Kontaktovanie záujemcov o prácu telefonicky

4. apr 2024

Neviem či to je nejaká novinka alebo to tak je už dlho. Mám prácu, no poslala som pár životopisov na ponuky, ktoré ma zaujali. Nečakala som, že ma budú hneď na ďalší deň bombardovať hovormi - čo som najskôr ani nevedela, pravidelne mi chodia otravné telefonáty, tie ignorujem, no jedno sa mi pokúšalo dovolať viackrát tak som si ho vyhľadala a zistila, že to je firma do ktorej som poslala životopis. Samozrejme som zavolala naspäť, no keby som to nenašla, tak to odignorujem. Len jedna firma sa mi ozvala mailom, zvyšok možno volal, no v práci mám telefón na tichom režime, a volať večer naspäť na náhodné čísla ktoré mi počas dňa volajú veľmi nechcem. To takto naozaj normálne funguje? Keď som si pred pár rokmi hľadala prácu, normálne mi napísali najskôr mail aby sme si dohodli prvý telefonát či pohovor. Vôbec nie som z toho nadšená, lebo som pravdepodobne prišla o niekoľko pracovných ponúk a ešte aj určite pre tie firmy teraz vyzerám nedôveryhodne že nedvíham hovory keď sa hlásim o prácu. Ale ja v práci proste nemám čas na vyvolávanie, ani to nechcem riešiť cez prestávky keď mám okolo kolegov. A najmä ani neviem že kto sa za tými číslami skrýva.

nikiki29
4. apr 2024

Ja som všetkých záujemcov o zamestnanie oslovila len telefonicky. Jednak mi to o záujemcovi povie máličko viac - ústny prejav, a jednak dohodnúť sa na osobnom pohovore (hlavne s pracujúcimi) je oveľa jednoduchšie, keď vieme hneď reagovať, dolaďovať termín a pod. Ak odpovedám e-mailom je to len v prípade, že uchádzač nevyhovuje, resp. potrebujem doplniť dôležitú informáciu, ktorá rozhodne o pozvaní/nepozvaní na pohovor. Ak mi niekto nezdvihol dopoludnia, volám opakovane popoludní tesne pred koncom pracovnej doby. Uchádzač, ktorý sa neozve bol väčšinou vyhodnotený ako nedôveryhodný. Ak to bol extrémne zaujímavý životopis, volalo sa opakovane, resp. sa písala SMS správa s tým kto sme, čo sme a prečo sme volali.
Takže za mňa bežná prax…

autor
4. apr 2024

Potom mám asi divných ľudí v mojom okolí, keďže väčšina z nich nedvíha cudzie čísla (ak v ten deň niečo nečaká) a teda ani nepíšu a nevolajú na tie čísla naspäť. A to, že pošlem CV, neznamená, že hneď na druhý deň čakám od firmy telefonát. Ako som spomínala, očividne sú aj spoločnosti, ktoré riešia nábor aj inak, ako hneď od začiatku telefonicky, tak predpokladám, že sa to dá.

melanta
4. apr 2024

Spoločností, ktoré kandidátov oslovujú inak ako telefonicky je minimum, tak možno 1 z 10. Ale nech sa páči, s týmto prístupom ako stará teta neschopná myslieť súčasne, ti držím palce.

autor
4. apr 2024

@nikiki29 samozrejme, dohodnúť pohovor a všetko okolo je jednoduchšie telefonicky. Ja skôr narážam na to, že by bolo fajn, keby mi pred tým prescreeningom dali vedieť. To by fakt len stačilo napísať o čo ide a už by som si spravila čas na druhý deň napríklad, a zavolala.

simca06022011
4. apr 2024

je to normlane. Nie si prezident ani neviem aka celebrita, aby si dohadovali este aj telefonat s tebou. kandidat mi nezdvihne ak nahodou volame, volam dalsim, mozno zavolam este inokedy, alebo sa ozve. AK nie, tak zaujemcov je zvacsa dost. Ako naozaj vacsinou komunikujem emailom, ale ak chcem rovno nieco riesit, napr. stretnutie, tak mi je rychlejsie zavolat a dohodnut sa, ako pingpongovat emaily.
Je mozne riesenie: rozposielam email = poprosim ich v nom, nech ma kontaktuju emailom, albeo telefonicky len v case od - do. Kazde jedno cislo ktore mi vola a nezdvihnem si ja hned vyhladavam, a volam spat ak je to dolezite. Ak otravovac, blokujem.

ibatanecnica
4. apr 2024

autorka a čo ti majú dať vedieť že ti budú volať? Veď ti rovno zavolajú. fakt nechápem tomu tvojmu vynucovaniu. Nie je nič jednoduchšie ako zavolať. Ak máš takýto postoj , tak pravdepodobne budeš mať aj problém zohnať si prácu. A poviem ti, takéhoto zamestnanca, ktorý veci komplikuje by som veru nechcela. A ani za kolegu.

tramtada31
4. apr 2024

Áno, je to bežná prax už dlhé roky. Mne sa to raz stalo, keď som hľadala parkovacie miesto a parkovala, vôbec som sa na hovor nemohla sústrediť, tak to ani dobre nedopadlo. Potom som už mala strategiu, že nezdvihnut hneď, ale urobiť si v kratkej dobe priestor a čas na to, aby som sa hovoru mohla plne venovat a volala som naspat, keďže sa preverovali zväčša aj jazykové znalosti a človek, keď počas hovoru vykonáva iné dôležité veci, nevie zväčša odpovedat odborne a ešte aj v nie svojom materinskom jazyku 😀 a celkovo nechapem to, že niekto nevolá na zmeskane hovory. Keď vám niekto bude volat z nemocnice, že vas clen rodiny mal nehodu, tak ho nezodvihnete??

nikiki29
4. apr 2024

Keď vieš, že hľadáš zamestnanie, tak snáď berieš do úvahy aj možnosť, že ti bude neznáme číslo volať. Prípadne si ho večer preveríš… Málokto sa ti bude prosiť a dohadovať si v xy e-mailoch ešte aj vhodný čas, kedy zodvihneš telefón.

thoughtfulweirdo
4. apr 2024

Mňa kontaktovali 3 firmy z 5 telefonicky, ale dvom som nestihla zdvihnúť a poslali SMS, kto a prečo mi volá a aby som sa ozvala naspäť, keď budem mať čas. Za mňa takto ideál 🙂

autor
4. apr 2024

@melanta neschopná myslieť súčasne? Veď ja nemám problém s telefonátom ako takým, že by som teraz čakala, že budú celú pozíciu a pohovor riešiť so mnou mailom. Len mám prácu, pri ktorej si nemôžem riešiť niekoľkominútové hovory, a teda neviem či by som uspela, keby som volala naspäť o pol 6 a neskôr, keď sa vrátim z práce.

ibatanecnica
4. apr 2024

autorka - na jednej strane píšeš, že nemôžeš riešiť niekoľkominútové hovory v práci a nevieš, či by si uspela, keby si zavolala neskôr. Aj si skúsila zavolať neskôr? Či sú to len tvoje dohady? Normálny zamestnávateľ pochodí, že nie každý môže vždy zdvihnúť telefon. Ale nezavolať späť, hlavne ak volá viackrát, to už svedčí o ignorácii a nezodpovednom prístupe, hlavne ke´D vieš, že si si posielala žiadosti.

janai1
4. apr 2024

Autorka a ty sa uchádzaš o nejakú prácu kde treba nejaké výnimočné zručnosti ktoré nemá pomaly každý ? Lebo tento prístup je veľmi zvláštny

ibatanecnica
4. apr 2024

autorka a ešte jedna vec, ty si čakala. Veľa rpoblémov vzníká, že človek niečo očakáva a ten druhý sa správa inak. To je také ťažké pripustiť že nie všetci musia mať taký názor ako ty a postupovať rovnako?

tiika
4. apr 2024

Odpoviem ti tvojim štýlom. Nie každý ma v práci čas vypisovať email, SMS kandidátovi po jeho nezastihnuti. (Pretože akosi normálne očakáva normálnu reakciu, že sa druha strana bezprostredne ozve - sama prvá).
Nevidim nič strašne zdvihnúť neznáme číslo, povedat, ´Sorry teraz som v práci, nemôžem dlho hovoriť,´ zavolať naspäť, napísať SMS.
Kľudne si klad podmienky už pri tom ako ma vyzerať správne oslovovanie uchádzačov, nedvihaj čísla, nevolaj spat… aj keby s tebou všetci súhlasia, pomôže ti to? K tvojmu nájdeniu prace ti takéto nastavenie a voľba tejto stratégie nijako neprispeje.

autor
4. apr 2024

Veď v poriadku, ja sa tu nechcem teraz zbytočne o tomto dohadovať. Tému som založila, lebo som sa s týmto postupom pred pár rokmi, keď som hľadala prácu, nestretla. Nevolali mi pár dní po tom, ako som poslala životopis bez toho, aby sme sa dohodli, čo mi prišlo logické. Ani som nebola v bližšom kontakte s človekom, ktorý toto riešil. Som zvyknutá, že keď mi niekto cudzí volá, je to nejaké otravovanie a predaj, čiže tie čísla nedvíham, ani na ne nepíšem, a ani nevolám. Znova, prišlo mi to ako normálna vec, keďže viem, že veľa ľudí to robí rovnako - veď nakoniec aj tu to bolo spomenuté. Celkom nerozumiem tomu pohoršeniu, veď nemali by recruiteri tiež chcieť čo najviac kandidátov? Či to, že nie je k dispozícii na telefóne alebo sa neozve naspäť, už o ňom hovorí, že je nezodpovedný a na prácu sa nehodí?

maranco
4. apr 2024

ak chceš aby ťa neotravovali s predajom musíš sa zaregistrovať na stránke https://www.nevyziadanevolania.sk/

tiika
4. apr 2024

Nemyslim si, že ten človek je nezodpovedný, že sa nehodí, lebo reálne neviem, aký ma pre to správanie dôvod. Avšak niekde v pozadí mi beží, ze asi už prácu nehľadá prip.nie v našej firme, ak mame zverejnený kontakt. (Pokial by tomu tak nebolo, tak sa ozve a preveruje, kto volal).
A pokial to miesto obsadim niekym inym, tak nemám dôvod to špeciálne riešiť, jedine ze by bol nejako výnimočný. Potom poslem i tu SMS/email.
Uvedomila som si, ze pri tých nižších pozíciách, vo výrobe, službách, som sa častejšie stretla s takou ‘lahostajnostou’ ´nastavenim’. Vtedy som rozposielala SMS; inak sa s tými ľudmi ťazko dalo spojiť (presne pre tu ich predpojatosť a dôležitosť).
Tak od dospelého človeka reálne očakávam, že je asertivny, vie vyriešiť a slušne ukončiť i neželané predajne telefonáty, určiť si hranicu, navrhnúť iný čas na rozhovor,… a teda neodignoruje všetky neznáme čísla rad radom, keď nevie, kto mu skutočne vola, či je to pre neho dôležité alebo nie, či si chce vypočuť informáciu, ktorú mu telefonujuci prináša.

taynee
4. apr 2024

Úplne najradšej mám, keď volám kandidátovi poobede a zdvihne so slovami: " Počúvam rádio Expres". Tak sa zasmejeme, poviem mu, že aj ja a pozvem ho na IW. Ale aspoň mi zdvihne 🙂

nelka93
5. apr 2024

Miesto tohto písania tu ako to majú oni spraviť, si im mala už dávno zavolať. A hlavne začať dvíhať mobily, keď si hľadáš prácu alebo normálne zavolať naspäť. Mne tiež takto volali, keď som si hľadala novú prácu a tiež som vtedy pracovala a zdvihla som im. Dokonca som si vybavila aj voľno aby som mohla mať online prvé kolo pohovoru. A keďže som dvíhali mobily tak som tu prácu po 3 kolách pohovorov aj dostala.