Výberové konanie do štátnej správy

18. sep 2022

Ahojte ako približne vyzerá test pri výberovom konaní? Napríklad na UPSVaR, alebo Okresný úrad. Viem, že je zo zákonov, ktoré sú vypísané, no neviem ako sa to všetko dopodrobna naučiť, tak chcela by som mať predstavu.

mandzula
18. sep 2022

Vacsinou mas otazky zo zakona o statnej sluzbe, spravneho poriadku a potom podla odboru. A neostava ti nic ine, ako tie zakony prejst, lebo su tam casto naozaj detaily a aj chytaky. Robila som na OU na Odbore vseobecnej vnutornej spravy na priestupkoch, takze bolo vela otazok zo zakona o priestupkoch, a potom na SUKLi, kde zas bola kopa otazok zo zakona o liekoch plus test zo slovenskeho jazyka. Obcas hodia otazky z infozakona a aj cosi zakladne o EU.

michaelammm111
18. sep 2022

@mandzula ahoj, môžem sa tá prosím spýtať ako si sa dostala k práci na OU? Myslím teda k samotnému vyhláseniu výberového konania.. pozerám na stránkach no u nás v meste nevyhlasujú skoro žiadne výberové konania, pravidelne pozerám aj stránku Open.slovensko ale naozaj tie ponuky sú raz za mesiac.. až mi to príde čudné..

mandzula
18. sep 2022

@michaelammm111 ja som na OU zacala robit v 2005, na SUKLi v 2018, to som nasla na slovensko.sk, tam su vyberka do SS. V poslednom case sa aj v SS znizovali stavy, takze je tych miest pomenej.

lienka.7
18. sep 2022

Mas tam otázky zo zákonov a potom aj vseobecne otázky a rôzne najma rozne chytaky a potom otázky, na ktoré vedel odpovedať len "vitaz"🤣 .
Ja som kedysi len tak zo záujmu chodila na vyberka, rôzne úrady a ministerstva. Funny bolo ked VK vyhral človek ktorý tam ani nebol 👌
Bola som aj v prez.palaci, este za kisku a pamätám si ze okrem všeobecných otázok typu kedy moze prezident vystúpiť v parlamente, tam boli otázky typu ze kedy bol v USA (presný datum od do) a na koľkých zahraničných cestách bol ... bol tam aj preklad z AJ do SJ a týkal sa opravy nejakého potrubia ci coho, no povedala som si, ze uplne na to potrebne 👌👌👌
Ak sa hlasis na upsvar tak by som si pozrela davky co a ako sa poskytujú, kto ma co na starosti (organizacne) a potom lehoty kvoli podávaniu odvolani a spravoplatnovanie rozhodnuti. A zákony tam sú - cisla.
Ostatne mas fakt loteriu.

ibrunova
18. sep 2022

@michaelammm111 na stránke Slovensko.sk sú výberové konania v štátnej službe

michaelammm111
18. sep 2022

@ibrunova Ano viem, písala som že pozerám hlavne tu stránku.. no 95% voľných pracovných pozícii sú obsadzovanych vnútorným výberovým konaním takže reálne človek ktorý nepracuje v ŠS nemá šancu.. vonkajšie výberové konanie býva tak raz za mesiac a aj tam treba VŠ 2 stupňa..

michaelammm111
18. sep 2022

@mandzula študujem aj externe na akadémii PZ no reálne začínam mať obavy že sa v tomto smere ani nezamestnám.. nakoľko študujem verejnú správu, k polícií moc ísť nechcem..

savanna
18. sep 2022

UPSVaR a Okresny urad neviem, ale robila som volakedy na Mestskom urade a za ten cas, co som tam bola, vyberove konanie neprebehlo nikdy bez toho, aby uz nebol vopred vybrany clovek. Prip. islo o konanie, ktore muselo oficko prebehnut, ale v skutocnosti uz na danom mieste niekto pracoval a konanie prebehlo na jeho poziciu a miesto bolo obsadene danym clovekom. Cize tak. Mozno sa odvtedy nieco zmenilo, ale velmi by som tomu neverila...

krissmac
18. sep 2022

Ja som bola 8.9. na druhom výberovom konaní vo finančnej správe (daňový úrad) a tiež som sa pripravovala a učila zákony, ktoré požadovali, no tak ako aj na prvom, tak aj na druhom bol len test zo slovenského jazyka a keď sme boli úspešní, tak pohovor. Tu sa mi potvrdilo, že záleží najmä na sympatiach, čiže našťastie v druhom výberovom som bola úspešná, v prvom som vedela hneď, že ma komisia už na začiatku odpísala 🙂

krissmac
18. sep 2022

Ešte dodám, na prvom výberovom sme boli 12 a nevzali ani jedného. Na druhom sme boli 6, z toho 2 tam už pracovali, ale na dočasnej a chceli ísť na stálu službu, no nakoniec vybrali len mňa. Čiže šancu má naozaj každí a dokonca, čo aj mne bolo povedané, že šancu majú len ti "ich" ľudia, tak za mňa môžem potvrdiť, že to tak nebolo 🙂

ibrunova
19. sep 2022

@michaelammm111 napeíklad ja robím v administratíve, ale patrím pod verejnú, nie štátnu službu.

michaelammm111
19. sep 2022

@ibrunova a na akej pozícii ak sa smiem spýtať?

ibrunova
19. sep 2022

@michaelammm111 odborný referent

xsandrax
19. sep 2022

@michaelammm111 preto je malo výberových konaní na OU, pretože asi nikto nedá výpoveď, tým pádom nie je voľné miesto... ja pracujem 8 r v štátnej správe a väčšina kolegýň je tam cez 20 rokov, vyberká sú iba občas. Každé miesto sa musí najskôr ponúknuť ľuďom ,,zvnútra" lebo niektorí sú v dočasnej

xsandrax
19. sep 2022

@michaelammm111 inak ešte taka otázka, vieš aký je nástupný plat v štátnej správe bez VŠ? Nemyslím to zle, ja len aby si nebola potom sklamaná, lebo je to bieda...

michaelammm111
19. sep 2022

@xsandrax áno, keby sa mám pozerať na plat tak si v tejto sfére ani prácu nehľadám. Viem že súkromný sektor je lepšie platený, no práca vo verejnej/štátnej správe ma veľmi láka, nie kvôli platu. Ďakujem za info baby, budem skúšať ďalej a snáď sa nejaká príležitosť naskytne.😊

michaelammm111
19. sep 2022

@xsandrax a štúdium mi nerobí problém, veľmi ma táto oblasť baví preto si robím externe VŠ popri terajšej práci v administratíve. Plánujem ísť aj na Mgr. ale reálne uvažujem či sa mi to vôbec oplatí keďže v mojom okrese niesu ani obyčajne miesta kde stačí SŠ.. a ak nejaké je ako píšeš, ponúkne sa najskôr ľudom zvnútra😔.

xsandrax
19. sep 2022

@michaelammm111 školu by som si urobila, ani nevieš kedy sa zíde v budúcnosti a určite na nejakom výberku uspeješ, keď pôjdeš na viaceré budeš vedieť akým štýlom sú kladené otázky. Držím palce 🙂

autor
20. sep 2022

Ešte by ma zaujímalo, ak niekto posielate žiadosť o zaradenie do výberového konania poštou, tak diplom z VŠ ste mali vždy overený? Alebo stačí len prefotený? Mala som overených 5 kópií, ale nechce sa mi stále chodiť na úrad overovať.

ibrunova
20. sep 2022

prefotila by som ten overený asi 🙂

xsandrax
20. sep 2022

Ja si to už presne nepamätám je to nejaký ten rok, ale ak by si nebola vo výberovom konaní úspešná, mali by ti tie overené kópie vrátiť, prípadne niekde sa dá zaslať kópia a originál na výberu k nahladnutiu. Ta 1 možnosť sa bežne robí 🙂

lienka.7
20. sep 2022

Oni by ti mali po každom neúspešnom vyberku tie doklady vrátiť. Zvyčajne to len poslu naspäť v obálke bez ničoho.
Ked nie, kontaktuj ich s výzvou o ich vrátenie.

miskasiska
20. sep 2022

Ja keď som bola na výberku UPSVaR pred 12 rokmi, tak test bol poriadny chyták, človek musel vedieť zákony od slova do slova a chytali namiesto slova a dali alebo a podobne 🙂

autor
20. sep 2022

@miskasiska súhlasím, včera som písala jeden, tak fakt všetko chytaky

autor
20. sep 2022

Baby, dnes som našla jedno VK v našom meste.. Neskôr mi volá mama, že zbytočne si budem posielať už tam majú niekoho na to miesto.... To sa dofrasa naozaj nedá nikde nahlásiť, ako to tu roky chodí, ja netvrdím, že všetky miesta boli takto obsadené, ale je to svinstvo a že to každý rešpektuje a nič sa s tým nerobí.

ibrunova
20. sep 2022

vieš čo, ja som raz bola na pohovore, tiež mi vraveli, že tam už určite niekoho majú, a čudujsasvete, vybrali mňa 😂

lilinka88
20. sep 2022

Ja som si poslala žiadosť z vlastnej iniciatívy, do mesiaca som mala pozvánku na pohovor, nevybrali ma,ale o dva týždne mi volali,že majú pre mňa iné miesto, ktoré sa uvoľnilo. Rovnako po mne boli prijaté kolegyne klasickým výberovým konaním

autor
20. sep 2022

@ibrunova
@lilinka88 lenže ja som bola včera a jedna slečna tam bola na istotu, proste výsmech... Ako sme čakali na chodbe, tak za ňou ešte došla jedna pani, že keď skončíš príď ku mne hore. Dnes sa dozviem toto, tak ako znechutená som trošku.

xsandrax
20. sep 2022

A test si ako napísala, prešla si?
U nás, keď sme boli na výberku do stálej (boli sme 3 zvnutra a asi 10 zvonka) nikto nám ten test nedal, to si nemysli... a stalo sa aj také, že baba zvonku napísala test lepšie ako naše a vzali tu 😄
Treba sa naučiť tie zákony, aby ta nemali na čom nachytať.

xsandrax
20. sep 2022

@lilinka88 ja som si tiež sama poslala žiadosť, odpísali mi, že nemajú nič voľné a za 2t mi volali, či môžem prísť na vyberko