Zamestnávateľ odmieta vyplatiť bonus a návratku dane

deina2005
3. apr 2009

potrebujem poradit.manzel je viac ako mesiac a pol na marodke.zamestnavatel mu odmieta vyplatit za mesiac marec mzdu,marodku bonus a navratku dane len koly tomu ze maroduje a ma na manzela zlost.ako postupovat aby nam vyplatil to co manzelovy patri?

deina2005
autor
3. apr 2009

oprava za mesiac februar

angua27
3. apr 2009

moc možností nemáte. ale poslala by som tam úrad práce na kontrolu, anonymne, aby s toho manžel nemal zle. to je asi jediná možnosť.

suem
3. apr 2009

Deina2005 to nie je take jednoduche. Treba to podelit na drobne.
Mzdu za febr. teda cast za odpracovne dni by mal dostat podla vyplatneho terminu uvedeneho v prac. zmluve, rovnako aj nahr. mzdy za prvych 10.dni PN, spadajucich do februara.
Na bonus pokial neodpracoval 1/2 mesiaca, nema narok, narokovat ho bude moct pri vyuct. dane za r.2009. Vratenie dane ma byt najneskor vysporiadane v marcovej vyplate co predpokladam este vypl. termin nebol, takze s tym by zamestnavatel v omeskani byt nemal.
A pozor na dodrziavanie PN, pretoze ak ho zametnavate pride skontrolovat a nebude dodrziavat liecbu, mozu mu z toho vzniknut velke neprijemnosti, nielen u zamestnavatela, ale aj zdrav.poistovne a Social. poistovne.
Dufam ze to vyriesite k spokojnosti.

suem
3. apr 2009

Bonus som zle uviedla, nema na nho v danom nesiaci narok ak jeho zdanitelny prijem nedosiahol 1/2 min. mzdy.
Odpracovana 1/2 mes. je u ludi, ktory maju mzdu na hranici min. mzdy.

lienocka235
3. apr 2009

otazka znie k akemu datumu bola zacata PN kedy uplynulo 10 dni PN ak boli tieto dni mimo februara.. teda este v januari tak je mozne ze mu narok na mzdu nevznikol

k dani.. tu mam otazku poziadal manzel do 15.2. svojho zamestnavatela o rocne zuctovanie dane.. myslim na predpisanom tlacive? ak ano tak potom mu musi zamestnavatel vratit preplatok v marcovej vyplate
ak nepoziadal o zuctovanie dane tak potom mal podat danove priznanie sam do 31.03 na zaklade potvrdenia zamestnavatela o prijmoch za rok 2008

lienocka235
3. apr 2009

a marodku mu ma vyplacat socialna poistovna zamestnavatel vyplaca iba prvych 10 dni

deina2005
autor
4. apr 2009

lienocka marodovat zacal 23.2.2009 a bude zrejme az do 15.4..a o dan poziadal zamestnavatela

lienocka235
4. apr 2009

deina tak potom mal dostat februarovu vyplatu normlane vo vyplatnom termine aj s nahradou mzdy... nech napise zamestnavatelovi ziadost o vysvetlenie preco nebola vyplatena mzda... tu ziadost nech mu zamestnavatel potvrdi prevzatie a nech tam napise ze ziada o vyplatenie do terminu ..... ak neuspeje moze sa obratit na inspektorat prace.