Nástup do novej práce a plánované tehotenstvo

livi
21. sep 2008

Viete mi niekto poradiť - kamoška nastupuje do novej práce ale zároveň by už chcela otehotnieť. Ak by neskôr dostala zmluvu na dobu neurčitú, ale napriek tomu by mala u nového zamestnávateľa odpracovaných len pár mesiacov - môže to byť v práci problém? myslím, že potom už zamestnávateľ nemá právo ju vyhodiť, alebo sa mýlim? máte s tým niekto skúsenosti? predtým pracovala takmer 4 roky u predchádzajúceho zamestnávateľa.

jaduska
21. sep 2008

Livi, ak bude mať zmluvu na dobu neurčitú, tak ju počas materskej dovolenky prepustiť nemôžu, musia jej držať pôvodné miesto. Ak po skončení materskej nastúpi na rodičovskú dovolenku, tak už jej pôvodné miesto držať nemusia. Po návrate z rod.dovolenky ju môžu dať tam, kde robila aj predtým, alebo preradiť inam, ale môže sa stať, že sa medzitým pracovná pozícia zruší a ak jej nebudú dať vedieť inú prácu, tak ju môže prepustiť pre nadbytočnosť. Každopádne nech s tým tehotenstvom počká, či ozaj dostane zmluvu na dobu neurčitú....

gapa
21. sep 2008

súhlasím s jaduškou,
ak by ostala tehotná a počas tejto doby by mala v platnosti PP na dobu určitú, tak bez problémov jej končí PP uplynutím tejto doby, t.j. zamestnávatel ju predlžiť nemusí.
Ak už bude mať zmluvu na dobu neurčitú a oznámi podla zákonníka práce §40 ods.6 tehotenstvo, tak výpoved dostať nemôže (len ak by firmu, pobočku rušili alebo premiestnovali alebo by závažne porušila prac.disciplínu).

capy
21. sep 2008

ahojtre ja s tym mam osobnu skusenost. ked som bola na materskej s prvym synom a prechadzala som na rodicovsku tak mi prisla postou vypoved. tak som sla za sefom do firmy a on to je v poho ze ked sa budem chciet vratit tak ma vezme. a tak aj bolo. ked som sa po dvoch rokoch vratila do prace tak som dostala este vyssiu funkciu ako som mala. a teraz ked som na materskej druhy krat tak uz cakam kedy mi pride zasa vypoved ale uz sa jej tak nezlaknem 😀

gapa
22. sep 2008

capy,
nerozumiem, akú výpoved ti dávali po skončení MD pred nástupom na RD???
To chceš povedať, že si bola počas celej rodičovskej dovolenky nezamestnaná? Alebo ti len oznamovali, že už ti nedržia miesto? Lebo ozaj výpoved ti dať počas MD a RD nemôžu, len z dôvodov, čo som už uviedla. Inak by porušíli zákonník práce.
Leda žeby si si po materskej začala čerpať zostatok dovolenky a až potom nastúpila na RD. Tak počas čerpania riadnej dovolenky by ti tú výpoved mohli dať aj napr. z nadbytočnosti (teda ak napr. nie si osamelá)

emjee
22. sep 2008

a odporucam vydrzat aspon pocas skusobnej 😉 pretoze pocas skusobnej doby ta mozu vyrazit aj ked si tehotna

a neskor nezabudnut oficialne (t.j. pisomne) oznamit tehotenstvo, inak je to ako keby si tehotna nebola

livi
autor
23. sep 2008

no presne na to som kamošku upozorňovala, aby to potom oznámila písomne. 😉

mirica4
15. okt 2008

ja síce tehotná nie som ale len informačne, keby som bola, a tiež by som bola ešte v skúšobnej dobe a šla by som na rizikové-čiže na PN, tak vtedy ma nemôžu prepustiť, nie? 😕

gapa
15. okt 2008

áno, počas skúšobnej doby s tebou môžu ukončiť kedykolvek prac.pomer. A napr. skúšobná doba sa predlžuje o dni prekážok v práci, t.j. aj o kalendárne dni PN-ky. Takže ak budeš PN napr. 10kalend.dní, potom PN ukončíš a tvoja skúšobná doba mala uplynúť napr. 31.3.09 (ak napr. PP začal 1.1.09 s trojmesačnou SD), tak sa predlži do 10.4.09.

mirica4
15. okt 2008

a ak by som bola na rizikovom už od začiatku? tak aj tak ma môžu prepustiť?

gapa
15. okt 2008

od začiatku čoho? tehotenstva? rizikové je predsa PN-ka

"počas skúšobnej doby" nie je chránená ani tehotná ani človek na PN-ke a môže s ním zamestnávatel bez akéhokolvek obmedzenia, podmienky a bez udania dôvodu ukončiť PP

mirica4
15. okt 2008

dakujem gapa, ja som si myslela, že je to tak ale, dve osoby ma presviedčali, že nie, tak preto som chcela vedieť, ak by som bola tak aspoň viem čo ma bude čakať...

dakujem 🙂

gapa
15. okt 2008

ak k tomu chceš aj paragrafy, tak tu sú:
http://www.porada.sk/827304-post7.html