Maródka od obvodnej verzus od gynekológa

dedinka123
23. apr 2015

Neviete mi poradiť, či je lepšie sa dať vypísať na pn-ku od obvodnej lekárky alebo gynekológa? Nemám žiadne ťažkosti, ale mám prácu, ktorú určite nebudem môcť vykonávať do nástupu na materskú.

me_to_you
24. apr 2015

@bubelko a mozno to ze je tolko tehotnych pn je aj znak toho ze v dnesnej modernej dobe nie je uplne izypiiizy otehotniet a aj donosit zdrave babo, ze je kopec skodlivin a stresu v okoli kt ovela viac dostavaju tehohne na pn ako pred 20timi rokmi...(potraty, predcasne porody, problemy...)každá jedna si premyslí čo je pre ňu najlepšie a pre dieťa, pokiaľ by som pracovala vonku v podmienkach ako píše autorka, tiež by som zvažovala pn...ja som si za svoj pracovny zivot naodvadzala dost a este aj naodvadzam a nemam dovod sa hocikomu tu zodpovedat

bubelko
24. apr 2015

@zuzu571 citala som, ale z toho co napisala, konkretnu pracu netusim, len ze pracuje vonku za kazdeho pocasia. ci pracuje v nejakej straznej firme, ci na policii ako pochodzkar, ako zahradnik alebo robotnicka na stavbe uz neuviedla. takze ak nie je pri praci v ohrozeni zivota alebo nekope krompacom, tak prepac, ak je fit a tehotenstvo prebieha bez komplikacii, nevidim dovod na PN...

@petulda333 nikde ich neurazila, akurat napisala to, ze velmi vela zien otehotnie, hodi sa na PN, lebo su tehotne - skratka spravia z toho diagnozu... co nie je spravne...
a ako sa ohradit? staci si nastudovat zakon, poradit sa s pravnikom - existuje bezplatne pravne poradenstvo aj na svk, a ziadat od sefa pisomne, to co povedal...

bubelko
24. apr 2015

@me_to_you kolko z tych tehotnych na PN ma aj naozaj realne problemy a kolko z nich je "vymyslenych" ?
v zahranici sa rodi tolko deti ako na svk, ak nie menej, ale tolko PN tehotnych ako u nas som fakt nevidela a vekovy priemer rodiciek nie je nizsi... tiez som postrehla rozdiel v tom, ze v zahranici sa umelo neudrzuje tehotensvto do 3m tak ako svk, co ma tiez vplyv na to, ze tehotenstvo rizikovo zacalo a rizikovo potom pokracuje...

me_to_you
24. apr 2015

A co je pre zenu schodnejsie jed sa chce po md al rd vratit do danej prace? Vyhrazat sa zakonikom prace a pytat pisomne stanovisko?
A ja teda statistiky o "pn bez dovodu" fakt nepoznam; a premavat sa po vonku v hnusnim pocasi odmietam aj ako netehotna; mam celkom rada svoje zdravie

bubelko
24. apr 2015

@zuzu571 comu nerozumies? ked odvadzas odvody, tak kazda PN je platena aj z tvojich penazi - kazda socialna davka, PN, materska, etc. nielen tvoja, ale vsetky. nemam nic proti PN, ked je opravnena - chory clovek, rizikove (naozaj) tehotensvto...ale nechapem, preco platit PN niekomu, kto ju v podstate nepotrebuje...potom sa cudujeme, ze socialna poistovna nema peniaze na tie prispekvy, kde ich treba - postihnute deti, dochodky, etc...
ak by to fungovalo tak, ze kazdy ma svoj ucet v SP, a ked si to minie, tak uz potom nic nedostane, tak nech si ide na PN hocikto, aj ked si len kychne, lebo to nebude mat dopad na nikoho ineho a pojde to naozaj len z jeho penazi 😉

mihula
24. apr 2015

@petulda333 tak,ja tu nikoho neurazam.Urazila si ty mna,ked si dovolis napisat,ze som padnuta na hlavu.A teraz kusok ja.Ja som mozno padnuta na hlavu,ale ty v nej mas nasrane.
Ja som nikde nenapisala,ze PN-vobec.Ak je ohrozene dieta,alebo matka,myslim,ze toto by si nezobrala na vlastne plecia ziadna doktorka a urcite by matku na PN poslala.Mala by si troska postudovat zakony a odvody do soc poistovni a potom sa zapoj do debaty

me_to_you
24. apr 2015

Mate recht, je jedno kto co robi, autorka migaj do prace a nevymyslaj 🙂 a pekne odvadzaj...a ked v tom dazdi prechladnes alebo v teple skolabujes, zdrbu ta co si nesla skor na pn a ohrozujes decko svojou chamtivostou po penazich

bubelko
24. apr 2015

@me_to_you my slovaci riesime problemy velmi kratkozrako a hlavne v style - co ked... teraz vyhoviem, lebo to moze sposobit to... neuvedomujeme si casto, ze tento pristup neriesi problem, ale ho len presuva...
a co je pre zenu schodnejsie? ak pojde v na PN, bude doma dajme tomu 7m pred porodom, potom 3r s jednym dietatom, pripadne este s druhym... ty si vazne myslis, ze ten sef na nu bude cakat taku dobu, ked ju uz pred tym poslala na PN?
no tak to sa fakt pozriem, ktory sef bude cakat 7 rokov na zamestnanca... takyto sef, to miesto pri snahe vratit sa , zrusi a ma na haku... takze, o com sa bavime???

bubelko
24. apr 2015

@me_to_you nie, nie je jedno, kto co robi. ak robis pracu, ktora je v tehu nevykonavatelna (napr. chemicka laborantka), ma ti zamestnavatel ponuknut nahradu. a slusny zamestnavatel, ktory o zamestnanca stoji, tak to urobi. pokial ma zamestnacna na haku, tak ho posle na PN s predpokladom, ze o 3r miesto predsa zrusi, lebo na tom mieste bude niekto iny...
lenze na svk je prave povedomie takmer nulove a pozriet na nete aj nieco ine ako len kociky, postielky ci inu vybavu je v tehotenstve predsa nudne...

bubelko
24. apr 2015

@me_to_you a co sa tych dovodov na PN tyka... nehrajme sa na nieco - vieme ako to na svk chodi... gynekolog je kamarat/kamaratka svokry, tety, brata, uja, mamy, byvaly spoluziak, etc...ten uz tam nieco napise, co obstoji... a potom dotycna otvori temu, mozem ist pocas PN von? lebo v podstate mi nic nie je.... 😝

mihula
24. apr 2015

@bubelko -BINGO

mihula
24. apr 2015

@bubelko nedavno tu dokonca baba,co robi v banke,riesila PN ked bude nahodou tehotna.Neviem ci si spominas

sisaka
24. apr 2015

@bubelko to je zase jedna z tem, ktore tu nevysvetlis. Na Sovensku je to uz tak - vsetci kradnu, idem aj ja, vsetci zneuzivaju system, tak idem aj ja, reci o plateni nehoraznych odovodov, tak treba teraz vyuzit, zneuzit, co sa len da. Ked sa niekto ozve, tak je pomaly netvor, ze nedopraje tehotnej klud a vyuzitie jej roky platenych odovodov.... Potom sa ani niet co cudovat, ze to v tom state vyzera ako vyzera. Najsmutnejsie je, ze ludom to pride normalne ...

bubelko
24. apr 2015

@mihula ale hej spominam... takychto PN tem uz tu bolo viac... aj o tom, ze ci moze prist kontrola a kedy, a ci moze ist do kostola, ked je na PN a pod....

me_to_you
24. apr 2015

no keďže asi disponujete štatistikami kt dokazujú že 78% svk tehotných žien je len papierovo pn asi nie je o čom... teoria priradenia na inu pracu je skvela ale je to teoria a vo vela zamestnaniach je nemozna pre zamestnavatela...a to potom rad "obetuje" tych par z casti preplatenych dni na pn a má vyriešený problém a nemusí sa kreatívnejšie zamestnanca "zbavovat" lebo proste inu pracu nema a co potom sa bude riesit proste po tom (nemusi byt kazda doma 7 rokov zejo...)..a gratulujem aj k atestacii hodnotenia co je pre tehotnu a teda individualne pre tu ktoru tehotnu vhodna praca 🙂

sisaka
24. apr 2015

@mihula ja som robila na Slovensku v kancli a baby sa hadzali na PN okamzite ako zistili, ze su tehotne...boli sme AZ dve co sme potiahli dlhsie, ja AZ do 6. mesiaca, potom ma doctor dal na PN (nepytala som sa, doma som nechcela byt), lebo mi tvrdlo brucho (dovod jak svina) a kolegyna tahala az do 7. -matka hrdinka 😝

masinka
24. apr 2015

@bubelko mas pravdu v tom co pises - ale zial pri zivotnej urovni aka je na SK kde vacsina ludi ma hypoteky a je rada, ked prezije od vyplaty k vyplate, tak malokto sa bude natahovat, nedajboze sudit so zamestnavatelom len z principu a aby sa ustanovil precedens nech je ostatnym buducim tehulkam lepsie ☹

bosoriak
24. apr 2015

@bubelko Ani to nemusi byt znamy, mne sa stalo, ze mi lekarka rovno povedala, ci ma ma vypisat alebo ci budem chodit do prace.. Ja na nu ze Prosim, o tom nemate nahodou rozhodnut Vy? A ona, ze, uz ju to nebavi, lebo ked zeny nevypise, tak proste pojdu k inemu lekarovi, ktory ich vypise..
Tiez hlboko nesuhlasim s PN pre zeny v tehotenstve, ak je ich jedina diagnoza samotne tehotenstvo. A dost ma vytacaju prispevky typu "Som na PN lebo som tehotna a nemam neobmedzene vychadzky, ved sa doma zblaznim..."

@dedinka123 Ak mas pracu, ktoru nemozes zo zdravotnych dovodov vykonavat v tehotenstve, je zamestnavatel povinny ta preradit na inu pracu s rovnakou mzdou. Ak ta preradi na pracu, ktora je platena menej, mas narok na vyrovnavaci prispevok od socialnej poistovne. Ak ta nevie preradit nikam, je povinny ti dat platene volno. Na preradenie staci lekarsky posudok, pripadne si treba najst nariadenie vlady, kde je zoznam zamestnani, ktore nemozu vykonavat tehotne zeny a zeny s malymi detmi.
Z hladiska tychto opatreni a davok je uplne irelevantne, ktory lekar ta vypise na PN.

bubelko
24. apr 2015

@sisaka hej, presne. ale ked pride na to, ako to v tom zahranici funguje, tak to uz nie...
minule sme sa bavili s kamoskami. rozdiel medzi svajciarmi je len v tom, ze svajciar riesi, ako zakon dodrzat a ked je zakon zly, ako dosiahnut napravu (referendum, pokial su to sukromne veci - tak staznosti - od priamo obcan voci obcanovi, alebo potom na obec az na krajsky ci najvyssi sud). slovak riesi ako zakon obist. a ked mu nieco vadi, tak miesto toho, aby napisal staznost etc. tak bude v obyvacke alebo na kave (chlap pri pive) diskutovat a frflat, ake je to na h.... ale skutek utek... 😖

me_to_you
24. apr 2015

Btw ked citam vas prehlad o temach na modromkonikovi 🙂 dámy..... 😀 dovolte mi pousmiat sa
tu ani jednaa nenapisala ze idem hrrr na pn lebo mam dve ciarky na teste...tunautorka riesila ze ma nevyhovujucu pracu pre nu a preradenie nie je mozne a tak ma riesenie a teda pn, a teda ak pocasie a praca vonku pre vas nie su dostatocnym problemom...pre niekoho su...a ja napriklad dobre viem kolko som statu odviedla a stale aj po cerpani md a rd som v minuse a stat je v pluse

bosoriak
24. apr 2015

@dedinka123 Nariadenie vlady ma cislo 272/2004, je napr. tu, len si ho treba vyhladat: http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/htm_zak/jas...

bubelko
24. apr 2015

@masinka lebo v zahranici nikto hypoteku nema...v zahranici si dom z vlastne nasporenych penazi kupis len ak sa narodis v milionarskej rodine (teda aspon tu, kde zijem ja) ... inak maju vsetci hypo...
plus - velmi vela ludi zije v najomnych bytoch. napr. vo sui vlastni nehnutelnost ca. 40% obyvatelstva... na svk takmer 90%... a prestav si, ked ide len o smiesne susedske spory, tak sa budu stazovat. a ked ide o socialne davky, ktore idu z odvodov vsetkych, tak sa preveruju zhora-zdola a neopravene sa musia vratit... to len tak na okraj...

a pokial si ludia nezacnu stat za svojimi pravami, lebo... tak sa necudujme, ze to vyzera ako to vyzera, lebo na co by sa nieco menilo, ked sme vsetci s danym "status quo" spokojni... no nie?

me_to_you
24. apr 2015

Bubelko kolkokrat si sa sudila na svk? Lebo ja cakam 4 roky na vytycenie pojednavania.... Lebo mi pride ze teoriu ovladame vsetci a kazat tiez vieme vsetci

mihula
24. apr 2015

@me_to_you no daj,kolko si toho odviedla a kolko si vycerpala.Len tak pre info.Aby sme tu nikomu nekrivdili

zuzu571
24. apr 2015

ja sa s nikym viac hadat nechce a nebudem, ale preco to tu riesia hlavne baby ktore na slovensku ani neziju ani nepracuju, a budu kazat ako mame zit a byt tehotne a co robit

me_to_you
24. apr 2015

@mihula ale prepaaac 🙂 toto nie...excel ti posielat nebudem a cisla pisat tiez nie 🙂 ani vysku hypo ani preco sa sudim a preco som sa sudila 🙂

mihula
24. apr 2015

@me_to_you nechcela som tvoju vysku hypo a ani ma nezaujima preco sa sudis.Ja len ked si napisala,ze vies kolko si odviedla statu a kolko si este v pluse

bubelko
24. apr 2015

@me_to_you nesudila. zatial nebolo treba, stacilo spravne argumentovat...

@zuzu571 pretoze som na svk pracovala, odvadzala a budem mat z toho vdaka tomu, ako sa k tomu slovaci staviame velke nic... a preto, lebo vidim, ze takym pristupom, aky momentalne ako narod mame, si pod sebou pilime konare...a vidim, ze sa to naozaj da aj inak, ale musi si kazdy uvedomit, ze peniaze zo statnej pokladne su aj jeho peniaze a nie imaginarne peniaze nikoho...

masinka
24. apr 2015

@bubelko ja tu nechcem zacinat debatu o tom, ci v zahranici padaju ludom pecene holuby do huby, tiez som mimo SR zopar rokov zila. Len tam aj ked mas hypo alebo najomny byt, tak ked makas, z toho co zarobis, tak zijes. Tu makas a stale len zivoris - hlavne ak nie si z BA. A ked mas plat 400 E (neviem co autorka diskusie robi, ale tipujem postarku alebo nieco podobne, takze takyto plat je mozno este prehnany) , z toho zrejme nejake velke uspory nemas, takze ked ti zamestnavatel povie PN alebo vyhadzov, tak co urobis ? Ides na PN a si rada, ze si rada. Alebo mu zacnes mavat pred nosom vyhlaskou, on ta na hodinu vyhodi za ..... nieco sa uz urcite najde, ty ostanes doma, bez penazi, zoberies si uver, pojdes sa sudit, natahovat sa to bude par rokov..... ja toto neobhajujem, len ked nemas na chleba, tak zial drzis usta a krok....na to sme boli 40 rokov zvyknuti, tak teraz sa to tazko oduca....

bubelko
24. apr 2015

@masinka ak mas hypo, mas na nu aj plat, ak nemas plat, hypo nedostanes... a rovnako ako na svk - nestihas platit, prides o barak - a ver, ze sa to stava bezne...

ja to vsetko beriem, ale uz mame vyse 25r po revolucii, novu generaciu... stale argumentovat tym, co bolo pre 1989 je trochu od veci... a pokial sa ludia budu stale k tomu takto stavat, tak sa to ani nezmeni... 😒