Nárok na odchodné a odstupné

veja79
2. máj 2015

Ahojte všetci
potrebujem radu pre svokru. Zamestnávateľ jej po viac ako 10 rokoch chce dať výpoveď vraj preto, že je dôchodkyňa a potrebujú omladiť kolektív. Žiaden legitímny dôvod nieje. Trvajú na dohode bez odstupného. Ešte nič nepodpísala ale mne sa zdá, že má nárok na 3 mes odstupné plus 1 mes odchodné. Mám pravdu ja alebo oni? Čo by Ste poradili? Nechce sa s nimy zle rozísť, potrebujú na jej miesto prijať novú pracovníčku tak paragraf z nadbytku to nebude môcť byť.
Ja radím výpoveď dohodou s klauzulou o odmene vo výške 3 platov plus nech požiada o odchodné. Tak ona dostane čo jej patrí a zamestnávateľ bude môcť prijať novú pracovníčku. Je aj iné riešenie ako dostať čím viacej peňazí - radili jej aj hodiť sa na ročnú maródku - to by nebol problém diagnóz má až až....

liz_lemon
2. máj 2015

@veja79 pri vypovedi ma narok na odstupne (narok vznika zo zakona)
na odchodne vznika narok len pri odchode do dochodku (starobneho/invalidneho/vysluhovy)
obe naraz mat nemoze
na jej mieste by som brala tu vypoved s odstupnym, alebo nech sa dohodne na ukonceni PP dohodou, ale vtedy by som si na jej mieste pytala aspon 5 platov
co sa tyka dovodu vypovede, tak by som sa na jej mieste povyhrazala Inspektoratom prace, lebo ju diskriminuju z dovodu veku