Nároky zamestnancov v práci

bibi2h
1. aug 2015

Ahojte, v skratke opíšem svoju situáciu v práci. Pracujem denne 10 hodín, z toho máme pol hodinu neplatenú obedovú prestávku. Asi dva dni do týždňa pracujeme kratšie okolo 8-9h, niekedy aj dlhšie napr. 12h. Podľa situácie. Máme zmluvu len na 6h denne. Pracujeme s hotovosťou. Môžete mi niekto poradiť, či keď pracujeme s hotovosťou , za ktorú máme fin. zodpovednosť máme nárok na 1,5 násobka minimálnej mzdy? koľko je vlastne čistá hodinová mzda v čistom pri práci s hotovosťou? Pracujeme u súkromníkov, takže /podľa zákona/ nám nedávajú taký plat, ako si zaslúžime, ani iné výhody. Pracujeme mesačne vyše 200h, mimo domu som takmer každý deň asi 13h. Môžte mi niekto poradiť načo máme nárok a za aký plat by ste pracovali v takýchto podmienkach? veľmi pekne ďakujem za rady.

kittyjuliette
1. aug 2015

Nepises sice,aku pracu robis,ale podla opisu situacie by som to tipla na casnicinu😀vies,najvacsia chyba je ta,ze mate podpisanu zmluvu na tych 6 hodin denne-predpokladam,ze zvysne peniaze ti plati na ruku a to je chyba,pretoze nemas na zaklade coho ziadat viac penazi,je to len o dohode medzi vami.Ja viem,ze dnes je to s pracou tazko,ale prave tym,ze su lidia ochotni robit "na dohody,skratene uvazky a pod" si vlastne sami sebe robia zle,ved uznaj,naco by ti kto daval normalnu zmluvu a samozrejme aj vyhody vyplyvajuce z nej,ked sa najdu taki,ktorym staci robit akoze na par hodin-on usetri na odvodoch a zamestnancovi da podla svojho uvazenia par korun.To nehovorim o tom,ze raz mozno pojdes na matersku,pn....

bibi2h
autor
1. aug 2015

@kittyjuliette súhlasím, ale na moje miesto "čaká" ďalších 10...dnes zamestnávatelia využívajú situáciu, vysokú nezamestnanosť a kým si človek nenájde lepšiu prácu , je rád aj za takúto. žiaľ :/

kittyjuliette
1. aug 2015

@bibi2h ja to uplne chapem,sama som takto pracovala a tak to aj dopadlo,poslednu vyplatu som dostala vyplatenu presne podla zmluvy-cize dokopy nic na priek tomu,ze mesacne som davala cca 250 hodin😠najhorsie je,ze sa nemas ako branit,nemas na zaklade coho ziadat viac penazi,pretoze on ti moze zaplatit len za tych par hodin,co mas na zmluve(cize ani len minimalnu mzdu) a uz kolko a ci ti da nieco na ruku je len na nom.

bibi2h
autor
2. aug 2015

@kittyjuliette presne toho sa obávame aj s kolegyňami, narobíme sa až až , ale keď príde k "najhoršiemu" výplaty sa podľa mňa nedočkáme, lebo to nemáme papierovo podložené. Od nás chcú 100% výkony, ale oni nemusia nič 😒

dai
2. aug 2015

@bibi2h posli na zamestnavatela kontrolu... to co robi je protizakonne

cecil36
2. aug 2015

@bibi2h robila by som to co mam na zmluve s tym, ze ak chce viac nech priplati...viem, ze na to miesto moze cakat xy ludi,ale tych musi zas zaucit a zas mu odidu...kazdopadne nerobila by som to co nemam v zmluve, lebo aj tak nemam iste, ze mi to vyplatia...

tranquillo
2. aug 2015

@bibi2h to je čisté zdieranie, žiaľ nie až tak ojedinelé

bibi2h
autor
2. aug 2015

@dai da sa aj tak 🙂 ale zisti, ze som to bola ja a som bez prace..

bibi2h
autor
2. aug 2015

@cecil36 to je pravda, myslím, že kým by prišli noví a zas by ich zaučil, tak by to "chvílu " trvalo , ale nikto nieje nenahraditeľný 🙂

dai
2. aug 2015

@bibi2h zistit to vobec nemusi... ak robis na cierno tak nemas naroky ako zamestnanec xiaden... osobne nechapem ze ti to zato stoji pracovat pfe takeho podvodnika

libka1
2. aug 2015

@bibi2h odist, alebo znasat sucasny stav s ktorym si suhlasila, to su 2 moznosti co mas... asi beznadejna situacia, ale ked mas na zmluve 6 hodin denne, nepomozes si. ja suhlasim s dai, poslat kontrolu, ked je vas tam viac, nebude vediet kto to bol ak sa velmi bojis, neviem nakolko tu pracu potrebujes.... ak velmi nie, povedala by som mu na rovinu ze mu ta kontrola pride, lebo som nespokojna, ja som v tomto sialenec 😅

bibi2h
autor
2. aug 2015

@libka1 ďakujem, je nás tam viac a všetky sme z toho nešťastné, ale prácu žiaľ potrebujeme. Teraz je to už super, ale pracujeme tam vyše roka a 3/4 roka sme boli zamestnané len na dohodu a plat úplne smiešny. Lenže my sme také snaživé, nehľadiac nato, aké máme vedenie, sme veľmi milé k ľudom, k zákazníkom, sme obľúbené, lebo nás ta práca baví. Jediné, čo nás nebaví sú zbytočné konflikty s vedením. Myslím, že aj oni sú s nami spokojní, len si to nepriznajú, veď nech ženy drú a nič nepýtajú. Nepoviem, keby si to nemohli dovoliť, zvýšiť nám plat, alebo zmluvy na 8hodín, no nechcú, veď prečo by aj. Ako by som dokázala na kontrole, že pracujeme 10 a viac hodín denne? je to slovo proti slovu, kontrola to nemá ako zistiť...a oni majú peniaze nato, aby "zaúradovali", na súde by sme nič nezmohli a na to nemám chuť. Naozaj mám len dve možnosti, bud odísť, alebo vydržať 😒

bibi2h
autor
2. aug 2015

Prosím Vás ak mi niekto viete konkrétne poradiť, načo máme ako zamestnanci nárok, aby som to vedela vysvetliť šéfovi, bola by som rada za každú radu.

libka1
2. aug 2015

@bibi2h ked je vas viac nie je to slovo proti slovu 😉 neviem, aj keby ma robota akokolvek bavila nenechala by som na sebe drevo stiepat, tak sa vzburte spolocne a ziadajte normalne zmluvy alebo nejake zlepsenie podmienok 😅 nech vam da zmluvu na normalny pracovny uvazok a nadcasy nech vam plati, neviem kedy robis, ak v noci cez vikendy tak mas narok na priplatky, atd.

bibi2h
autor
2. aug 2015

@dai viem aké ťažké je nájsť si prácu a navyše takú, akú má človek rád. Len toto je jediný problém. Inak práca je pre mňa dobrá, keby bola dostatočne ohodnotená.

bibi2h
autor
2. aug 2015

@libka1 myslím, že vzbúrené sme akurát dosť 🙂 a tie normálne zmluvy mám v pláne žiadať, lebo nám ich chcú dať az za pól roka. čo tiež nemusí byť pravda. Ja sa viem s vedením normálne porozprávať, niesom ticho a nedržím hubu, ale keď nás pochválim pred vedením a poviem, že si zaslúžime viac, tak šef povie, ze to musí on zhodnotiť. je to bludny kruh..

kittyjuliette
2. aug 2015

@bibi2h nechcem byt protivna,ale na to,ze vam po pol roku da normalne zmluvy si myslim,ze mozete zabudnut....keby chcel,dal by vam ich hned,to su len blbe vyhovorky a tazko ho k niecomu donutis,vie,ze najde dalsie s prepacenim blbe,ktore budu makat bez normalnej zmluvy.Na tvojom mieste si urychlene hladam novu pracu,ked aj menej platenu,ale nech mam pekne vsetko naporiadku-nikdy nevies,co sa moze zajtra stat a pokial mate nejake dochadzkove zosity,alebo cokolvek,vsetko si pofot do telefonu a chod ho udat hajzla vychcaneho.joooooj,strasne ma vytacaju takyto nenazranci,co vyuzivaju,ze ludia su bez prace😠

bibi2h
autor
2. aug 2015

@kittyjuliette presne na toto som aj ja myslela, mame zosity dochádzkove, ale to zas na kontrole môzu povedat, ze sme si to same "vymysleli", keďže oni nám dávajú podpisovat papiere, kde podpisujeme, ze pracujeme tak , ako máme v zmluve ☹ proste všetko majú premyslené, niesu nejakí nováčikovia, v tomto...viem, ze nájde kopu dalsích , ktoré budu robit zas len na dohodu... a novu pracu si hladam. a dakujem za radu 🙂

marca12
2. aug 2015

@kittyjuliette to je bezna realita u sukromnikov.tiez som bola taka hrdinka a ked som sa mala rozhodnut,ci podpisem alebo budem nezamestnana,podpisala som

kittyjuliette
2. aug 2015

@bibi2h prajem vela stastia,neboj nic,roboty je dost nech si hovori kto chce co chce,pokial sa nebojis roboty a si sikovna,urcite si coskoro najdes nieco,kde dostanes to,na co mas narok a budu si tvoju pracu vazit😉

kittyjuliette
2. aug 2015

@marca12 ano,s tym suhlasim,ale vsade mas skusobnu dobu a myslim,ze ked clovek chce,urcite si pocas nej dokaze najst inu pracu a proste odist z jedneho dna na druhy

bibi2h
autor
2. aug 2015

@marca12 poznám ten pocit..

bibi2h
autor
2. aug 2015

@kittyjuliette ďakujem veľmi pekne 🙂 potešilo 😉

wolfie
2. aug 2015

@bibi2h neviem, kolko vas tam je, ale myslim, ze keby ste sa vsetky spojili a pohrozili mu vypovedou, tak by si mozno lepsie premyslel, ci pride o vsetky sikovne a oblubene pracovnicky a bude musiet naraz najat a zaucat novych ludi

marca12
2. aug 2015

@kittyjuliette hladala si si teraz niekedy pracu?mas vobec predstavu,ake su moznosti?ano predavacku by som mohla ist robit hocikedy,ale to nechcem.mam pracu a hladam inu a uz par mesiacov bezvysledne.a tiez som si myslela,ze roboty je kopec,ale az hladanie prace ma vyviedlo z omylu.priemerny clovek nema velke sance.ak mas nizke naroky,najdes.ak si dobre kvalifikovana,co sa tyka jazykov,kurzov atd tiez sa o teba mozno pobiju.ale stredny priemer velmi tazko

marca12
2. aug 2015

@wolfie moj byvaly kolega poziadal sefa o zdvihnutie platu a podotykam,ze to bol najlepsi zamestnanec,akeho kedy mal a nikdy uz tak dobreho a pracoviteho,mudreho cloveka nenajde a nezdvihol mu plat a sam ho poslal prec,ak sa mu nepaci,tak kolega odisiel a sefa to vobec netrapi.kamoska sa s kolegynami,dokopy ich bolo 9,postavila proti sefke,tiez mala na ne nezmyselne poziadavky,ktore nemali v zmluve a vsetky do jedneho ich postupne vyhodila.zamestnavatelia su hyeny.ked si uz toto zamestnavatel dovoli,tak pocita s tym,ze sa mu tam zamestnanci budu striedat,lebo vedia,ze na ich miesto caka xy ludi

lucinkaboz
2. aug 2015

zamestnavatelia zneuzivaju ze na dane miesto caka 5 dalsich ludi...a stat ich v tomto podporuje, minimalne tým ze existuju dohody o vykonani práce-takzvana cierna práca, nič ine....

wolfie
2. aug 2015

@marca12 tak toto sa snad neda ani komentovat, to su obycajne bestie, a nie zamestnavatelia...ale napadlo mi to, nemysli, ze nie...ale keby mu pohrozili hromadnou vypovedou, tak mozno by sa lady pohli...predsa len je nieco ine vyhadzovat jedneho "rebela" za druhym, a prist o vsetkych zamestnancov naraz

marca12
2. aug 2015

@wolfie urcite treba nieco vyskusat,lebo ak sa nikto neozve,tak ich v tomto budeme podporovat a coskoro budeme chodit zadarmo do roboty

bibi2h
autor
3. aug 2015

@wolfie ďakujem veľmi pekne, presne aj mňa toto napadlo, ze by nás naraz určite nechceli stratiť, ale asi im na nás až tak moc zas nezáleží, aj keď sme oblúbené 😉