Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

dahra
26. máj 2009

Ahojte,
Zuzanabb,
aj ja chodim do heliosu. Tiez som reumatik, ale kedze som to mala zle v detstve, tak v dospelosti je to ok. Aspon nieco...Od januara viem, ze mam endometriozu, mam len jeden vajecnik, lebo mi ho vybrali aj s cystou. Momentalne beriem injekcie na pozastavenie menzesu, lebo krvacanie mi tvori novy endo loziska v tele. Moj manzel ma tiez zlu morfologiu - 100% patologickych. Dnes akurat siel na kontrolny SPG. Viem, ze mne tiez vravel Krajko, ze mam nieco so zltym telieskom, nefunguje ako ma. My nepojdeme ani na UIU, hoci este v marci to navrhovali, ale kedze s endo sa hra o cas, odporucaju na IVF. Neviem ci to chcem skusit. Stimulacia pri endo sposobuje rast endocyst a bojim sa, ze nielenze neotehotniem, ale pridem este aj o druhy vajecnik. (Mam 31 a podla mamky viem, co je to prist o "zenske organy" v mladom veku. Ona mala 36 r. )Teraz mi ho "vysusa" liecba, davam mu riadne na drzku. Pri schvalovani IVF je to tiez na dlhe lakte. Ja som v spolocnej zdravotnej, helios ma 40 zien na tento rok z tejto poistovne, ktore mozu mat priplatene IVF. V marci uz bola polovica vycerpana ☹. Nam vravel, ze skor ako v januari to nepojde. Tak uvidime...Drzim palce!

helika81
26. máj 2009

uf dahra,tak ja si môžem povedať,že som na tom ešte dobre ☹ 😉
ach tie naše problémy,kiež by sa to dalo vymeniť za zdravie ☹

...dnes som už nevydržala nato čakanie do PN,tak som poprosila krsnú(ona je zdravotná sestrička)aby zavolala do PN a zistila,že 24.6 idem tááááááááááám 😀 super aspoň už viem,že som sa pohla,a pozvánku mi dodatočne pošlú,no len na reumatológiu mám ísť 22.6,tak sa dám asi preobjednať o dva týždne neksôr...

...zuzik t stretávka by bodla každej z nás,aj keď sa neviem dočkať ale nikdy sa do predu neteším,kôli tomu,že potom mi niečo do toho príde a bum,je po akcii...tak sa netešte 😀 😀 😀

...dnes je krásne,však?len mám nádchu zo slnka,tak trčím doma a asi si pôjdem pospať 😎 🙂 😵

zuzka88
26. máj 2009

Teda dahra, to mi je luto...ja by som sa asi nechala oplodint akymkolvek moznym sposobom a hned... vraj tehu je velmi dobre na endometriozu.. Drzim palce!!

heli, to je super! ja idem uz 8ho do PN, neviem sa dockat aj sa bojim... na pozvanke s apise, doniest dokumentaciu, co si beries?

helika81
26. máj 2009

Ahoj moja,beriem si celú kartu od narodenia,jedlo,pitie,lebo od rána na lačno,tak potom zjem aj vola,a samozrejme aj manžela 😉 😀,veď ja sa tiež neviem dočkať ale tiež mám taký vnútorný strach ale to prežijeme,nie?Mňa doki mierne upozornila aby som sa nesnažila tehu,kým tam pôjdem,veď uvidíme 😀 ako vydá ale asi pri antibiotikách ťažko 😢 😢 😢

helika81
26. máj 2009

A keď tak rátam dátum,po PN máme stretko,nie???Júj veď to ubehne ako voda 😎

sse
26. máj 2009

Ahojte dievčatá,
joj už som tu dávno nebola tak mi dlho trvalo dočítať vás 🙂 Keď prídem z roboty tak sa učím na štátnice a potom sa mi už nechce nič len spať a stále dokola, už nech to mám za sebou a budem mať pokoj.
Inak sa mám celkom dobre nič ma nebolí a už 5 mesiacov som nejedla ani tabletky o bolesti 😀 bodaj by ste nemuseli ani jedna.

helika, zuzka nech vám to v PN dobre dopadne.
tehulky opatrujte sa a snažilky držím palce nech sa už zadarí. škoda, že nepatrím ani do jednej skupiny ale verím, že sa dočkám 🙂 🙂

majte sa pekne

a ozaj aj ja by som rada prišla na stretnutie zatiaľ mi vyhovujú oba termíny 🙂

helika81
26. máj 2009

super sse,tak už si daľšia..tešíme sa 😉 😀

deina
27. máj 2009

Dobre ranko. 🙂

Helika, krasne video, velmi ste zlati. 😵

Dahra, to mas zlozite, uf a este aj tie starosti s poistovnou. Ja nechapem, preco je okolo toho tolko papierovania a potom sa vsade frfle, ze sa rodi malo deti a pod.

Snivalo sa mi, ze som rodila. Mala som chlapceka a bol strasne velky (cisarskym) - pozerala som nanho, ze vyzera presne ako Misko - ako rocny Misko. 😀

Bola som v pondelok u internistky, tam som stravila pol dna, hroza, ale vsetko vporiadku a vcera som bola u svojho lekara v poradni, tiez bolo vsetko vporiadku. Mam mu volat vo stvrtok kvoli vysledkom testov - tak som zvedava, ale to su take blbe testy, ja neviem, naco ich robia, aj tak nie su nejako pravdive, skor len taka statistika. Babetko je presne tak velke, ako ma byt, rastie, srdiecko mu bije, obcas sa pomrvi tak, ze to aj citim. V 20tt mi bude robit ten velky ultrazvuk a potom uz budem chodit k nemu kazde dva tyzdne, ze ma bude viacej sledovat. O tri tyzdne dostane aj 4D ultrazvuk, zvedava som, ci naozaj ho uz bude mat.

No a dnes mi je pre zmenu zle, idem sa rychlo najest.

zuzka88
27. máj 2009

Hali, a to si beries ale kartu od reumatologa? ci normalnu obvodneho? To ti kto poradil?

Deini, ja som dnes kukala ako puk lebo som normalne este nalacno zvracala, ani som sa nestihla najest a to mi nebolo zle ani v zaciatkoch... A kvoli comu si bola u internistu? so sjogrenom ci s tehu?

Mili, super, este to nemas za sebou? kedy mas statnice? Drzim ti palce! A moc sa tesim, ze ta nic neboli a vsetko je ok!!!!

deina
27. máj 2009

Zuzka, bude to asi pocasim, takato prudka zmena, to asi ani netehotnym nerobi dobre. 😝

Vsimsi si v knizke, mame tam kolonku na EKG, poslala ma obvodna - to EKG sa tradicne robi v tehu, ale ona pocula aj nejaky selest, tak ze nech tam pockam na kompletne vysetrenie. Ale internistka nepocula nic, pocuvala ma aj trikrat a vporiadku. 🙂 Ale vraj v tehu sa objavit moze, po namahe - a teda dost rychlo som dofrcala vtedy k obvodnej a hned ma sla pocuvat, tak asi preto sa jej tam zdal. No a nebola som u internistky asi tri roky, tak bola zvedava na vsetky nove informacie, ze ako som dopadla vtedy u endokrinologicky... to sa este o SjS nevedelo, ale ta endokrinologicka, ku ktorej ma poslala, bola uplne uzasne - pozrela sa mi do papierov a povedala, ze toto nebude stitna zlaza, to je reumatologicke. A predtym 7 rokov nic, nikto netusil, co mi moze byt.

lilu18
27. máj 2009

ahojte 🙂 u nas poprcha tak jasne ze citim 😀
sa tu daka stretavka kona?? 😕 asi by som musela daleko dozadu citat 😀

helika--tiez chcem vidiet video ☹ kde je?? 😎

deini-tiez raz mam selest raz nie a tiez je to z RA 🙂

zuzka88
27. máj 2009

ahaaaa, na EKG som bola uz davno 🙂 aj ked som nechapala preco, lebo pri prvom tehu nebolo o EKG ani chyru ani slychu, bola to pre mna novinka
Super, ze mas vsetko v poriadku.. a co Misko? ziadne loptosiny?

Cau lilu, iba v skratke sme sa zacali dohadovat na stretko bud 27.6. alebo 4.7. dakde v NR, nech to mame tak dajako vstrede 🙂
Zatial asi vacsine vyhovuju oba terminy takze to nie je iste..

A video? to nechavala Helika link asi stranu, maximalne dve dozadu 😉

deina
27. máj 2009

Misko vynimocne poslucha. 😀 Sice pred par dnami pre zmenu odmietal obed, jedol iba polievku, ale nevadi, ma dost zasob, riadne stehienka, brusko... Ale teraz zase papa pekne, vsetko - vlastne pre zmenu srotuje vsetko - ale vzdy lepsie akoby nemal jest nic.

Minule sice nejako nestastne spadol - taky pad, ze nijaky, ale zahryzol si pritom do pery, tak to bolo revu a krvi vsade, strasne to krvacalo, cele tricko som mala od krvi. Take dve male ranky a tolko krvi. 😝 A na druhy den narazil do rohu, takze je celkom pekne vymalovany.

U obvodnej si bola, Zuzka? Ta posiela potom na ekg - neviem, ci vzdy, ale v tehu knizke na to je aj kolonka.

zuzka88
27. máj 2009

deini, mna na EKG poslal gynekolog asi v 8tt... u obvodneho som bola len pre PNku

Ja som si to hned mislela ze urcite sa u vas nieco diala len si nam nenapisala 🙂 musis pisat, nech mam co citat, ja uz sa doma strasne nudim!!!! co bude do novembra?
Inak, neni to sranda, ze mame rovnaky mesiac?

deina
27. máj 2009

Je. No podarilo sa. 😀

Akoze u nas sa stale nieco deje, tak aj zabudam, ze co sa stalo... A este ked tu budu krpci dvaja, to bude srandy. 😅 Inak strasne, ale strasne sa mi zapacilo meno Katka - Kacenka, Katuska - no nie je krasne? Sice mame odjakziva Elenku v mysli, ale taka Kacenka... mali by sme mysiaka a kacicku. 😵 Ale manzelovi sa Katka nie velmi paci. Mne hej, ved nemusia byt vsetky dievcatka Sofie a Emy, nie? Ale chlapca nemame, manzelovi sa paci Matej, mne tiez, len ich je akosi vela, chcela som Martina, ale to by mal meniny na termin.

Sestra sa chysta zajtra k chirurogovi - ma to sotva 50kg (vysku 177cm, asi) a jedinu tukovu hrcku na tele si ide dat vyrezat. 😀 Ze jej vadi, taka malilinka hrcka, podla mna jediny tuk, ktory ma v tele...

zuzka88
27. máj 2009

deini, tak my chceme prave Emu, uz asi dva roky 😒 chalan bude po tatinovi
Moja sestra je Katarina...mne by sa pacila mozno aj Zuzka (nie kvoli mne - svoje meno sa mi nepaci 😀 ), a Hanka, Margaretka, Nina...
Ale ema bude 100% lebo to som vymyslela ako skrizeninu Emilia a Eva (mama a svokra) takze boli obidve spokojne

uz som sa vam chvalila? objednala som si doppler ultrazvuk na srdiecko, neviem sa uz dockat! budem na dobru noc pocuvat srdiecko ako kindosko pocuva to moje 😵

helika81
27. máj 2009

Ahojte žienky...

...Zuzka ja si beriem celú zdravotnú kartu tú od mala a rtg snímky,veď to máš aj na pozvánke,dnes mi prišla,celá happy 😀

...Lilu pozri stránku do zadu,ako písala aj Zuzka,a stretko neprepásni 😀

...Deini,tak sa máme načo tešiť,behačky po doktoroch,ani sa nečudujem keď máme taký zdravotný stav,predovšetkým sa držkajte a prvoradé je dieťa 😉 taký sen by som chcela aj ja ale aby sa stal skutočnosťou 😢 🙂

helika81
27. máj 2009

Zuzka keď sa nudíš píš častejšie,kedykoľvek som tu,tiež som domka a nemám čo robiť 😀

helika81
27. máj 2009

A kde ste??? 😒

milka2008
27. máj 2009

Ahojte 🙂

Co mate noveho? Heli - ides do Piestan - v juni? Ved aj Zuzka88 by mala ist v juni, ci sa mylim?

Ako to vyzera so stretkom? Ja sice Nitru vobec nepoznam, ale snad sa tam nestratim 😅

Dahra-vitaj 😅 A ked citam tvoj prispevok, hm hm, 36 r., a ja sa este v tomto veku pokusam o babo... Moju mamu postihlo nieco podobne, mala vsak "iba" o par rokov viac ako tvoja 😔 Tak to sa ozaj musim poponahlat. Ale uz sa mi ani akosi do toho nechce.

Dievcata, sa aj tesim. Zajtra a v piatok mam AZ dva dni dovolenku 😀 . Ale cakaju ma skor behacky po lekaroch... so synom, so sebou a tak...

Heli - podla mojich skusenosti z Piestan, treba si zobrat vsetku zdravotnu dokumentaciu. Hoci eviem, ci ju budu mat cas citat, ale ved snad si s nou poradia. Aj tak sa ta budu na vsetko aj viackrat pytat.8-)

zuzka88
27. máj 2009

Milli, pravda je, aj ja idem, uz 8ho!!! ale vobec netusim, ze co myslia zdravotnou dokumentaciou, ci reumatologa, ten nema karty, len v PC alebo svoju kartu od obvodneho od narodenia...
K tej nitre, sak pojdeme spolu, nie? jednym autom...co ty na to? ja sa ta´m trosku orientujem 🙂

Heli, sak ja som tu cely den! len teba nikde!!!! A dnes uplne extrem, som sama cely den okrem asi 2hodinovej navstevy otca

helika81
27. máj 2009

Ako vidím stretko sa organizuje 😀 už aby to bolo 😀 Zuzka tvoju kartu od obvodného,moja RA doki píše len správy na papier a tie sa zakladajú jej a aj mne,takže tam je vetko čo sa týka zdravia,však aj maminka tam chodila a stačila len karta,ako všade 😀

No a ja som tu a ty zas nie 😀 😀 😀

Dnes je škaredé počasie,začínam aj mrznúť 😀

zuzka88
27. máj 2009

som tu, neboj 🙂
len od nudy uz brouzdam po internete a sem len tak nakukam, ze ci sa nieco pohlo... ale idem troska spratat kuchynu, zachvilu mi pride muzik z ciest
a vecer bude urcite pozeratfotbal takze ja budem zasa len tu 😀

deina
27. máj 2009

Nevravim, ze Ema nie je pekne meno, len u nas ich je vela - ale Sofii je este viac. Napr v okoli Kosic je vraj vela dievcat s menom Alexandra - u nas nepoznam ani jednu malu Alexandru.

Ten futbal ma nastval, furt ho davaju vtedy, ked ma ist Dr House - ja chcem Housa a nie hentych nacesanych Talianov! 😠

Misulo bol dnes tak strasne zlaty - prisla kamoska a velmi sa pred nou hanbil, ukryl sa za mna a siiilne sa mi drzal noh, ale vykukoval odtial a usmieval sa, ked sa mu prihovorila. 😀 No srandovny.

zuzka88
27. máj 2009

a za chvilu uz budes mat dve take 😀

ja pozeravam pandrlak! ale uz prave dorazil drahy takze druha polovica mi urcite neujde! Inak, na tom stadione, kde to hraju som bola minuly rok v septembri, ked sme boli v Rime 🙂 to je uplne ine ako u nas, tam by clovek aj na fotbal chodil 😀

zuzka88
27. máj 2009

tak, ja koncim, uz ho mam doma v plnej parade!!! Tak pekny vecer 😉

deina
27. máj 2009

Ides kukat futbal? Maj sa pekne...

milka2008
27. máj 2009

Deini - ved Misko uz prichadza do veku, ze sa nebude na kazdeho usmievat 😀 😀 😀 .

Zuzka88 - jasne, ze mozme ist jednym autom. Ved sa este dohodneme. 🙂 Tebe Jancovic nedava vysledky kontrol aj na papieri? Mne ich dava, tak ich nosim so sebou a ked mam cestu k obvodnej, odnesiem jej ich na zalozenie.

Inak ja futbal pozeram, ale "nastastie" v nasej domacnosti som sportovy fanusik zatial iba ja, lebo synator ma zatial aj ine zaujmy ako sport. Rad pocuva rozpravky na CD.

Len to komentovanie nasich sportovych komentatorov mi niekedy trha usi 😀

deina
27. máj 2009

To je pravda, kedysi som kukala F1, ale od nasich sa to nedalo, pozerala som to od Madarov.

No neusmieva sa na kazdeho, na maminu susedu vzdy taaaaky rev spusti. Minule som sla od lekara a pocula som ho az na roh ulice. Ked bude vacsi, mozem ho nou strasit. 😀

zuzka88
28. máj 2009

dobre ranko, z bratislavy slnecne!!!

Nie, nesla som pozerta fotbal 😀 isli sme spat lebo drahy bol unaveny a rano sme vstavali o 4!!!!! vizela som ho na Pendolino do Prahy, ze 5,39 odchod... to dnes asi nerozdycham...
Tak som skocila do "byvalej" prace a trosku pomozem kolegynke 🙂

Deini, a ty vies aj po madarsky??? ty si hotovy jazykovedec! to ti teda zavidim 😉

Mili, aj mne to tlaci ale vzdy len na takych frckoch a zvacsa to stratim :( musim pohladat