Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

potulka
20. aug 2008

zuzka, ten tvoj ultrazvuk znel super! aspon budem vediet, na co sa mam pytat, ak by bol lekar prilis mlcanlivy. 🙂 merali babatku aj hrubku sijovej strbiny, ci co to? ma to skratku NT a ak je prilis hruba, moze - a nemusi - to naznacovat nejake vyvojove chyby. mne maju prave toto zmerat. ale dufam, ze okrem toho aj tie prsteky atd. ved to je take mile! predstav si, ze ten krpec ma asi 5 cm a uz ma prstiky, uzasne, nie? 😵 my ideme 3.9., to uz budem v cca 12+5 tt.
deina, zuzkabb ma pravdu. staci jedna vynechana davka liekov a klby si to vsimnu. mne sa to tiez obcas stalo. niekedy ma az to pobolievanie upozornilo, ze som zabudla na liek. ak je to tak pol dna, kludne si ho este daj.

zuzka88
20. aug 2008

Dakujem, baby 😉

Deina: neviem aku beries davku prednisonu ale ja beriem len 2,5mg denne... naposledy som mala dobre vysledky tak sme sa dohodli ze skusime tych 2,5 len kazdy druhy den, moc ma to potesilo ale: hned prvy den,ako som si nedala sa ozvali bolesti, mozno nie hned, az k veceru (lieky uzivam pravidelne ked vstanem) a na druhe rano som bola cela dolamana..hned som sa teda vratila k davkovaniu kazdy den no bolesti zostali (nepocuvla som radu, ze ak by sa mi to po znizeni zhorsilo, mam si dat dva tri dni 5 mg a potom zasa uz iba tych 2,5) Myslim, ze prednison je riadne silny, lebo sa hned ozve zabudnuta tabletka..a to nehovorim o casoch ked som brala 10mg/den!!!
Chudak tvoj krpcek, urcite to nebude nic vazne, male deticky su nachylne aj na kremy, stravu a na vsetko... Znamych syn sa vyhadzal z novyh rifli aj ked boli 1x oprate... Takisto to moze sposobit nejaky kovovy gombik a ine veci, nemusi to byt hned alergia, len prehnana reakcia na nieco

ZuzkaBB, ja som MTX vysadila zaciatkom februara, otehotnela v juni, po 4 mesiacoch a nikto sa nad tym nepozastavoval... Lekar ma dokonca utvrdil, ze farmaceuticke firmy si dost kryju chrbat takze ak je v pribalovom letaku 8 tyzdnov (MTX ma 8), tak tych 8 tyzdnov 100% staci!!! kazdy tyzden na vyse je sice plus ale riziko je uz davno fuc. Musim ale povedat, ze na zaklade tohto lieku mi zenska aj geneticke odporucili amniocentezu v 16.tt, bez ohladu na to ako davno som ho uzivala

zuzka88
20. aug 2008

potulka, merali aj NT, ale pochopila som to skor ako odstup pupocnikovej snury ci take nieco...ale mozno sa mi to len zdalo lebo tam mala studentky ktore triafali odpovede... Aj NT teda bolo v poriadku, 2,0 mm, okrem toho CRL 51,0 mm -ale to nie je skutocna velkost ale iba od hlavicky k telicku vodorovne. Dalej videli kosticky v nozickach, v predkoleni 2 a kontrolovali aj zaludkovy vak. potom hladali nieco ako flaky (zrazeniny) nepamatam si nazov ale nebol ani naznak - to je tiez predpoklad nejakej chyby ak to je
urcite dobre pocuvaj, ked tam budes - je to krasne!!!! a na vsetko sa pytaj, co co znamena... kludne by som sla ste raz :D

zuzka88
20. aug 2008

a este nieco k tomu NT - neviem preco, ale mam to zaznacene v kolonke Mnozstvo plodovej vody: mozno iba preto, ze na to nie je speci miesto alebo lebo to tam patri 😖

deina
20. aug 2008

Beriem 10mg prednisonu rano, tak to je asi aj vyssia davka a preto sa to hned takto ukazalo. Dnes je to uz okay. Ale normalne ma to prekvapilo, lebo ma zacali boliet klby na nohach, clenky, no divneee... to sa davno nestala + ta unava, uz budem s tymi liekmi poriadna. 🙂

Tiez si myslim, ze to u maleho nemusi byt hned alergia, ja neviem, co ta doktorka hned strasi - akoze moznost, ze ma napr citlivu pokozku a preto sa hned vyhadze byt nemoze? 😠 Ma len taku malu suchu vyrazku na brusku a vobec ho to netrapi, neboli ho to, natieram mu to, ale zatial tam stale je. Teraz ideme v septembri zase na krv, chuda moje male, ze mu idu zistovat potravinove alergie. 🙄 Narodil sa predcasne a teraz sa nanho vrhli vsetci lekari, hoci je vporiadku.

deina
20. aug 2008

Ozaj, objednali sme malemu v Kike novy kocik. Chcela som nejaky lahucky skladny golfac, vybrala som si Chicco a tam ho mali namiesto 5200sk za nejakych 3600sk, no necham ho tam? 😀 Sice nemali cerveny, tak sme ho museli objednat a pride az o mesiac, ale zase az tak nas to nesuri.

Na nas kocik zacinam byt nas...ta. 🙄

zuzka88
20. aug 2008

ahoj deina, a aky mas momentalne kocik???? porad, comu sa vyhnut! na com naopak bazirovat? asi je este skoro, ale uz rozmylsem aj nad takymi vecami
o kolko skor sa maly narodil?

deina
20. aug 2008

O dva mesiace skor (v 33tt). 😉

Mam Concord Fusion a je vyborne ovladatelny, lenze neviem, aky uzasny clovek vymyslel na sportovu cast takmer priesvitnu striesku. 😠 Vcera pofukovalo, tak mi aj plienku odtial kazdu chvilu sfuklo, Misulo mrncal, no hroza, bola by som ho v tom momente zahodila, kebyze mam uz Chicco doma. Na vanicke sa to vetranie dalo pekne zasipsovat, neviem, preto to tak nespravili aj na sportovej casti.

Teraz sa mi najviac paci (a ten by som asi aj kupila) klasicky hlboky kocik Peg Perego alebo potom Hartan Racer, nemecky kocik, ktory sa myslim dat pouzit aj v smere jazdy, aj proti smere jazdy, co je velka vyhoda. Inak ja by som asi nechcela mat kocik bez prednych otocnych koliesok, to je uzasna vec. Viem kocik obratit od 360stupnov na mieste a kamoska, ktora ma Tako, sa neustale trapi s tym kocikom ako s tankom.

zuzka88
20. aug 2008

Hlavne, ze je teraz v poriadku, nie? a s tou alergiou by som sa neobavala 🙂

ja uz mam nejake poziadavky, co by som od kocika chcela ale je mi luto dat 25-30.000 za kocik, aj ked by to pre nas nebol problem... zda sa mi to proste zbytocne

velke kolieska, otocne vpredu urcite ale trojkolka sa mi nepaci 😒 mal by byt lahky ale stabilny, hlboky kosik, priestranna vanicka a sportovy otocny aj v smere aj v protismere. viem, ze tie lacne, okolo 5-10.000 su strasne tazke
a pocula som aj o vanicke ktora moze sluzit ako autosedacka, ze nemusis prelozit babo do vajicka...to musi mat nejaky speci stojan?

deina
20. aug 2008

Nemusi, tiez mame taku vanicku a aj sme ju casto vyuzivali, kym bol malinky. Proste mi bolo blbe dat dvojkilove babo do vajicka, bol tam tak strateny a skruteny. Vanicka ma vnutri taky pas, ktorym sa zapne okolo baba a samotna vanicka sa zapina len pasmi, ziadny zlozity system.

Ani mne sa trojkolky nepacia. Kukali sme nedavno Britax golfac, lahunky, ale zdal sa mi strasne nestabilny. 😒

Mne sa teraz paci ten Hartan Racer najma preto,ze je sportovy v smere jazdu aj v protismere a cerveny je proste nadherny. Som zatazena na cervenu farbu. 😀 Ale mame modry kocik. 😅

helika81
23. aug 2008

ach tie vybavicky pre babatka 🙂 mne staci,ze vidim moju neter a ta chodi ako princezna 😀 uplne skvela a taka chutna,taky maly anielik s certovskymi ockami,deti su zlate...mne sa stava,ze zabudam sem tam na lieky ale bolo v pohode lenze na mna velmi vplyva pocasie a ked mam bolesti,tak zvysim na 3dni davku a zas sa vratim k normalu 😅 ani som nemala cas sa kedy zastavit na nete ale teraz mam,zase po nocnej tak sa snazim byt hore...no co dievky,kedy dame to stretko?september sa blizi!?tehulky nase drzkajte sa nam a nech vsetko prebieha ok 😵 🙂 😵

bety1
25. aug 2008

Ahojte, hlasim sa zase po dlhsej pauze, bola som na krvi, brali mi tie pecenove testy, lebo som vyhadzana, vo stvrtok si mam ist pre vysledky, tak dufam, ze to bude ok. Citala som,ze kazda zena v tehotenstve by mala navstvivit zubara, manzel mi furt dohovaral aby som isla az ma v utorok zacal pobolievat zub, tak som hned v stredu zavolala, a dnes o 13.30. idem tam,tak drzte palce. on mi niekedy dava inekciu ale neviem ci si ju dnes dam,radsej asi budem trpiet.skoncila som akurat 13tt, zakze asi tesne 3 mesiac.Radila som sa so zubarmi v nemocnici, povedali ze zenam po 3 mesiaci sa moze dat inekcia ale do 3 mesiaca nie. Moj zubar mi cez telefon povedal , ze inekciu mi moze dat, jedine nemoze robit rontgen. Tak uvidime. Tak drzte palce. Aj mne robili ten ultrazvuk, ale jedine co mi povedala je, ze je vsetko v poriadku, ze tam ma rucicky tam nozicky,ale moc som sa v tom nevyznala a dala mi fotecku. Teraz idem stvrtok na vysledok pecenovych a 8.9. na krvne testy, to by som mala byt v 16 tt, vtedy sa tusim robia nejake specialne vysetrenia.
Drzim palce pri snazilkovani. 🙂

zuzanabb
autor
27. aug 2008

Ahojte baby, urcite ste to tu uz niektora riesila, len vtedy som to az tak nesledovala, mavate pravidelny menstruacny cyklus? Lebo ja som dlho brala antikoncepcne a prvy mesiac po vysadeni som dostala na den presne a teraz uz o tyzden skor. To sa potom nemozem spolahnut ani na plodne dni 😒 iba ak by som si merala bazalnu teplotu, aby som vedela kedy mam ovulku, lebo takto to asi tazko zistim. Ale merat sa mi nechce. A podla hlienu to bude asi tiez zlozite, lebo sa mi zdalo, ze mam hlien o tyzden skor ako bolesti vajecnikov a citlive prsia - co je vraj tiez jeden z priznakov ovulky.... som z toho jelen. skusala niektora aj tie ovulacne testy?
Potulka, bety a zuzka88 vy ste si pocitali plodne dni, alebo ste to nechali na nahodu? Sa mi zda, ze potulka ty si tu pisala, ze si si mala merat bazalku, ale uz neviem ci si tak aj robila alebo si sa na to tiez vybodla? 🙂

lilu18
27. aug 2008

ahojte
rychlo vas idem potesit,bude nova www stranka mladych reumatikov a samozrejme mamiciek.Tak tesme sa na rady ,nazory a skusenosti

zuzanab- bazalka sa pri RA tazko meria spravne,ten plod. hlien je smerodatnejsi-drzim palceky vsetkym maminam,tehu a snazilkam 🙂

potulka
27. aug 2008

ahoj zuzkaBB, ja som to mala tiez dobre rozhadzane, ale opacnym smerom. po vysadeni tabletiek tri cykly po cca 32 dnoch (tak som mavala aj pred HAK), potom sa to zacalo predlzovat na 45 - 48 dni. ked sa to stalo prvykrat, vytesovala som sa, ze som asi tehotna... v tomto duchu som vsak pokracovala vlastne od decembra az do juna. v aprili som s tym sla ku gynekologicke, ta zistila mierne zvyseny prolaktin a poslala ma k endokrinolozke. kym ta stihla porobit dalsie vysetrenia, uz som bola tehotna. 😀 otehotnela som vsak bud na 45 den cyklu 😕 (bol pritomny aj ovulacny hlien, ale myslela som si, ze je to nejaka blbost a ze to zle sledujem), alebo mi jednoducho jedna MS vynechala. hej, mala som si podla gynekologicky merat teplotu, ale nechcelo sa mi do toho, nechcela som skratka, aby to bolo vsetko take strasne naplanovane ako v nejakom vyskumnom ustave. isty cas som pozorovala ten hlien a zdalo sa mi, ze jeho plodnu podobu (ako bielko z vajicka) som mavala pocas toho dlhokanskeho cyklu dvakrat. ale ktovie... nebola som z toho velmi mudra. podla mna je taketo skakanie cyklu, ako mas ty, po vysadeni HAK normalne. vlastne je aj super, ze si MS vobec dostala, kolkym babam to proste nenaskoci a musi sa to riesit liekmi. o babo sa usilujte, kedy mate chut a uvidis, raz sa trafite. 😉 my sme do toho spadli, ani sme nevedeli ako...

deina
27. aug 2008

Mne nastastie HAK vobec nerozhadzala cyklus. Prvykrat mi sice prisla ms az na daky 32.den, ale potom uz ako hodinky. Az po porode to bolo take vselijake, ale HAK to upravila a teraz ju uz neberiem a zase je vsetko vporiadku. Ale pravda je, ze som casto citala o roznych problemoch s cyklom a HAK na tejto stranke. 😕

Lilu, vies adresu tej stranky?

Ja dnes idem k reumatologovi, sa mi nechceeee...

lilu18
27. aug 2008

deini, este sa len pripravuje 🙂,zbiera sa material- viem to priamo z prípravovne 😀
hned ako bude stranka hotova dam adresu

drzim palce u reum.

zuzka88
28. aug 2008

Baby, mne ostal cyklus po HAK + - jeden den rovnaky, 28 dni. aj kamosky co vraveli tak mali este aspon pol roka nastaveny ako pri tabletkych a potom sa to zacalo menit

ja som si BT (bazalnu teplotu) zacala merat ked sme si prestali davat pozor ale nic som nenamerala. okrem toho, ze som hned v ten mesiac ostala tehotna, BT tomu vobec nenasvedcovala
Jedenkrat, asi tak na 18. den cyklu mi stupla nad 37 a potom hned zasa spat a prave preto ma ani nenapadlo ze by som mohla byt tehotna. totizto vraj ak sa vajicko uchyti tak teplota ked stupne, uz neklesne... takze tazko povedat, ako je to u nas s RA... doteraz mam normalnu teplotu stale tych 36,7

Bety, ja idem na krv 16.9., je to geneticke vysetrenie ktore sa robi presne na den, vraj sa mam dostavit aj po kolenach, keby som sa plazila 🙂 No u mna bude este doplnene v 18. tt amniocentezou...to ti nenavrhli? mne kvoli MTX

deina
28. aug 2008

Presne v ten den? To preco? 🙂

Reumatolog mi znizil prednison, ze sa mam postupne dostat na 5mg, super. Desatkrat mi tam vysvetlovat, ako to mam znizovat - to vyzeram tak nechapavo? 😅

lilu18
28. aug 2008

to je supis,asi mas dobre vysledky,aj mne pred mes. znizil na 2,5mg a vcera mi opuch palec ☹ ,hned som si pridala samoliecbu 😀

deina
28. aug 2008

Aku samoliecbu? 😅 No a pytal sa ma, ako sa mam, ci ma nieco neboli, neopucham a pod a ja, ze vyborne, nic mi nebolo a vysla som z jeho ordinacie a sups, rozbolel ma clenok. 😀 Ale uz to preslo, vice-mene... Tentokrat rozpraval len o chorobe, minule som sa dozvedela vselico o kanadskych drevenych krboch (nie, nie su jednorazove 😅 ). Nemate pocit, ze reumatologovia su trosku divni? Sice som zatial stretla iba dvoch, ale teda su naozaj divni a ten v Piestanoch este viac ako moj.

lilu18
28. aug 2008

😀 😀 😀 koho mas v Pie? no dala som si ibalgin 2x 😀

deina
28. aug 2008

Iba raz som tam bola - bol to taky divny chlapik, dost velky (vyska aj sirka), s divnymi recami ("A teraz sa srdcervuco rozlucime, ale este pojdete na taky a taky test..."), ohybal ma tam akoby som bola baletka a tukal do pocitaca este pomalsie ako moj reumatolog. Nepamatam si meno.

lilu18
28. aug 2008

nie Mališ? 😀

deina
28. aug 2008

Moze byt, myslim, ze nieco na M... 😀 Poznas ho?

deina
28. aug 2008

Vsetky klby mi tam praskali....

lilu18
28. aug 2008

vsetkych poznam 😀 som inventar 😀

deina
28. aug 2008

Bola som tam iba raz, takze som sa stretla len s tymto. 🙂 Ostatni su tiez taki divni?

lilu18
28. aug 2008

kazdy je iny,ia mam zenu a som spokojna.Malis sa snazi srandovat,rozptylit pozornost za kazdu cenu a nie vzdy mu to dobre vypali 😀 ale nie je zly,..beriem z rezervou 😀

deina
28. aug 2008

Bola to sranda, ked tukal do pocitaca a cosi si pritom spieval... 😀 Moj tuka podobne, pise ako blesk (sem tam udrie) a je taky mierne trafeny, clovek by povedal, ze je to daky sarlatan, same bio toto a hento, cinska medicina a pod.