Problémy v práci - mobbing

Troska som googlila a nasla som dane forum po precitani par prispevkov som sa rozhodla ze sa skusim opytat na nasledujucu situaciu v praci . Pracujem v jednej nemenovanej firme kde je zakladom toho ako sa ludia k sebe spravaju sikana na pracovisku -mobbing . Sefka ktoru mame sa velmi rada vyziva v tom ze nevychadza v ustreti zamestnancom, cerpanie dovolenky je problem , dava im viac prace ktoru podla zmluvy ale robit nemusim , lenze problem je ten ze vyhadzuju ludi ak neplnia ich naroky a pricinu si samozrejme najdu . Kedze si chcem miesto udrzat tak sa snazim vychadzat im v ustrety i ked sa mi to vobec nepaci . Mozno to budete brat ako vylev ale proste chcela som sa o to podelit hlavne koli kolegovi ktory nastupil minuly rok v septembri , samozrejme aj on zazival mobinng musel tahat nadcasy a podobne , ale asi mesiac uz je vsetko ok , robi v sulade zo zmluvou , a raz ked sme mali stretnutie kolegov v bare som sa ho opytala ako je mozne ze jeho nesikanuju tak mi povedal ze cele mesiace na skrytu kameru natacal zamestnancov a ma na nich nejake inkriminovane videa takze nemusi . Ked som mu povedala ze ked ma dokazy o niecom nech sa to riesi povedal mi ze on nebude vytvarat ziadne problemy ze jemu situacia vyhovuje tak som s toho nestastna pretoze to co mal robit on dava sefka robit mne a neviem co s tym mam robit .

hradnapani
7. jan 2016

@miroslava123456789 a nerobi si kolega z teba nahodou srandu? priznat sa, ze nataca tajne ludi je koledovanie si o trestne oznamenie a to on musi vediet (alebo to nevie a prave preto to pusta len tak do vetra). (My sme napriklad nemohli urobit ani audiozaznam domovej schodze kvoli prepisu do zapisnice, lebo jeden clovek z 30 pritomnych nesuhlasil).

miroslava123456789
autor
7. jan 2016

podla toho co mi hovoril nie pretoze v ramci vykonnu povolania je monitorovanie povolene aspon tak mi to povedal , cize co robi clovek v ramci prace nieje jeho sukromie

hradnapani
7. jan 2016

@miroslava123456789 myslim, ze sa ti snazi natlacit hluposti do hlavy. Ak je monitorovanie v ramci prace povolene, dotknute osoby by mali vyjadrit vopred suhlas s takouto moznostou. Ak sa niekde monitoruje z nejakeho dovodu, tak potom ak sa preukaze nejaka negativna cinnosti monitorovaneho subjektu,mali by sa voci nemu vyvodit nejake dosledky. Tento pripad mi skor pride ako obycajne hrube spehovanie, s cielom zneuzit ho v pripade potreby. Podla mna ti chce zapchat usta. Lebo naozaj nie je zvykom, aby boli zamestnanci monitorovani bez predosleho suhlasu.

dionyzka
7. jan 2016

@miroslava123456789 tato situacia je naozaj zaujimava, to ze sa toto deje v praci, je zial, smutne ale na Slovensku velmi caste - robit nadcasy zadarmo a podobne. Co sa tyka Tvojho kolegu, treba sa nebat a jasne mu vysvetlit, ze to co robi nie je v sulade s nicim, ani so zakonom ani v sulade s jeho pracovnou naplnou. Ak monitorovanie je to na pracovisku potrebne z nejakeho dovodu, vsetky dotknute osoby musia byt s tym dopredu oboznamene, nic sa nerobi tajne a uz vonkoncom nie skrytou kamerou. Kamery ako i hlasove zariadenia su na viditelnych miestach.
A druha vec, ked takuto nahravku chces pouzit na sude - zariadenia k tomu urcene musia byt certifikovane.
Ja byt Tebou, ak to naozaj robi, kludne by som mu povedala, ake dosledky taketo spehovanie ma a ze vlastne skodi sam sebe. Za sefkou by som zasla a povedala jej slusne a pekne, co sa mi nepaci, nadcasy, praca... a ci sa s tym da nieco urobit, co by si navrhovala, nejake zlepsenie... na ten pohovor sa treba riadne pripravit, ohlasit sa, ze by si sa s nou rada porozprava na 20minut .
Ja chapem, ze pracovat treba, ze bez penazi sa neda zit, ale na druhej strane ak budes chodit do prace v strese a totalnou nechutou, to ma aky vyznam.