Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

helika81
15. apr 2010

Chomica jasné,pridaj sa,teda deina ťa pridá 😀 a pokiaľ môžeš oddychuj,jupí už nie som sama 😀 tehulka a šup do súkromnej 😀

ludkai
16. apr 2010

ahojte 😀
helika ako? nejako o tebe nič neviem... zdravie? a maličká?
som tu nová, takže presne neviem, kto má aké problémy no držím všetkým palce a hlavne tehuľkám, pretože viem aké je dlho čakať na vytúžené bábo.
😉

potulka
16. apr 2010

srdcko - mne reuma zacala prave bolestou clenka. mala som 9 rokov, zo dna na den ma zacal boliet pri pohybe, opuch, krivkala som. pochodila som ortopediu, chirurgiu, rontgenovali mi to, davali maste. potom asi po polroku som bola v nemocnici na kompletnej prehliadke a v ramci nej ma prezrela aj reumatologicka, ktorej to bolo hned jasne. na rontgene este nebolo nic vidiet, to prichadza az ked su na klbe zmeny, co trva niekolko rokov. drzim palce, aby tvoja bolest pochadzala skor z toho stareho zranenia.

reisi
16. apr 2010

Ahojte, dievcata mozte mi odpovedat na par otazok? Teda koho sa to tyka.Mozte aj IP. Mam dceru od 21 mesiacov ma polyartritidu- tazsiu formu. Vyse roka je v remisii ale prvy rok ako ochorela sa jej zapal siril obrovskou rychlostou. Napadol jej cca 18 klbov.Cvicili sme o dusu , zachranili ako tak dost klbikov ale! zapastia ma stale stuhnute a opuchnute a teda uz mam dojem ze je to navzdy, tiez dva prsteky na rukach 😔 Zapastia nepouziva vobec len pohyb smerom dolu. Velmi ma mrzi hlavne prava ruka...Mali ste to niektore, ktore ste chore od detstva, zostali Vam deformacie...vidiet tie zmeny na klboch velmi alebo sa to casom-rastom upravilo??? Dlahovali ste? Viem co vsetko artritida obnasa ale poznam deticky co maju len lahke formy cize tie neriesia toto vsetko co my.Zaujima ma buducnost a hlavne trapi... Kopec veci sa nam podarilo zvladnut cez alternativnu liecbu ale tieto zapastia nie a nie 😔 ...dakujem

helika81
16. apr 2010

reisi a ludkai IP 🙂

petot
16. apr 2010

Artritida u malého dieťaťa vo mne vyvoláva vždy otázku, či nebolo pár týždňov predtým očkované... Ale to je skôr námet na tému https://www.modrykonik.sk/forum/ideme-ockovat/nesuhlas-s-povinnym-ockovanim/

potulka
16. apr 2010

reisi, zapinam mozgove zavity a snazim sa spomenut si, ktory prst na mojej ruke bol prvy. obavam sa, ze ten, ktory je uz dnes po operacii (operovali mi ho v piestanoch, ked som mala 16 a velmi pekne, opuch navzdy odisiel a pohyblivost je skoro ako u zdraveho prsta). na zapastia som mala niekolko dlah, no musim priznat, ze som to dost bojkotovala a nenosila som ich. mala som ich najma proti vykrivovaniu smerom von, ale vpodstate viaznu vo vsetkych smeroch. velmi som ta asi nepotesila... 😔 pre matku to musi byt ovela horsie ako pre dieta, aspon tak mozem povedat z vlastnej skusenosti.

reisi
16. apr 2010

potulka,co ti na prste operovali? Davali umely klbik?Po kolkych rokoch ochorenia si bola operovana? Mne sa zda, co mam nastudovane a skonzultovane, tak vraj iba velke klby sa nahradzaju, mylim sa? Prosim ta nehnevaj sa ale potrebujem vediet ako vizualne vyzeraju tvoje zapastia? Vidno na nich nieco pri beznom pohlade? Mozno ta funkcia ked viazne minimalne sa da zvladnut?...dufam... Mna dost zacina stvat, ze dcerke vidno tie zapastia a kopec ludi hlavne cez leto maju tak blbe otazky a pohlady, ze obcas uz nemozem ☹ A tiez som zvedava ako bude pisat...kreslit kresli pekne.
Alternativni Dr. nam davaju este nadej, ze to pojde, ze sa to este zlepsi. Klasicky Dr. uz nie. Mam prave nejake tazsie obdobie, ked tapam...ked mam menej energie...
Chcem ju uchranit od operacii a dalsej bolesti, myslim, ze si jej prezila uz dost a preto intenzivne patram, co s tymi klbikmi este mozme urobit.
Potulka ani nevies ako ma tesi ked vidim, priklady, ze aj s artritidou sa zije bezne 😵 s detickami 😵

reisi
16. apr 2010

petot, pisala som uz davno, ze mame do cinenia aj s ockovanim...viem, ze som slubila aj prispevok...ale moju energiu momentalne venujem vylucne dcerke🙂

petot
16. apr 2010

reisi: ...A dobre robíš. 😉

lupena
17. apr 2010

Reisi skús si pozrieť tento prípravok. Myslím, že mne pomohol. Nie je drahý a je to jeden z najlepších, ktoré som mala (teda podľa mňa). a na počudovanie patril aj medzi najlacnejšie. Ale možno som Ti moc neporadila, lebo ho už máte odskúšaný. Veď kukni a uvidíš.
http://www.energy.sk/sk/menu_x1134x.asp

lupena
17. apr 2010

inak na stránke je aj poradňa, tak sa skús poradiť s lekármi aj tam.

reisi
17. apr 2010

lupena, vdaka citala som o ich vyrobkoch ale nemali sme ich. K vyjadreniu lekarov aj liecitelov som uz skepticka, pochodili sme kadekde aj za hranice snov nielen republiky ...Vdaka za dvoch, ktori su vynimocne vzdelani a rozkukani po svete ale su mimo Sk ... ale mozno budem prijemne prekvapena, tam som este nepisala 😉

zolka13
17. apr 2010

Ahojte. Práve teraz som sa prihlásila a vidim že tu je velmi dobra debata o reume. 🙂 .. Ja som bola v pieštanoch už dva krát 🙂 . je tam celkom dobre , len kebyze ma tie nohy nebolia 🙂 .. A vy neberiete žiadne lieky? ..

lupena
18. apr 2010

reisi.. jasné, to chápem, že už sa na nejaké vyjadrenia lekárov nespoliehaš pokiaľ ich nepoznáš. ja by som na Tvojom mieste rozhodne vyskúšala. Stojí to do 20 eur. a máš to minimálne na 3 mesiace. 21 dní sa to berie a týždeň je pauza. myslím, že by si mala vidieť nejaký výsledok už po tej jednej flaške. ale je to na Tebe

helika81
18. apr 2010

reisi za odskúšanie nič nedáš 😉

zolka tebe diagnostikovali reumatoidnú artritídu?(rouzi) 🙂

pisis
18. apr 2010

Ahoj,
ja mam revmatoidni artritidu cca od 14 let a beru methotrexat a prednison. A ted pomalu zacinam myslet na mimco a mam trochu strach z toho vysazeni methotrexatu (chtela bych ho vysadit v lete). Mate s tim, prosim, nektera zkusenosti?
Dekuju. Mejte se pekne.

zuzanabb
autor
19. apr 2010

pisis ja som brala methotrexat pre dvomi rokmi, mne ich jednoducho vypustili a trosku mi pridali prednisonu. Ale niektorej z bab ho vysadili postupne znizovanim davky. Tak neviem ako sa rozhodnu doktori u teba. Pisu, ze cca 3-6 mesiacov po methotrexate mozte zacat plodit 😉

zuzanabb
autor
19. apr 2010

zolka kazda sme tu na inej liecbe, niektora neberie nic, ina len udrziavaciu davku kortikoidov a niektore su na riadnej liecbe aj so silnejsimi liekmi aby utisili zapal. Ty co beries?

helika81
19. apr 2010

ahoj pisis,keď chceš vysadiť MTX musíš sa vyčistiť od neho cca pol roka,takže do konca roka neplánuj,ver nám,je to silný liek a dieťatko by sa nemuselo ujať.Neviem či vieš ale vo Francúzsku sa používa aj na vyvolávanie potratu ☹ ,zváš si všetky za a proti so svojím reumatológom,stojí to zato,len sa neponáhlaj...ja som pred 10 rokmi kôli MTX musela ísť na prerušenie,buď by som potratila alebo dieťa by bolo postihnuté 😒 ,držím palčeky...kedy ideš k doktorke?

pisis
19. apr 2010

ahoj,
dekuju za odpovedi a drzeni palecku. S tim cca pulrokem pocitam, v lete prestat brat methotrexat a v zime zacit plodit🙂. Uz jsem se o tom i bavila s doktorkou a ta doporucuje prestat to brat naraz. Prosim, zuzanabb, kdyz jsi to prestala brat, stacilo to pridani prednisonu? Ja z toho mam trochu strach, mela bych nastoupit do noveho zamestnani (proto taky to nechavam az na leto) a tak tam nechci hned nejak marodit. Je mi jasne, ze je to urcite individualni a nekdo to zvladne v pohode a nekdo ne, ale stejne bych rada mela nejake informace od toho, kdo uz to prozil 🙂.

Koukala jsem, ze mate soukromou diskuzi, mohla bych se k vam , prosim, pridat?

Diky a preju vsem krasny den.

pisis
19. apr 2010

p.s. k doktorce jsu za 2 mesice

zuzanabb
autor
19. apr 2010

pisis, jasne, ze mozes, len ta musi deina pridat, lebo ja to neviem 😅
ja som sa toho tiez bala, ale prve mesiace boli v pohode, potom sa mi to zacalo trochu horsit, tak mi zvysila prednison a myslim, ze mi asi pichla aj diphropos (neviem ako sa to pise) a zabralo zase na par tyzdnov. Potom sa mi to zase zhorsilo, ale velmi mi pomohlo more, takze ak sa ti bude dat, tak chod v lete na dovolenku, aj ked v novom zamestnani to asi nebude len tak lahke. Ale to ma urcite nastartovalo na dlhsiu dobru a teraz je obcas dobre a obcas horsie ale da sa, aj ked reumatologicka mi uz davnejsie chcela nasadit naspat methotrexat, ale branim sa zubami-nechtami 😉

deina
19. apr 2010

Pisis, uz mozes. 😉

zuzanabb
autor
19. apr 2010

sa nam to tu dako rozrasta 😀

deina
19. apr 2010

Skoda (ze nas je viac, co nie sme celkom fit), ale aspon mame s kym kecat.

zuzanabb
autor
19. apr 2010

no veru, tiez som sa najskor potesila, ze fajn, ako sme sa tu stretli, ale na druhej strane by bolo lepsie, keby sme nemali dovod sa trapit nejakou chorobou 😒

pisis
19. apr 2010

dekuju 🙂

zuzanabb
autor
26. apr 2010

len nas posuvam na prvu stranu, nech tie, co nas potrebuju najst nehladaju dlho 😉

potulka
27. apr 2010

reisi, isteze tie deformity na zapastiach a najma na drobnych klboch ruk vidiet. hlavne ked nieco robim, kazdemu musi byt jasne, ze tam nie je vsetko koser. ale som sebestacna, jedine s cim mam problem, su tuho uzavrete flase (moj manzel je medved 😀). pisem skaredo, ale to som vzdy a teraz, ked tukam hlavne na pocitaci (zvlastnym stylom ale vsetkymi 10), sa mi pismo este viac kazi. ale kreslim velmi pekne, hovori moje okolie. 😉
prsty mi operovali asi po 6 rokoch od prveho opuchnutia, ale boli uz fakt riadne krive - nevedela som ich vystriet, boli asi v 90°uhle, ak nie aj viac. klby boli postihnute deformitou typu gombikovej dierky. poeticke. 😎 klby mi nevymienali, len vycistili. vola sa to matevova plastika. neviem presne, co sa tam robi. zrejme odstranili tu napadnutu klbovu vystelku. operacia trvala asi hodinu, lokalne anestetikum. potom som to mala 3 tyzdne fixovane, aj taky dlhy drotik mi trcal z prsta. nasledne vybratie drotika aj stehov, opatrna rehabilitacia v NURCHu. neviem, ci sa to da aj v takom malom veku, ked este dieta dost rastie, ja som mala 16 alebo 17.
nedali ste nahodou malickej odlozit pupocnikovu krv? citla som, ze artritida je jednym z ochoreni, ktore sa mozu liecit transplantaciou krvotvornych buniek. neviem o tom viac, ale mozno by stalo za pokus najst si nejake info, kym je dcerkina choroba takto v uvode.
drzim palce.