Práca na dohodu po 1.1.2013 popri rodičovskej

jaroe
9. jan 2013

Ahojte, prosim Vas viete mi poradit, ci bude mat vply praca na dohodu na vypocet mojej materskej? Som stale zamestnana a od roku 2008 cerpam retazovu MD a RD, v aprili idem na tretiu MD. Mam moznost jednorazovej prace na dohodu len na par hodin a napadlo mi, ci si tou pracou na dohodu nejako nepohorsim, tj. neznizim vymeriavaci zaklad na vypocet MD, ktory by za normalnych okolnosti bol rovnaky ako pri 1. a 2. materskej, t.j. vychadzal by z prijmu, ktory som poberala v zamestnani. Na socialnej poistovni mi nevedeli na to odpovedat ☹

lien_ka
9. jan 2013

aj ja mam tuto istu otazku....

@jaroe a pracujes na DPČ alebo DVP?

jaroe
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lien_ka
10. jan 2013

@jaroe ja som doposial nadabila bohuzial na osoby, ktore nemaju ani sajnu, kazdy mi podava ine info, sama som uz z toho jelen.... Ja som DČP a maximalny pocet hodin kt.mozem odrobit je 40 mesacne.... Tak ja neviem, ci sa to aj na mna vztahuje. Ak sa nieco dozviem, dam vediet.

jankali
10. jan 2013

Ahoj, ja som to trochu kukala, no a myslím, že keď to bude s "nepravidelným príjmom" (čo je vlastne každá dohoda s trvaním kratším ako 1 mesiac), tak to nepôjde do VZ pre nemocenské poistenie. Keby som šla ja zisťovať, tak prvé by som overila to, čo som dala do zátvorky (či každá dohoda kratšia ako mesiac sa považuje za "nepravidelný príjem"). Inak si myslím, že dohoda s nepravidelným príjmom - nikdy nebude braná do úvahy pri VZ na nemocenské, materské.. Tak som to aspoň naformulovala (podklady k tomu už nemám uložené, pre m§a stačilo toto, lebo pripravujem nejaké podnikanie, hlavne pre maminky na RD, tak aby som im neublížila🙂 - ale budem rada, keď tu nájdem odpoveď, ako si pochodila s otázkou u osoby, ktorá má šajnu🙂 pa, j.

erika1977
10. jan 2013

@jankali Dievčata ja pracujem na dohodu,brigadu ale len určite dni v mesiaci.A teraz my dali 3 zmluvy na januar ,februar ,marec aby menej platili,lebo keby mi ju dali na rok tak zaplatia za mňa viac.Teda tak som to aspoň pochopila 🙂 .Ale mne znama hovorila,že som sa mala niekde odhlasit alebo prihlasit a neviem kde.

evita68
10. jan 2013

@jaroe
@jankali ak bude dohoda trvať napr. od 2.2.2013 do 28.2.2013, pôjde o nepravidelný príjem, pretože dohoda netrvá celý mesiac.. z takejto dohody sa neplatí nemocenské poistenie, preto nevstupuje do VZ pre nemoc a materskú.. takže jarou, ked si nechceš pokaziť budúcu materskú, musíš mať dohodu na nepravidelný príjem

evita68
10. jan 2013

a ešte doplním, aj ak v dohode o prac. činnosti bude uvedené, že plat z dohody bude vyplácaný kvartálne, aj vtedy ide o nepravidelný príjem..
a aj napr. dohoda o vykonaní práce, uzatvorená napr. na 3 mesiace a vyplatí sa až po dokončení prác, aj vtedy ide o nepravidelný príjem

jankali
10. jan 2013

@evita68 áno, ale potom sociálna poisťovňa ako bude - no viem si predsstaviť komplikácie - pri určovaní budúcej materskej🙂 Ja odporúčam radšej ísť na istotu a so zamestnávateľom sa dohodnúť - a robiť dohody kratšie ako mesiac. pa

evita68
10. jan 2013

@jankali sociálna poisťovńa bude vychádzať z toho, čo jej pri zaregistrovaní dohodára nahlásiť.. ked nahlásiš nepravidelný, bude brať nepravidelný.. ak sa počas dohody zmení nepravidelný na pravidelný, bude to musieť zamestnávateľ ohlásiť na reg. liste - zmena

jankali
10. jan 2013

ahaa. Takže zamestnávateľ/ účtovníčka/mzdárka si musí dať pozor, že keď bude: DOHODA a KVARTÁLNE, aby to pre sociálnu poisťovňu nahlásila ako NEPRAVIDELNÝ PRÍJEM🙂 ahaaa

jankali
10. jan 2013

Ďakujem🙂 A kočky, ešte píšte, čo k tomu viete🙂 Čím ďalej, tým viac to budeme potrebovať🙂

jaroe
autor
10. jan 2013

dakujem za info, podla nich teda nemusim mat obavy. Nepravidelnejsi prijem snad uz ani nemoze byt 🙂 Pracujem vzdy cca 2 tyzdne 2x do roka.

lenka23
10. jan 2013

@erika1977 odhlásiť v soc.poisťovni z dôchodkového poistenia.

syla
10. jan 2013

Ešte by som si dala pozor na to, aby ročný príjem nepresiahol sumu 2918,70 €, inak prestanete byť poistencom štátu z titulu zdravotného poistenia. V ročnom zúčtovaní zdravotného poistenia môže potom vzniknúť nedoplatok a bude treba doplatiť si zdravotné poistenie.

erika1977
11. jan 2013

@lenka23 vdaka ale do terminu som to nestihla.idem tam teraz volat,som zvedava čo mi povedia.

jaroe
autor
11. jan 2013

@lien_ka
@jankali dnes som opat volala na socialnu poistovnu a povedali mi, ze matersku budu ratat z pracovneho pomeru, ktory v case nastupu na MD momentalne trva. Cize v mojom pripade len z trvaleho zamestnania, lebo na dohodu budem pracovat len dva tyzdne daleko pred nastupom na MD. Cize teoreticky by mi dohoda mohla matersku ovplyvnit len kladne, keby ta dohoda pripadla prave na to obdobie nastupu na MD vymeriavacie zaklady z trvaleho zamestnania a z dohody by sa mi scitali. Este ma upozornili, ze sa na tie dva tyzdne musim odhlasit z dochodkoveho poistenia do 8 dni. Ach joj, to je tolko veci, tolko suvislosti, na ktore treba mysliet,.....

evita68
11. jan 2013

@jaroe to sme ti presne radili, kedže bude dohoda trvať dva týždne, pôjde o nepravidelný príjem a ten ti materskú neovplyvní

jaroe
autor
11. jan 2013

@evita68 no ano, ale keby ta dohoda bola uzatvorena prave cez tie dva tyzdne, ked nastupim na MD, ovplyvni mi matersku. Ale len pozitivne.

evita68
11. jan 2013

@jaroe určite nie

jaroe
autor
11. jan 2013

@evita68 zeby som to zle pochopila? Pani mi povedala, ze pri vypocte materskej sa vychadza z prijmu, resp. pracovneho pomeru, ktory prave trva /v dobe nastupu na MD/ Aj som sa jej priamo opytala, keby teda moja dohoda bola uzatvorena prave na tu dobu, ked budem nastupovat na MD, ci to ovplyvni vypocet MD, potvrdila, ze pri vypocte materskej by zohladnili oba prijmy. Tak uz neviem.

jankali
13. jan 2013

@jaroe tak uvidíme🙂 ja si myslím, že by sa sčítali, ako píše aj evita68, ale keby bola aj tá dohoda vo forme - ako pracovný pomer. Také krátke (a "nepravidelné" dohody sa do VZ nepočítajú. Takže by mala byť na dlhšiu dobu ako jeden mesiac - a zvýrazňujem ešte: že by to mala byť d. s "pravidelným príjmom" (takže to neprekombinovať v zmluve/dohode.. s výplatným termínom). Určite tú dohodu uzatvor v takom dlhšom trvaní, ak sa dá🙂 myslím, že by sa dalo, lebo píšeš "..keby teda moja dohoda bola uzatvorena..." - to sa ti potrom ešte zíde, keby si napr. mala nemocenské, ďalšiu materskú alebo podporu v nezam. po rodič. dovolenke. pa🙂

sisulka7
25. jan 2013

babulky, ja potrebujem poradit. Ja som momentalne na MD a mam sancu ucit ako lektorka. Budem mat nejake obmedzenia ak nechcem prist o matersku?

sniezka
4. máj 2013

zdravim všetky, v tejto oblasti zbehlé, maminy. Chcela by som poprosiť o radu, resp. odpoveď. Od decembera 2011 do septembra 2012 som si platila DNP z vtedy maximálneho vymeriavacieho zákldu, presný dátum skončenia, naridený sociálnou poisťovňou bol 16. sept. 2012 (dlžka platenia bola presne 270 dní). Popri tomto DNP som nemala žiadny iný príjem, z ktorého by som odvádzala nemocenské poistné, petože som celý čas bola a stále som vedená ako študent (doktorand). Na materskú nastupujem 7. mája 2013, na sociálnej poisťovni som už bola odovzdať papier od lekára a momentálne čakám na vyjadrenie. Keďže v termíne nástupu na materskú som stále v ochrannej lehote (8 mesiacov od skončenia DNP), predpokladala som, že by mi mala výjsť materská dávka v maximálnej výške (z vtedajšieho maxima), čiže okolo 600 €. Dnes ráno ma ale napadlo, že práve pred pár týždňami nám v škole uzavreli Dohodu o vykonaní práce (nepravidelný príjem), na jednorázovu pracovnú činnosť (robenie posudkov pre študentov), ktorá mi ešte ani nebola vyplatena, ale skončenie tejto dohody je urobené k dátumu 6. mája 2013, čiže 1 deň pred nástupom na materskú. Z tejto dohody, po novom, musíme odvádzať už aj sociálne a zdratovné poistenie, čiže asi tú nemocenskú zložku sociálneho poistenia predpokladám (alebo tú teda nie?). Rada by som vedela, či práve táto dohoda nejako ovplyvní výpočet materskej dávky, hlavne sumu, ktorá sa bude brať ako základ na výpočet materskej. Ja by som bola najradšej, keby táto dohoda vobec nic neovplyvnovala, lebo chcem nastupit na MD v ochrannej lehote a výpočet mat z toho max. základu, z ktoreho som si pred pár mesiacmi platila DNP. Ale určite viem, že škola za mňa podávala prihlášku do Soc. poisťovne, lenže možno nie na všetky druhy poistenia. Som z toho dosť jeleň.

Ak sa nájde nejaká dobrá duša, ktorá sa k tomu vie vyjadriť, budem nesmierne vďačná.

kvetkak
7. máj 2013

@evita68 dobry vecer chcem sa vas spytt vdim ze mate prehlad, ja som zamestnaná ale cakám 3. dietatko a v dedine mi navrhli pracu an dohodu 4h tyzdenne pracovat vkniznici mesacne by to bolo 28e ale ja by som chcela ist na maroku. mozem to vykonava popri maodke aked budem na rodičovskej a materskej? dakujem

evita68
7. máj 2013

@kvetkak popri marodke predsa pracovať nemôžeš.. a navyše, táto dohoda, ak bude na pravidelný príjem, tak ti pokazí materskú

kvetkak
9. máj 2013

a to by mi vzali materksú? a ked bgudem, na matereksej tak ani na dohodu ísť nemôžem? aj keď je to len na 4h mesačne? tam som sa pomýlila bolo by to 2h každý druhý týždeň... ďakujem

tinki
9. máj 2013

@kvetkak popri rodičovskom sa neoplatí ísť pracovať na dohodu

hajajanka
9. máj 2013

@kvetkak Pocas marodky pracovat nemozes, si predsa PN 🙂
Popri materskej a rodicovskej pracovat mozes - na dohodu. Dobre si vsak rozmysli, ci sa ti za 28 eur oplati kazit si napr. vymeriavaci zaklad pre pripad, ze niekedy zostanes nezamestnana. Lebo ak budes mat dohodu s pravidelnym prijmom, budes odvadzat odvody a toto ti znizuje vymeriavaci zaklad na podporu v nezamestnanosti (nie na dalsiu matersku). Mozno sa ta to teraz netyka, ale o dva roky moze a keby si bola len na RD, tak sa ti nezamestnanecke rata z prijmu zo zamestnania, ale ked budes pracovat na pravidelnu dohodu, tak vyska podpory sa bude ratat z dohody. A to je sakra malo.
Ja som na tom podobne. Tak len dufam, ze ma najblizsie tri roky nevyleju z prace.

kvetkak
12. máj 2013

@hajajanka ahoj ďakujem za odpveď takže sa mi to asi neoplatí, že? ani keď to robí len 28eur /mesačne sú to 4hod do mesiaca...nevedela som o tom... to sa dáva aj do daňového? práve že je to obecný úrad a oni nebudú chcieť inak len ako na dohodu tka to budem musieť vžiaľ odmietnuť. ak ed budem na materskej vtedy to môžem robiť?