Koľko peňazí dostanem na rizikovom tehotenstve?

lulu19
30. okt 2008

ahojte baby viete mi poradit ze keby som sla na rizikove a zarabam 9800.sk kolko by som dostavala na rizikovo a ako to vlastne je dakujem za rady

stalida
30. okt 2008

ahoj, nemocenske sa vyratava rovnako ako materska, cize 55% z platu 😉

lulu19
autor
30. okt 2008

cize to budem mat okolo 4 5 tisic

graziela
30. okt 2008

Ano, Lulu, tak nejako...ziadna slava ☹

jaduska
30. okt 2008

stalida má pravdu - 55% z vymeriavaceho základu, ktorým je zvyčajne hrubá mzda. Ak by si si platila dobrovoľné nemocenské poistenie, tak dostaneš niečo aj z toho. Príjem sa berie z predošlého roka...

adka12
30. okt 2008

Baby a ja keď mám 15 v hrubom, to mi výde cez 7500 a to mi odrátajú aj dan z toho?

gapa
31. okt 2008

nemoc.dávky (nemocenské, osetrovné, materské) sa vyráta z denného vymeriavacieho základu (DVZ) pre nemocenské poistenie v rozhodujúcom období
1. pri PN-ke (napr. aj pri rizikovom tehotenstve ide vlastne o dlhodobú PN-ku):
-- prvých 10dní platí zamestnávatel vo forme "náhrady mzdy pri dočasnej PN",
-- od 11-teho dna hradí "nemocenské" SP
za:
1-3-tí kalendárny den je dávka 25% z DVZ
od 4-tého kalend. dna je dávka 55% z DVZ

2. materské hradí SP v sume 55% z DVZ

Ak máte dlhodobý prac.pomer, tak rozhodujúce obdobie (RO) je:
- predchádzajúci kalendárny rok (teda nie aktuálna mzda!!!)
ak prac.pomer vznikol v predch.kalend.roku, tak RO je:
- obdobie od vzniku PP do konca predch.kalend.roku
ak prac.pomer vznikol v tom istom kalend.roku ak vznik nároku na dávku, tak RO je:
- obdobie od začiatku PP do konca mesiaca predchádzajúceho mesiacu nástupu na PN, MD
ak prac.pomer vznikol v tom istom mesiaci, ako je mesiac nástupu na PN, MD, tak RO je_
- odbobie od začiatku PP do dna, ktorý predchádza dnu nárstupu na PN, MD

DVZ sa vyráta ako súčet vymeriavacích základov pre nemoc.poistenie (obvykle hrubej mzdy, ak napr. nepresahuje mesačné maximum, t.č. 30219,-) v rozhodujúcom období a vydelí sa počtom kalend.dní v RO.
Z rozhodujúceho obdobia sa vynímajú napr. dni PN, očr, MD, RD, neplateného volna. Takže tieto dni výšku dávky neovplyvnia, lebo sa počas nich nepoberá mzda ale sa ani nerátajú do RO.