Zostatková dovolenka po MD - vyčerpať alebo preplatiť?

graziela
18. apr 2008

Ahojte,
chcem vas poprosit o radu: Od dnesneho dna zacinam cerpat MD, s tym, ze doteraz som poberala nemocenske davky, PN ukoncena k datumu 170408.
Som zamestnanec firmy, prac.zmluvu mam na dobu urcitu.
Na moju otazku, ci mi moze zamestnavatel zostatkovu dovolenku preplatit, som dostala z pers. odd. odpoved, ze na preplatenie dovolenky nemam narok, ale mozem si dovolenku cerpat po vycerpani MD, vycerpat dovolenku a potom poziadat o rodic. prispevok.
Trochu ma to znepokojuje, lebo podla zakona mi zamestnavatel musi drzat miesto len pocas cerpania MD a v pripade, ze po tomto case do prace nenastupim, mi moze event. pocas cerpania dovolenky dat aj vypoved, ked uzna, ze ma uz nepotrebuje.
Mate niektora s tymto skusenost? Co je podla vas lepsie riesenie: nechat dovolenku prepadnut alebo ake prava, prip. ochranu ma vlastne mamina podla zakona?
Nechcela by som prist o pracu, ale taktiez si nemozem dovolit nastupit do prace po 1/2 roku...Ako postupovat?
Dakujem za vase rady, prip. privitam aj nejake www linky, na ktr. najdem odpoved na moju otazku.

katmi
4. okt 2008

kocky tiez to tak chcem urobit.MD mi konci 10.12.a mam este celych 20dni dovolenky za r.2007.Nevycerpam ju sice celu,lebo mozem cerpat az od 11.12., ale myslim,ze nejakych 15dni to bude urcite..tiez mam dost dobry dovolenkovy priemer,takze mi vyde celkom slusna "davka".. no a potom si chcem este cast za r.2008.. a az potom prejst na rodicovsky..

sisa88
5. okt 2008

Ahojte baby..tak ja som to tak zrovna urobila..mne koncila materska 31.8 a 1.9 zacinam rodicovksy...a od 1.9 do 1.10 som na dovolenke( teda cerpam si ju) +od 1.9 som uz na rodicovskom..proste UPSVR neskuma, ci si zaroven cerpate aj dovcu v praci - ja som si to zvlast zistovala a myslim,ze to mam aj v maili od nich ( davate si ju preplatit), takze z tohto pohladu je to OK...a k tym peniazom, ano aj v mojom pripade, je to teda veeelka zmena na prijmovej stranke mojho uctu...nuz materska" dovolenka" si ziada obete 😎 😝

zicherka
11. mar 2009

Ahojte. Mne zostava dovolenka 2O dni a chcela by som si ju vycerpat po materskej (medzi materskou a rodicovskou). Neviete mi poradit, dala by sa tato dovolenka aj rozdelit - ze po materskej by som si vybrala povedzme 15 dni a po rodicovskej zvysnych 5?