Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

laskonka80
6. nov 2019

Dievčatá tie ktoré beriete Prednison, moze sa k nemu brat aj niečo od bolesti-Aflamil, Naproxen, Paralen?

mamina321
6. nov 2019

@laskonka80 áno môže sa kombinovať s liekmi proti bolesti.

laskonka80
6. nov 2019

@mamina321 ďakujem, s akým typom analgetika ho kombinuješ ty prosím?

mamina321
6. nov 2019

@laskonka80 ja movalis , ale aj flector a ešte predtým som Ind mala.

laskonka80
6. nov 2019

@mamina321 dakujem

mamina321
6. nov 2019

@laskonka80 nie je za čo 😉

katarina5555
31. dec 2019

@deina prosim ta ako prebehlo tvoje tehotenstvo, porod a nasledne ako si sa citila po porode? Zhorsil sa ti stav? Som na tom podobne ako si bola ty akurat 3ste nie som tehu tak zvazujem ci prv sa liecit alebo hop-sup babo potom to riesit....

deina
1. jan 2020

@katarina5555, juj, to bolo strašne dávno, čo som sem písala. Prvé tehotenstvo šlo ok až do predčasného pôrodu v 32tt. Po pôrode mi bolo mizerne, zhoršeny stav, blbá imunita, postupne sa to dalo doporiadku. Druhé tehotenstvo opäť ok do ďalšieho predčasného pôrodu, 33tt, potom opäť zhoršenie stavu, ale bolo to lepšie ako pri prvom. Pri druhom som brala prednison. Po cca 8 rokov tretie tehotenstvo, brala som opäť prednison, pre zmenu dievča a už počas tehotenstva som sa cítila mizerne. Asi vek. 😀 37r je pri nedobrom zdraví asi dosť. 🤷‍♀️ Ale čuduj sa svete, napriek kadejakým komplikáciám sme to dotiahli do 38tt. Po pôrode zhoršenie stavu ako vždy, ale zase nie také zlé ako pri prvom.

katarina5555
1. jan 2020

@deina predcasne porody suviseli s artritidou?

deina
2. jan 2020

@katarina5555, pravdepodobne áno, hoci ja mám Sjogrenov syndróm, čo je trochu iné reumatické ochorenie

kocica7
21. apr 2020

Ahojte.otehotnela sa te niektora s artozou klbou?ako ste to znasali?

kittykat22
21. apr 2020

@kocica7 ahoj, ja mam v pravom klbe. Tehotenstvo bolo narocne. Bolest pri chodzi od 10tt. Od 22tt som nevysla schody, od 30tt som nevysla bez pomoci z vane, ani som sa nepostavila zo zeme. Pribrala som extremne malo - mala som +6kg tesne pred porodom. Po porode vsetko zazracne zmizlo. Z prveho na druhy stupen som si pomohla nosenim dietata 🙄 Mimco nebolo moc spokojne, musela som ho casto nosit. Ortoped povedal ze byt tehotna je ok, neustale nosenie je problem. Mala by si mat ortopedicke vlozky cele tehotenstvo - urcite ti pomozu.

ver258
22. jún 2020

Zdravím Vás, prosím veľmi pekne o radu tie, ktoré majú Sjögrenov syndróm. Hlavne tie, ktoré majú deti. Jedno bábo už mám. Chceli by sme ešte jedno. Aké ste mali vy problémy, príp.čo Vám všetko pomohlo. Chorobu mi diagnostikovali pred týždňom.

sussana29
24. jún 2020

@ver258 ahoj. Ja mám Sjögrenov syndróm a dve deti. Malá mala teraz 5 mesiacov. Pri tejto chorobe hrozí, že u dieťaťa sa môže vyvinúť počas tehotenstva srdcový AV blok a bude potrebovať kardiostimulátor, ale je to celkom zriedkavé. Riziko je tak 2%. Počas tehotenstva by mali preto bábu pravidelne kontrolovať srdiečko pomocou ultrazvuku /každé 3-4 týždne od 16tt/. Čo sa týka problémov, tak ja som akurát na začiatku pri malej krvácala, mala som hematóm a brala som pri oboch deťoch progesterón na udržanie tehotenstva. Taktiež som brala prednison 5 mg - pri synovi od 16tt a pri dcérke od 8 TT a vlastne beriem ho doteraz. Počas tehotenstva sa mi striedali obdobia,kedy mi bolo dobré s obdobím, kedy ma boleli kĺby a mala som príšerne suché oči. Treba sa pripraviť na to, že po pôrode sa zvykne stav zhoršiť a ak budeš dojčiť,tak to môže prísť až po skončení dojčenia. Tiež môžeš mať málo plodovej vody. Pri synovi som jej mala menej. Dcérku som rodila cisárskym a lekár sa čudoval, že keď sa narodila mala na sebe nemala skoro žiaden mázok /vernix/. Syna som nevedela vytlačiť, zasekol sa ramenami a ťahali ho kliešťami. Inak druhé tehotenstvo som mala oveľa lepšie ako prvē a mala som aj viac energie, ale to bude možno tým, že som nechodila do práce.

ver258
27. jún 2020

@sussana29 ahoj. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Nemala si náhodou skúsenosť s Plaquenilom. Beriem ho necelé 3 týždne a mám strašne rozmazané videnie. Idem ho vysadiť a uvidím, čo povie lekár. Ono ten Prednison berieš dlhodobo, však? Máš nejaké problémy pri užívaní?

sussana29
2. júl 2020

@ver258 ja keď som brala Plaquenil, tak som chodila každé tri mesiace na kontrolu zraku všetko bolo v poriadku, ale stavy som mala všelijaké, to som však pripisovala postupnému vysádzaniu prednisonu a nie Plaquenilu,tak neviem .Ono trvá asi tri mesiace kým začne Plaquenil účinkovať a pred začatím užívania si treba dať skontrolovať zrak, bez toho by mi ho lekárka ani nepredpisala. Prednison beriem dlhodobo a zatiaľ nemám s ním nejaké problémy, ale keď už nebudem kojiť chcem prejsť zas na Plaquenil.

poleva
17. jan 2021

Ahojte mamičky ma niekto skúsenosť s plaquenilom..? Ďakujem

ver258
17. jan 2021

@poleva Ahoj. Ja áno. Čo potrebuješ vedieť?

poleva
17. jan 2021

@ver258 ďakujem za odpoveď.chcem sa opýtať ci pomáha. Ci je lepšie užívať ho večer. A ci neziaduce účinky sa dostavia hneď.. Vraj zaberie až za 2-3 mesiace..? Ďakujem pekne

ver258
18. jan 2021

@poleva Mne osobne pomáha. Nie je to úplne 100percentné, ale je to lepšie ako bez neho. Áno účinnosť sa prejaví až po čase a dlhšom užívaní. Ja ho užívam vždy ráno. A mala som problémy, keď som ho začala uživat cca prvý mesiac. Kým si moje telo na to zvyklo...točila sa mi hlava a čudne ma boleli oči. Mala som také zmiešané pocity

poleva
18. jan 2021

@ver258 dakujem pekne za radu....ja skúsim večer, ked si dámráno som jak omámená, asi musím zvyknuť i ja

kocica7
21. jan 2021

Ake ste mali priebeh tehotenstva,ked Vas boleli klby a zistili Vam artritidu?

alzbetkav1984
21. jan 2021

@kocica7 Ja som mala cele tehotenstvo bez akychkolvek bolesti. Ani som nevedela co je RA. Mala sa narodila uplne zdrava. Po porode sa mi stav zacal zase zhorsovat.

timka112
9. feb 2021

@deina prosím ťa prepáč, že sa ťa pýtam, ale tiež mám sjogrenov syndróm, bolesti kĺbov a ešte tetaniu. Chceli by sme ešte tretie bábo, ale neviem sa rozhodnúť. ako si sa cítila po treťom pôrode? Ako si zdravotné teraz po rokoch? Ďakujem za odpoveď.

katarina5555
10. feb 2021

Baby mňa by zaujimalo či sa vám rapídne zhoršil stav po pôrode ako bol pred pôrodom?

deina
11. feb 2021

@timka112, po každom pôrode som rozhodena, aj po treťom to tak bolo. Ale vždy som sa dala doporiadku, tak cca do roka.

katarina5555
11. feb 2021

@deina takže nebolo to zhoršenie na stalo? Prosím ťa a aké lieky si brala počas tehu? Ja mám teraz 15mg Trexan Neo(MTX), ale dr v prípade tehu mi chce zmeniť na Plaquenil a Predninson....co čítam diskusie,tak take4r do zadu sa vysádzať aj Plaquenil,tak teraz neviem....

deina
13. feb 2021

@katarina5555, nie nastalo, postupne sa to zlepšilo. Teraz sa už vraj nezvykne Plaquenil vysadiť. Ja som brala iba prednison 5mg a po pôrode plus k nemu Plaquenil.

tritta
13. feb 2021

@katarina5555 ani mne nevysadili plaquenil v tehu cca 4 roky dozadu

jenina
5. mar 2021

Pozdravujem, ak môžem, po niekoľkých rokoch sa k Vam opäť pridávam. Na niektore z Vas si spominam, SjS mi potvrdili v r. 2006, čiže už dost dlho ma otravuje tato diagnoza... Beriem plaqenil a prednison dlhodobo, hladala som niekoho, kto je tiež tak dlho na tychto liekoch....