:16  •  2 deti  • Odpovedz  • Páči sa mi to
Adetka,dakujem pekne.Ked ja to mam v praci take komplikovane,vela cestujem,a neviem ako by som to spravila keby ze som cerstva tehu a este to nebudu vediet a poslu ma prec :frowning2:
3. júl 2006 o 20:22  • Odpovedz  • Páči sa mi to
Si v skusobnej dobe? Ak nie, tak ta po tvojom oznameni, ze si tehotna, nemozu vyhodit. Dokonca je tusim v zakonniku prace napisane, ze nemozu od tebe ziadat ukony, ktore by ohrozili zdravie teba a tvojho dietata.
3. júl 2006 o 20:29  •  2 deti  • Odpovedz  • Páči sa mi to
Oznamenie podaj pisomne a si chranena zakonom. :wink:
3. júl 2006 o 20:34  •  1 dieťa - čaká bábätko, termín má v apríli 2017 (22. tt)  • Odpovedz  • Páči sa mi to
..ja som si oznámenie o tehotenstve+predpokladaný termín pôrodu napísala pre zamestnávateľa sama...len som to dala potvrdiť gynekologičke a vec bola vybavená :wink:
3. júl 2006 o 22:47  • Odpovedz  • Páči sa mi to
a čo s dobou určitou?tá sa vám skončí aj ked budete práve rodiť... :confounded:
tam je celá ochrana na dve veci... :unamused: no ale, veď po troch rokoch materskej to je ešte riadne ďaleko :grinning: teda aspon zatiaľ mi to tak pripadá ... a čo bude potom, to netušíííííííííííím.Asi sa opýtam Teodory,alebo Sybily :grinning: :stuck_out_tongue_closed_eyes: :grinning:
3. aug 2006 o 07:26  • Odpovedz  • Páči sa mi to
Ja som sa pisala u nas na personalnom a oni mi tvrdili, ze ked ste v skusobnej dobe, ani vtedy vam zamestnavatel nemoze dat vypoved :wink:
3. aug 2006 o 11:17  • Odpovedz  • Páči sa mi to
To vazne? Ja mam skusobnu dobu do 31.8. a bojim sa to oznamit.
3. aug 2006 o 11:21  • Odpovedz  • Páči sa mi to (1)
svetluska.p: tak to ešte neoznamuj. Ešte máš čas. Počkaj až do septembra a nič ti nemôžu :wink: .
3. aug 2006 o 12:59  • Odpovedz  • Páči sa mi to
Ja to mám tiež tak ako husenka, tiež na dobu určitú. Pokúsim sa šefa nahovoriť, aby mi to zmenil. Len neviem či predtým ako by som prípadné tehotenstvo oznámila alebo potom. Máme spolu dobrý vzťah len náš GR je strašný.
3. aug 2006 o 13:01  • Odpovedz  • Páči sa mi to
svetlus, casu mas dost ja som to oznamovala v 13tt :grinning: a o nic som neprisla a ani moj zamestnavatel :grinning:
3. aug 2006 o 13:02  • Odpovedz  • Páči sa mi to
Ja viem, preto cakam :grinning: .
3. aug 2006 o 13:11  • Odpovedz  • Páči sa mi to
kočky, takže keď som teraz nezamestnaná a v septembri nastúpim do práce (na to isté pracovisko, kde som pred tým robila dva roky) a po podpísaní zmluvy sa dozvedia, že čakám bábo, tak ma už nemôžu "vysánkovať"? zatiaľ sa tvríim, že o tom "neviem" a snažím sa to nepovedať ľuďom, ktorí by mi mohli uškodiť.. lebo ak sa to dozvie šéfstvo, tak ma tehotnú určite nevezmú :cry: mám z toho veľké obavy, lebo nemám nárok ani na sociálne dávky, proste nič, lebo nemám ešte odrobené roky a manžel je zamestnaný, tak mám hold smolu :frowning2:
8. aug 2006 o 20:44  • Odpovedz  • Páči sa mi to
Tvoj príspevok