Nástup do práce popri rodičovskej dovolenke

zzzzana
15. máj 2012

Ahojte dievčatá, som RD s druhým dieťaťom, ktorá mi končí 22.11.2012 (prvé dieťa má 4,5 roka, druhé 2,5 roka). Vyskytla sa mi príležitosť nastúpiť späť do práce už od 1.6.2012. Pracovnú zmluvu som mala doteraz na dobu neurčitú, musí mi teraz zamestanávateľ aj zmeniť pracovnú zmluvu, aby som mohla aj naďalej poberať rodičovský príspevok do 3.roku dieťaťa (tj do toho 22.11.2012)? Čo všetko musím ísť ponahlasovať? A keby mi dal zmluvu na dohodu o vykonaní práce, čo musím ísť ponahlasovať? Aj na upsvar treba nahlasiť, že dieťa nastúpi ale až od sept do škôlky??
A vraj mi počas dvoch po sebe idúcich materských aj vzniká nárok na dovolenku????
A vraj keď som si starú dovolenku vôbec nevyčerpala, ani nedala preplatiť, tak mi už prepadla?? sa mala vyčerpať alebo preplatiť do 3 rokov?? Také nové veci sa dozvedám a potrebujem to trochu objasniť..
ďakujeeem

gapa
26. jún 2012

@koniarova
MZDáRKA musí:
v soc.poistonvi
- nahlásiť zmenu - ukončíť RD 1.7.2012, ak nastupuješ do práce 2.7. (alebo ak ste sa dohodli, tak 30.6.)
- nahlásiť prerušenie - ukončiť prerušenie z dôvodu čerpania RD
v zdravotnej poistovni
- teraz len prihlási zamestnanca (lebo počas RD si odhlásená)
( - ukonči poberanie RP až 11.1.2013) teraz budeš istý čas zravotne poistená aj ako zamestnanec a aj ako poberatel RP štátom

TY SAMA:
- odhlášku z dôch.poistenia štátom, lebo nemôžeš byť zároven dôch.poistená ako zamestnanec a aj štátom.

koniarova
26. jún 2012

@gapa Srdečná vďaka. 😉 😉 😉 😉 😉

koniarova
26. jún 2012

@gapa Ešte posledná otázočka a už nebudem otravovať. Ja sa mám dokedy odhlásiť z DP? Je tam nejaký časový limit?

gapa
26. jún 2012

@koniarova
do 8dni po ukončeni rd

ootaznik
13. júl 2012

tak mne nejde jedna vec do hlavy, som osamela matka momentalne na RD a dcera, ktora bude mat zaciatkom 2013 3 roky, nastupi teraz v IX do skolky a ja chcem hned nastupit do svojho povodneho zamestnania (teda pred oficialnym ukoncenim RD) - moze mi sefka povedat, ze ma nevezme, ze mam byt doma na RD az do jej ukoncenia? (ako dovod by uviedla, ze ma dost ludi, ktori robia pracu, ktoru som robila predtym a pre mna nema pracu a pod,) viem, ze ako osamelu matku ma nemoze vyhodit do 3r veku dietata, tak preto by som este chcela vyuzit ten cas, pokial dcera dovrsi 3r a mat lepsi prijem. proste je tu situacia, ze ja chcem nastupit - moze ma sefka odmietnut? viem sa potom nejako branit?

mimikri
26. júl 2012

Baby som z toho jelen. Od 6.8.2012 idem do práce. Vraciam sa spät na svoje miesto - t.j. trvaly pracovny pomer na dobu neurčitú. Malý má 18 mesiacov. No a teraz to hlavné. Môžem poberať rodičák tých 194,70 ? či kolko - mne chodí 230 niečo lebo mám dve deti a je tam zarátaný aj prídavok. O malého sa bude starať babka. No a teraz mam ist nahlasit na UPSV ze sa varaciam či nie? Tak isto soc. poistovna kôli tomu zaratavaniu dochodku? A zdravotka? Tam tusim mozem byt nahlasena aj ako RD a aj zamestnanec? Kurnik fakt neviem. Dakujem.

ootaznik
3. aug 2012

prosim vas, co ma obsahovat list, v ktorom chcem oznamit, ze predcasne ukoncujem RD a chcem nastupit? mam tam uviest iba to, ze ku dnu vtedy a vtedy sa vraciam naspat do prace, ci este nieco navyse? musi sa mi zamestnavatel k tomu vyjadrit? a este jedna vec - ked som pred nastupom na MD mala veducu funkciu, moze mi teraz sef povedat, ze nema pre mna pracu a ponuknut mi moze napr. len upratovacku? (mozno extrem situacia, ale realita)...som osamela matka, dieta ma menej ako 3r......dakujem

babulina
5. aug 2012

@mimikri - ty sa len musis odhlasit zo socialnej poistovne, lebo uz nebudes fyzicka osoba za ktoru plati stat, ale zamestnanec a to ta nahlasi tvoj zamestnavatel, zdravotna poistovna je tiez jeho povinnosti

@ootaznik - ja som napisala len list v zmysle, ze ... na zaklade dohovoru so zamestnavatelom (predtym ako som napisala oficialnu ziadost som volala na hr ake su pomery a ci je mozne aby som nastupila a kedy) ziadam o nastup do prace dna .... a zamestnavatel mi poslal dodatok k pracovnej zmluve o tom ze sa mi skratila pracovna doba (o to som poziadala) a ako sa mi upravil plat, kedze mas narok na vsetky zvysenie ktore boli robene plosne vo firme

co sa tyka pozicie tak by ti mal ponuknut adekvatnu k tvojmu povodnemu, ja som sa vracala na presne rovnake miesto kedze za mna nebola hladana nahrada takze toto presne som si nepozerala

tara
5. aug 2012

@mimikri ja som bola na UPSVAR nahlasit, ze idem od 01.09.12 naspat do prace, ale ze RD mi konci aj 27.11.2013, tak ze sa chcem odhlasit z poberania. uradnik mi povedal, ze zakon je taky, ze mozem pracovat a subezne poberat RP. takze to plati, proste pracujes, a zaroven do 3rokov mas narok na RP.

tara
5. aug 2012

@mimikri a este jedna vec, nahlasovat im vraj nic nemusis, co sa tyka UPSVAR. vraj ti sami ukoncia poberanie, ked dieta dovrsi 3roky. takze tam nemas ziadnu povinnost.

mimikri
6. aug 2012

@tara oki tak len tu socialnu poistovnu odhlasim a zistim aj v zdravotke ci tam hlasili ale to je subezne so zamestnanim ak som to pochopila spravne.
@babulina co sa tyka toho listu to som nerobila - neviem či to je chyba. Mne z prace volali ci by som nenastupila skôr kedze môj zaskok otehotnel 🙂 Ja som bola dohodnuta ze pojdem do prace od 2 rokov ale vyslo to tak ze idem teraz ked ma maly 18 mesiacov. A vraciam sa na pôvodne miesto s tym zatial problem nebol tak dufam ani nebude.

tara
6. aug 2012

@mimikri zdravotku nemusis, ale socialku ano, len nahlasis ze si uz zamestnanec, oni ti daju aj odhlasku a prihlasi ta tvoj zamestnavatel. ty len vypises odhlasenie. ja tiez nastupujum 01.09., takze do 7dni sa musim odhlasit.

mimikri
6. aug 2012

ja som dnes prvy den v praci

ootaznik
6. aug 2012

@babulina hm, ze "na zaklade dohovoru" - len sefstvo chce, aby som radsej ostala doma do konca RD, ale kedze dcera nastupi do skolky, tak nebudem predsa sediet doma - ked by som ostala doma, tak ma predsa nemusia platit, ale ja sa chcem vratit, tak som teda zvedava, co ma caka :(

katun
19. aug 2012

@gapa prosim ta, k 7.8 mi skoncila MD a na RD som nenastupila, rovno som sla do prace od 8.8, zajtra si idem poziadat o rodicovsky prispevok, najskor si pojdem dat potvrdit do soc.poist. dlzku poberania materskeho. musim aj ja tam podat odhlasku? aj ked som nebola na rodicovskej dovolenke iba na materskej? /ak ano, uz som nestihla termin do 8 dni 😠 / no a po tvojich radach si pre istotu brnknem aj na zdravotnu poistovnu, ako ma mzdarka nahlasila..

gapa
20. aug 2012

@katun
neviem či si mala reťazový pôrod z RD1 na MD2 alebo si už dávno odhlásená z dôch. od prvého dieťaťa.
Ak si dávno dávala odhlášku z prvého dieťaťa a teraz vlastne nedávala nanovo prihlášku, tak odhláška nie je potrebná. Ak ti prac.pomer trval počas poberania materského, tak si bola poistená z toho titulu (ako poberatel materského, ktorému trvá povinné poistenie v soc.poist)
zdravotnú by som si asi vybavila sama, bo mzdárka nemala doteraz čo nahlasovať čo sa týka RP si jej poberanie rp nenahlasovala. Treba sa s nou dohodnúť aj ked skôr to je tvoja povinosť. ( v tomto je zákon hrozný, netreba čo mzdárkam závidieť, neviem či niečo od 1.1 zase nezmenia)

zuzik311
20. aug 2012

@gapa ahoj prosím ťa písala som IP už dávnejšie nemohla by si sa na to pozrieť? ďakujem

katun
20. aug 2012

@gapa dakujem za odpoved, pri prvom som bola tiez iba na MD potom do prace a z prace som sla na matersku druhu. zajtra vybavim tu zdravotku. dakujem ti za rady, si poklad 😎

gapa
20. aug 2012

@katun
asi vieš, ked budeš žiadať o RP, hned si vyžiadaj aj potvrdenie odkedy poberáš RP, pre zdr.poistovnu (budeš duplicitne zdr.poistená, ako zamestnanec a aj ako poistenec štátu, snád to zatial nezmenili, bo to až tak nesledujem), potom treba myslieť aj na odhlásenie.

katun
20. aug 2012

@gapa dakujem, vypytam si to potvrdenie. platilo to aj v rokoch 2009-2011? myslim povinnost hlasit zdravotnej poistovni, ze poberam RP, ked som zamestnana... tusim som sa neohlasovala, ked som prestala poberat RP pri prvom dietati.. je to hrozne, ked stale menia podmienky a nebyt teba, ani sa to clovek nedozvie.. na soc.poist. ma celkom potesili, ze nebolo treba konecne vyplnat tlaciva a pani pekne vytlacila potvrdenie o poberani materskeho z pocitaca 😀 takze aspon ciastocne uz dorazilo 21. str. aj tam 😀

gapa
20. aug 2012

@katun
to zp plati asi od 201 (neviem či od 1.1. alebotuším od 1.5. alebo od cca sept. či okt. , bolo to totiž 3x menené a tiež k tomu usmernenia), ale ak niekto čerpá rd v zaemstnaní, obvykle to nahlasujú zo zvyku mzdárky, ak ale

to tlačivo tiež mi dávali, no údaje o sume museli nahadzovať, ale aspn niečo 🙂

lendacka
22. aug 2012

Dobrý deň.Chcem sa opýtať:mam syna ktory bude mat 3 roky v maji 2013 ide od septembra 2012 do škôlky a ja idem pracovat na dohodu.mam narok na rodičovsky prispevok aj napriek tomu že budem pracovat na dohodu?

ootaznik
23. aug 2012

@lendacka ano 🙂

zuzana1211
23. aug 2012

prosim vas o radu,som na rodicovskej dovolenke,ale od septembra idem do prace,mam stale pracovnu zmluvu na dobu neurcitu,problem je vtom ze sa zmenil zamestnavatel a ten chce aby som nastupila len na prac.dohodu,neviem aky je postup,mam ukoncit prac.zmluvu a da sa to ked som na rodic.dovolenke,dakujem

kiara08
3. sep 2012

@ootaznik som presne v takej situacii ako ty, v piatok idem do prace na pohovor moje miesot je obsadene, robila som na vyssiej pozicii a teraz sa bojim,ze mi oonuknu upratovacku. Otvara sa pobocka mojej firmy,tak som si poslala ziadost aj tam, neviem ako mam postupovat,komu mam dat vediet a ci ma vobec vezmu :(
@gapa nemam ukoncenu RD a chcem nastupit do prace a zamestnavatel mi neponukne adekvatne miesto,mozem mu oznamit,ze to miesot neberiem a budem dalej cerpat RD??? Alebo ma moze vyhodit?? RD mi konci 8.3.2013

ootaznik
4. sep 2012

@kiara08 ja som si vsetko zistila na IP - presne som im opisala situaciu a povedali mi, ze vyhodit ma nemozu, musia ma prijat na povodne miesto, ak tam nemozu, musia mi dat adekvatne miesto, ak ani toto nie je mozne, tak mi musia ponuknut uplne inu pracu, s ktorou vsak ja musim suhlasit a az posledna moznost je vypoved, ale ta v nasom pripade (teda do veku 3r) nie je mozna. Aspon mesiac pred planovanym nastupom do prace na tvoju povodnu poziciu, im musis pisomne oznamit, v ktory den nastupis do prace - len oznamis, necakas na ziadne ich vyjadrenie, oni to musia akceptovat. mne stale hovoria, ze nebudu mat pre mna pracu, prijali novych ludi namiesto toho, aby zavolali mna. Takze v ten dany den nastupis, treba sa zapisat do dochadzkovej knihy a cakat. Ak budu vyskakovat, treba dat podnet na IP. A mimochodom na Tvojom mieste by som si nepodavala ziadost na tu pobocku - MUSIA ta zobrat na povodne miesto alebo adekvatne, ako som uz vyssie pisala. Si vo vyhode, oni ti musia najst pracu a nie ty sa im doprosovat. Ak by ti aj dali vypoved, vypovedna doba skonci az toho 8.3.2013, kedy ti konci RD......nedaj sa odbit!!!!
ja mam nastup od 1.10., tak som zvedava, co bude, ale len tak sa nedam....ked tak prezijem nejako 5m, dokedy mi skonci RD, stale je to o inych peniazoch ako zit z RP

kiara08
4. sep 2012

@ootaznik problem je v tom, ze v zakonej ne sice napisane co hoovris ty ,ale ten zakon sa odovlava na dalsi zakon ,kotry tvrdi ze poziciu moju mi musia drzat iba do doby materskej dovolenky a nie rodicovskej, ked chces pokracovat v rodicovskej musis to pisomne zamestnavatelovi oznamit, pre mna tam nie je volne nic, chcem ist na pobocku ,lebo je to lepsie platena praca a tak. Ja osm skoncila teraz vysku a ked mi ponukunu uoratovackiu ich mozem vies co 🙂)) Slovenske zkony su uzasne. som strasne zvedava. A co je to IP???? ja som blondina :!)

ootaznik
6. sep 2012

@kiara08 IP je inspektorat prace 🙂 tam som sa pytala aj na to drzanie pracovneho miesta po dobu 6mes - povedali mi ze je to blbost a to som sa vyslvoene na toto pytala, lebo kamoska mi tvrdila, ze len po dobu 6m mi musia drzat miesto....tak len pisem, com som sa pytala a co mi pvoedali (to iste nezavisle povedali aj kamoske)

bamb27
10. sep 2012

ahojte,,, moze mi tu prosim niekto poradit? ...RD mi konci v oktobri 2013, no kvoli financnej situacii som sa rozhodla vratiti sa do prace, informovat o moznom nastupe som sa bola v maji, nasledne zaciatkom juna som pisomne oznamila zamestanvatelovi ze k 1.9 chcem ukoncit RD a nastupit naspat na PP. Bolo mi povedane tak ze sa chysta nova organizacna struktura a mala by so mnou pocitat, nasledne som si vybavila opatrovanie pre maleho k 1.9 teda, pocas leta som sa este dohodla na odklade k datumu 15.9 ...aktualne je situacia taka ze maly chodi do jasliciek, a mne sa zamestnavatel doteraz nebol schopny vyjadrit ci v pondelok mozem nastupit ci co vlastne,, nova struktura minuly tyzden este nebola, no k 1.9 nastupilo asi 6 novych ludi,,,
Neviem teraz, mam ja nejake prava sa doadovat nastupu, alebo len cakat, platime malemu jasle, uz tam aj chodi, no mat maleho v jasliach a ja sedim doma,, cisty luxus, ktory dlhodobo neuplatime,,, citim sa byt v slepej ulicke, verim ze sa mi uz musia kazdu chvilku ozvat ale stale nic,, vypytovat sa tam chodim kazdy tyzden,,, co vlastne mozem robit, okrem cakania?

zuzuj
10. sep 2012

@bamb27 Ahoj priznam sa, ze presne neviem odpovedat na tvoju otazku. Podla zakona ta zamestnavatel musi zobrat spat...ale neviem ci presne ako ty povies alebo po dohode.....
Kazdopadne ine ti chcem povedat...ze preco ti ukoncujes RD ked mozem poberat aj RD aj pracovat. Ja pracujem a som aj na RD....normalne mi ide plat plus od socialky dostavam tych 190 eur mesacne. Momentalne som chora na PN, cize mi socialka posiela PNku aj Rodičovsky prispevok....