Mám povedať zamestnávateľovi, že poberám rodičovský?

petronesa
25. aug 2012

Dobrý deň prajem mam otázočku 3 septembra nastupujem do práce chcem sa spytat či mám povedať že poberám rodičovský príspevok do decembra a že mám dieťa bola som na úrade a veľmi "milé" úradničky mi povedali že ich nezaujíma či robím im nič nemusím nosiť teda povedala otravovať 😠 Bojím sa že ak poviem že mám dieťa že si to rozmyslia a nepríjmu ma ☹ A pritom ani na OČR by som nechodila starali by sa moji rodičia...

stanislavao
25. aug 2012

vy ste sa uchadzali o pracu a nepovedali ste, ze mate dieta? to sa vas na to nepytali? nemozete mat aj plat a aj rodicovsky.

vefi89
25. aug 2012

nie si povinná oznamovať, že poberáš rodičovský, si povinná oznámiť, že máš dieťa 🙂

adra22
25. aug 2012

Kludne môžete poberať aj plat aj rodičovský. Ale to že máte dieťa by som nahlásila neviem teda ako to máte ale napr. ak budete chcieť poberať daňový bonus vy tak dieťa musíte nahlásiť. @stanislavao máte staré info.

gubcikova
25. aug 2012

plat a rodičovský môže mať.ja som teraz šla na RD a pani na úrade mi povedala že kľudne sa zamestnajte

mummy01
25. aug 2012

Nahlasit dieta 😀 to znie tak totalitne...no nic.
Mozes aj pracovat aj poberat rodicak,dieta moc nezatajis ale tak povedz na pohovore ze Ti pomahaju so starostlivostou rodicia a problem nebude ani s pripadnou chorobnostou.Na nasom krasnom slovensku sa Ti ale moze stat ze budes ako matka znevyhodnena,zial v tomto sme 100rokov za opicami 😠

hori
25. aug 2012

a nie je to tak, ze ked poberas rodicovsky, plati odvody za teba stat? to by teda zamestnavatel mal vediet, aby sa odvody neplatili dvojmo! tym padom sa neboj, si "lukrativny" zamestnanec, ak by za teba par mesiacov nemusel zamestnavatel platit odvody... a navyse ked nemas problem s castymi ocr...len over si to, neviem, ci mam spravne informacie...

darinkazv
25. aug 2012

nie si povinná im povedať o rodičáku. ich do toho nič. a že máš dieťa tiež nie si povinná. zamestnávateľ nemá právo sa ťa na to pýtať. čo sa týka daňového bonusu, ten môže poberať tvoj partner. ale tak zatiaľ som sa nestretla s tým, že by niekto dieťa tajil. skús si vyzistiť, ako to beží v tej firme, ako sa tam majú ženy, ktoré majú deti. ja som pri pracovnom pohovore vždy povedala, že áno, mám dieťa (však v životopise 3 ročná diera, tak sa aj sami dovtípia), ale že mám svokrovcov na dôchodku a že oni sa mi o dcérku postarajú. 😉

jankali
25. aug 2012

@hori Ahoj, nemyslím, si, že zamestnávateľ neplatí odvody. Skôr je to tak, že zamestnávateľ všetko platí ako u zamestnanca na prac. pomer + zamestnanec má tú váhodu, žýe okrem platu berie aj RP. To by mohlo zamestnávateľovi vadiť...
A okrem toho možno aj tá... "chorobnosť detí" a "vypadávanie matiek" a možno aj to, že matka si potom môže - rozvrhnúť čerpanie RD na dlhší čas.. ja som o tom uvažovala.. - takže by hrozilo, že odpracuje pár dní a potom sa "odsunie" znova na RD🙂)

@petronesa
Noó, aspoň vieme, že potom už netreba hlásiť na úrad nič🙂)
... a o tom, že by si ani na OČR nechodila - veď to je predsa hlúposť: tvoje dieťatko je doteraz zvyknuté, že ťažké chvíle prežívaš s ním... tak sa neplaš a nesľubuj zamestnávateľovi také veci🙂)) Máme predsa právo normálne žiť aj mimo zamestnania, naše deti neprestávajú existovať!! Práve preto je OČR v zákonníku práce, že je to ochrana pred zamestnávateľmi!!! chápeš? Zamestnávateľ musí rešpektovať zákonník práce, to sú normálne veci a každý potrebuje NORMÁLNE PRACOVAŤ - zamestnávateľ si to musí zorganizovať (rovnakp ako to, že má dosť pracovníkov a keď jedni čerpajú dovolenku, ostatní nemusia vtedy "za nich" ťahať neľudské nadčasy apod.)...

TAk nech ti práca vyjde, a bez zbytočných stresov - a nech je vám aj doma fajne, pa. j.

masinka
25. aug 2012

danovy bonus nemusis "pytat" od zamestnavatela, spatne si ho uplatnis pri podani danoveho priznania... len si ho budes musiet podavat sama.
moja mama isla na pohovor po MD, personalistka ju isla vyzdvihnut na recepciu. vo vytahu spomenula ze ma 3 rocne dieta a zrazu si personalistka spomenula, ze ved na to miesto uz niekoho vcera prijali.....
ak das dieta do zivotopisu, tak ta mozno na pohovor ani nepozvu... ak ho nepriznas, tak ho zatlkaj az kym nemas podpisanu zmluvu a skoncenu skusobnu dobu.... 😉
inac tiez, kedsom si vybavovala rodicak na mladsiu a spytala som sa ci starsia moze ist do skolky, tak ma odbili, ze "ta pre nich neexistuje "

evka4
25. aug 2012

@vefi89 nie je pravda, ze rodic je povinny oznamit, ze ma dieta. na pracovnych pohovoroch by sa potencialny zamestnavatel ani nemal pytat otazky tohoto typu, aby zena-matka nebola diskriminovana...
@petronesa kym sa ta nik priamo neopyta, nepriznavaj sa k tomu, ze mas dieta. mozes poberat subezne aj rodicovsky prispevok, aj plat. RP ti zostava do 3 rokov veku dietata automaticky (ak si teda nepoziadas o prispevok na jaslicky vo vyske 230eur, vtedy ti RP zoberu a priznaju tento prispevok - samozrejme, ak by si dala dieta do zariadenia, kde sa plati menej, tak ti UPSVaR preplati len tolko, kolko za zariadenie realne zaplatis). Ja som prednedavnom nastupila do zamestnania, poberam prispevok na jaslicky a zamestnavatel sa ma absolutne nepytal, ci poberam RP, ci prispevok na jasle...

hajajanka
25. aug 2012

Po novom mozes pracovat a poberat rodicovsky prispevok zaroven (moja kolegyna to tak teraz ma). Nie si povinna nikde udavat, ze mas dieta. To by mohli zistit len na zaklade danoveho bonusu na dieta, keby si si ho chcela uplatnovat u svojho zamestnavatela. Ale ani toto nemusis. Proste nebudes na konci zdanovacieho obdobia ziadat svojho zamestnavatela o zuctovanie dane a urobis si ho sama (zamestnavatel ti da len potvrdenie o tom, kolko si zarobila a ake odvody do zdrav. a soc. poistovne si odviedla).

Ak je teda zamestnavatel povinny dodrziavat zakonnik prace, tak urcite dodrzi princip rovnosti medzi tebou a bezdetnou konkurentkou 😀 😀 😀 Uz to vidim.

U nas sa napriklad nepytali na pohovore, ci je clovek zenaty/vydata, ci ma dieta a pod. Ved ani do zivotopisu to neudavas (ja mam napr. od roku x stale zamestnanie a medzitym dve materske). Ak pojdem nahodou inde, tak len uvediem, ze od roku x po sucasnost som bola zamestnana u zamestnavatela xy. A je to.

A ked spomenies uz na pohovore, ze mas dieta, tak urcite neslubuj, ze ziadne vypadky z tohto dovodu nebudu. Urcite budu a ty potom budes vyzerat, ze si to nevies zariadit. Ak sa spytaju, ci mas dieta, tak priznaj a povedz, ze mas on postarane. A bodka.