Nová práca a tehotenstvo

daniela20676
3. apr 2024

Ahojte potrebujem poradiť.Co mám robiť som v 3 mesiaci.A mám novú prácu tam som do mája ešte v skúšobnej dobe.Teraz neviem ,že či im to mám povedať alebo to tajiť .Lebo viete robím v domove dôchodcov kde je dosť namáhavá práca tak by som tak chcela ešte do tej skúšobnej doby odpracovať a potom ísť na PN.Teda ak sa to dá vôbec sa v Tom nevyznám,máte niekto skúsenosť.Dakujem

kaktusik007
3. apr 2024

@daniela20676 bud sebecka - rozhodne to zataj. A oznam den po skusobnej. Svinstvo? ano, ale musis chranit seba. Ak to nespravis, mozes mat neskor realne az existencne problemy. Takze smelo do toho.

melanta
3. apr 2024

@daniela20676 tehotenstvo nie si povinná oznámiť. Ale nerozumiem, prečo chceš sť na PN ak nemáš na ňu diagnózu? To ťa bude baviť sedieť doma? Zatvorená? Bez príjmu len s PN dávkou? Oznám tehotenstvo po skúšobnej dobe a požiadaj o to, aby si nerobila namáhavé činnosti (predpokladám, že máš na mysli dvíhanie nevládnych). Ak chceš ísť na PN lebo nechceš pracovať, tak nebuď ***** a odíď.

melanta
3. apr 2024

@kaktusik007 aké existenčné problémy bude mať? Sorry, ale tehotné robia bežne v domovoch aj v nemocniciach. Je úplný hyenizmus počkať na skončenie skúšobnej doby a potom ísť na 5 mesiacov na PN len aby nemusela pracovať. Presne pre toto zamestnávatelia nemajú radi tehotné a ženy po RD, lebo sa niektoré správajú ako zvieratká. Môže normálne pracovať, akurát nebude dvíhať pacientov.

kaktusik007
3. apr 2024

@melanta myslela som po uplynuti rodicovskej --- bez pracovneho pomeru, s malym dietatom..... nedajboh sa zadari dalsie v ramci retazovej - a uz materska nebude.....

ano, je to hyenizmus. A ano, presne pre toto maju tehotne problem najst si pracu. a mamicky po RD tiez

cookie29
3. apr 2024

Preco chces ist na PN? Na PN vypisuje lekar, ak mas zdravotny problem, to nie je dovolenka...
Kolko mas este do ukoncenia skusobnej doby? Akoze neviem, ak im urobis podraz, ako Ti radi vyssie kaktusik007, tak je sanca ze so zamestnavatelom budes mat zly pracovny vztah aj v buducnosti, pretoze kto podrazi raz, podrazi viackrat... a teda mozno Ti to je teraz jedno, ale jeden nikdy nevie... na druhej strane, keby zamestnavatel vedel Tvoj pristup, podpisem dobu neurcitu a potom sa hodim na PN, tak musis uznat, ze keby si bola na jeho mieste, tiez ukoncis zmluvu v skusobnej lehote...
Tehotenstvo oznamovat nemusis, ale ked ho oznamis, vztahuje sa na Teba ochranna lehota a mozes poziadat o preradenie na lahsiu pracu

rebekah61
3. apr 2024

@daniela20676 úplne suhlasim s @kaktusik007 v dnešnej dobe musíš pozerať len na seba
Neviem akého máš zamestnávateľa ale ten môj na moje tehotenstvo vôbec neprihliadal ba naopak..dostávala som viac prace ako bežne a ešte mi vykrikoval pravidelne kontroly (bolo ich viac vzhľadom na rizík. teh.) Preto som sa rozhodla od 5 mesiaca tiež pre PN a vieš čo? Nič lepšie som nemohla urobiť.

tiika
3. apr 2024

@daniela20676 si v skúšobnej do začiatku či konca mája? Máš potom zmluvu na dobu určitú či neurčitú?
Ak máš pred sebou ešte mesiac a vydrzis dvíhať pacientov a namáhavé prace, tak by som nehovorila.
Pokial nie, tak tvoje zdravie a bezpečnosť je NAJdolezitejsie.
Máš viacero možnosti… oznámia tehotenstvo, zamestnávateľ ta neprepustí v skús.dobe, to by nemal aspoň z tohto dôvodu nie, bude ti prideľovať ľahšie prace. Toto závisí od férovosti firmy a toho, ako veľmi potrebuje opatrovateľky, aké náročné je tu pozíciu obsadiť a či mu budeš nápomocná/plátna i s obmedzeniami.To vieš najlepšie odhadnúť asi sama.
Potom, pokial sa nič z toho,môžeš ísť na PN aj pred/po skús.dobe, alebo v ochrannej dobe do 7 dni.
Mas nárok na podporu? Ako dlho si pracovala predtým a bola si nemocensky poistená?

dadka1997
3. apr 2024

@daniela20676 a naco na pPN? Ak budeš po zdravotnej stránke v poriadku, po 3 mesiaci oznam zamestnávateľovi svoj stav, tiez nemusi vedieťn kedy si sa to ty dozvedela a poziadaj o menej fyzicky narocnu prácu ak by to neslo, az potom by som uvazovala o PNke