Práca na polovičný úväzok a dôchodok

heltova9
18. apr 2024

Ahojte chcem sa opýtať , pracujem na skrátený úväzok a chcem sa opýtať či to nejako ovplyvňuje dôchodok . Či je rozdiel medzi tým keď človek pracuje na plný úväzok a skrátený úväzok. Alebo podstatné je len koľko človek zárobky peňazí, ďakujem

babina_33
18. apr 2024

Si myslim ze ked robis na plny uvazok tak odvadzas aj viac do poistovne a teda sa ti hromadi aj viac na dochodok. Ci?

viestta
18. apr 2024

Podstatne je len to, kolko zaplatis odvody, z nich sa ti pocita dochodok. Na odpracovanu dobu nema polovicny uvazok nema vplyv, zarata sa ti kazdy den

dadis
18. apr 2024

Pozri sa do svojho dochodkoveho uctu nacucte sicialnej poistovne (treba si ho aktivovat), zakazdy rok mas vyratany osobny dochodkovy bod. Ak mas hodnotu 1 - tak budes mat primerny dochodok, ak mas hodnottu bodu <1, tvoj dochodok bude nizsi a ak mas >1, tvoj dochodok bude nadpriemerny. Mozes robit aj na polovicny uvazok, ak je tvoja mzda dostatocne vysoka a platis dostatocne vysoke pdvody do socialnej poistovni, tvoj dochodok bude ok.

oravocka
18. apr 2024

@heltova9 pri polovičnom úväzku sa kráti aj PN, očr všetky príspevky zo sociálnej poisťovne, takže aj dôchodok. Vždy je to adekvátne úväzku

alenah31
18. apr 2024

@oravocka nič sa nekráti. Záleží aký má príjem a odvody z neho nie na aký úväzok pracuje @heltova9 Výška sa odvíja od tvojho príjmu a zaplatených odvodov na DP - nie od úväzku, na ktorý pracuješ, to SP fakt nezaujíma. Napr. ja som pracovala na skrátený 6 hod. úväzok a moja mzda bola cca rovnaká ako teraz pri plnom - 8 hodinovom. No po odpočítaní výdavkov na cestovanie a hlavne stratený čas - som v pluse🙂 U nás sú napr. zamestnanci na DoPČ (pravidelný príjem), ktorý pracujú max. 40 hod/mesiac, ale ich príjem je brutto 1.500€/mesačne.

1andrea111
18. apr 2024

@alenah31 a z pohľadu rokov do dôchodku, počíta sa aj obdobie keď je práca na dohodu?

tiika
18. apr 2024

@1andrea111 áno, vždy keď sa platia odvody do SP a teda si prihlásená na dôchodkové poistenie. To je i pri dohode.
Rátať (doba) sa to teda rata. Opäť vsak závisí od výšky odvodov. Pri dohodách sa niekedy uplatňujú i odpočítateľné položky a teda z príjmu pod tuto hranicu by odvod nešiel.

alenah31
18. apr 2024

@1andrea111 áno - aj obdobie práce na DoPČ - pretože aj z viacerých dohôd si platíš odvody na NP, DP atď. Obdobie sa započítava aj do obdobia pre nárok na materské, tehotenské, ošetrovné, nemocenské. No na dohodu častokrát býva príjem nízky - málokedy je to vyšší príjem čiže aj odvody a neskôr dávky z poistenia bývajú nižšie.

majka411000
18. apr 2024

@heltova9 ja som poberala invalidný dôchodok a popri tom som pracovala a nikto mi nič nepovedal

judar
18. apr 2024

To mas kedno jak pracujes...popripade si vies doplatit starsie roky s odvodmi do socialnej a zvysit si tak dochodok