icon

Môžem ísť na Slovensku na preventívku, ak pracujem v zahraničí?

avatar
nicol_333
16. jan 2020

Pracujem v zahraničí z poisťovne som odhlasená a pôjdem na Slovensko ale potrebujem ísť na preventívnu prehliadku bude to možné?

Strana
z2
avatar
mogaa
16. jan 2020

@nicol_333 ano keď si ju zaplatíš ako samoplatca...

avatar
sapetka
16. jan 2020

@nicol_333 no pokial viem v dvoch statoch eu mozes byt poistena cize na svk a tam kde si.. inak si zaplatis preventivku ako samoplatca

avatar
mogaa
16. jan 2020

@sapetka ak pracuje v zahraničí, nesmie byť súbežne poistená na Slovensku aj v štáte kde pracuje.....

avatar
sapetka
16. jan 2020

@mogaa preco? Ja ked som to riesila s nasou poistovnou nie je problem byt poisteny na svk a v clenskom state

avatar
sapetka
16. jan 2020

Alebo takto ,neviem kde zijes ale asi si v eu, a si tam poistena? Ak ano mas narok aj v druhom clenskom state (cize SR) na zdravotnu starostlivost ktoru ti preplatia v krajine kde zijes

avatar
mogaa
16. jan 2020

@sapetka a čo si bola na Slovensku ako samoplatiteľ?

avatar
sapetka
16. jan 2020

@mogaa ano ja som na svk samoplatca lebo ja mam poistenie v nemecku a luxemburgu, bohuzial tretia krajina ako slovensko uz byt nemoze.. keby sme boli len v nemecku poisteni tak ukony na svk mame plne preplacane..

avatar
lussyl5
16. jan 2020

@nicol_333 Si v EU?Ak áno tak máš nárok normálne na zdravotnú starostlivosť ako v krajine kde žiješ.

avatar
mogaa
16. jan 2020

@sapetka ono záleží od štátu kde si poistená a od ich pravidiel....napr.veľa ľudí čo robí v Anglicku si počas dovolenky na Slovensku robí preventívky tu ako samoplatcovia lebo v Anglicku nefungujú klasické preventívky....čo sa týka ženy keď je tehotná a príde na Slovensko tiež jej nepreplatí jej poisťovňa všetky vyšetrenia lebo polovica sa v Anglicku bežne nerobí....

avatar
mogaa
16. jan 2020

@lussyl5 keby to bolo také jednoduché tak polovica onkologických pacientov sa lieči v Nemecku alebo Rakúsku🙂alebo polovica akýchkoľvek operácii by sa robila v zahraničí....v zahraničí máš nárok len na akútnu zdravotnú starostlivosť napr, ak ťa niekde v zahraničí chytí slepák, ostatné vyšetrenia by mali byť vopred schválené zdravotnou poisťovňou, prípadne si ich človek sám uhradí ako samoplatca a žiada si ch preplatiť vo svojej poiťovni ale tam už hrozí že mu ich buď nepreplatí alebo preplatí len určitú čiastku

avatar
nicol_333
autor
16. jan 2020

@sapetka v Holandsku a áno som tu poistená

avatar
sapetka
16. jan 2020

@nicol_333 najlepsie si zo je zistit v poistovni. Ja ked som telefonovali s pani v poistovni nebol s tym problem az dokym sme sa nedopracovali k tomu ze uz som poistena v statoch eu a teda na svk uz nemozem byt

avatar
slniecko77
16. jan 2020

@mogaa naozaj mi neda, myslim, ze uz som na toto nepravdive trvdenie narazila druhy krat u teba...v UK su preventivne prehliadky, prosim ta nezavadzaj.
Ale mas pravdu v tom, ze podla zakona nikto nemoze byt poisteny v dvich statoch EU sucasne. EHIC - na to moze byt osetreny pacient len v nevyhnutnom pripade, co preventivna prehliadka nie je.
@nicol_333 takze ano, mozes jedine ako samoplatca.

avatar
nicol_333
autor
16. jan 2020

@slniecko77 ďakujem za odpoveď lebo hlavne by som mala ísť ku gynekologovi na preventívnu a tu v Holandsku existujú len pôrodne babice alebo teda asistentky takze ja chcem ísť normálne k môjmu gynekologovi

avatar
nicol_333
autor
16. jan 2020

@sapetka áno radšej si tam aj tak zavolám

avatar
slniecko77
16. jan 2020

@nicol_333 smear test v Holandsku nerobia? to sa mi nechce verit. System bude podobny ako v UK. Midwives pocas tehotenstva, v pripade akejkolvek aj najmensej komplikacie ides ku konzultantovi - Dr.
Pokial chces ist na preventivnu prehliadku tak si to budes musiet zaplatit, ale nebude to horibilna suma.

avatar
sapetka
16. jan 2020

@slniecko77 zaujomave ze ja som poistena v dvoch statoch eu🤣👍

avatar
nicol_333
autor
16. jan 2020

@slniecko77 netuším kamarátka tu pracovala zostala tehotná a musela chodiť iba k pôrodným babicam ktoré sa ťažko zháňali tak neviem ako to teda majú pretože nie som tu dlho..a keď to bude normálna suma tak mi to neprekáža

avatar
slniecko77
16. jan 2020

@nicol_333 mas nejakeho obvodneho lekara? Tam by ta mali informovat na co vsetko mas narok a ake preventivne prehliadky a ako casto sa robia.
Zavolaj si ku gynekolovi, ktoreho si si vybrala a on ti urcite objasni ake vysetrenie v ramci preventivnej prehliadky ti bude robit a kolko to bude cca stat.

avatar
slniecko77
16. jan 2020

@nicol_333 este ma dodatocne napadlo, myslim, ze na MK funguje aj skupina zien zijucich v Holandsku, tam by ti tiez urcite poradili na koho sa obratit a ake preventivne prehliadky sa tam vykonavaju.

avatar
nicol_333
autor
16. jan 2020

@slniecko77 áno mám ďakujem zavolam

avatar
krprtka
16. jan 2020

Ahojky, som GP lekár, za preventívnu prehliadku od samoplatcov berieme 25€, treba si pripočítať odber- platba v labaku cca 15€.

avatar
lussyl5
16. jan 2020

@mogaa Tak ja som robila v AT platila som poistku v AT iba v AT lebo môžeš byť poistená iba v jednom štáte EU.K lekárom som normálne chodila na Sk.

avatar
selest
16. jan 2020

@sapetka da sa vybavit cez nejaky formular ze platis poistenie v zahranici a mozes chodit k lekarovi aj v zahranici aj na sk. Sk poistovna potom pladby ziada od tvojej poistovne v zahranici. Mala som to ked som pracovala v at. Ale v 2 statoch byt poistena nesmies.

avatar
gumkac19
17. jan 2020

@nicol_333 pracovala som v UK a na SVK som bola na prebentivu u gynekologa - vysetrenie som musela platit - lebo neslo o akutnu starostlivost
keby som mala nejaky problem- ze ma nieco boli/picha atd .. tak by to bolo zadarmo

avatar
mogaa
17. jan 2020

@slniecko77 neter žila konkrétne v Írsku gynekologické preventívky si platila tu a za tých 5rokov tam klasickú preventívku teda tiež nemala😉čo akurát spomínala každá návšteva lekára 50libier a vždy liek na spôsob paralenu...

avatar
mogaa
17. jan 2020

@lussyl5 veď ja som písala že len v jednom štáte môžeš byť poistená

avatar
slniecko77
17. jan 2020

@mogaa Severne Irsko, Irsko? Skus byt konkretna.
Ja zijem v UK, konkretne Anglicko - nikdy som nic neplatila u lekara (darmo davas zmurkajuci emotikon), dokonca pocas tehotenstva a rok po porode je vsetko zadarmo - zubar, lieky v lekarni, optika atd., smear test sa robi kazde 3 roky (tak sa to doporucuje aj na Slovensku, nejdem rozpisovat preco to gynekologovia robia inak), preventivne prehliadky sa vykonavaju - staci si pozriet stranky NHS.
Zaujimave je, ze Slovensko ako jedna z poslednych krajin EU zaviedla screeningovy onkologicky program len prednedavnom, boli toho plne noviny.
Nikdy si v UK nezila, predpokladam, takze netusis ako to tu funguje, informacie z druhej ruky su zjavne nepouzitelne v tomto pripade.
Samozrejme aj v UK si mozes zaplatit sukromneho lekara, resp sa sukromne pripoistit a prehliadky mozes mat castejsie a s kratsimi cakacimi lehotami.
Ja nechcem obhajovat britske zdravotnictvo, ma obrovske medzery z mojho pohladu, ale zase bezbreho a opakovane nan kydat obzvlast ked nemas empiricke skusenosti mi pride viac ako nefer.

Strana
z2