Nástup do práce po MD na 6 hodín denne

tinatitti
3. sep 2020

Ahojte, prosím poraďte. Pred nástupom som mala prácu v IT firme, kde sa pracovalo od vidím do nevidím. Moja dcéra má 16 mes. Od 1.10. môžem nastúpiť opäť do prace, avšak nemôžem nastúpiť na plný úväzok. Max na 6 hod denne. Ako to je? Môže mi tým pádom zmeniť prac zmluvu a napr zmeniť dobu neurčitú na dobu určitú? Co ak ma po čase prepustí? Nestratím tým na podpore? Napr na plný úväzok zarobím cca 1500 eur. Na čiastočný to bude nižšie. Ako sa potom bude počítať podpora? Šéf je ťažká povaha, musím počítať s každou alternatívou. Práca na HO neprichádza do úvahy, to on neschvaľuje. Mam teda nastúpiť? Ci ešte počkať a hľadať niečo iné? Poraďte, čo by ste robili vy?

s_a
3. sep 2020

a neuvažovala si hľadať si prácu inde? lebo ja osobne nepoznám IT firmu, kde by neschvaľovali aspoň občas HO, ktorý pri malom dieťati vie dosť pomôcť, keď aj ochorie, tak pre zamestnávateľa bude lepšie, ked budeš robiť z domu ako si stále nejaké ocr brať.. a ak máš v IT skúsenosti, rýchlo by si si mohla nájsť niečo lepšie

pieksamaki
3. sep 2020

@tinatitti
To ze on HO neschvaluje....nech ta neodradi....po korone sa vela veci zmenilo a casto HO je nariadeny......
Neviem ako to je v zakone presne....ale mali by ti vyjst v ustrety co sa tyka znizenia pracovneho casu....mas na to pravo. Ak mas na dobu neurcitu si vo vyhode uz teraz......tam je to o dohode so zamestnavatelom....

lucka_ke
3. sep 2020

zmena pracovnej zmluvy jedine s tvojím súhlasom, ak by si nesúhlasila tak ti môže dať výpoveď, ale samozrejme s výpovednou lehotou a prípadným odstupným (neviem ako dlho si tam pracovala) ale ešte je dieťa maličké, skús si prípadne popri RD hľadať inú prácu na homeoffice a uvidíš či nájdeš, tu v prvom zamestnaní môžeš ostať na RD

tinatitti
autor
3. sep 2020

@s_a to je zložitejšie. Schváli HO ale len programátorom. Ja som IT analytik. Proste chlapi áno, ženy nie. To nepochopis. Ani ja to dodnes nechápem. Co už. Dala som sa nahovoriť prejsť robiť do mesta, kde aj bývam a natrafila som na tohto blbca, bohužiaľ. Potom som po roku neplánovane otehotnela a začalo peklo z jeho strany. Neuznal mi návštevy lekára, pobyt v nemocnici, nič. Po návrate z hospitalizácie ma čakal doma list od šéfa, že vraj mi dáva absencie. Riešila som to cez právnika a spätne mi všetko uznal, ale vravím, len čakám ďalší podraz. Podotýkam, že ja nie som žiadny flakac. Svoju prácu si robím zodpovedne a svedomito. Vždy boli so mnou v každej práci spokojní. Len tu mam pocit, že tým ze som žena, tak sa na mne vozí....

s_a
3. sep 2020

tak v takej práci s takým šéfom by som už dávno nebola.. neviem nad čím ešte rozmýšľaš.. ešte dnes poposielaj životopisy inde. ak by to malo byť na začiatku aj za menej peňazí

tinatitti
autor
3. sep 2020

@lucka_ke inú prácu si samozrejme hľadám. Lenže je to dosť problém momentálne.

tinatitti
autor
3. sep 2020

@s_a pracujem na tom dosť intenzívne. Sledujem snáď všetky portály a keď sa niečo adekvátne objaví, hneď posielam. No zatiaľ nebolo veľmi čo. Tu v tomto regióne je to sami obchodní zástupca a pod. To nie je práca pre mňa. Uvidíme, mam par veci rozbehnutých, snáď z toho niečo vyjde. Ak nie, budem musieť zobrať aj tých 6 hod. Žiaľ hypotéku treba platiť a z rodičaku to nemám šancu utiahnuť.

dkethe
3. sep 2020

Kludne hladaj pracu inde. Obcas co pocuvam, it firmy su same kavicky, dvojhodinove obedy a homeofficy. Mozes si vyberat

mogaa
3. sep 2020

@tinatitti HO povinný nie je, je len odporučený a už je na zamestnávateľovi či súhlasí s prácou HO alebo nie....rovnako ak sa chceš vrátiť počas RD, podienky nástupu sú povzájomnej dohode, čiže ak zamestnávateľ nesúhlasí í so skrátenou prac.dobou, máš smolu - nie je povinný ti ju umožniť...samozrejme ak nastúpiš na čiastočný úväzok, upravuje sa aj zmluva....ak nastúpiš na čiastočný úväzok a následne by si išla na podporu tak samozrejme to ovplyvní aj výšku podpory....berie sa priemer

lucy0807
3. sep 2020

@tinatitti do takej práce sa určite nevracaj, inak chápem tá, aj ja som robila v IT a neplánujem sa tam vrátiť (malý má 13m), kto nezažil nepochopí, šéf blbec s poznámkami na ženy a iné rasy často, HO si musel poriadne prosiť ..v prvom rade ver tomu, že nastúpiš na 6h dajú ti nižší plat a aj tak tam reálne budeš robiť 8h...skús si zistiť či máš nárok na podporu, máš dovolenku ešte?? Možno by si vyšla max podpora, rodičák dáš na muža prepísať a budeš hľadať prácu aj keď sa nižší plat a kludnejsiu...načo tam pôjdeš, budeš chodiť nervózna a deti to odnesú

tinatitti
autor
3. sep 2020

@lucy0807 presne takto začínam uvažovať. Áno, dovolenku mam ešte takmer celu

lucy0807
3. sep 2020

@tinatitti poslala som ti pozvánku do skupiny, pozri tam príspevky a napíš svoju situáciu, baby ti poradia 😉

mataky
11. dec 2020

@mogaa dobry den. Vy sa v tom vyznane? Prave sa mi tiez sef chysta dat dodatok k zmluve na pracu na doma ale len na jednu hodinu denne. Potom ked ukoncime pomer dohodou, myslite ze podpora sa zvysi ci znizi? Dakujem ono ti sefovia su vo vyhode - ze oni su sefovia.