Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

helika81
2. sep 2008

lilu18 a co ta nova stranka o ra?ja som teraz trochu nachladnuta ale som v pohode...musime to len zvladat ved ako dlho sa uz s tym pasieme a vieme ze ako v zivote,raz sme hore a raz dole,tak isto aj v nasej chorobe,raz je ozaj zle a raz aj bez liekov 🙂 mne sa to stalo zatial 2krat a to na pol roka,vtedy mi bolo fajn ale potom ako nahle som zazila nejaky stres,islo to dole vodou ☹ veru kaslat na plodne dni,ked bude chut,aj kazdy den 😀 😀 lilu ale tvoja mala je zlatucka,musi to byt uzasny pocit 🙂 ostatne babenky drzkajte sa,a vela papajte vitaminov a vela vapnika 😉

lilu18
3. sep 2008

babenky,ospravedlnujem sa ,nie je to toho tyzdnovy novy cas,vcera vecer som si nevsimla datum az teraz pozeram 26.8 ☹ mrzi ma to,ale nepozerala som na datum,myslela som ze ked je ut. tak kupujem cersty a vidite predaju vsetko potvory 😠

helika-dakujem ,malu si vychutnavam a tesim sa znej ,ze je zdrava. Uz preto ze sme na nu tak dlho cakali az sa dockali 🙂 aj vam prajem ten nadherny pocit mat zdrave dieta 🙂

zuzka88
3. sep 2008

lilu, na zaciatku som myslela ze nepojdem ale zmenila som nazor, ani neviem preco... urcite dam vediet ako som dopadla..predbezny datum mam 3.10. a potom vraj 2 tyzden PN ☹
Ale to uz sa asi necham vypisat az do MD... neviete kto dava PN? gynekologicka vravela, ze ona uz nie...tak mam ist za reumatologom ci k obvodnemu, hm?

potulka
3. sep 2008

zuzka, PNku ti da obvodny lekar. aj ja som tak teraz vypisana. gynekologicka mi dala papier s odporucanim a diagnozou a obvodna mi potom dala PNku. ale ak chces ostat doma skor z reumatickych dovodov, potom si asi odporucenie pytaj od reumatologa.

deina
3. sep 2008

To je nejaka novinka, nie? Gynekolog uz nemoze vypisat PN?

zuzka88
3. sep 2008

no ja som sa radila so zenskou, ze chem ostat doma, ze sa mi prihorsuje a ze robota tiez nic moc a ona ze gynekolog uz ma vypisat nemoze

zuzka88
5. sep 2008

Ahoj baby, ako sa máte? Ako sa cítite? A tehulky?

deina
6. sep 2008

Neviete, ako je to s Plaquenilom a tehotenstvom? Citala som, ze je dobre ho vysadit dva mesiace pred otehotnenim, ale mne lekar povedal, ze kebyze nahodou otehotniem uz teraz (popri Plaquenile), nic sa nestane, nevadi.

lilu18
6. sep 2008

deina,to uz idete na 2-he 😀 ?

deina
6. sep 2008

Este nie, ale uz sme o tom hovorili s reumatologom, ked sme preberali HAK - tu mi neodporucil (mala som blbe pecenove testy) s tym, ze ved ak sa aj nieco stane, pri liekoch, ktore beriem, nevadi. Ale na inej stranke som sa docitala, ze Plaquenil a tehotenstvo dokopy nejdu (zahranicna stranka). Hovorila som potom este s jednom lekarkou (SR) a ta ma rovnaky nazor ako moj reumatolog. Pytala som sa ho, lebo inej metode ako HAK nie velmi verim, takze kebyze sa postasti... nehnevala by som sa. 😅 Ale chceme skusat az po roku najskor, kedze som po cisarskom.

lilu18
6. sep 2008

tak drzim palce,nech sa zadari 😀 a po cisar. najlepsie az za 2r-tak mi povedali
Paguenil nemam,neporadim

deina
6. sep 2008

Viem, ze sa teraz odporuca az po dvoch rokoch, neviem, preco, nedavno to bol iba rok. Ale mne sa tolko cakat nechce a vsetko mozne som uz prestudovala, vraj dokonca staci cakat pol roka (ale to sa mi uz zda priskoro). Pocitam s tym tak, ze niekedy po roku zacneme, ktovie, kedy sa zadari a potom to tie dva roky mozno aj budu.

lilu18
6. sep 2008

noooo,mne bolo vysvetlene,ze kym sa to tam vsetko znova zregeneruje trva to cca 2r,ale zase si myslim,ze keby to nebolo ok sa nezadari-nie:?

lilu18
6. sep 2008

a este...poznam kocku co rodila 3x cisar. a tusim jedno aj po roku...tak neviem 🤐

deina
6. sep 2008

Neviem, su tu na MK kocky, ktore otehotneli napr dva-tri mesiace po cs a bolo to vporiadku. Tam hrozi stencovanie jazvy a potom ruptura maternice, brr, lenze to sa moze stat aj po desiatich rokoch, treba tu jazvu proste sledovat. Idem menit lekara, aby som bola potom viac sledovana. Moj je sice dobry, ale bohuzial nema az tak svele vybavenu ambulanciu, co je skoda, lebo inak mi vyhovuje.

lilu18
7. sep 2008

teda Deina ,nechcem ti radit,ale neporovnavala bz som sa s ostat. kockami,predsa len tvoj organizmus bojuje s chorobou a tak na kazdu cinnost vynalozis 2x viac energie ako zdrave baby...aj regeneracia trva o cosi viac...opatrne

bety1
8. sep 2008

caute baby, co noveho?Ja uz zarezavam v praci, zatial sa da, uvidime ako bude.Deina-ten plaguenil neviem,nebrala som ho, skus sa poradit v piestanoch.
Dnes mi brali krv na ten AFP hormon, drzte palce aby to dopadlo ok,ak nie budem muset ist na genetiku atd,amniocenteza a tak.
Inak ja som sa docitala,ze dobre na bolesti je zazvor, tak sa snazim kazdy den ho zlupnut,nechuti to kto viem ako, ale ak to ma pomoct,tak ho tlacim do seba, lebo vecer uz mavam dost velke bolesti.

deina
8. sep 2008

Ved ja to este s lekarom prediskutujem, aj tak chcem este pockat, kym mi este viac neznizi lieky. 😉

Inak ja sa normalne dost rychlo regenerujem, len po porode to bolo hrozneee, vtedy ma vsetko chytilo. Nastastie je uz vsetko vporiadku, len dnes ma chytil akysi utlm, asi aj pocasie...

Bety, drzim palce, nech su vysledky dobre. 😉

Pocujem akesi zvuky zo spalne, maly sa asi prebudil (a hra sa s tou vecickou od Nanny monitora, strasne sa mu zapacila).

lilu18
8. sep 2008

ahojky
bety drzim palceky a neboj na nic ist nemusis,zalezi na tvojom rozhodnuti

deina,zdravim ta a asi bez komentara-to iste by som aj ja urobila-verim lekarom-samozr. ze len svojim,kt.poznam a viem ze su OK 🙂

milka2008
8. sep 2008

Ahojte dievcata,
tak ako si zijete? Tehulky, snazilky a ostatne dievcata?

Ja som tu dlho nebola, takmer celu druhu polovicu augusta som dovolenkovala, oddychovala, relaxovala atd 😉

Zbeze som si vas precitala:

Zuzka88 - to ma mrzi, ze sa bolesti vracaju. Mne sa pri tehu vobec bolesti nevratili, az po porode - po sestonedeli. Zavola reumatologovi, co na to povie. V stredu idem k nemu na beznu kontrolu 😉
PN-ku ti vypise uz iba obvodny lekar, a myslim, ze nemusis mat nejake specialne doporucenie od gyndr, prip. reumatoloba,ale ak by si bola v nemocnici, tak aj v nemocke ti ju vypisu.
Zuzi - a kto ta posiela na amnio? gyndr alebo reumatolog?

Deina - plaquenil - ja som ho tiez uzivala, reumatolog mi ho asi v juli t.r. vysadil, vraj ak chcem oteho, nech mam co najmenej chemie v sebe, odporuca cca 6-8 tyzdnov "cistenia" od liekov, ale nic sa nestane, ak by si oteho aj pocas jeho uzivania, urcite by sa naslo riesenie 😉 Ak tomu - rodila si CS, odporuca sa cca 2-3 roky pockat, aj syncek bude vacsi 🙂

Bety - drzim palce, nech mas dobre vysledky, neboj vsetk obude o.k. 😉

Ostatne kocky - samozrejme, ze vas pozdravujem, idem si vas docitat 🙂

zuzka88
8. sep 2008

Caute baby...tak zasa vacsina pri PC 🙂

Ahoj Mili! uz si tu dlho nebola... Na amnio ma poslala gynekologicka, reumatolog nebol proti, iba som mu to tak medzi recou spomenula... ze sa mi prihorsilo este nevie, musim sa objednat asi na krv a na kontrolu..uvidim ako bude za tyzden..

A ako ste na tom s liekmi pri nevolnosti? mne sa uz asi 4 den po sebe podarilo rano vyzvracat asi aj lieky...ako mam vediet ci sa stihli vstrebat alebo nie? byvavalo mi zle vecer, teraz sa to premenilo na rano

Bety - kolko budes cakat na vysledky? ja idem 16ho na to AFP, potom dovolenka a potom rovno amnio

Deina, chcem sa opytat, ak sa na teba vsetko nalepilo po porode, ako si to zvladala? potrebovala si niekoho kto by ti pomahal? alebo si zvladala starat sa o maleho...

deina
8. sep 2008

Zuzka, na mna sa nalepil zapal pluc este v nemocnici. Ale maly sa narodil predcasne, takze sme boli tri tyzdne v nemocnici a tak to nebolo take hrozne, zvladla som starat sa o neho (a boli tam sestricky - hoci niektore len na okrasu) a doma mi pomahal manzel, mal tyzden dovolenku. Zase az take hrozne to nebolo, zvladali sme to bez pomoci - len som si isla obcas pluca vykaslat (zaujimave, ze na nedonoseneckom ten moj kasel nikoho netrapilo, hovorili mi, ze to mam zo sucheho vzduchu a pritom tam maju kopec malilinkych babetiek), maly vacsinu dna prespal. Ked som uz zostala po tom tyzdni sama doma, ani som nemala co robit - maly len spinkal a papal, to bolo vsetko. 😅

zuzka88
8. sep 2008

Tak super, ze bol taky mily k tebe 😉
ja som iba tak rozmyslala, ze co by som robila keby mi odreveneli ruky...v tom najhorsom case som sa nevedela ani sama o seba postarat nie to este male krehke babatko do ruk... nevedela som si gombik zapnut, flasu otvorit...sak to urcite poznate... Musel by drahy ostat doma (pripada mi to prijatelnejsie ako pomoc svokry 😀 )

deina
8. sep 2008

No ano, v takom pripade je to ine, ja nemam RA ale Sjogrenov syndrom, co je sice trosku podobne, ale predsalen je to ina choroba, neprekaza v beznom zivote (take, ze by mi odreveneli ruky, nehrozi). Skor su u mna problemy s tym, ze kadeco pochytam, kazdy virus, ale inak sa s tym zije relativne normalne.

zuzka88
8. sep 2008

aha, vidis, to som aj zabudla ze nemas priamo RA... ja zasa naopak, odkedy mam RA, tak som este chora (nachladnuta, chripka..) asi ani nebola... tomu sa dost cudujem, ved mame oslabenu imunitu a u mna to je naopak.... predtym som byvala chora ja 4-5 krat za zimu
a je ten Sjogren dedicny? myslim hlaavne ze cisa to na malom ukazalo

potulka
8. sep 2008

zuzka88, vidis, to by mohlo byt dovodom, preco sa ti na klboch pritazilo - ze vygrckas aj lieky. neviem, ako ktore, ale viem, ze napr. na antikoncepcnych tabletkach bolo napisane, ze ak do dvoch hodin po ich uziti ma zena hnacku alebo zvracia, ze ich ucinok moze byt slabsi/ziadny, lebo sa to vyplavi prv, nez sa ucinna latka stihne poriadne vstrebat. mozno je to tak so vsetkymi tabletkami. skus si lieky davat vecer alebo na obed, ak mozes.
mne nastastie uz zle vobec nebyva. vracala som len raz, asi v 10. tyzdni, a uz mi prestalo byvat aj tak tazko na zaludku. konecne normalne jem, normalne porcie ako pred tehotenstvom a uz som nabrala spat jedno stratene kilo. zajtra idem do poradne, tak uvidim, co mi dr. povie. myslite, ze ma kvoli nizko polozenej placente necha nadalej na PN?

lilu18
8. sep 2008

bety kde kupujes ten zazvor,to varis,ci papas cerstvy ci ako. Ani neviem ako vyzera 😀 a zabera?

RA-tehu drzkajte sa a mozno aj bolesti po porode same odidu.Teraz hlavne myslite na to,aby mimco bolo OK 🙂 tiez som vracala a dlho dlho,zevraj preto ze mimco sa viac mrvi 🙂 skuste ranajky v posteli a este kus polezat po jedle

deina
8. sep 2008

Potulka, asi ta este necha na PN, ak mas nizko polozenu placentu. Drzim palce, nech sa pekne presunie.

Zuzka, vsetky tieto autoimunitne choroby su do istej miery dedicne. Je to tak, ze sa dedi predispozicia na autoimunitu a z nej sa moze vyvinut hociktora ai choroba, ale nemusi sa tak stat. U nas v rodine neviem o nikom s podobnymi problemami, ale aj ja, aj sestra mame rovnake ochorenie. Na malom sa zatial nastastie nic neukazalo. Ma stastie aj v tom, ze je chlapec, 9 z 10 SjS pacientov su zeny. U deti matiek so SjS (tie, ktore maju SS A a SS B protilatky) sa moze objavit neonatalny lupus (ten by mal zmiznut sam od seba) s poruchou srdiecka (srdcova blokada), Misulo nema nic. 🙂 Nedavno mu aj robili cosi na imunologii, nastastie vsetko bolo vporiadku, ziadne protilatky nema.

lilu18
8. sep 2008

ani u nas v rod nie je RA ani mala ju nema-tuk tuk

deina mas aj sucho v ustach a ociach?

zuzka88
8. sep 2008

Deina, lilu - to je super ze mate zdrave deticky, verim ze vas budeme vsetky coskoro nasledovat!!!!
ja som si RA tiez vypestovala a nikto ju u nas nema

potulka-ja som mala nevolnosti doteraz az navecer...bolesti sa vratili uz pred par tyzdnami...teraz sa ked tak zhorsia, a mozno nie 🙂 lieky som vyvratila lenposlednych par dni

inak, u mna nefunguju ani ranajky v posteli.. doteraz mi pomohlo sa najest kym mi neprislo zle, teraz uz ranajky neudrzim

zazvor je taky biely koren, maju to aj v hypernove, farba petrzlena a je taky rozrasteny..zvacsa sa struha...mne ohromne smrdi...davam ho ako korenie do niektorych jedal mlety ako cierne korenie
kamaratka si ho odstavuje s cviklou, jablkami, ....