Zažili ste psychický teror na pracovisku?

iva330
24. máj 2014

ahojte pracujem cca 12 rokov ako účtovníčka a posledné tri mesiace zažívam psychický teror na pracovisku a to doslova,prídem do práce a nájdem poprehadzované doklady, respektíve povyťahované doklady z fasciklov,ked sa pýtam vedúcej či si požičala doklady povie mi nech sa nestarám, nahlási mi dovolenku jeden den u pracovníka,následne mi začne vypisovať vulgárne esemesky,že som mu dala napr.menej inokedy viac dovolenky ako mal,že to robím naschvál, nenáhlasi objednávku,ktorú jej telefonicky odberatelia hlásili a zvalí to na mňa,že volali mne, brániť sa je nemožné priam,lebo jej manžel,u ktorého som zamestnaná, jej uverí všetko,chcem dať výpoved aj ked si uvedomujem,že ako samoživiteľka so synom to budem mať ťažké,kedže mám minimálnu mzdu tak moja podpora v nezamestnanosti bude cca.160 € a ktomu synove sirotské dávky vo výške 120 eur i s prídavkami,teda mesačne budeme dostávať 280€,bývam u rodičoch a viem,že nebyť ich tak sme bez šance vyžiť, viem,že veľa ľudí zažíva niečo podobné, a u nás na Kysuciach je núdza o prácu velká, ale okrem výpovede inú možnosť nemám, už v noci ani pomaly nespávam a to ako osobe s vysokým krvným tlakom mi nerobí dobre, ak má niekto skúsenosti s daným prístupom v práci ozvite sa, prajem ešte pekný víkend

celasapremenim
24. máj 2014

tu ti podla mna skusenosti inych vobec nepomozu
ak ti to uz siaha na zdravie, daj vypoved a silou mocou hladaj novu pracu
drzim ti velmi palce, toto nevyriesis, ale este predtym by som si sadla s tym jej manzelom a vysvetlila mu presne, co ti cely cas robila a aky to ma na teba zdravotny dopad, aby vedel, preco odchadzas a aka je jeho zena

pemizb
24. máj 2014

Nemusis davat vypoved.....takyto teror je trestny cin. Zapisuj si vsetky schvalnosti. Spisuj si vsetko. Mas este kolegov? Robi sefka zle len tebe? Moze ti to niekto dosvedcit? Skus najst spriaznenu dusu. Cokolvek co ti moze pomoct. tento teror na pracovisku...ked ta terorizuje sef...sa vola bossing...je tazke sefovi dokazat ze ti to robi. Odides ty a sef bude na koni a ty budes mat narusene sebavedomie ako svina. Kedysi som sa tomu trosku venovala,..mam o tom nejake knihy. Mozem ti pozriet co sa tam da robit. Zelam ti pevne nervy. A hovor si ze do prace sa chodi pracovat a nie sa mat rad. Urob si pracu so zdvihnutou hlavou prid, odid a nedaj na sebe znat ze ti zerie nervy.

augustovkaa
24. máj 2014

@iva330 Ja som zažila teror na pracovisku od kolegýň. Som tichšej povahy. A začalo to nenápadne poznámkami, že som tichá ako ryba. Potom ma prestali volať na obed, že aby sa nenakúpili odo mňa rybickovou infekciou. Robili si zo mňa žarty, neodpovedali mi na pozdrav. Bola som ešte V skúšobnej dobe, tak som na jej konci dala výpoveď. Psychicky som bola V keli. Našla som si novú prácu A tam som nemala problém S kolegynami. Boli vo veku mojej mamy, potykali sme si. Prišli aj na moju svadbu. A do práce som chodila S radosťou. Moje sebavedomie stúplo, pretože boli s mojou prácou všetci spokojný.

eeffka
24. máj 2014

@iva330 nuz robis uz u nich 12rokov a tieto naschvaly zacali pred 3m??? co sa stalo v tom case? najprv by som porozmyslala ci za to nebodaj nemozem sama, ak nie, potom by som si robila evidenciu dokazov a potom isla za sefom, oznamila mu fakty.... ak sa to nezmeni isla by som na PNku takeho 19, sak nech si DPHcku 25teho spravia sami 🙂 PN je PN smola lavky a intenzivne by som si hladala novu pracu.
Vulgarme smsky? Uzasne, pisomny dokaz, aj na policiu by som zasla sak co sa budem len ja stresovat?
Ak si uctovnicka a nebodaj komplexna (mzdove aj zaverecne uct.prace) robotu budes mat raz dva.

iva330
autor
25. máj 2014

@eeffka 12 rokov pracujem celkovo ako účtovníčka v tejto firme tri roky,kvôli jeho žene odišlo počas tých 3 rokov 18 žien vo výrobe, a prečo pred tromi mesiacmi?nevyplatila mzdu jednej pani a ja som sa pred jej manželom ozvala,že nevyplatenie bezdôvodne mzdy je trestný čin,ona to chcela urobiť za jeho chrbtom,aby o tom nevedel, s ním niečo riešiť je zbytočne,už som s ním jej správanie riešila,ona príde ,rozplače sa,že jej všetci ubližujú a on jej všetko uverí,ved je to jeho žena,neprajem nikomu zažiť takúto osobu na pracovisku

iveta7677
25. máj 2014

@iva330 No niečo podobné zažívam aj ja v robote. Lenže u mňa to trvá cca od novembra 2013 s přestávkami. My máme zahr. majitelov a zo zahraničia dostávam vulgárne e-maily. Naposledy som dostala minulý týždeň, ale aj som povedala tomu dotyčnému /lebo náhodou bol na SR/, že čo som spravila, keď takéto dostávam. Vytlačila som e-mail zaškrtla som ružovým zvýrazňovačom a počkala som si naňho až príde do kancelárie. Už si hľadám prácu, chcem odísť dohodou, len problém je v tom, že keď prídem na pohovor, tak sa ma opýtajú, že kedy môžem nastúpiť, a ja jako zaměstnaná neviem hneď nastúpiť a to je vždy problém. Ako to mám riešiť tento problém? Už som pevne rozhodnutá ísť za konateľom a povedať mu že odchádzam. Byť na tvojom miesto, hľadám si novú prácu a určite by som nahlásila zamestnávateľa na inšpektorát práce za šikanovanie. Mal by aspoň problém a môžeš aj anonymne.

sharmana
25. máj 2014

@iva330 najlepšie je odísť preč, lebo sa mi zdá, že ani majiteľ firmy ťa nevie podržať, takže ak to on nevidí, že ti niekto robí naschvály, tak ich okašli. Už teraz si daj prihlášky do firiem a hladaj si miesto. Nikdy nevieš, kto sa ti ozve. Ja som síce teror v práci nezažívala, ale na bývalom bydlisku bola hrozná suseda, ktorá upratovala aj v noci, hučala jej telka, že ma z toho časom išlo poraziť. Veľmi ma to poznačilo, bola som nervná. Nepomohlo zavolanie policajtov. Ona nemala hanbu sťahovať po zemi nábytok ani o 22:00 hod.. Jediné čo mi pomohlo bolo presťahovanie. Ešte pol roka sa mi zdalo, že počujem niekoho televízor. Presťahovali sme sa do domu 😀 A načúvala som každý zvuk. Bola som z toho asi poznačená. Po pol roku sa mi mysel ukludnila a už vôbec nenačúvam, či počujem nejaké zvuky, kludne spávam. Proste v týchto prípadoch je naozaj najlepšie odísť preč. A to platí teda aj o zmene zamestnania. Povedz to rodičom, určite ťa milujú a nenechajú, aby si sa zničila. Pomôžu ti v prechodnom období, kým sa zamestnáš inde. Držím ti určite palce, lebo chápem že človek by chcel chodiť do práce s kludom a nie s nervami, že čo zas bude. Neboj, dobre to dopadne. 😉

hradnapani
25. máj 2014

@iva330 zazili sme to v rodine, riesilo sa to aj s psychologom, ale kedze nadriadeny nebol ochotny v tejto situacii pomoct (sam to vlastne aj nepriamo podporoval), jedine co zostavalo, bola vypoved. A teror vraj pokracuje 😒

iva330
autor
25. máj 2014

hladam si prácu a práve zajtra mam isť na pohovor jeden ale kedže mi odmietol dať dovolenku to mam ešte 8 dní z roku 2013 + novu ,tak to jednoducho idem riešiť tým,že si ráno zájdem k lekárke premerať tlak,ktorý mávam vysoký z tých psychických stresov som pred mesiacom mala 160/110, takže budem mať paragraf od lekára a jednoducho idem na konkurz, inú možnosť nemám

hradnapani
25. máj 2014

@iva330 drzim palce, aby si konkurz vyhrala a potom sa ti podarilo dohodnut sa na vypovedi. Lebo to moze byt kamen urazu. Ale mozno v spolupraci s lekarom sa podari nieco vyspekulovat tak, aby si mohla odtial aj odist co najskor a nedrzali ta tam v dvojmesacnej vypovednej lehote.

iveta7677
25. máj 2014

@iva330 To je super, že zajtra máš pohovor. A ako by si potom z tej firmy odišla dohodou? Lebo podľa mojich skúseností firmy chcú väčšinou okamžitý nástup resp. nástup do 2 týždňov. A my ako účtovníčky nemôžme hneď položiť pero a odísť???

eeffka
25. máj 2014

@iveta7677
@iva330 ale mozes položit pero a čau lásko,len povacsine sme poctivky ze dorobime,ale pri tomto spravani zamestnavatela otevírám zmluvu ci máš paragraf o zrazeni 1mes platu,myslim §40_43 neviem z hlavy a v den keď mi cinkne výplata čau lasko a ozeliem plat od 1-10. Kedze vtedy mam vyplatny termín.taky čas moze zaměstnavatel zanadavat a začať účtovat svojpomocne a max nevyplatit peniaze za 1-10....

mircalla
25. máj 2014

Nie, iba doma

iveta7677
25. máj 2014

@eeffka Je to pravda. Sú všelijaké cestičky to nehovorím. Len či si potom aj ten budúci zamestnávateľ nevytvorí o mne tiež nejaký podivný názor, že keď som to spravila tam spravím aj uňho. Všetko je také diskutabilné. Ale keď je už veľmi zle v nejakej firme, tak to treba asi len risknúť.

iva330
autor
25. máj 2014

ja viem o tomto paragrafe ale pri takom správaní som ochotná ho oželiet,samozrejme,že veci do konca mesiaca dorobím,to i ja som taká poctivka, a od nového mesiaca si môže začať účtovať sám,príp.jeho pani manželka veď to je také jednocuché, 😉 ďakujem za všetky vaše emaily

jalucija
25. máj 2014

@iva330 ivka drzim ti palce. Zasluzis si ziskat novu pracu, bud pozitivne naladena a nedaj sa! .)

iveta7677
26. máj 2014

@iva330 Napíš nám potom ako si dopadla!!!