Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

lilu18
2. mar 2009

babenky ste toho popisali-musim odp.kym mam aspon nieco v pamati 😀

anketa
..v rod. Ra mame 😖 aj zapalovu aj starecku-nezapal. akurat ze rodicia su ok .A od adama teda neviem kto vsetko mal v rod. autoim.ochorenie.Asi by som mala zacat tvorit rod.strom- 😀

...stretko? som za 🙂

vsetkym anjelickom krasne snicky 🙂

deina
2. mar 2009

Nitra je fajn, to mam blizko. 😅

Ste sa dnes rozpisali...

No a chcela som nieco k tomu este napisat, ale momentalne mi v hlave nic nezostalo, tak mozno nabuduce.

sse
2. mar 2009

Ahojte dievčatá, sa to tu dnes ale rozbehlo 🙂 ešte som to ani nestihla všetko dočítať. Odpoviem aj ja na anketu 🙂

1, nefajčím ani nepijem a keď som skúšala tak mi to nechutilo 😖

2, ja mám reumu od 6 rokov vďaka reumatickej horúčke

3, nikdy som nebola nejak často chorá a po reumatickej horúčke som nemala nikdy teplotu len trošku zvýšenú

4, v našej rodine nikto nemal reumu dokonca ani stareckú

milka2008
3. mar 2009

bety - GRATULUJEM K DCERKE NELKE A VSETKYM PRAJEM VAM VELA ZDRAVICKA 🙂 🙂 🙂

milka2008
3. mar 2009

A este odpoved na anketu:

1. nefajcim, nikdy som ani nefajcila, nepila
2. reuma - cca od 17 rokov, kliest - lymska borelioza
3. chronické priedušky
4. v rodine - nikto nemá reumu, a ako pise "sse" - dokonca ani starecku 😉

Prajem vsetkym pekny den a stretko - som za 🙂 a asi som prehliadla - kedy a kde? 😎

zuzka88
3. mar 2009

Ahoj Milka, stretko je ešte stále len v hypotetickej rovine 🙂

zuzka88
3. mar 2009

SSE, ako sa mávaš? už máš pobehaných lekárov? dúfam, že všetko je OK!

daadulka
3. mar 2009

bre ranecko, mozem jeden esteticky dotaz???? mozem! 😉 boli ste niektora v solarku??? kvoli liekom mam zakazane slnko, solarko, to poznate urcite aj vy, no a popravde som pokakana risknut to a vytrepat sa do solarka, tak mala niektora z vas odvahu a skusila to? ja som biela ako mlynarova dcera a vyzeram potom choro a biedne ☹

ofina1
3. mar 2009

Ahoj holky můžu se k vám přidat?

mám revma od svých 18 roků , brala jsem metotrexát, a dlouho medrol 16mg tedka se pokoušíme o mimi a proto jsem asi rok bez léků, ale bolesti začínají bý nesnesitelné. hlavně na kloubech rukou.
Tak jsem si říkala že se tady od vás dozvím nějaké rady a tak 🙂 trošku vás zkusím dočíst

zuzanabb
autor
3. mar 2009

daaaaaaaaadulka ja chodievam na slnko v lete uplne bezne... raz skoro zo mna moja reumatologicka skolabovala, lebo som sa vratila z dovolenky a to ma vtedy viac slnko oslahlo 😅 ...ale vobec to nezhorsilo moj stav... ale je pravda, ze to som bola pri mori a to nam vseobecne reumatikom pomaha tak mozno preto. Inak solarko som tiez navstevovala a nemala som s tym problem, ale uz asi 2 roky som tam nebola, lebo mi je to dako jedno, ci som opalena alebo nie. Ale mam hroznu alergiu posledne roky, takze sa pohybujem najskor dost opatrne po slnku a az potom sa odhalim na dlhsie, lebo inak sa cele povyhadzujem takymi drobnymi cervenymi vyrazkami a hrozne to svrbi... a to sa mi stalo aj po normalnom slnku a aj po solarku.

inak si vas idem precitat, lebo normalne zasnem kolko ste toho popisali 😉

a ofinka vitaj, ja som tiez asi rok bez methtrexatu a uz citim vsetky mozne klby... som len na prednisone a aflamile ale ten si asi pojdem vymenit za nieco normalnejsie, lebo ci si ho dam alebo nie, tak ziadna reakcia...
Kupila som si artrostop ale zatial neviem ci mi to pomaha...

Inak zvazujem baby delenu stravu ale dako sa neviem odhodlat, lebo som hrozne pazrava a neviem si predstavit jest kura na smotane bez halusiek 😀

zuzanabb
autor
3. mar 2009

daaadulka, nevadi, ze ti zakazdym skomolim meno ze? dobre 😉
co sa tyka tych ladovych prstov a inych koncatin, tak som na tom presne tak isto... ja mam aj v lete totalne studene ruky a moj chlap ma vyuziva ako klimu 😀 na schladenie ked mu je teplo....
Ja si ani v rukaviciach v zime nikdy neohrejem ruky, tak mi chlap ohreje svoje, potom si vymenime a on si stale naivne mysli, ze mne to teplo tam vydrzi... ale po chvilke mu zase vratim tie jeho co som ochladila a takto dookola...

lilu: takze kamienky na stavbu si si v zlcniku setrila co? ty mamonarka 😀

zuzanabb
autor
3. mar 2009

deina na tvoje dalsie otazky som uz vlastne odpovedala pri prvych, ale ak robite statistiku 😀 tak to napisem znovu:
3. bola som velmi casto chora ako mala a od kedy mam RA tak byvam chora maximum 1x do roka a aj to niekedy vobec...
4. moj starky asi mal reumu ale netusim ci to bolo presne toto, lebo vtedy sa nediagnostikovali choroby ako teraz. Inak nikto nic... asi... mamina ma teraz alergiu na farbu na vlasy 😅

5. skleroza 😉 ja zabudam v poslednej dobe snad na vsetko... neviem ci to je roztrzitostou alebo tym, ze mam vela roboty, ale utesujem, ze kym potrafim domov, tak je vsetko OK 😀

zuzanabb
autor
3. mar 2009

6. Nitra OK, to mam tiez blizko celkom, len taku hodinku a daco z BB autobusom a tiez by som asi pockala skor na teplejsie obdobie, ale je mi to vlastne fuk... len tento vikend nie 😀 som mimo SR

milka2008
3. mar 2009

Ahoj Zuzka88 🙂 🙂 🙂 Ako to s tebou vyzera - myslim reuma, imunita a tak... 😵

Deina - syncek je nadherny, a gratulujem mu k PRVYM NARODENINAM - prajem mu hlavne vela zdravicka 🙂

zuzanabb
autor
3. mar 2009

aj ja obcas prepadnem pesimizmu kvoli RA.. hlavne ked mam blby den a vsetko ma boli, neviem si otvorit flasu s mineralkou, alebo poharik od detskej vyzivy 😅 tak som taka nasrata a ani neviem na co... vtedy mi vadi, ze musim otravovat inych ludi, lebo som neschopna a citim sa hrozne zavisla na ostatnych a taka nesamostatna... neviem ci to chapete... jednoducho ma vtedy prepadne taky pocit strachu, ze co bude ked sa budem citit este horsie, ako s obliekanim a tak... ale potom ma to prejde a pomyslim si na chorych s rakovinou a na inych co sa trapia tisicnasobne viac ako my...
Nemavam casto take stavy, len teraz v ramci toho, ze chceme babo ma kazda vacsia bolest vystrasi, lebo si uvedomujem, ze sa mi zapal vracia a ze mi to moze zmarit sancu na babo... len preto ma to stve. Viem, ze to moze byt aj horsie a som rada, ze sa mam tak ako sa mam, aj ked to nie je uplne v pohode. Len to teraz viac riesim kvoli tomu, ze sa snazime o babo, inak by som sa nad opuchnutymi klbmi vobec nepozastavovala... beriem to tak ako to je a uz som si zvykla zit s bolestou.

zuzanabb
autor
3. mar 2009

ahoj milka, esteze si prisla, inak si tu keciam sama so sebou 😀

deina
3. mar 2009

Milka, dakujem. 😵

Mna obcas tiez pochyti divna nalada, ale zatial vpohode, nic vazne. 😅 Skor mam strach z toho, ze tieto autoimunitne ochorenia sa radi zgrupuju, tak snad mi zostane len toto jedno a nic viac, dufam.

Kedysi som mavala strasne ladove ruky aj nohy, teraz obcas nohy, ale zriedkakedy - akosi som sa vyhriala, neviem, ako je to mozne, co sa zmenilo.

lilu18
3. mar 2009

aj my sme tu 🙂 idem vas pocitat

lilu18
3. mar 2009

tak kocenky-ladove ruky a nohy nemam,ale zima mi je stale 😎 muz vravi ze mam malo tuku 😀

sklerozu asi mam..no to tu nejdem roztahovat,mozno to je uz vekom 😀

zuzi-netrap sa nad niecim co este nemas,ked to pride budes to riesit a iste vyriesis-naco nad tym rozmyslat vopred 😨

vitaj-ofinka

daadulka
3. mar 2009

zuzkabb, kludne mi mozes komolit meno, aspon si to skor vsimnem, dobry uputavac je to, tolko pismeniek pokope 😉
dajte pokoj so sklerozou, zrovna pred chvilkou mi prisla sms od partnera, ze ako sa ma moja roza???? a to vsetko len preto, lebo som kolegyni slubila, ze jej prinesiem kvet a nechala som ho doma, no a on si moju zabudlivost tak pekne poludstil a teraz sa mi kvoli "roze" (skleroze) vysmieva a musim povedat, ze on teda je zdravy, ale "rozu" ma horsiu ako ja 😀, tak netreba mat stres z toho

helika81
3. mar 2009

vidím,ze sklenna roza nie je sama 😀 stretko moze byt aj na jar ked bude teplejsie,tak v sobotu a v Nitre?len datum babenky tak popiste terminy a si vyberieme....kde,kedy?a tak

co sa tyka studenych noh,ja ich mam stale,v zime ako zaba a v lete tiez,aj ja mam radiatory-az dva,ten druhy je manzel🙂)neviem preco ale ci to nie je liekmi ale ja to neberiem tak vazne,radsej si dam aj dvoje ponoziek

ofinka vitaj...pytaj sa a mi ti poradime,myslim,ze kazda z nas brala metotrexat,aj presla vselicim....

zuzkabb....mne aflamil tiez nepomaha ale je lepsie si vsugerovat,ze pomaha 😀 ved on je len protizapalovy 😅 mudra,ze?myslim ja 😝 a vies co?meriam BT ale pod 36,5som nesla...vacsinou 36,7 mi rano vyhodi teplomer,ja to ani uz nebudem meriat,asi to necham na prirodu,neviem...skor ma to desí 😀

a solarka sa nebojim ale slnka ano!!!lebo solarko je in aj na MS,ze hreje pri opalovani ale slnko a ja nie sme kamosi,myslim na opalovanie,nevydrzim dlho,ani nemozem,aj koli plaqenilu,ked som ho brala,inac takto slniecko milujem ked svieti.... 😎

sse
3. mar 2009

Ahojte,

no moja skleróza sa prejavila naposledy v piatok keď som prišla k reumatológovi o hodinu neskôr ako som bola objednaná.

zuzka88 no mám skoro všetkých doktorov obehaných, už mi chýba len onkológ. Už som mu volala, ale nemá čas tak mám skúsiť budúci týždeň. Inak všetko v poriadku. Moja reuma stále spí čomu sa veľmi teším. Dúfam, že to dlho dlho vydrží. A môj kĺb sa momentálne riadi asi počasím, raz bolí a raz nie. 😠 Asi pred tromi týždňami mi volali kvôli operácii z BA či mám záujem už v marci. Doktor ma síce zaradil do poradovníka ale operáciu ešte nedovolil takže som musela odmietnuť 😢

helika81
3. mar 2009

pisem na etapy a nestíham vam ani citat nieto odpisovat...hihi

ale jednu neresť mam a tou je KAVA,milujem ju...akosi sa neviem bez nej zaobist,ale iba do 3pobede tak 3hrnceky a dost,mmmma tá vona...ach idem si urobkat

tak uz mame dve češky v našej diskusii,sa velmi tesim na Vas 😉

helika81
3. mar 2009

ssse a aku operaciu?kolien?mne mali tiez ale jeden super doki z Prahy to vylucil a mu dakujem,lebo by som mala este vacsie problemy,tahali mi raz vodu z kolien a mam dost....

vidim,ze skleroza je v mode?lilu,my sme mladsie a mame rozu... 😀 na vek si kocka 🙂 😉

zuzanabb
autor
3. mar 2009

kaaaaaaaaaaava mnaaaaaaaaam 😵 aj ja som zavisla na kave, hlavne teda na takej "kakavkovej" tj. vela mlieka a miesto cukru si davam med. A inak latte je moja srdcovka, ale tiez ju mozem pit len do 17:00 lebo potom som hore celu noc. Ale vypijem maximum 2 denne a niekedy 3 ale to tak raz za dva tyzdne.

lilu: ja niesom az taka zufala, len sa obcas hnevam na to aka som nemozna, ale ono ma to hned prejde... len teraz vramci planovania tehu ma vsetko tak nejako viac desi... lebo sa bojim ci vobec mozem mat babo a tak... ale aj ked toto vyznieva zufalo, tak som vecna optimistka, nemaj strach o mna 😵 ...len niekedy sa clovek musi vyrozpavat (v nasom pripade vypisat)

heli: mozno mas nizke teploty lebo si este pred ovulaciou alebo nemerias nahodou v ustach? to musis v suske 😀 😅 ..nemusis, ale je to vierohodnejsie...

zuzanabb
autor
3. mar 2009

daaaaaaaaadulka ma foto 😉 kocka
roza ja ako sledujem nasa kamoska 😅 ...ved tak co... kym nejde o zivot 🙂 ...moj chlap napriklad pravidelne zabuda na moj datum narodenia, tak ho preventivne niekedy prekvapim otazkou kedy mam narodky a on vystrasene pocita a potom mu dojde, ze to nie teraz, ale ze ho len skusam..... ale cisla dresov futbalistov ich mena a vitazne goly si pamata 😠 😀

sse
3. mar 2009

helika mňa čaká výmena bedrového kĺbu. No zatiaľ ma nechcú operovať kvôli veku.

Ja pijem kávu tak raz za týždeň aj to keď mi ju niekto ponúkne inak ma ani nenapadne, že by som si ju dala 🙂

zuzka88
3. mar 2009

tak idem poporade odpisovat ako citam... zasa tu toho tolko pribudlo 😉
dadulka, ja a slnko sme kamosi, nikdy som sa nespalila, nemusela som sa ani kremovat ale toto leto som brala minimalnu davku prednisonu, len 2,5 mg a po 10 minutach, natreta daylongom 16, doma n azahrade, žiadna exotika, a zhorela som jak fakla, takze si myslim, ze v solarku by som dopadla rovnako a aj ked zboznujem to prehriatie, neriskovala by som (ak, tak len na 3-4 minutky)

daadulka
3. mar 2009

dik za pochvalu zuzibb, mas v poriadku zrak??? isto??? 😀 .......ked ste zacali s tym kafickom, hned som sa dohodla s kamoskou a po praci ideme do kaviarne, lebo ked mam obsluhovat samu seba, nechuti mi tak, ako ked ma obskakuje niekto iny 😅
zuzi bud rada, ze tvoj chlap aspon pocita a je vydeseny, ze zabudol na tvoje narodky, ale ten moj vie len mesiac!!!! na datum sa nechyta vobec, ja sa vzdy nasilu pripomeniem, ked si tak "nenapadne" od neho pytam darcek, inak sa uz stalo, ze nevedel povedat kamaratom, kolko mam presne rokov, on TIPOVAL!!! ach jaj

zuzka88
3. mar 2009

Ofina, vitaj v klube 🙂 to aby si si zobrala dovolenku na to docitanie, troska sme sa poslednou dobou rozbehli 😎