Účtovníčky

deni75
18. okt 2013

ahojte baby, je tu niektorá, ktorá robí, robila alebo má skúsenosti s účtovníctvom?

silvusik69
18. okt 2013

Čo konkrétne potrebuješ?

deni75
autor
18. okt 2013

Ahoj, ovládam uplne základy učtovníctva, ktoré som mala na strednej škole aj prácu v omege, tiež základy ... a chcela by som sa opytat ako také uctovanie vyzera v praxi, ci by som len s tými základmi dokázala vykonávat nejakú prácu..
@silvusik69

silvusik69
18. okt 2013

@deni75 Ak máš základ "len" zo školy (záleži aj na úrovni školy), tak ľahké to určite nebude. Neviem, či sa chceš niekde zamestnať alebo sama podnikať v tejto oblasti. Zamestnať sa možno zamestnáš, ale.... Ak máš k dispozícii program, skúšaj si účtovanie doma. Napr. vlastnú domácnosť si veď ako firmu... Ak by si takto začala, skús si z programu potom "vyťahovať" rôzne prehľady, všetko čo je potrebné pre uzávierky, podklady pre banky... Ak máš omegu,budeš účtovať v podvojnom účt. Stiahni si aj ALFU a skúšaj to isté aj v jednoduchom. Určite si pomôžeš aj na porada.sk, je tam veľa diskusií a zákonov. Zákony sa menia každú chvíľu, musíš veľa študovať a prípadne si vyber aj nejaké školenie. Ak by si sa zamestnala, potom je rozdiel, či by to bola veľká alebo malá firma.Vo veľkej sa dostaneš k jednej časti - napr. fakturantka, skladníčka... čiže robíš len jednu časť. V malej chcú väčšinou, aby si vedela všetko...

deni75
autor
18. okt 2013

@silvusik69 fuuuha, tak už len toto znie dosť náročne 🙂 a ty robíš uctovnictvo alebo si robila? ... a co hovoris na tie kurzy, myslis ze sa to vobec oplati si spravit?

silvusik69
18. okt 2013

@deni75 Ja účtovníctvo robím... 🙂 Kurzy? Vždy je to o tom, aký bude lektor. Takže tu je ťažko povedať ktorý kurz je dobrý. Stretla som sa s babami, čo si kurz urobili /aj dva/ a nepohli sa ďalej, nič im to nedalo. Myslím si, že kurz je skôr pre niekoho, kto má inú školu, iné zameranie. Konkrétne pre teba asi až tak potrebný nie je. Tebe asi chýba prax. Tá moja rada s vedením domácnosti ako firmy sa už osvedčila. Ty poznáš pojmy a súvislosti, tak to skús. Aj pečenie koláča si premeň na účtovný prípad - nákup surovín, príjem a výdaj zo skladu, zaúčtuj energie a nakoniec ten koláč predaj, teda zaúčtuj tržbu.... 🙂 Skús, nič nepokazíš, nakoniec, všetko sa dá vymazať a začať znova. Ak si myslíš, že táto práca by ťa bavila nevzdávaj to. Kým nezačneš reálne účtovať, všetko bude znieť vééééľmi zložito. 🙂

deni75
autor
18. okt 2013

@silvusik69 no ved práve že mna by to aj bavilo, len neviem ci aj ta skutocna prax vyzera tak isto ako to bolo v skole.. mozno b som to potrebovala len vidietako to vlastne v skutocnosrti prebieha.. neviem no 🙂

silvusik69
18. okt 2013

@deni75 Prax je vždy iná ako škola, ale hádam nájdeš vo svojom okolí niekoho, kto sa tým živí a ukáže ti ako to celé funguje. Ak budeš hľadať, určite niekoho nájdeš. Prajem ti veľa šťastia! 🙂 ...keby niečo - napíš 😉

deni75
autor
18. okt 2013

@silvusik69 tak dakujem za rady, si zlatá 🙂

silsil
18. okt 2013

Podľa mňa sa najviac naučíš v práci. Predsa každá firma má iné pracovné postupy. Hlavne je aby si to vedela teoreticky. Rozumela tomu. Mňa sa na pohovore pýtali praktické veci, ako by som čo riešila, ako čo zaúčtovať, opísať slovne.

deni75
autor
18. okt 2013

@silsil a bolo to aspon nieco podobne co si na v skole naucila? 🙂

yvetta
18. okt 2013

@deni75 - teoria je teoria, ale prax je podla mna o niecom inom ... nemas niekoho u koho by si mohla zacat napriklad mu pomahat alebo ako asistentka? ja som zacala u otca v 14 - len pomahala a potom, ked ma zacali v skole ucit teoriu tak mi to prislo uplne mimo reality 😀
skus si najst nejaku pracu junior uctovnicka alebo tak...myslim, ze ak vies teoriu tak ta zaskolia v praci a postupne sa do toho dostanes 😅

deni75
autor
18. okt 2013

@yvetta nooo praveže ani nemám... ☹ ale strasne by som to chcela skusit 🙂

silsil
18. okt 2013

@deni75 v mojom prípade veľmi nie 😉 ja som pracovala v banke, takže bankové účtovníctvo je riadne iné než to pre podnikateľov. Teda v praxi. Teória je stále tá istá, len iné normy, iné čísla účtov, iný systém na spracovanie. Ale potom som účtov. Aj akciovú spoločnosť, a to už bolo veru ľahké 😉

silsil
18. okt 2013

@deni75 keď chces skúsiť pracovať v tomto odbore tak treba začať si hľadať takú prácu, brigádu. Či výpomoc.pozeram že si tehotná, tak prácu asi teraz meniť nebudeš. A ak to chceš pocit popri materskej, sama doma, len tak začať mi príde bez praktických skúsenostiach nereálne.

deni75
autor
18. okt 2013

@silsil noo hej tak to verim za kazde je urcite o inom ... no ak by som sa este teraz stihla naucit, mozno by som to potom asi zvladla aj sama ... ale tak to by som musela mat moc velke stastie 🙂

ma.senka
18. okt 2013

@deni75 ahoj deni, je to vsetko o pracovnej prilezitosti. ide o to, aby si tomu rozumela, aby si chapala co robis a to co zauctujes, kde sa ti to ma prejavit. zaklad teorie je dobra vec, to musi byt, bez toho aby si mala sajnu o uctovnictve .pokial sa budes hlasit na pracovnu poziciu uctovnicka, vzdy pocitaj s tym, ze mozes dostat aj test na zauctovanie hospodarskych operacii. budu tam priklady jednoduche a aj pikosky. podla toho sa aj prejavi kvalita uctovnicky - ci ovlada zaklady alebo je fakt dobra a na vyssej urovni. zalezi ale samozrejme na tom, koho firma hlada - ci pomocnu, ci hlavnu uctovnicku alebo ekonomku. v kazdom pripade si ziadaj uctovu osnovu, alebo ju nos so sebou ( v praxi tiez pouzivame vselijake pomocky, nemusime vsetko nosit v hlave). na pohovor sa v kazdom pripade pripravuj ako keby si sla na statnicu 😉 (tuto mudru radu som kdesi vycitala, a ma nieco do seba 😉 ) drzim palce, ak ta ucto bavi a rozumies mu, mas o chlebik postarane na cely zivot 🙂 vela stastia 🙂

deni75
autor
18. okt 2013

@ma.senkto mas pravdu, suhlasim s tebou .. len skoda ze ak najdem nejaky inzerat tak vsade hcu uctovnicku uz s praxou, ktoru ja nemam 🙂

saurian
18. okt 2013

@deni75
ahoj
som robila junior-uctovnika, teraz studujem ucto a audit na euba, pocas rd som robila v ucto.firme.
reagujem na to ze si sa pytala ze ci mozes zo zakladmi "robit"... takze asi tolko - bez praxe a len so SS vzdelanim ucto smeru nepredpokladam ze zvladnes pracu komplexneho uctovnika, ci uz v ucto-firme alebo v nejakej spolocnosti. skor by som isla smerom robit junior uctovnika - vacsinou je to ze robis faktury, banku, pokladnu pod dohladom hlavneho uctovnika. tu zalezi od konkretnej firmy co chce od takeho cloveka,ale predpoklada sa ze vies nielen zauctovat md/d ale aj orientacia (jednoznacna) v dokladoch, prehlad o zakonoch - ucte ale najma danovych (dph, dan z prijmu) inak sa to robi tazko, a tiez aky taky prehlad ako proste funguju firmy. a vacsinou aj prax na podobnej pozicii. na uplny zaciatok (a casto som sa aj s tym stretla) je dobre ist na par mesiacov do uctovnickej firmy ako pomocny uctovnik ci brigadnik (teraz je dobre obdobie - "sezona" kedy je vela roboty a v mnohych firmach beru) - ktory robia v podstate od triedenia dokladov, varenia kavy, hladania v archive, uctovanie a pod. dobre to je v tom, ze clovek sa nauci poriadne citat doklady, trocha rozmyslat v suvislostiach a skutocne vela pochyti. nauci sa a hlavne ziska prax v zakladoch ucta, ak je sikovnejsi dostane coraz viac zlozitejsej roboty a teda prax a nauci sa aj danove priznania alebo dzp, ale ak je aj pri robeni UZ tak aj z toho nieco pochyti. drzim palce

deni75
autor
18. okt 2013

@saurian no tak to ja by som zo začiatku urcite nechela robit sama, potrebujem sa to ajprv naucit aby som vedla ako to vlastne prebieha 🙂 dakujem za rady, uzrcite si skusim nieconajst a potom sa uvidi ako mi to pojde 😉

eeffka
19. okt 2013

@deni75 si to predstavujes ako hurvinek valku.... ja som na vyske v 3r po 2 skuskach z uctovnictva isla brigadovat do uctovnej firmy... vyzerala som ako sedlak v meste... na fakturu som kukala ako puk, teoria je jedna vec, prax druha
V tejto firme som brigadovala pocas skoly + potom som tam pracovala 2r, bola to vynikajuca skola aj ked sefka bola na hlavu, lebo som robila vsetko, fakturantku/skladnicku/sekretarku/uctovala mzdy ku koncu, proste naucila som sa ako to v praxi funguje... predstava ze urobim si kurzik a uctujem je naivna....

iv01
19. okt 2013

Robila som uctovnicku v dvoch obrovskych firmach, v jednej som si pochodila viacere pozicie..... takze prakticky som nacrela do viacerych oblasti.... ale ani po12 rokoch praxe by som sa neodvazila robit komplexne uctovnictvo, obdivujem tych co to robia dobre a fakt sa tomu rozumia. Je nezmysel porovnavat pracu uctovnicky v mrnavej firmicke a vo velkom podniku. Ta uctovnicka co odvadza super pracu v malej firme moze byt vo velkom podniku uplne stratena, a plati to samozrejme aj opacne. Robim aj jednoduche uctovnictvo zivnostnikom a si myslim ze to by bolo pre tvoj rozbeh asi najlepsie, aby si sa dostala ako tak do obzoru..... no a ked sa otukas skusit nieco viac, kazdy raz zacinal a urcite by ti povedali vsetci rovnake.... zaciatky su velmi tazke vsade, ci mas prax alebo nie, ci mas ss alebo vs. Drzim ti prsty, aby si robila to co ta bude bavit.

silsil
19. okt 2013

@saurian ahoj ja som pred 2r skoncila ucto-audit, ak by si potrebovala nejake materialy mozem ti poslat .)

angua27
19. okt 2013

@deni75, dievčatá Ti už napísali, ako začať a súhlasím s nimi. brigáda v účtovníckej firme je to najlepšie, dostať sa do obrazu. robiť účtovníctvo pre malé firmy, resp. robiť dodávateľským spôsobom účtovníctvo nie je iba o účtovaní. podnikatelia od Teba budú chcieť všetko: účtovanie, mzdy, daňové priznania DPH aj dane z príjmu, optimalizáciu daní a mnohý začínajúci komplet všetko. som účtovníčka na voľnej nohe už niekoľko rokov a už som robila všetko. naposledy som zriaďovala s novým klientom prevádzku a zaskakovala som aj za právnika. nie je to ľahké a bez praxe úplne nemožné. ak chceš robiť účtovníctvo z domu, prosím najprv získaj poriadnu prax. nechcem nikoho uraziť, ale už som rekonštruovala pár účtovníctiev po ľuďoch, ktorý sa cítili byť účtovníkmi po dvojtýždňovom kurze.
verím, že sa dostaneš k dobrej praxi a držím palce, aby sa Ti v tejto oblasti darilo.

deni75
autor
20. okt 2013

@eeffka to som ani nepovedala, že urobim kurz a budem uctovat, len som si myslela ze aspon ten kurz by mi dopomohol k tomu, aby som k tomu mala este blizsie...len sa pytam ako to je v praxi, kedze vobec neviem ako sa prax líši od teorie .. a nic si jednoducho nepredstavujem... proste som sa len opytala

ma.senka
21. okt 2013

@eeffka joooooj naco takato pomerne agresivna reakcia ☹ 😔

ma.senka
21. okt 2013

@deni75 nenechaj sa odradit, ja som bola po VS rovno hodena do vody a zvladla som to. hlavne maj hlavu otvorenu a chyt sa prvej prilezitosti, ktora sa ti naskytne 😉
niekto sa k uctu dostal dlhou cestou a ano, mam aj kamosku, ktora si urobila uctovnicky kurz a dnes robi samostatnu uctovnicku na zivnost a dari sa jej dobre (samozrejme, trvalo par rokov kym zacala robit na zivnost) 😉

eeffka
21. okt 2013

@ma.senka vies lebo chodia za mnou kolegovia ze im ich kamoska uctovnicka spravi danove, sak ma kurzik a potom chodia cely priposrati, ked sa zisti ze im tam vyplnila hrusky s jablkami...
podla to co pise chce robit "uctovnicku" podla toho co naozaj vie maximalne fakturantku, otazky a to uctovnictvo vyzera naozaj dost zlozito... OMG fakt posobi doveryhodne.
proste zaver z toho je ze ucto zo skoly ti da velke kulove a naucis sa LEN a LEN praxou, sama som pisala ze uz pocas VS som praxovala v uctofirme a jedna vec je co sa pise a druha co sa robi.

Ak si z branze urcite poznas stary uctovny vtip:
Pytaju sa matematika kolko je 2+2, on ze 4
Pytaju sa filozofa kolko je 2+2, on ze ak zvazime vsetky aspekty a prihliadnuc na danu vec , tak 4
Pytaju sa uctovnika kolko je 2+2, on ze : A kolko chcete aby vyslo?

deni75
autor
21. okt 2013

@ma.senka dakujem .. ja s ani nechem nechat odradiť.. ak ma ra nieco zaujme a bude ma to bavit, tak sa tomu budem venivat a viem ze to jednoduche nebude a je mi jasne ze nebudem hned zacinat ako uctovnicka 🙂

deni75
autor
21. okt 2013

@eeffka hmmm 🙂 ja ti tvoj nazor neberiem a je urcite pravdivy, to sa s tebou nehadam 🙂 ... a je mi jasne ze hned uctovnicckou nebudem a ani nechem... jasné že sa to potrebuejm najprv naucit a viem ze moja teoria zo skoly je uplne biedna, ale nejak sa zacinat musi, aj ty si nejak takto zacinala .. tak myslim ze nemas dovod hned niekto okomentovat takym sposobom ako si to spravila .. ale v pohode, ja viem ze mas pravdu

sarin
21. okt 2013

@eeffka inak tento postoj typu "kolko chcete aby to vyslo" mi bol odjakziva proti srsti, ale zvykla som si,.. uctovnictvo robim uz 7 rokov s tym ze mam za chrbtom uctovnu firmu co to za mna podpise 😀 ale to "kolko chcete aby to vyslo" je furt na mne 😀 😀

k veci
@deni75 ... bez praxe urcite nie,... mohla by si si narobit problemy. Inak robit samostatnu uctovnicku chce fakt osobnost a guraz v tejto dobe.. uplne presne to vystihla @saurian...