Máte vlastný obchod?

blog_betka
24. jan 2023

Ahojte

Celkom by ma zajímalo keď mat vlastný obchod alebo internetový obchod stále nás tím uvažujem. Ale určite je to kopec práci a hlavne ľudia chcú všetko lacné ja tomu rozumiem sama si všetko prepočítam keď niečo si kupujem ale hrozne ma láka takáto práca.

Máte vlastný obchod?
Je veľa starosti o to?

ninapat
24. jan 2023

Jasne, ze budes mat s tym starosti, ale ak je to nieco po com tuzis, ze chces nieco taketo robit, tak sa do toho daj. Vsak budes casom sama vidiet, ze ako sa ti oplati a podobne. Aspon mas nejaku predstavu, co by si chcela robit, to vela ludom chyba 🙂

martinp288
24. jan 2023

Vlastný obchod je fajn. Kopa zákazníkov je super ale potom je veľká skupina kde ako píšeš že ľudia chcú všetko lacné, ideálne zadarmo. Tiež rátajú stým, aby si im bola k dispozícií stále, lebo oni práve niečo potrebujú. Samozrejme ak im nevyhovieš, napíšu recenzie, urobia ti reklamu aká si neochotná a že u teba neplatí náš zákazník, náš pán.

joe33
24. jan 2023

@blog_betka no a máš všetky potrebné papiere či už na kamenný obchod alebo internetový?

melanta
24. jan 2023

Väčšina podnikania znamená viac práce ako zamestnanec. Ak chceš predávať niečo, potrebuješ v prvom rade peniaze. Potrebuješ peniaze na predajňu resp na priestor, kde budeš veci skladovať a baliť. Nájom za priestor budeš platiť aj keď nezarobíš nič v daný mesiac. Potrebuješ peniaze na kúpu tovaru. Všetko čo predávaš, potrebuješ mať na sklade v dostatočnom množstve. Ak budeš predávať oblečenie, tak z každej veci každé číslo a z každého čísla viac kusov. Nikto si nebude objednávať veci, ktoré nie sú na sklade. Takže na toto potrebuješ na úvod pár tisíc. A potom každý mesiac investovať ďalšie peniaze do nájmu a do tovaru. Zároveň potrebuješ propagáciu, čiže zaujímavé biznis profily na sociálnych sieťach, platené príspevky. Samozrejme úplne na úvod potrebuješ premyslieť, čo ideš predávať. Trh je viac menej presýtený, čiže čo ponúkneš iné, lepšie? Fungujú aj predajne či e-shopy s drahým tovarom. Len je potrebné sa v tom vyznať a vedieť, čo trh chce. Potrebuješ si urobiť obchodné podmienky, reklamačný poriadok. Potrebné registrácie. Komunikácia je potrebná viac menej asap. Čiže ak niekto napíše dnes, dnes odpovieš. Pri podnikaní neexistuje pracovná doba, pracuješ vtedy, keď chce zákazník. Ak si toto všetko vieš zmenežovať, máš financie a máš prehľad o tom, čo trh chce, choď do toho. Sny si treba plniť, ak sú reálne.

melanta
24. jan 2023

Pozrela som si tvoj blog, lebo už tento príspevok pôsobí tak, že zrejme nebudeš typ na to, aby si išla takto podnikať. Namiesto Yves Saint Laurent napísať Ysant loran, hľadala by som iné cesty na uplatnenie a nie podnikanie s vlastným obchodom.

blog_betka
autor
24. jan 2023

@joe33 ja ešte nemám len sa zatiaľ informujem

blog_betka
autor
24. jan 2023

@melanta celkom si to viem predstaviť keďže každé podnikanie potrebuje investíciu ale asi by som skôr šla práve tým že by som to predávala cez internetový obchod čo nieje až také ťažké ako kamenná predajňa. Ľudia viac kupujú online

blog_betka
autor
24. jan 2023

@melanta takéto tipy komentárov mňa neodradía, každý má svoje sny a keď niekto chce pracovať na sebe tvrdo dokáže všetko. Treba mať motiváciu a ja ju mam

melanta
24. jan 2023

@blog_betka motivácia je super, aj mať sny. Len musia byť reálne. Ja ľudí rada podporím, ale ak je to potrebné, tak poviem aj pravdu. Je to lepšie ako mať ružové okuliare. V každom prípade, všetko čo som napísala v tom dlhom príspevku potrebuješ aj keď budeš mať iba eshop bez kamennej predajne. Ten rozdiel medzi kamennou predajňou a e-shopom je minimálny, v podstate je iba v tom, že nemáš otváracie hodiny pre verejnosť.

melanta
24. jan 2023

@blog_betka na stránke podnikajte.sk nájdeš množstvo skvelých článkov o tom, ako zriadiť podnikanie, živnosť či s.r.o., ako zriadiť prevádzkareň resp. v ktorých prípadoch ju musíš mať zriadenú a v ktorých nie, informácie o všetkých povinnostiach voči úradom. Na Instagrame pozri profil Vitruvia, nájdeš tam zaujímavé príspevky k témam ako marketing, propagácia a podobne.

melanta
24. jan 2023

@blog_betka taktiež si daj na papier náklady. Koľko potrebuješ na rozbeh a koľko potrebuješ mesačne na réžiu (nájom, energie, pošta, priebežný nákup tovaru do zásoby, propagácia). Pričom počítaj s tým, že prvé zarobené peniaze každý mesiac dávaš do réžie. Až keď zaplatíš komplet réžiu, ide tvoj zisk. A samozrejmosťou je urobiť si prieskum dodávateľov a podmienok.

roja01
24. jan 2023

Je to narocne najma prve roky. Kamenna predajna vyzaduje pritomnost najmenej 6 dni zo 7. A najmenej 5 dni od rana do vecera. Pri malych detoch je to velmi narocne. Eshop je narocny nielen na fyzicku pracu a cas, ale i tym, ze sa vela zasielok vracia. Na pociatku nie je vacsinou dost prostriedkov na zamestnancov.
Velmi jednoducho sa da vyratat, kolko musis mesacne zarobit. Staci zratat najom, energie, odvody do SP a ZP, naklady na kasu, upratovanie, baliaci material, pripadne rozdiel DPH, uctovnicku, vlastnu predpokladanu mzdu, pripadne mzdu zamestnanca (cenu prace), postovne a pod. A k tomu pridat cca 10% na nepredvidane vydavky (napr. statom nariadena vyssia verzia programu do pokladne, alebo dokonca nutnost ju vymenit, ako sa uz nie raz stalo...).

matago
24. jan 2023

@blog_betka napíšem vlastnú skúsenosť. Už by som do toho nikdy nešla. A to máme obchod 12 rokov, mali sme aj zamestnancov, teraz sme len sami dvaja. Neviem o aký sortiment ti ide, veľa ľudí nakupuje online, ale tam sú iné pravidlá, vrátenie tovaru, neprebratie tovaru a pod.
My máme zásoby cca 30000-40000 eur a obchod vyzerá prázdny. Musíme platiť, dane odvody, DPH každý mesiac, nájomné. Na mzdy nie vždy zostane, a musí byť aj na tovar, málokto ti počká, keď povieš , že na objednávku. Jednoducho pôjde inde. Tovar , nie všetok, sa platí v hotovosti,ale nepredáš ho do týždňa. Jednoducho sú v tom peniaze. A ak to je ako u nás, že len sami dvaja, tak je tomu podriadený celý život, choroba neexistuje, OČR( čo to je?), dovolenka, len ak máš niekoho na záskok.

guliver19
24. jan 2023

@blog_betka ale mali by,lebo mas vazne nedostatky😀

katka16b
24. jan 2023

Online podnikanie nie je vôbec jednoduché, treba sa vedieť pohybovať v e-commerce a nonstop sa vzdelávať, mať veľmi dobrý budget na zazoženie e-shopu a online marketing. Takisto treba porozmýšľať aký produkt budem ponúkať a akú pridanú hodnotu viem zákazníkovi ponuknuť, kedže konkurencia je dnes už obrovská. Myslieť si, že stačí založiť e-shop (tiež si treba naštudovať ako má správny e-shop vyzerať z hľadiska UX, teda použiteľnosti pre zákazníka) a potom sa začnú sypať desiatky objednávok denne je veľmi naivná predstava 🙂 A to som ešte nespomenula ceny dopravy a ,,nepreberačov" objednávok 😉

lamonita
24. jan 2023

My teraz rozbiehame eshop. Prvý nákup vecí doňho stal 12 000eur aby sme mali skladom veci, ktoré sú v ponuke na webe. A akurát som dopísala obchodné podmienky tak to idem hneď supnuť na web.

dilino
24. jan 2023

Mám sekáč aj normálnu prácu. Po 8 hodinách driny v robote hned idem do svojho obchodu. Vykladám triedim šijem žehlím upratujem ak by som nemala kamošku ktorá mi pomáha a priateľa tak som stratená. A nedele voľne nepoznám neexistuje varí sa mi obed a ja si doma triedim opravujem čo treba. Behám po úradoch šikana. A aj že to bude tvoje budeš robiť sama na seba tak si rozmyslíš či ostaneš dlhšie alebo pôjdeš domov a tým pádom aj menej peňazí. E-shop teraz ide poštovné hore ľudia možno kvôli pošte nebudú až toľko objednávať. Ak chceš ísť sama na seba robiť musíš aj investovať nemôžeš ihned čakať navrat peňazí . Ked nakúpiš tovar peniaze budeš mať v tovare. Teraz riešiť reklamácie. Strašne množstvo času. Skús uvidíš nič za to nedáš ak neskúsiš nevieš.

dilino
24. jan 2023

@matago uplný súhlas do bodky.

dilino
24. jan 2023

@roja01 presne tak máš pravdu

dilino
24. jan 2023

@blog_betka myslíš teraz ide hore pošta. Koľko krát sa TI stane že zásielku nepreberú budeš škodná. Mať sny je jedna vec realita vec druhá.To že chceš a máš cieľ nikto ťa neodhovára len tu píšu svoje skúsenosti aj ja som TI napísala tu moju.

dilino
24. jan 2023

@blog_betka nikto ťa nechce odradiť

tiezjedna
24. jan 2023

@blog_betka mám. A nebyť toho, že mám na 4 z predávaných značiek špecifického sortimentu výhradné zastúpenie pre SR a ČR, tak do toho určite nikdy nejdem 🙂 Takto mám istotu veľkých odberov, pretože všetci ostatní, ktorí tento tovar ponújú, ho musia kúpiť u mňa. Evidenciu faktúr a DPH si robím sama (robím aj manželovým firmám), na zvyšok mám účtovníka (firmu). Zamestnancov nemám, expedovanie objednávok atď riešiem buď ja alebo dcéra.

ttonicum
24. jan 2023

@blog_betka Ak ti smiem poradit, e-shop alebo teda obchod je dost financne narocny uz hned nazaciatku a je to velke riziko. Treba si spravit prieskum, o co by ludia mali ludia zaujem. Aby ti nezostal sklad/priestor plny nepredanych veci (tvojich penazi ulozenych v tom tovare). Ak chces pozri na fb stranke Ucime sa podnikat. Najdes tam kopec info a dobrych rad, aby ti tvoj plan vysiel
Drzim palce 😉

svetlonos
25. jan 2023

@blog_betka
ahoj, uvazovala si najskor predavat nieco na saše. sk ? Tam si to mozes skusit a uvidis. Vsetci ti to tu velmi vystizne napisali aj Melanta. Podla toho ako pises, si skor snilek, clovek, ktory sa dokaze velmi nafchnut pre nieco. No nevidis aj tie fakty okolo podnikania. Aj som mala sen robit urcitu nadhernu zmysluplnu pracu. Viem, ze v tej obladti je nutna zmena. Ja vsak na to nemam potrebne vedomosti. Nechala som to tak. Treba si casto uvedomit, na co mas a na co nie aj ked to boli a mozes si preto pokojne aj poplakat.
A to ti pisem v dobrom.

blog_betka
autor
25. jan 2023

@svetlonos ja si nemyslím ze som snilek, len ma zaujímal názor a celkový pohľad čo je všetko potrebné k vlastnému obchodu

tiezjedna
25. jan 2023

@blog_betka ono to nie je žiadna atómová veda, ale musíš byť zodpovedná a mať kapitál a jasno v tom, že sortiment, ktorý chceš obchodovať je naozaj obchodovateľný tak, aby ťa uživil.

indy0077
27. jan 2023

@melanta "Namiesto Yves Saint Laurent napísať Ysant loran,"...

indy0077
27. jan 2023

E-shop pravidlo = ZIADNA DOBIERKA, platba vopred!