Práca na dohodu a odvody v roku 2013 popri rodičovskej

emajbova
26. okt 2012

Ahojte neviete ako to bude od noveho roka s platenim odovodov ked niekto pracuje na dohodu a pobera rodicovsky prispevok? Ake vysoke odvody bude platit zamestnavatel a ake dohodar? (teda zena dohodarka?), vsade sa pise len o dôchodcoch a studentoch..dakujem🙂

zalka
3. jún 2013

@natfek no ak prekročíš príjem tak prvý rok je lepšie byť szčo .. zaplatíš do ZP mesačne odvody v minimálnej výške, dan Ti platiť nevýjde, a do SP budeš platiť najskôr od 1.7.2014 odvody.
Na rodičovský budeš mať stále nárok.

Ak predpokladáš tak vysoký príjem dohodni si mesačné platenie preddavkov na ZP v minimálnej vý ške aby Ti nevyšiel nedoplatok .

A napr. pri príjme 6000 e ak si zvolíš paušalne výdavky 40% ( bez dokladovania ) tak 6000 - 40% = 3600 e - NCZD= základ dane 0 ... daň 0 ... a môžeš si na dieťa uplatniť danový bonus ak si ho neuplatňuje otec dieťaťa. Čiže bajočko DU by ti vyplatil 250 e DB budúci rok v máji.

natfek
3. jún 2013

@zalka si super, dakujem...takze sa to oplati...
tak ja zalozim teda zivnost od buduceho mesiaca, do zdravotky budem platit minimum (55,xy e ano? 🙂 ) a z prijmu si bez blockov mozem odratat 40 percent a POTOM sa mi az rataju dane - a tie teda neplatim spravne? a do SP budem platit od 1.7.2014 podla zarobku do konca TOHTO roku? lebo to vyrataju mensie kedze vlastne od pol roku sa zacne moja zarobkova cinnost...
no ked tak ratam - v hrubom mi vyjde za TENTO ROK 3700 takze to aj tak prekrocim tych 2900...hmm... a keby to vyjde do konca tohto roku tych 2900 tak mi nevyrataju odvody do SP alebo sa to rata z prijmu za cely rok?

ozaj! do toho prijmu mam ratat aj rodicovsky prispevok? 😕 ci to sa rata len prijem zo zivnosti...?

zalka
3. jún 2013

@natfek RP nie je zdaniteľný príjem. Ak do konca roka zarobíš 3700 e ( ide o tržby príjem v hrubom ) tak odvody do SP ani od 1.7.2014 platiť nebudeš, akurát zdravotné odvody 55,02 eur ... To bud plať alebo si to odkladaj, ked príde vyúčtovanie nedoplatku v mesiaci september 2014 za rok 2013

natfek
3. jún 2013

@zalka dakujem velmi pekne... 🙂

zalka
3. jún 2013

@natfek rado sa stalo

natfek
3. jún 2013

@zalka mozem este jednu otazocku? sice sa to netyka tohto, prepacte vsetci ostatny ze trosku mimo temu - ale vidim ze sa vyznas... 🙂
ja som pri nastupe na RD - kedze som sla rovno na RD - mala nieco hlasit aj socialnej poistovni? lebo ja som okrem toho ze som oficialne ziadala o matersku aby som zamietnutie odniesla na urad prace uz nic nenahlasovala...
ale teraz rozmyslam ze co s tym dochodkovym poistenim.
maleho tam trebalo prilhasit? alebo mna? ze som na RD? asi som to pos.ala co... ☹ dokelu...

zalka
3. jún 2013

@natfek no neposrala ... môžeš sa prihlásiť na dôchodkové poistenie aj teraz ... ak sa prihlásiš dnes tak ti bude štát od dnes prispievať na dôchodok ... ak zajtra tak od zajtra ... ty sa musíš prihlásiť .. vezmi rodný list bambucha a chod na SP.

natfek
3. jún 2013

@zalka 🙂 chvalabohu... dakujem teda aj za tuto info, este ze je MK... aj s takymi sikovnymi maminami 🙂 pekny den!

zalka
3. jún 2013

@natfek rado sa stalo ... 🙂

mackoxxx
3. jún 2013

Babenky prosím radu. Som na rodičovskom príspevku a podpísla som prácu na dohodu od 27,5. do 31,12. Potrebujem sa ísť niekam prihlásiť, odhlásiť??? Som limitovaná sumou?

zalka
3. jún 2013

@mackoxxx do 8 dní sa musíš odhlásiť zo SP z dôchodkového poistenia štátu.
A čo sa týka príjmu tak pri príjme vyššom ako 2918 e bajočko ti môže prísť nabudúci rok pozdrav od ZP s nedoplatkom na zdravotnom poistení .

mackoxxx
3. jún 2013

@zalka cca 700€ mesačne. Takže viac ako 2918 predpokladám, že to je ročne. Aký nedoplatok tam asi vznikne?

zalka
3. jún 2013

@mackoxxx mala si radšej pracovnú zmluvu podpísať a nie dohodu ... mimochodom aj ja by som rada dohodu kde by ma tak platili .. lebo sú 2 druhy dohody ...
1 dohoda kde môžeš ročne odrobiť 350 hodín pre zamestnávateľa ... dohoda o vykonaní práce
a 2 dohoda .. o pracovnej činnosti a tam môžeš odrobiť 10 hodín týždenne ...

takže ak vezmem 2 dohodu a odrobených 40 hodín do mesiaca tak plat 700 e tak hodinová mzda vychádza na 17,50 eur ... kua aj ja chcem takú robotu ... daj tipa ...

Ak budeš mať zamestnanie tak žiaden nedoplatok do ZP ti nevznikne .

mackoxxx
3. jún 2013

@zalka Je to len dočasné a nestabilné. Takže poteší no nie nadlho. Mám dohodu na 350 hod. Takže tá prvá. Mám svoju prácu do ktorej sa vrátim po materskej. 😉

zalka
3. jún 2013

@mackoxxx ved nie je vylúčený ani 2 TPP to vôbec by nevadilo.

mackoxxx
3. jún 2013

@zalka 🙂 🙂 🙂 nestabilné vsádzam radšej na istú prácu na Slovensku. Toto je len na prilepšenie.

magali
21. jún 2013

@zalka ahoj.. mozes mi prosim poradit? kolegyna je na RD, teraz sa naskytla pre nu prilezitost na par hodin chodit spat do prace, nieje toho vsak tolko aby to bolo na cely uvazok.. dali mi za ulohu zistit, co sa viac oplati, ci dohoda alebo polovicny uvazok a ako to ovplyni jej RD.. podla toho co som si precitala, tak dohoda sa asi moc neoplati.. plat by mala mat cca 350€.. na RD by mala byt este 2 roky.. ked jej dame polovicny uvazok neuskodi jej to nejako?

zalka
21. jún 2013

@magali no môže jej to poškodiť ak skončí náhodou pracovný pomer u vás ...
tá práca čo by robila sa nedá robiť na živnosť? ... ona by neplatila odvody do ZP a SP ... takže by jej ostalo viac penazí ..

magali
21. jún 2013

@zalka to by sa jej neoplatilo na zivnost.. podla mna sama by pomer neskoncila, jedine zeby firma skrachovala lebo v dnesnej dobe je to dost mozne.. hlavny dovod preco vlastne ide naspat je to ze jej dceru nechcu zobrat do skolky, lebo je na RD s druhym dietatom, tak sa opytala sefa ci by nemohla na par hodin robit, cize prichadza do uvahy len ten polovicny uvazok.. dohoda je obmedzena hodinami aj peniazmi a treba tam vies tie dochadzky tusim, s tym by bolo asi viac roboty.. teda by som jej mohla napisat dodatok k zmluve ze na urcite obdobie bude pracovat na polovicny uvazok? a ona sa vlastne musi odhlasit na socialke z dochodkoveho poistenia

zalka
21. jún 2013

@magali ak jej chcete pomôcť, nerobte dodatok k pôvodnej zmluve ... urobte jej novú pracovnú zmluvu a len s tou prácou čo bude robiť ...
lebo ak by napr. otehotnela tak z pôvodnej zmluvy by nemala nárok na MD ... ak by otehu teraz tak by vznikol nárok na 2x MD z pôvodnej zmluvy reťazový pôrod a z novej zmluvy pri splnení 270 dní poistenia ...
a áno ona sa musí odhlásiť zo SP z dôchodkového poistenia ...
ak by mala živnosť na tú činnosť ... tak by mohla ostať dôchodkovo poistená štátom ...

a podľa mna by sa jej oplatila živnosť na čas kým je na RD , lebo zo živnosti by neplatila odvody ... z príjmu 350e zaplatí odvody a ostane jej cca 270 eur v čistom ... ak by toľko faktúrovala tak jej ostanú všetky peniaze ... a možno by mohla faktúrovať aj viac ... lebo vieme, že hrubá mzda nie sú všetky n áklady zamestnávateľa .. to je celková cena práce ...

magali
21. jún 2013

@zalka len je otazne ze dokedy bude takto pracovat lebo to nevie asi nikto odhadnut.. stve ma to je to take zbytocne vynutene miesto, lebo sa kamarati so sefom a proste by sa jej to hodilo.,.. som z toho na prasky uz.. ona by na zivnost urcite nesla, nato ju poznam dost dobre.. a to moze mat u nas dve zmluvy na trvaly pomer? pytam sa jak debil, ale tiez som bola doteraz na materskej a so mzdami nemam az taku skusenost a nasa externa mzdarka je taka popleta ze si to radsej chcem zistit sama 😉

zalka
21. jún 2013

@magali samozrejme že môže mať 2 zmluvy na TPP ...
hm.. iste nie? keby vedela, že jej ostane viac penazí nešla by na živnosť? ... 🙂

magali
21. jún 2013

@zalka mozem sa jej na tu zivnost spytat.. este premyslam ze jej muz je tusim na zivnost, ze vyplacanie by sme mohli trebars riesit cez neho.. lenze jej musim napisat papier do skolky ze u nas nastupuje, neviem ci to skolka bude nejako kontrolovat ze ci teda je v pracovnom pomere alebo co, keby islo len o to tak jej napisem potvrdenie a pracovat nemusi ale v dnesnej dobe sa uz da vsetko skontrolovat a nepotrebujem mat z toho problemy.. ach jaj.. ako keby som nemala inu robotu ale musim riesit taketo hluposti.. skusim sa jej teda este spytat na tu zivnost ale ona uz buduci tyzden potrebuje to potvrdenie ze od jula nastupuje, tak uvidim, co povie..

magali
21. jún 2013

@zalka a este ma napadlo ze ak by aj isla na zivnost tak mi to daju zasa vsetko pozistovat, tak my s toho potom uz naozaj klepne 😖

zalka
21. jún 2013

@magali jaj ona chce dať deti do škôlky a poberať príspevok na starostlivosť? to by sa mala vrátiť do TPP ...
a živnosť jej v tomto nepomôže ak začne na nu pracovať ... treba vlastne ujasniť na čo to potrebuje... na to aby deti prijali do škôlky?

magali
21. jún 2013

@zalka ano ide o to ze 4rocnu dceru jej nechcu vziat do skolky lebo je na RD s so synom ktory bude mat 1rok.. ale nie kvoli prispevku, len proste nechce mat malu doma ale aby isla do skolky a nato potrebuje papier od nas ze bude pracovat, tak jej sef vymyslel nejake papierovacky na par hodin denne.. ide jej len o to aby malu zobrali do skolky

hannahrybicka
21. jún 2013

@zalka Si uplne suprova 🙂 fakt macher. Riesite tu presne to co mi vrta hlavou. Mam dobry flek, ale medzi mojou prvorodenou a dalsim tehu sa asi budem musiet vratit do prace. Nechcem na plny uvezok (zamestnavatel to akceptuje), ale tiez si nechcem pokazit dalsi matersky. Najvyhodnejsie teda je spisat novu zmuvu na ciastocny uvezok? Pochopila som to dobre? Potom sa mi dalsia materska bude pocitat z povodnej vyplaty (ako retazovy porod) + z noveho polovicneho uvezku?

zalka
21. jún 2013

@magali tak to jej stačí ukončiť RD nastúpiť na pár dní do práce na pôvodnú zmluvu ... tým pádom dostane potvrdenie že pracuje a dieťa potrebuje mať v škôlke a ked ho do škôlky príjmu tak zase nahlási RD zamestnávatelovi a ostane doma .. podla mna toto je jednoduhšie .. či vari každý mesiac budú chcieť po nej potvrdenie? Pochybujem

zalka
21. jún 2013

@hannahrybicka no ten reťazový len v prípade, že nastúpiš na MD z RD ... v opačnom prípade ti nová zmluva nepomôže. Nový úväzok Ti pomôže len ak by si stíhala robiť aj aj a mala odpracovaných z nového uväzku 270 dní ...
Lebo po skončení RD ty musíš nastúpiť do zamestnania .. a ak si tam dáš novú PZ tak si ublížiš .. lebo sa bude rátať MD z nej ...
kedy ti končí RD? kedy máš nástup na dalšiu MD .. kedy máš dátum pôrodu?

hannahrybicka
21. jún 2013

@zalka porod...to je este moc daleko. Mam dvojmesacne miminko a som po cisarskom, takze v idealnom pripade budem znovu rodit v januari 2015 (ak pocitam dobre a podari sa mi na prvy cyklus otehotniet, co asi nie). Tych 270 dni na ciastocnom uvezku by som teda stihla. MD mi konci niekedy koncom oktobra, este tam mam na mesiac a pol dovolenky. Uvazujem ze od januara by som isla na polovicny, hlavne aby som si udrzala kvalifikaciu. Existuje nieaka finta, aby som druhu matersku mala v takej vyske, ako mam teraz, a pritom robila len na polovicu?