Medzera v životopise

maruska24
23. mar 2013

momentálne je situácia na trhu práce taká, že na jedno miesto je viac uchádzačov než bolo po minulé roky. určite to poznáte, aj tu je nie jedna téma o tom, ako niekto ostal bez práce a nič sa mu nedarí... . informovala som sa teda, ako momentálne personalista triedi životopisy aby z toho nemal viac nadčasu než je únosné. A bolo mi objasnené, že prvé na čo pozerajú, je koľko je uchádzač bez práce a ak je dlhšie ako 5 mesiacov, je to už pre nich človek, čo stratil pracovné návyky 😠 😠 😠 . Vôbec ich nezaujíma, že človek si prácu aktívne hľadá, ale za ten čas má jednoducho smolu a nikto ho ani na pohovor nepozve. Tak ma teda zaujíma, čo mám dať do toho životopisu, aby som tie mesiace vyplnila a tak ma neodfiltrovali v prvej sekunde. To si mám vymýšľať? odpíšu hneď absolventa, hneď matku po rodičovskej dovolenke, okamžite človeka čo nie vlastním pričinením prišiel o prácu. Už sa ani nechcem zamýšľať nad tým, čo za ľudia sedia v manažmentoch že takto rozhodujú. Vo forach po internete je kvantum ľudí, ktorý sú doma nie rok, ale aj 4 a dlhšie, takých už podľa mňa nezamestná nikto. A že prečo je také kvantum pacientov s depresiami.

rakywanda
25. mar 2013

@zuzana76 jéj ja som účtovníčka a chcem si urobiť pedagogické minimum 😀

dai
25. mar 2013

@zuzana76 no, vyslovene som napisala odpad pracovneho trhu - nie odpad🙂 jasne, u teba je to v pohode, si ucitelka - to je skoro ako statna sprava... moja svagrina je docentka na VS a tiez to ma super - plne jej vychadzaju v ustrety - pomaly cele tehotenstvo chodila do prace ako jej vyhovovalo a samozrejme je ze ma miesto garantovane celu dobu ako je na materskej - navrat do prace je absolutne bezproblemovy...
ja som skor pisala o praci narocnej na inovacie, sukromny sektor, veduce pozicie a tak... proste tam mas nenormalny problem uz po tych 2och rokoch, nieto po 5tich... ja napr. uz teraz zacinam studovat veci ( vlastne celu matersku som citala maily, telefonovala s kolegovcami ab y som bola stale v obraze co sa deje, ake zmeny nastavaju, nevynechala som ziadnu prilezitost sa s tretnut aj pocas materskej s ludmi ktori by mohli byt v buducnosti pre mna dolezity a rozhodujuci - samozrejme ze vtedy musel naskocit muz - postarat sa o deti - ale on videl v tychto updatovacich stretnutiach pre mna taku istu dolezitost ako ja...) - predpokladam ze uz tento mesiac zacnem chodit na vsetky dolezite stretnutia - ak nie osobne tak aspon virtualne aby moj nastup do prace bol co najhladsi - u nas sa totiz neberie ohlad nato ze si bola doma, kazdy od teba od prveho dna ocakava aspon 150%🙂 ( uz na pohovor teraz od mna ocakavali prezentaciu o aktualnych veciach a pritom vedeli ze som doma na materskej...)

ja mojej svagrinej stale hovorim ze nie je lepsia praca pre matku ako praca ucitelky - ale ona to robit moze - moj brat zaraba kralovsky, tak ona si moze dovolit robit ucitelku ... u nas bola situacia ina a ja napriek tomu ze mam vystudovanu pedagogiku, tak som nemala sancu prezit ako ucitelka, preto som sa vybrala sukromnou cestou - a nastastie som vyuzila sancu ktora sa mi ponukla a robim pre dobru firmu super pracu ktora ma bavi ...

este raz - za ten odpad sa ospravedlnujem - zial takto to ale vnima vaecsina zamestnavatelov - ked si doma 5-6 rokov kazdy sa na teba bude pozerat cez prsty a rozmyslat ci sa mu oplati podstupit risk ta zamestnat - hlavne ak ide o zodpovednejsiu a narocnejsiu pracu... ak mas pracu kde si to mozes dovolit tak je super si deti uzit, ak ale taku pracu nemas tak by si mala o tom ako tie materske zvladnut a pritom neprist o moznosti, pracu a uplatnenie , rozmyslat dopredu - lebo ten navrat je verdammt tazky☹

dai
25. mar 2013

@mima4 dakujem mimka, ako je to poriadna challenge a ja mam pred tou poziciou poriadny respekt - ako ostatne pred kazdou novou na ktoru som nastupovala🙂 verim ze ma to bude motivovat ju vykonavat co najlepsie a ze to dobre dopadne😉

tin007
25. mar 2013

Ahojte, pridam prakticku skusenost (z "oboch" stran), ako vyriesit medzeru v CV. Ked som este robila veducu, tak som si zobrala (hoci som si vyberala snad z 20tich kandidatov) kocku, ktora uprimne priznala (na papieri), ze bola doma na materskej a rodicovskej a ktora mala pocas tohto obdobia uvedenu dobrovolnicku pracu pre jednu neziskovku - aj napisane, co presne robila, ako to robila, v akom rozsahu sa tomu venovala atd. Toto sa mi pacilo,z e nesedela "na zadku", nelamentovala, ako to nejde, ale naopak urobila, aby to islo. A osvedcila sa; ked boli deti chore, poriesila ich strazenie vramci rodiny; chodila skor a tak mohla skor odchadzat a obcas aj OCR mala (ak sa inak nedalo) s tym, ze ju nezneuzivala (a to mala manzela, ktory bol pracovne v zahranici a chodil domov kazde dva tyzdne na vikend!). No a ja som sa rozhodla, ked som isla na MD, ze sa spat vratit nechcem, takze uz predtym som si "pripravila" nastupcu (je super, kazdy ju chvali, jej sa paci...) a rozhodla som sa byt na MD cele 3 roky, takze som sa tiez (aby mi nezakrnel mozog) venovala dobrovolnickej cinnosti; pisanie projektov, fundraising, lokalnemu lobbingu a pod. A skoro pol roka som si hladala pracu z domu, na skrateny uvazok, az som nasla! A tak sme sa dohodli, ze robim, ked mozem (cize aj cez vikendy, po veceroch, alebo skoro rano), je dolezite, ze projekt urobim a nie, ze sedim x hodin "v praci". Mozno to znie idealisticky, ale takato je realita a mne to teraz velmi vyhovuje (a nezarabam zle), mam zaklad, ktory dostavam bez ohladu na to, kolko pracujem) a potom odmeny za uspesne ukonceny projekt.

zabka88
25. mar 2013

@amouramour bohužiaľ, takáto žena je pod úrovňou absolventa, pretože ten má aspoň čerstvé vedomosti priamo zo školy, žena po 6 ročnej materskej, už nemá ani túto výhodu ☹

amouramour
25. mar 2013

@zabka88 no to hej, mas pravdu....

simca06022011
25. mar 2013

@tin007 chyba vela prac teraz je prave ta dochadzka do roboty.. stale aj na prace, kde to fakt nie je potrebne, vyzaduju aby clovek sedel na zadku 8 hodin v kancelarii... pritom ked je clovek sikovny urobi to skor, resp. ja si neviem predstavit co by som robili tolko hodin v kancelarii :P ked som robila iba uctovnicku chodila som nakoniec do prace 2x za tyzdne.. bola som tam ale od rana do vecera, kym som si neurobila co som mala... ked bolo malo prace aj menej, ked bolo viac tak viac... ale stale sa najdu "uctovnicke firmy" co chcu od ludi aby tam sedeli.. potom to dopadne tak ze ludia su nervozni, kavickuju cely den, vypisu sa na PNku a pod... Teraz uz toho mam podstatne viac, ale aj tak nemusim byt kazdy den v robote a uz vobec nie v pravidelnom case.... zase na druhej strane, ked som takuto volnost dala nasim zamestnancom, ktori neboli v sklade alebo kancelarii potrebni, dopadlo to tak ze nic neurobili... su ludia co potrebuju byt zatvoreni a kontrolovani a je to iba na ich skodu 🙂))

simca06022011
25. mar 2013

@zabka88 za predpokladu ze sa skutocne ucil ten absolvent a neprechadzal skuskami tahakmi ;)

zabka88
25. mar 2013

@simca06022011 noo, ale tak aspon ústne štatnice snad nejako urobit musel 😉

simca06022011
25. mar 2013

@zabka88 no nie som si ista.. so mnou na fakulte financii v BB presla statnicami na externom studiu jedna slecna co robila na poste, nevedela ani zakladne ekonomicke veci, cela komisia vysla von, ostal tam len vyucujuci.. a predstav si presla ;) ked je toto mozne na taketo skole, tak si neviem predstavit co to je na "slabsich" skolach ;) otazne je ako sa musel hambit skusajuci za tuto fakultu, ako je mozne ze cele tie roky robila skusky a urobila ich a nic nevedela...

zabka88
25. mar 2013

@simca06022011 fuuuha, to je skusenosť... zas ja mam tiež všelijaké zážitky zo školy, ale chcem veriť že takéto prípady sú skôr výnimkou ako pravidlom..

z mojej skúsenosti, v mojej profesii sa väčšinou dáva prednosť osobe s odbornou praxou v profesii ( o to lepšie keď ma odporučanie) následne osobe ktorá má odbornú prax blízku profesii, až následne absolventom ( pričom sa prihliada na tom, akú školu skončil , či ju študoval interne , externe, štátnicové predmety, téma diplomovej práce, stáže počas školy, ideálne v cudzine)..
mamičky po materskej bez praxe by predpokladám neprešli ani na ústny pohovor..

bajciatko
25. mar 2013

@rakywanda kde sa da urobit Ped. min.?

rakywanda
26. mar 2013

@simca06022011 júj po tomto túžim, chodiť do práce len keď treba. Robím v účtovníckej firme a to je práca návalová, čiže mávame aj "okná" - nuda, ale sedieť tu musíš a zapisovať príchod a odchod, keď som hľadala prácu, nenašla som zamestnávateľa, ktorý by na prácu "kedy treba* pristúpil, každý očakával, že budeš 8 hodín lapieť na zadku aj keď sa tam budeš škrabkať na zadku.

rakywanda
26. mar 2013

@bajciatko teraz som to presne nezisťovala, ale tuším externe v Bratislave

simca06022011
26. mar 2013

@rakywanda no presne o tom to je, lebo sa boja ze praca nebude urobena.. u nas straci ze je tam vzdy jeden clovek, aby ked niekto donesie doklady mal kto vsetko prevziat... a ostatne veci a stretnutia sme si riesili telefonicky.

rakywanda
27. mar 2013

@tin007 máš pravdu, je rozdiel byť 3 roky na materskej a byť 3 roky na materskej. ja som bola teda doma 3 roky, ale popri tom som pracovala pre jednu firmu, robila účto a mzdy a to ma trocha udržiavalo v problematike tejto oblasti, a mám pocit, že pri pohovore to dosť zavážilo. je to akoby taký ukazovateľ, že dokážeš zladiť dieťa i prácu