Práca učiteľky v materskej škôlke

14. nov 2020

Chcela by som sa opýtať, či na to, aby som mohla pracovať s deťmi v materskej škôlke, stačilo by mi vyštudovať externe bakalára v odbore Predškolská elementárna pedagogika?
Tiež by ma zo skúsenosti zaujímalo, či sa tento odbor zvykne otvárať aj externe ? Čo som si pozerala VŠ ho má v ponuke zaradený, ale či sa tam aj zvykne hlásiť dostatok záujemcov ? Ja nemám možnosť denného štúdia, len externe. Ďakujem za odpovede

asia83
14. nov 2020

Áno, stačí. Otvára sa externe, štyri roky trvá štúdium. Treba sa nakontaktovať na katedru v meste, v ktorom môžete a chcete študovať. Veľa šťastia v tejto práci, je náročná. Aj pekná, samozrejme.

habrunkaslavena
14. nov 2020

Dobrý deň, áno, dá sa aj externe, ja mám SŠ aj VŠ pedagogickeho smeru , pracovala som v MŠ 10 rokov, veľmi náročná a stresujuca práca, aspon pre mna, ja už by som do mš nešla, teraz som v Zš a som spokojnejšia, držím palce nech sa všetko splní 🙂

autor
14. nov 2020

Ďakujem, no asi sa na to dám, len mám obavy, či ten odbor aj otvoria v externej forme štúdia. Momentálne som na materskej, takže denne nehrozí. Ale veľmi ma táto práca láka, ľutujem, že som nešla hneď po strednej. Po škole sa mi naskytla príležitosť na inú prácu,kde som VŠ nepotrebovala, potom prišla svadba, tehotenstvo a po materskej sa do starej práce už neplánujem vrátiť, keďže medzitým sme sa sťahovali. Rada by som si urobila nejakú VŠ, keďže mám iba strednú, aj to gymnázium, takže nemám ako keby nič a toto ma lákalo vždy.

Aj učiteľka ZŠ 1.-4. je podľa mňa krásna práca, ale tam už by som potrebovala aj druhý stupeň, čo je až 7 rokov štúdia a už predsa nemám 18 ☹ Tak moja chyba, že som si nešla za svojím skôr.

sisska
14. nov 2020

ahoj, ja mám tiež vyštudované gymnázium, po jeho skončení som išla pracovať do administratívnej sféry. Ale keďže ma to stále "ťahalo" k práci s deťmi, dorobila som si 2-ročné externé kvalifikačné štúdium na strednej pedagogickej škole, resp.pedagogickej akadémii (je to vlastne zhustené 4-ročné učivo dennej strednej pedagogickej školy). Po úspešnej maturite (teraz mám teda 2 maturity :D ) som kancelársku prácu zavesila "na klinec" a zamestnala som sa v materskej škole. Je to náročná práca, ale pre mňa tá najkrajšia, zatiaľ som to nikdy neoľutovala 🙂 Takže toto je tiež možnosť, ako sa stať kvalifikovanou učiteľkou MŠ. Podmienkou bola maturita a zvládnutie talentových skúšok. Držím palce 😉

autor
14. nov 2020

@sisska To ja presne tak isto, práca v administratíve a vôbec ma to nebavilo, bol to veľký stereotyp, takže som rada, že sme sa odsťahovali a už aspoň nemusím riešiť, či sa tam mám ešte vrátiť. Práca s deťmi ma lákala už na strednej, škoda, že nie skôr, išla by som aspoň na tú pedagogickú strednú namiesto gymnázia a už som mohla robiť v škôlke. Ale až na tej strednej som zahorela láskou k deťom 😂 Ďakujem za tip, ani som nevedela, že je možnosť si za dva roky urobiť externe maturitu na pedagogickej strednej, to by mi aj z časového hľadiska viac vyhovovalo. To bolo externé štúdium cez víkendy? A čo zhŕňali tie talentové skúšky , kreslenie alebo ?

autor
14. nov 2020

@sisska aha už si pozerám, Prijímacia skúška prebieha formou overenia hudobných, jazykových, výtvarných a pohybových schopností, čo znamená, že každý prihlásený uchádzač bude konať prijímaciu skúšku z hudobnej, jazykovej, výtvarnej a telesnej výchovy. Takže nie len výtvarná, ale aj ďalšie, mohla by si mi prosím konkrétnejšie priblížiť, čo tie talentové skúšky zhruba zahŕňali?

ajvy66
14. nov 2020

@sisska ked si si hladala miesto nebol problem, ze nemas bc v predskolskej a elementarnej pedagogike? Vyzaduje zamestnavatel od teba dalsie studium na vs?
Ja mam tiez ukoncene pomaturitne studium predskolskej pedagogiky a raz by som sa chcela zamestnat v ms.

sisska
14. nov 2020

@ajvy66 ahoj, tiež som sa toho najprv obávala, ale našťastie nie, vôbec som s tým nemala problém, práve naopak. Dokonca mi na pohovoroch viaceré p.riaditeľky MŠ povedali, že uchádzačky zo stredných pedag. škôl vítajú, keďže bývajú spravidla lepšie pripravené do praxe s deťmi ako absolventky vysokých škôl (a v neposlednom rade, sú pre zamestnávateľa aj o niečo lacnejšou prac.silou ;) ). Veľkou výhodou bolo, že mi hneď po nástupe umožnili spraviť si adaptačné vzdelávanie a keď videli, že ma práca baví, že mám záujem sa v nej zdokonaľovať a že si poctivo píšem plány aj prípravy, do 3 mesiacov som adaptačný proces úspešne ukončila a tým pádom som "poskočila" do vyššej platovej triedy a zároveň som sa oficiálne stala "samostatným pedagogickým zamestnancom". Pracovala som v 3 MŠ, ale ani v jednej zamestnávateľ nevyžadoval ďalšie štúdium na VŠ. Dokonca som teraz vedúcou metodického združenia, pretože vidia, že sa venujem samoštúdiu metodík, absolvujem rôzne vzdelávania, a pod. Pevne verím, že sa Ti tiež splní sen a ľahko nájdeš prácu aj s pomaturitným vzdelaním 🍀

sisska
14. nov 2020

ahoj, keď sa na talentovky poctivo pripravíš, vôbec sa nie je čoho báť. My sme si mali napr. na telesnú pripraviť krátku zostavu (so švihadlom, s loptou alebo so stuhou), na výtvarnej sme uhlíkom kreslili zátišie s ovocím (bolo vystavené na lavici a my sme podľa tohto "vzoru" kreslili), na hudobnú sme si mali pripraviť zoznam s 20 ľudovými piesňami a komisia náhodne vybrala jednu, ktorú som potom zaspievala + vyskúšali trošku rytmiku (vyklopkali nejaký rytmus, ja som ho zopakovala). Znalosť hudobného nástroja nebola podmienkou, ale pre mňa bola výhoda, že hrám na klavír, mala som to počas štúdia o to jednoduchšie. Na jazykovej skúške som dostala krátky text rozprávky, ktorú som mala pred komisiou prečítať tak, ako by som ju prečítala deťom - chceli počuť prácu s hlasom. Rozprávka nemala koniec, ten som mala dopovedať tak, aby mal príbeh poučnú pointu. Následne som si ešte ťahala tému, na ktorú som si spontánne mala vymyslieť krátky príbeh alebo rozprávku, ktorá bude mať výchovný alebo mravný aspekt, ja som si vytiahla peknú tému "Čarovný strom". Po prijatí nás rozdelili na 2 skupiny, vyučovanie bolo raz do týždňa v poobedných hodinách (my sme mali štvrtky, ale myslím, že na niektorých školách fungujú aj soboty). Neboj, určite by si to zvládla, veeeľmi držím palce 🍀

148terka148
14. nov 2020

@sisska a vam stacilo pedagogicku SS ? Robite v sukromnej skolke?

dina2402
14. nov 2020

@sisska na ktoru skolu si chodila?

autor
15. nov 2020

@sisska Ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď 🙂 Rozprávanie príbehov, vymýšľanie aktivít a hádam ani to spievanie by neboli problém, detičky sú zlaté, oni majú radosť aj keď nie je spev na superstar 😂 Kreslenie nie je tiež asi potrebné na nejakej umeleckej úrovni predpokladám. Na hudobný nástroj sa naučím počas štúdia, rozmýšľala som nad flautou. Ale tie pohybové aktivity, ja čo som už 12 rokov po škole, dať si cvičebný úbor na seba a robiť nejaké zostavy, to by som asi pohorela 😂

gir
15. nov 2020

@sisska adaptačné vzdelávanie je povinné pri nástupe, nie, že ti ho umožnili. Šikovnosť a chuť pracovať záleží od konkrétnej učiteľky. Zo skúsenosti sa najhoršie javili dievčatá z "rýchlokvasených" pomaturitných štúdií.

sisska
15. nov 2020

@gir ahoj, ďakujem za názor, ja som napísala svoju skúsenosť. Áno, niekto považuje pomaturitné štúdium za "rýchlokvasené", ale všetko je o prístupe, záujme, snahe pracovať na sebe, vzdelávať sa a zdokonaľovať sa. Môžem povedať, že v ročníku boli so mnou skutočne veľmi šikovné dievčatá, resp. ženy - doteraz som s mnohými v kontakte a svou prácu stále vykonávajú svedomito a s láskou. Naopak, v práci som sa stretla s kolegynkami, ktoré mali síce vyštudované vysoké školy, ale chuť pracovať a vzťah k deťom im, žiaľ, akosi chýbal. Takže je to skutočne o prístupe. Aj štúdium na strednej pedag.škole dokáže dať človeku veľa a VŠ nie je vždy zárukou kvalitného učiteľa...