Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

zuzanabb
autor
3. júl 2008

bety1: no my by sme sa mali zacat snazit o dva tyzdne ked mi skonci ms... len mi chlap stale hovori, ci nepockame kvoli cisteniu sa od MTX... ale ked som vcera dostala pozehnanie od zenskej doktorky tak to asi skusime. Lebo jemu sa to hovori cakat, ale mna uz boli cely clovek 😒 aj ja mam sedave zamestnanie a vela pisem na PC, lebo som sekretarka. Moje zapastia uz citim poriadne.

cvicite pravidelne zeny? Lebo ja som leniva a uz teraz ked ma vsetko boli asi nie je dobre sa do toho pustat.

bety1
3. júl 2008

mate bolesti aj ked ste v klude,alebo len pri namahe a pohyboch?
Zuzanabb:a kolko si ex od metotrexatu?No cvcit by sme mali fakt pravidelne 😔
Ale nie vzdy to vyde,ze?aj ja som dost leniva. Do coho myslis, ze sa nie je dobre pustat do cvicenia ci snazenia?
Do cvicenia v ramci moznosti a nie na silu, iba pri miernej bolesti, a co sa tyka snazenia, ak mas bolesti, treba to konzultovat s reumatologom, ci je vhodne otehotniet.Mne povedal, ze aj ked mam bolesti,tak mozme sa snazit, treba to nejako dlatat,nejake spreje proti bolesti, alebo naplaste apod.

potulka
3. júl 2008

zuzanabb - tvoja gynekologicka je super. to mi nikdy nenapadlo takto sa pozerat na antikoncepciu v case methotrexatu. vyborny pristup! aj ja som ju brala pocas celej MTX kury, vlastne som naraz skoncila s jednym aj druhym. k cviceniu - odkedy nebyvam u nasich, je to bieda. 😔 asi aj preto, ze sa dobre citim. ale ked mam bolavy den, praveze sa to snazim rozhybat cvicenim.
zuzka88 - uzasne! blahozelam! a - bojim sa, aby som to nezakrikla - ja mam podobne spravy! 😕 😵 🤐

lilu18
3. júl 2008

ahojte,posielam pozitivnu energiu a vsetky usmiate slniecka 🙂 😉 😎 😀 😅 😵 snazilkam nech sa zadari a tehot. nech sa mimcovi dari 🙂 🙂 🙂

deina
3. júl 2008

Jej, Zuzka88, gratulujem. 🙂 Uz to mas iste alebo sa proste citis byt tehu?

Potulka, drzim palce, nech sa to aj u teba potvrdi. 😵

uk.ok
3. júl 2008

zuzanabb: Antikoncepci jsem brala 5 let. Diane, pak něco jiného, janine, další 2 druhy a naposled chloe.
Já vše s mužem nekonzultuju. Když mám plodné dny, tak na něho skočím 🙂 .

zuzanabb
autor
4. júl 2008

bety1: ja mam bolesti stale, aj ked som v klude a pri pohyboch este viac. V noci je to desne, neviem si najst polohu... 😒 Som od MTX 2 mesiace. Mam pocit, ze je to malo, ale je pravda, ze ktovie kedy sa zadari.... Mala som na mysli pustit sa do cvicenia ked nas vsetko boli.

potulka: aj ja som bola prekvapena z jej pristupu a z uprimnych slov 😀 ona je taka drzka...

lilu18: DAKUJEME!!! 🙂

uk.ok: aj ja to asi budem musiet tak robit, len s tym skakanim to bude sranda, ked cloveka vsetko boli 😉

potulka a zuzka88 ako? co nove? 🙂

bety1
4. júl 2008

potulka a zuzka88: Ako sa citite po reumatickej stranke???

helika81
4. júl 2008

potulka a zuzka88 gratulujem 😀 😀 😀 😀 😀 zuzanabb my sme sa este nesnazili ale mame prilezitost,tak to treba vyuzit,za chvilu mame celozavodnu,takze idem aj ja skakat na mojho draheho 🙂 🙂 🙂 a do septembra je daleko cakat...mne doktor povedal,ze vysadit lieky mam hned pred tym ako zacneme.ale medrol a brufen,to asi nevadi...ako som pisala,ja mam pohyb za Vas vsetkych 😉 ale ked ma ist prsat,boli ma vsetko,som ako taka rosnicka 🙂
len mam popri tom jednu nerest a dufam,ze to skoncujem...cigaretka na dva tahy,po tom vsetkom co prezivam,ma viete asi pochopit ☹ ale pre dieta urobim len to naj...
babenky moje tak sa drzte a skacte najviac ako sa vam da...a ked vas bolia klbiky,myslite pozitivne...co sa tyka cvicenia u mna cvicenie okolo nechodi,leniva som v tom,ale bavi ma korculovanie 🙂 tak v auguste budeme vsetky tehu?ok?tak sa snazte 🙂 🙂 🙂
moj drahy to zatial chape...mozme bytb radi,ze mame pri sebe takych skvelych chlapov 🙂 cmuk

zuzka88
6. júl 2008

uk.ok & potulka
tak držím pelce baby! ako to vyzerá? určite sa to podarilo! je to super pocit!

zuzanabb - ja beriem prednisonu iba 2,5mg ale vraj aj 5 by bolo v pohode...dokonca ma tým lekár povzbudzuje, že mám vlastne závideniahodnú dávku

Nooo, pár dní mi meškala MS (asi 3) a zrazu mi bolo zle od žalúdka, ale nie ráno, poobede, potom som aj vracala k večeru tak som si urobila test, bola som ozaj prekvapená že pozitívny!!! To som si robila "4dňový" a deň na to "14dňový" a aj ten bol pozitívny... A po 3 dňoch som šla k Dr. ktorá mi to viacmenej potvrdila ale vraj je ešte skoro...No mám už termín na prvé sono, MS som stále nedostala a tretí test včera bol tiež pozitívny... Tak verím, že všetko je na správnom mieste 🙂

helika, iba k tým cigaretám, kašli na to!!! ozaj to nerobí dobrotu, ja som silný fajčiar, už bývalí, praštila som s tým zo dňa na deň, hneď ako som našla otca pre moje baby 😀 Dnes je tomu skoro rok a cítim sa oveľa oveľa lepšie

čo sa týka RA, cítim sa celkom fajn...ráno trochu stuhnutá ale vraj v tehotenstve mi bude super a všetko sa vráti až po pôrode. okrem toho mi už nebýva zle..alebo zatiaľ takže si to všetko celkom užívam
necvičím vôbec, najväčší pohyb mám asi pri prechádzke so psom a pri upratovaní a žehlení

Baby, ďakujem za povzbudenie!!! všetkým vám strašne držím palce! už nech ste všetky pozitívne 😉

a ešte ku chlapom, nebola som dnútená ho zaťahovať do detailov ale keby som musela, mal by smolu...doteraz som na to vždy šla rafinovane...keď bolo treba, tak sme sa milovali 🙂 s malými technickými potiažami ale šlo to

potulka
7. júl 2008

ahojte. velka vdaka za vsetky blahozelacky a povzbudzovacky. ja som na tom velmi podobne ako zuzka88 - bola som u lekara, ktory zatial nevidel ziadnu bodku, ale videl ocividne nieco ine, pretoze mi potvrdil to, co testy. 🙂 strnasteho pojdem k lekarke (toto bol len jej zastupujuci, je na dovolenke) a hadam uz bude vidiet viac a vezme mi aj krv.
hned, ako som mala prvy pozitivny test, som vysadila celebrex podla odporucani na pribalovom letaciku a ponechala som si len polovicu medrolu. naordinovala som si to takto sama, pretoze reumatologicka ma SAMOZREJME tiez prave teraz dovolenku. 😉 prve dni po vysadeni som to riadne citila - hlavne dlhsia ranna stuhnutost aj na takych klboch, o ktorych som si myslela, ze su OK. ale asi po troch dnoch sa to zacalo lepsit a teraz sa citim vyborne, ako s celebrexom. pevne verim, ze to uz mozem pripisat na vrub tomu mrnusovi. 😉

bety1
7. júl 2008

Ahojte baby, no tak sme asi uz 3!!!Bola som u lekarky, som tehu!!! 🙂 🙂 🙂 Uz tam videla aj plod. Ale trosku som spinila,tak ma vypisala pn, co zanci ze sa tu dlhsie neobjavim. Drzte palce.Tusim sa tu siri ten tehu virus 🙂
zatial sa majte a drzim vam palceky!drzte aj vy nam nech sa babo udrzi!

potulka
7. júl 2008

ty brdo, to je sila! 😀 tusim je to fakt nakazlive! tak sa drzte, bety.

helika81
7. júl 2008

babenky moje ja dufam ze ten virus pride aj na mna 🙂 🙂 🙂 bety1 gratulujem...len sa drzkajte,neviete nahodou ci sa moze brat brufen?ja zatial uzivam iba medrol,tak sa uvidi 😉 my sme sikovne a zvladneme to.hovorili vam doktori,ze ked budete tehu,ze ci sa musi ist na pn?pri nasej chorobe?lebo ja mam tazku robotu...

lilu18
8. júl 2008

ahojte,straaaasne moooc drzim vsetkym tehu palceky aj na nohach...thuj thuj-pre stastie 🙂

a ostat. trpezlivost a ked uverite ze je to nakazlive -nakazite sa 🙂 vydrzte

helika-az nemusis radsej brufen neber,ale nic sa nestane ked si vezmes jeden denne.Poznam kocku co bola na brufene cele tehu a ma zdraveho chlapceka.
pekny dnik

zuzanabb
autor
8. júl 2008

no baby, som v šoku 😀 dúfam, že sa vírus prenáša aj cez PC... 😉
zuzka88: ja beriem až 10 mg prednisonu tak dúfam, že to nevadí, lebo nemám šancu byť na nižších dávkach. Aj tak som dosť ubolená. Ako sa teraz cítiš? Už je to zase o čosi lepšie z reumou? O žehlení mi radšej nehovor 😀 to je moja nočná mora...
všetkým tehulkám držím palčeky nech sa cítite čo najlepšie a nech drobci rastú ako z vody 🙂
helika81 toto je výzva do boja 😀 😀 😀

potulka
8. júl 2008

ahojte, tak ja tusim raz opakujem po zuzke (tehotenstvo) a raz po bety (spinenie). 😠 bola som dnes u lekara, dal mi duphaston. na sone stale nic nebolo vidno, ale ani krv nevidel a sliznicu maternice mam peknu vysoku, takze aspon nieco pozitivne. dufam, ze je to fakt velmi skore stadium tehotenstva - podla mojich prepoctov som v tretom tyzdni - a preto nic nevidi. o 5 dni mam ist na kontrolu.

zuzka88
8. júl 2008

Ahojte baby!!!
Bety! Gratulujem! to je super správa!!!

aj mojej dr. začala dovolenka takže ma nechala napospas samej sebe bez prvých úvodných bla-bla-bla na ktoré som aj zvedavá... no zobrala mi krv na knižku a hneď aj objednala na ultrazvuk... vraj keď sa vráti už bude mať všetko na stole a budeme sa ďalej baviť..
no ešte stále tomu ani nemôžem uveriť! robila som si teda znovu test ale tiež bol // 😀
tak sa pomalinky začínam tešiť! ak bude všetko ok, v marci máme mimi!!!
na PN sa zatiaľ nechystám, už ma ženská pripravila, že pôjdem do rizikovej poradne ale zatiaľ žiadne signály, že by som nemohla robiť. No ale myslím, že keby som chcela ostať už doma, že by som sa necítila dobre, určite ma vypíše

Zuzi BB, neviem aká dávka je maxi prípustná. ja mám tých 2,5 a v správe že v prípade zhoršenia zvýšiť na max 10mg. je mi ľúto, že máš bolesti, posielam vírus 😉

Držím vám všetkáým palce!!! Už nech sme všetky tehu!

deina
8. júl 2008

Bety, gratulujem, skvela sprava! 🙂

Potulka, nic si z toho nerob, ze nebolo nic vidiet, este je asi skoro. Az okolo 6tt je pekne vidiet fazulku. Ked som bola prvykrat u lekara, tak mi ms meskala len mozno tri dni, videl iba malilinku bodku, ze to bude asi ono, ale o dva tyzdne neskor to uz bola krasne velka fazulka. 😉 O tych pat dni to uz bude krasne vidiet.

zuzka88
8. júl 2008

Ahoj potulka! špinenia sa neboj, vraj to je to zahniezdenie, a aj to tak sedí na ten 2-3 týždeň. okrem toho, to môže byť aj slabá MS, veď sú ženy čo majú celých 9 mesiacov, nie?

Mne to potvrdila iba na základe "pohmatu" maternica znútra, na sono som ešte nebola, vraj je skoro...mám dr. čo nemá ultrazvuk v ambulncii ☹ Takže na prvý idem až v 10tom...

už mám aj dátum na genetiku....a na amniocentezu 😖

zuzka88
8. júl 2008

Baby, pýtam sa...máte už aj nejaké evidentné príznaky?
ja som si robila test lebo mi bolo zle a na vracanie ale teraz už mi je dobre, iba som po každom jedle strašne ospalá... nechodím ani extra často na wc...
mám citlivé prsia, zhruba ako pred MS a pobolieva ma brucho tak ako keď som mala práve silné krvácanie...takže vždy keď ma rozbolí idem skontrolovať na wc, či som náhodou nedostala omeškanú MS
a vy ako? a čo kĺby?

potulka
8. júl 2008

dakujem, baby. hej, to spinenie moze mat vselijake menej vazne priciny - hniezdenie, unava, nevyspatost, teplo... ale aj tak som pokojnejsia, ked ma videl lekar. a ten duphaston urcite nezaskodi.
zuzka, mna tiez lekar najprv prehmatal a povedal, ze maternica velkostou zodpoveda druhemu mesiacu... a potom na sone marne hladal bodku. 🙂 ja som mala 45dnove cykly a teraz naposledy tusim este dlhsi, pretoze v case, ked mala prist MS, som mala prekvapivo prave plodny hlien - a myslim si, ze prave vtedy sa zadarilo. 😉

zuzka88
8. júl 2008

tak či tak, je to super 🙂 45 dní je dosť dlho, nie? ja som mala 28, ešte aj po tabletkách...
takže? vieš ktorý týždeň? žeby sme to mali narovnako?
môžem sa opýtať, na čo je duphaston? užívaš aj iné lieky?

milka2008
8. júl 2008

Ahojte, tak citam, sa nam tu mnozia tehulky - drzim silno palce. Nech sa baebtka dobre uchytia a nech vas bolesti netrapia. 🙂 🙂 . A posielajte tehu bacilky 🙂 🙂

A snazilkam tiez prajem skore tehu a trpezlivost 🙂

potulka
9. júl 2008

ahoj bety, oficialne neviem, v ktorom tyzdni som, pretoze ak by sa to ratalo podla poslednej MS, bola by som v osmom tyzdni a to je rozhodne blbost. mam ist v nedelu na kontrolu, tak uvidime, ci bude nieco nove. spinky sa vcera uz neobjavili, az dnes rano zasa, take hnede. vyzera to presne ako spinenie, ktore som mavala pred nastupom MS, ale dufajme, ze k tomu sa neprepracujem. duphaston je na vselico, mne ho doktor nasadil, aby to spinenie zmizlo a tehotenstvo sa udrzalo. dovolil mi chodit do prace, kedze nie je velmi namahava. ale mam sa celkovo setrit. reumatologicka este o tychto zmenach nevie, stale beriem len 2mg medrolu a citim sa fajn.

zuzka88
9. júl 2008

To je super, daj nám potom vedieť, ako si dopadla, držím palec!!! a k reumatológovi by som šla čo najskôr...

potulka
9. júl 2008

zuzka, jasne. ja by som k nej bola bezala aj hned, ale mala dovolenku. zajtra to skusim znova. dnes som inak volala kvoli vysledkom hcg, sestricka povedala len, ze je to pozitivne 🙂 viac nevedela, ale hadam mi doktor povie - aj aka je hladina a teda v ktorom tyzdni by som tak asi mohla byt.

zuzka88
9. júl 2008

ja mám obdobný problém...mne dr. zobrala krv a nechala ma tak lebo išla na dovolenku...na celý mesiac!!! čiže výsledky nemám žiadne :(
preto sa teším na sono!!! na antolskú idem a to bude ešte kým sa vráti...tehu som už určite, iba sa bojím aby bola fazuľka na správnom mieste 🙂 nech to nie je mimomaternicové a nech je zdravé! to isté prajem j tebe aj ostatným babám!!!

potulka
9. júl 2008

a nie je tam aspon sestricka, ze by ti povedala ci bolo hcg pozitivne? to ti veru verim, ze mas nervy... ja som si robila prvy test minuly utorok a mam pocit, ze odvtedy preslo 100 dni. 😀 myslim, ze tehotne sme ostali aj preto, aby sme sa naucili trpezlivosti. 😉 drzte sa.

lilu18
9. júl 2008

zdravím 😀 😀 😀

tak ma napadlo,co tak dat dake RA stretko? tehu,netehu,maminy,tatiny 😀 ,BA-okolie a aj ostat. .. 🙂 hmmmm?