Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

deina
25. mar 2010

Mozno kupim novy kocik, teda nie celkom novy (z bazaru), ale novy pre nas. Ma vsetko, co od kocika chcem a uplne novy kocik uz nechcem (aby som neprerobila v pripade, ze sa mi prestane pacit). 🙂 Gesslein f6.

Pokial viem, tak ten detsky caj je preto pre deti, lebo dospelacke obsahuju tein a ten by deti nemali? Mne teraz pije bylinkovy sackovy, granulovane ani neskusam.

deina
25. mar 2010

Prachy mi nespominajte, pocas RD s Miskom sme zili doslova od vyplaty k vyplate. Teraz tento vyssi RD bude pre nas super polepsienie akoze, nastastie, aj manzelovi zvysuju plat, bol povyseny, tak hadam to nejako prezijeme. Len potom po 2.roku dietata bude opat znizeny, sakra... ☹

lupena
25. mar 2010

Deina ale zas bohvie čo bude o dva roky. Nemusia to ani znížiť. Manžela môžu povýšiť opäť..🙂 lepšie je myslieť pozitívne, ako zbytočne negatívne. hlavne, keď sa tomu nevieš vyhnúť. no teda vieš, tak že pôjdeš do roboty. ale to by som ja osobne spravila úplne v nevyhnutnom prípade. Radšej budeme žiť skromne a budem doma s malinkým čo najdlhšie..
vy máte tiež hypo, alebo niečo podobné?

deina
25. mar 2010

Hej, mame. Zatial je to tak, ze ak bude po 2.roku znizeny, vratim sa do prace na polovicny uvazok, pretoze by sme to proste neutiahli. Ak by ho este povysili, tak potom mozno nie. 🙂 Len teraz nieco vymyslaju, ze zena na rd vobec nesmie pracovat? Alebo to len kym je zvyseny? Ako to je?

zuzka88
25. mar 2010

Teda baby, toto ja vobec nesledujem, akoze po 2 rokoch zasa znizeny? to co je do prdele za vymysel???? 😠 😠 😠

Lupi, ver ci nie, toto ja mam na flasiach napisane, preto som sa cudovala, ze ju prevaras.. Skus este raz precitat

Deini, ty si tusim kocikovy maniak 🙂

ja dnes idem zasa na masage, ozaj mi to na to trpnutie pomohlo 😉

deina
25. mar 2010

Zuzka, iba tak trosicku. 🙂 Obzeram, ale doteraz som nekupovala, no tento asi kupime. 😅

Nuz ano, zvyseny RP mame len do 2.roku dietata, potom je opat ten nizky.

milka2008
25. mar 2010

Ahojte,
to co tu spravili? som vas vobec nemohla najst 😒 . az cez vyhladavac 😎
ten cas hrozne leti - vase deticky rastu ako z vody, teda z mliecka 🙂 tehulka Helika - pekne to tahas uz 33.TT sa tesim s tebou 🙂
u nas nic nove - reumatolog mi nasadil sulfasalazin - na pol roka zatial a potom dame pauzu, vobec sa tomu netesim, vzhladom na moje "plany" a moj vek..... ale asi to tak vsetko ma byt, nech sa telo zbavi zapalu a potom uvidime 😉

som aspon Vas pozdravila, majte sa krasne, nech ste vsetci zdravi, maminy, tatovia, deticky a vsetci 🙂

A tesme sa - jar klope na dvere 🙂

lupena
25. mar 2010

Deina.. môže pracovať, ale znížia Ti ho. inak až po tých dvoch rokoch. a čo inak robíš? alebo si robila pred MD
Zuzi ja som to čítala dokonca na obidvoch fľašiach čo mám doma, či sa náhodou nepomýlili..🙂
Milka držím palce nech rýchlo zaberie

deina
25. mar 2010

Takze ked po 2.roku ho znizia tak ci tak, uz ich nezaujima, ci pracujem (pokial nedam dieta do jasiel)? Ucitelka som, to sa da robit na polovicny a ked nie, tak sa da doma doucovat, ak by bol Misko uz v skolke. A mozno by sa to aj lepsie oplatilo... ale zase, viem si predstavit, ze po 4 rokoch doma budem rada, ked budem moct ist spat medzi ludi.

Milka, no, to nepotesi, ked musis plany takto odlozit... ale lepsie pockat, preliecit sa, aby malo potom babo pripravene miestecko. 🙂

deina
25. mar 2010

Helika sa nejako neoziva... ktovie, co robi, snad len oddychuje. 🙂 Pridala som nejake fotky na FB, a chcete, kuknite, zopar som dala aj sem.

lupena
25. mar 2010

Deina.. hej, tak by to malo byť. inak tiež som kukala, že tu Helika neni. Neni niekde odcestovaná, alebo tak?

zuzanabb
autor
26. mar 2010

ahojte baby, dlho som tu nebola a musela som vas hladat cez vyhladavac ako milka.
som v soku z noveho dizajnu 😅
uz chodim 3 tyzden do prace, tak dohanam co sa da. Nestiham vas precitat ani keby som spavala s PC 😀
Ohladne umeleho oplodnenia mam dilemu ... pred tyzdnom som uz zacala pripravnu fazu s tabletkami a od zajtra by som si mala zacat pichat injekcie do brucha, ibaze som bola v pondelok na kontrole na hepatologii a tam ma doktor presviedcal, ze ak nebudem mat este dobre vysledky z pecenovych testov, tak mozem na tehotenstvo zabudnut. tak som si vcera volala kvoli vysledkom a povedala mi sestricka, ze uz sa mi pekne upravili aj ked to este nie je v norme. Ze som mierne nad. Vraj dake hodnoty co maju byt do 0,55 mam 0,94 ale pred tym ako mi zistili zlcnikove kamene som mala az 5,9 takze sa mi to pekne po operacii zlepsilo, ale aj tak to este nie je OK. Tak teraz neviem co mam robit. Ci zacat s tou stimulaciou alebo pockat. Platnost z poistovne na umele mi vyprsi akurat v polke aprila, takze toto je posledny cyklus aby som to stihla, inak musim potom zase zaziadat poistovnu o schvalenie a to prvykrat trvalo 2 mesiace aj daco. Tak neviem zienky, mne sa furt daco musi vysrstit ☹

potulka
26. mar 2010

zuzka, podla mna zavolaj priamo doktorovi, vysvetli, ze potrebujes jeho stanovisko ihned kvoli poistovni, aby si vedela, na com si. to by bola fakt smola. ale na druhej strane, babo potrebuje zdravu maminu (v ramci nasich reumatickych moznosti 😅).

zuzanabb
autor
26. mar 2010

ahoj potulka, uz som volala do heliosu, ze vraj mam zacat pichat injekcie a o tyzden, kedy by som si mala zacat pichat este ine (spolu si budem pichat dvojo), mam prist aj s vysledkami od hepatologa, ze sa na to kukne. co ma prekvapilo... som si myslela, ze bud to absolvujem cele alebo vobec nezacnem. takto budem v strede stimulacie...

deina
26. mar 2010

Beries aj nejake vitaminy na tu pecen? Ja viem, ze to asi neznie rozumne, ale ja by som to asi riskla... 😨 Ved to ani nemusi vyjst na prvykrat, ale budem mat potom v zasobe zamrazene vajicka, ci nie? A potom to uz nie je jednoduchsie? Ale samozrejme, ked lekar vyslovene povie, ze nie, tak nie.

lupena
26. mar 2010

Prišla mi dnes správa z NURCH-u. Vôbec sa v tom nevyznám, len mi tam doktorka napísala, že toho času odmietam liečbu nakoľko kojím. Vyjadrovala som sa, že by som nerada prestala kojiť, ale keby je nutné brať lieky, tak ich samozrejme brať budem. Neviem ako to ona pochopila. Podľa čoho zistím ako na tom podľa tých výsledkov som? či dobre, či by som mala brať lieky? je tam niečo podľa čoho by som sa mohla "odraziť"?

helika81
26. mar 2010

Ahojte babenky,hlásim sa,že som ok ale som chorá tak ležím a liečim sa,potom si Vás dočítam 😉 🙂 pekný víkend 😀

petot
26. mar 2010

zuzanabb: Som len "náhodný okoloidúci", o reumatoidnej artritíde som prvýkrát počul v súvislosti s nežiadúcimi účinkami očkovania...

Ale k veci: nie som lekár, ale niektorí lekári publikovali o tom, že regeneráciu pečene podporuje vitamín C vo vyšších dávkach. Dokonca aj akútnu hepatitídu je možné vyliečiť za menej než týždeň dávkami aspoň 10 gramov denne (je to vyskúšaná, ale oficiálne len "experimentálna" liečba, lebo nikto nemal záujem zaplatiť oficiálne štúdie). Užíva sa to rozdelené na aspoň 4 dávky počas dňa, najlepšie s jedlom. Nie sú vhodné prípravky s umelými sladidlami, farbivami a príchuťami. Dobrá a pritom lacná je napr. prášková kyselina askorbová, rozriedi sa v čaji a pije. Treba po celý deň veľa piť. Nežiadúcim účinkom, ktorý ukazuje na privysoké dávkovanie, je neškodná jednorázová mierna hnačka (ak sa vyskytne, znížime dávky alebo ich rozdelíme na menšie a častejšie).

Takéto dávky sú nevhodné pri poruchách obličiek, metabolizmu železa/medi a deficiencii G6PD.

Je zaujímavé, že vitamín C pôsobí priaznivo aj na samotnú reumatoidnú artritídu, jednak ako imunitný stabilizátor, jednak regenerátor kolagénu a tým aj kĺbov, jednak lapač voľných radikálov (RA je nimi sprostredkovaná), jednak prekurzor prirodzených kortikosteroidných hormónov. Ale pre kontrolu RA sú potrebné vyššie dávky, aj 15-100g denne (je to individuálne).
Niektorým pacientom pomáha na RA aj niacín/niacínamid (vitamín B3) v dávkach od 3x1g denne. S ním sa však musí užívať aj B-komplex.

Vitamín C má veľkú výhodu v tom, že je prakticky netoxický, a niacín/niacínamid je bezpečný v účinných dávkach. Ak to niekoho zaujíma, odporúčam pozrieť kapitoly Reumatické problémy (str. 223), Zberač voľných radikálov (104), Tolerančná liečba (116), Niacín (45) a Vedľajšie účinky (126). http://rizikaockovania.sk/dok/Vitamin_C-liecba.pdf

deina
26. mar 2010

Mna C vitamin zachranil po porode, musim povedat. Raz som si o tomto citala a pri Miskovi ten cisarsky bohvieako neskoncil (pre mna, zapal pluc, pohrudnice, uplne rozhodena imunita), tak som sa tomu chcela vyvarovat a napchavala sa C vitaminom - uz som citila, ze na mna nieco lezie, ale nastastie to vtedy odislo. 🙂

deina
26. mar 2010

Lupena, skus sem napisat tie tvoje vysledky, pisala ti ich tam, nie? A inde k reumatologovi nechodis, zeby to zhodnotil?

lupena
26. mar 2010

Chodím k reumatologičke, ale no. je to tak na ťažko. dlho som chodila k detskej, ktorá ma už len pozerala ale nemohla mi nič predpisovať. Potom som sa presťahovala a začala chodiť k doktorovi, ktorý robil to čo som mu povedala. To sa mi "páčilo" dovtedy kým som otehotnela. Bola som potom 2x u jednej doktorky, ktorej prístup sa mi absolútne nepáči (správa sa dosť arogantne) a potom som sa dostala do Nurchu. tam som sledovaná v podstate už skoro rok. Odvtedy som u tej doktorky nebola, lebo tá v PN mi povedala, že pokiaľ som pravidelne sledovaná tam, tak k nej chodiť nemusím. Teraz mi síce napísala do odporúčaní návštevu u reumatológa a o tri mesiace v NURCHu prípade skôr.. ešte neviem čo spravím, či pôjdem k tej doktorke, alebo.... proste neviem. som z toho na nervy. Moja detská bola super a teraz neviem nájsť normálneho lekára...
a teraz tie výsledky..
FW8/h, Hb 13,1, HT 35,1, Er 4,35, SOEr 8, LE 5,2, Tr 298, glyk. 4,10, urea 4,0, kreat. 24,0, celk. bielk. 83,5, alb. 55,4, AST 0,34, ALT 0,22, GMT 0,10, ALP 1,23, CK 0,80, kys. močová 276,0, NA 130,0, K 3,85, RF neg., ANA neg., anti-CCP neg., CRP 3,2. Moč PH 6,0, chem. B0, ost. negat.
a čo sa týka vody v kolene k tomu je 90 ml žltkastej tekutiny, stredne skalenej, 11,2000 jadrových buniek/ul. Vyššie zápalová synoviálna tekutina.

zuzanabb
autor
26. mar 2010

petot dakujem za vycerpavajucu odpoved 😀 ja vit.C beriem v poslednej dobe dako automaticky (asi telo vie, co potrebuje) lebo na mna isla daka viroza, tak si davam posledne 2 tyzdne asi 1000 mg kazde rano (ak nezabudnem) 😅

deini: rozhodla som sa, ze do toho idem, lebo aj priatelova sestra je zdravotna sestricka a ma priatela doktora, akurat sme sa od nich vratili a hovorili, ze tie pecenove nie su az take velmi zvysene, len hranicne. Takze to skusim a uvidim. Ani nesranduj, ze to na prvykrat nevyjde 😝 lebo dalsich zvysnych 30.000 skk nemam. Ale je pravda, ze pri mrazacikoch to az tolko nestoji a nemusis si asi pichat tolko injekcii. Ale mrazacikovia sa horsie delia, takze percentualne je mensia sanca na tehotenstvo.

zuzanabb
autor
26. mar 2010

lupena az teraz som sa kukla a zbadala tvoje vysledky. lebo sme asi naraz pisali 🙂
ked to porovnam s mojimi, tak si pocuvaj uplne super na tom, teda aspon co sa krvneho obrazu tyka, ja mam oproti tebe hrozne hodnoty 😀 a taku nizku sedimentaciu som mala naposledy pred 13 rokmi, pecenove mas tiez super. Ostatne neviem, neviem kolko ma byt kyseliny mocovej. A trombocyty mas tiez fajn (vraj aj oni ukazuju ci je aktivny zapal v tele), ja mam vzdy nad 400 dokonca niekedy som mala az 650

heli, kuriatko, liec sa! ved uz to mas len za par 😵 😵 😵

deina
27. mar 2010

Lupena, perfektna sedimentacia, taku som hadam nikdy nemala. 🙂 A CRP by asi kolko malo byt? No to s tym reumatologom mas tazke, nikto dobry tam nie je?

Zuzi, to som nevedela, ze mrazacikovia su potom taki menej poslusni. A jasne, mas pravdu, vyjde to na prvykrat. 😉

lupena
27. mar 2010

Deina... tak to ma nteší..🙂) a ja neviem, či tu je niekto dobrý. ja tu bývam 4 roky. predtým som bývala v Trenčíne. nepoznám tu lekárov a ani nikoho kto má reumu, že by mi poradil. Počula som o tejto, že je dobrá. ale ten prístup. Prvý krát som tam išla tehotná, nechala ma čakať 6 hodín v čakárni a potom mi povedala, že má veľa ľudí a zobrať ma nemôže. Na čo ma potom objednávala? a má také divné móresy. hneď ma chcela nechať na rizikovom aj keď mi nič nebolo. Nechcešla som ostať, prišlo mi to zbytočné, keĎ som bola v poriadku. Povedala mi, že si to mám rozmyslieť, prísť za mesiac na kontrolu a keď ju nebudem poslúchať, že ma vyradí a nebudem k nej chodiť a takéto podobné veci s ňou zažívam

lupena
27. mar 2010

inak my sme chorí..:(( už dva dni má malý 38 a je nervózny. mysleli sme, že mu idú zúbky (aj ked na ďasienkach nebolo nič vidieť). Nemá ani soplík, ani kašel... Dnes sme šli pre istotu na pohotovosť, lebo mu neklesla teplota, ani po čípku a má vraj zapálené hrdielko a preto plačká, že ho bolí. chúďatko.

zuzka88
27. mar 2010

Zuzanka, tak budeme drzat palce, urcite sa to podari a tiez by som do toho isla 😉

Lupi, este k nasej vlastnej temicke sa vratim, dnes som naschval kukla v obchode druhu Lucku, ta co sa neprevara je cela ruzova, aj plastova flasa aj etikety aj vrchnak (taku mam doma) a v obchode som citala celoruzovu aj s ruzovou etiketou a vrchnakom ale plastova flasa je modra a tam ozaj pisu, ze sa musi prevarat... A ked nie je pes ani tu zakopany, tak sa vzdavam 😀
Chudacik Igorko! aj ja mam pocit ze je krpec chory, obcas kasle, obcas chrci sopliky a potom mu zasa nic nie je...tak neviem, co to ma za "naladicky"

No a co sa tyka vysledkov, uz sme to tu tolkokrat rozoberali a ja nikdy neviem, co tie hodnoty znamenaju a ake maju byt hodnoty, staci mi ked mi moj dr povie, ze su dobre 😀

lupena
27. mar 2010

Zuzi.. a ja som dnes rozlúštila túto záhadu.🙂 vraj sú ružové lucky dve.Jedna perlivá a druhá neperlivá..:DD a ja ju kupujem len v jednote, ružovú v umelej flaške, s ružovým štuplom a je perlivá. inú tam nemáme. asi Ti ju zajtra odfotím a pošlem Ti foto..🙂)
Dúfam, že nebude aj Ľuborko chorý. Je to nepríjemné. Vždy presne po šiestich hodinách vyskočí malému teplota (prestane mu účinkovať čípok (nemám rada slovo čapík 🙂 ) a začne chúďatenko plakať, nariekať a je smutný. Ale zistila som, že sa mu najviac páči Nurofen, po ňom ostane vždy hneď ťapnutý a smejká sa..🙂)pri iných liekoch mu to trvá dlhšie... teraz spinká som zvedavá čo bude v noci, lebo minulú som sa moc nevyspala. tak idem radšej spať už teraz
Mne to tiež s tými výsledkami stačí, len teraz mi to nemá kto povedať..:DD

zuzanabb
autor
28. mar 2010

dakujem za podporu deini a zuzi 😵

inak zuzi a lupena - nechcem vam kazit radost, ked ste uz asi prisli na to aka Lucka je bublinkava a ktora asi nie 😀 😀 😀 ale vraj podla najnovsich studii ta voda nie az tak vhodna pre babatka ako sa pise. Vraj v nijakych testoch kde porovnavali zlozenie neobstala najlepsie. Neviem coho obsahuje viac ako by babatka mali dostavat. A ani netusim co to bol za test, ale davali to v telke pred niekolkymi mesiacmi. Takze som vam vlastne vobec nepomohla tymto prispevkom 😅

ohladne tych vysledkov z krvy, tak som bola za mudru, lebo som jedny vysledky mala pred sebou a tam je uvedene ake su hodnoty v norme, tak preto... inak som do toho jelen tak isto 😅

od vcera si picham tie injekcie.. je to divne, pripadam si ako narkomanka. Skusim odfotit to mnozstvo ihiel a striekaciek a hodim to sem do albumu 😉

lupena
28. mar 2010

Zuzana... ono je zlé všetko. a človek nikdy nevie čo je najlepšie. hádam sa už napravili, keď im na to prišli..🙂