Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

milka2008
11. mar 2009

Jej, co som to napisala "vsetky 20" - to uz naozaj mame vsetky 🙂 🙂 🙂
len chorobu 🙂 20 rokov iba podaktore z nas 🙂 🙂

deina
12. mar 2009

Dobre ranko. 🙂

Tak vcera som zalahla k malemu a ten krpec sa o pol hodinu na to zobudil. Dnes vstal o siestej. 😝 Moje nervy... Zachvilku pride kamoska s malym, tiez jej asi skoro vstava. 😀 Dala by som si kafe, ale na prazdny zaludok... to by asi nebol dobry napad a celkovo kava asi nie je dobry napad...

A ja som pisala do tej ankety? 😕
Vek: 29 rokov
Sjogrenov syndrom - asi 9 rokov, viem o nom priblizne 2 roky
vydata, 1 dieta

Nemate spravy o Potulke? 🙂

ofina1
12. mar 2009

Dobré ranko🙂
Deino: téda ty ji ranní ptáče teda spíš tvůj synek 🙂 toho já se děsím že budu pořád muset vstávat i když do práce vstávám v 5 hodin , ale to je asi něco jiného. Ještě že si mlžeš před den trochu pospat. co je to sjogrenov syndrom?

deina
12. mar 2009

Ofina, nastastie prespi celu noc bez zobudenia sa, tak to je na druhej strane dobre, hoci by mohol rano dlhsie potiahnut... esteze to nie je kazdy den o siestej, zvykne vstavat o pol siedmej a siedmej inokedy, co je uz ovela lepsie.

Sjogren je trosku podobne RA, tiez autoimunita a je to reumatologicke ochorenie.

lilu18
12. mar 2009

ahojte
deina mne pravidelne o 6 rano vstava-spolu s udermi na kostole 😀

deina
12. mar 2009

Zbombarduj vezu, mozno ju tie zvony budia. 😅

deina
12. mar 2009

Ale dnes ho nieco muselo zobudit alebo sa mu nieco prisnilo, neviem, ale so strasnym placom sa zobudil. ☹

lilu18
12. mar 2009

chuda-deti mavaju nocne mory ☹ ale ked ucicikas nezaspi?

ano,kostol mame o ulicu pred nami 😎 co narobim

deina
12. mar 2009

Nie, ked sa uz raz zobudi... kym bol malicky, dal sa prehovorit (pokial vedel len lezat pripadne sa len trosku pretocit), ale teraz to uz nejde - sa postavi a koniec. A zase spal len hodinu. 😠 Ho raz... hore je od siestej, teraz len hodina, to co ma byt? Snad len nejake prechodne obdobie...

helika81
12. mar 2009

ahohte....ja vstávam každé ráno aj bez dieťaťa 😀 švagrinká má totiž deti čulé aj za nás,tak mám budíček 😠 ale som si zvykla,už len aby baby bolo na svete,dalšia moja kamoška je tehu,no nič to ideme nato babenky?hm ružové okuliare 😎 ale mám pocit že sa zvíkendieva,bo málo píšeme 😀 😝 😀 tak zatial pekný deň 😅

zuzka88
12. mar 2009

Caute baby, tak po dlhej dobe som nebola dnes schopna sa cez den prihlasit...
Doobeda som sa bola na skoleni a poobede sa toho nazbieralo ze som bola este o hodinu dlhsie...ale uz som doma tak rychlo pisem, kym nezaspim...vcera som zasa umrela pri telke asi o 8
no dnes uz som urcite mala dosta MS....a? nikde... neviem ze ci som uz uplne mimi ale ak zajtra nepride, tak mam asi poblem, tehu podla testu nie som... nieco sa asi so mnou deje a to uz som myslela ze vsetko ok

zuzka88
12. mar 2009

malo byt, ze som uplne mimO, pardon 😀

milka2008
12. mar 2009

Ahojte krasky 🙂
Konecne nam dnes vykuklo slniecko 🙂 🙂 🙂

Hned je cloveku lepsie 🙂

Dnes som sa vobec k vam cez den nedostala.

Zuzka88 - no neviem,neviem 🙂 Ak má MS prist, tak pride. Ale to ze si "zalomila" uz o osmej, no neviem 🙂

Ja zaspavam skoro aj bez tehu, rano vstavam kazdy den kratko po piatej rano do prace, tak asi preto chodim spavat "so sliepkami"... 🙂 🙂

Deini, deti su uz raz take - niektore vyspavaju a niektore sa budia skor. Ale zase na druhej strane si spominala, ze na obed ti spava tri hodiny, to je dobre. 😉

Mne syn spaval cez obed ako medved aj 3-4 hodiny - najskor vobec nechcel spat, zaspal tak medzi jednou a druhou hodinou poobede a potom som ho vsak musela budit, aby mi zase vecer neponocoval 🙂.

Lilu - este ze ju budi kostol, nez nieco ine 🙂

Viete nieco o Potulke? Dufam, ze je vsetko o.k.

Zatial sa majte. 🙂

deina
13. mar 2009

Ziadne spravy o Potulke?

Vcera mi spal cez obed len hodinu, tak to ma nahneval. 😅 Supla som ho do kocika a sli sme sa prevetrat, asi som to potrebovala - no ale cez zimu som asi prisla o kondicku, uf, trepat ten kocik hore schodmi, mame tu sice tie drevene kolaje, ale aj tak... uf uf... Ale dnes spal normalne, do siedmej - jeho snad slnko budi alebo co, dnes prsi a spal vyborne. 😅

zuzka88
13. mar 2009

Caute baby, tak hlasim //

No netesim sa tak ako minule ☹ skor ma prepadla strasna hroza!!! Druha ciarocka je temer neviditelna ale je takze asi to bude pravda (skusala son test uz pred dvoma dnami ale to ostal snehobily..)
takze ak MS nepride do par dni, asi budem ozaj tehu 😕 😕 😕
nechapem to, sex sme mali snad 4 x za cely mesiac a aj to nie v ovulke 😒

Potulka sa nehlasi, co?
A ktohovie ako zuzka na lyzovacke, ze co si ona prinesie 😀

Baby, strasne sa bojim....ak sa to potvrdi, ze co bude... stale ma mata tych 70% co mi zvestoval gynekolog
(pre primonenutie: ak by ste teraz hned otehotneli, sanca ze sa to zopakuje je 60-70%!, tak najprv sa dajte dokopy..)
mi je az zle ked si predstavim tu navsetvu u neho

zuzka88
13. mar 2009

Deini, kolko pocaks kym ides k dr?

zuzanabb
autor
13. mar 2009

caute zeny 🙂
ked sa mi raz podari docitat vsetko co ste tu popisali, tak asi zacnem na to odpovedat po Velkej noci 😀 😅

Som ziva a mam vsetky koncatiny.. to len pre info... foto bude neskor, lebo dako nic nestiham a tych 600 fotiek sa dost tazko triedi 😀

zuzi ty moj kvet, to je sranda, mam pocit, ze tu v poslednej dobe tehotneju tie, co sa snazia tomu vyhnut 😵
Asi zacnem robit fory a odmietat chlapa 😉 ... Neboj sa Zuzi, ak sa zadarilo za takychto podmienok (skoro bez sexu 🙂 mimo ovulky) tak to bude riadne silne babo... len sa nestrachuj viac ako je potrebne, aby si si neublizila. Zajdi k doktorovi buduci tyzden a uvidis co ti povie.... a kedy mas vlastne dostat menzes?

Inak nemam sancu to dnes vsetko precitat, tak budem opozdena a reagovat este v lete na nejake otazky... musim ist. pa zatial

zuzka88
13. mar 2009

Zuzi, podla FF mala byt ms uz pred 3-4 dnami...sak kukni grafy

Tak ako ste sa mali? vsetky sme ti zavideli dovolenku 😀 lebo tazko zaretavame v praci (okrem tehosiek a maiciek). Tesime sa na fotky!!!

ja mam toho ako keby som cely tazden nic neurobila ale akosi sa neviem sustredit na nic poriadne

zuzka88
13. mar 2009

sorry za preklepy!!!

zuzanabb
autor
13. mar 2009

este sledujem ze je tu daka anketa, tak mozno budem od veci ale podla odpovedi od deiny chcete asi vediet vek, takze mam 31r. (31 a pol 😅 )
reumatoidnu artritidu mam od 20r. takze uz 11rokov
slobodna, skoro blondina - taka melirovana, velkost prs 1,5 ked vypnem hrud, noha c. 39, zelene oci a neviem co by vas este zaujimalo 😀 ...az tolko informacii ste asi nechceli, ale neviem kde je znenie ankety a nemam cas to teraz hladat....

zuzanabb
autor
13. mar 2009

zuzka, graf ti dako divne vyznacil ovulku, ja by som povedala, ze bola na 15DC (26.2.) alebo az 21DC (4.3.) kedze si mala pred dvomi dnami este snehobiely test. Ale najskor tej 15DC takze si 15 den po ovulke. No tak to ti asi meska den maximum dva. Mas divny graf, sranda, toto keby som zbadala ako prve, tak ma vobec nenapadne, ze by to mohol byt tehulovsky graf 😵

deina
13. mar 2009

Jeej, Zuzka, gratulujem, ak ked chapem, ze sa velmi, velmi bojis. Ked sa poradilo, tak tvoje telo uz na tehotenstvo pripravene byt musi. 😉 Budeme ti vsetky strasne velmi drzat palce, nech je to tentokrat bez problemov.

Ja idem k lekarovi buduci piatok, ked som volala so sestrickou, povedala, ze staci, ked pridem 2 tyzdne po vynechani ms.

Zuzana, vitaj. 😅 Som zvedava na photos.

Velkost nohy? 😀 36

ofina1
13. mar 2009

Ahoj holky
Zuzka gratuluji a snad bude vše v pořádku třeba si to mimís rozmyslí a zúůstane u tebe 🙂

zuzka88
13. mar 2009

TSe mile baby! a konecne ste tu...som myslela ze tu dnes ostanem sama!

Zuzi, ja som s toho teiz debil... podla teplot som mala este pred dvoma dnami ovulku na 22d ale potom sa to zasa posunulo spat tak ja ozaj neviem
Vies, a este aj tie OPK.. potom uz som nerobila testy ked FF ukazalo ovulku pri neg. OPK, tak som myslela ze ozaj bola

Tak pockam aj ja 2-3 tyzdne, sak este sa moze vselico stat... najhorsie je ale ze neviem, ze ci chcem byt tehu a pritom to bolo pred par dnami jedine prianie, asi som šiši 🙂

deina
13. mar 2009

Zuzka, to je vporiadku, je to dost sok vidiet tam dve ciarky, ked si ich este necakala. Ale teraz uz nejaku liecbu za sebou mas, lekar o tebe vie, ze si rizikova, daju na teba vacsi pozor. 😉

zuzka88
13. mar 2009

Deini, aj z toho mam hrozu... nemozem si teraz dovolit ostat doma, to by bola katastrofa! blizia sa danove priznania, marec je snad najakcnejsi mesiac v roku
Budem musiet chodit do prace a to sa nebude mojmu dr pacit, chcel ma nechat prve dva mesiace doma.. Tak asi pojdem az za mesiac nech najhorsie je za mnou 🙂
jedine, co sa tesim, ze neberiem ziadne lieky, ani prednison

Zuzi, ta anketa... no chcela by som z tyh otazok, co sme si tu davnejsie popisali, vcetne teba, urobit suma sumarum a chcela som uz len doplnit info vek a stav, nech to nemusim hladat 3 dni 😀

deina
13. mar 2009

Ved ked si len dnes mala pozitivny test, aj tak je dobre ist k lekarovi o dva tyzdne (priblizne), dovtedy aj danove porobis. 😉 A potom si das pohov, vylozis si nohy a budes doma relaxovat s bruskom.

Myslis, ze budes na takom rizikovom, ze budes musiet byt doma? Ja som bola rizikova s Miskom, ale normalne som pracovala, akurat som chodila castejsie do poradne a na kontroly a este som chodila do rizikovej poradne, na hematologiu a pod.

zuzka88
13. mar 2009

No ked som presla k novemu Dr, a vypocul si priebeh tehotenstva toho minuleho tak zhodnotil ze bude dobre prva dva mesiace ostat doma (byvala som strasne unavena a stale som len spala)
A pytala som sa, ci budem moct pracovat a on ze ak mam taku robotu, kde si mozem odychnut, vzdy ked budem potrebovat, ostat doma 2-3 tyzden vzdy ked mi to odporuci a neni nijako namahava a stresova, tak ze budem moct pracovat,ale ze ak nie tak ma necha doma
Ja mam robotu super, pohodicka, zvacsa...aspon teda kym nie je sezona, vtedy je viac papierov ale som dost aj mimo kancel ked treba vybavovat veci a to sa mu moc nepacilo, tak uvidim, co povie
jeho odporucanie bolo ze tehu najskor v lete 😅

zuzka88
13. mar 2009

deini, a ty sa ako citis?? stale unavena? a mangel?
moj to este nevie...

deina
13. mar 2009

Manzel vie, najprv bol sokovany ale zaroven strasne pysny na seba, ze raz a hned takto. 😀 Teraz ho uz sok presiel a zda sa byt ok.

Ta unava je taka, ze ked vstane maly o siestej, tak koniec, hroza, ale dnes vstal o siedmej a pohoda, necitim sa nejak extra unavene. Ale ked som bola prvykrat tehu, to som spala v jednom kuse - bolo to v lete, takze som mohla prvy trimester prespat.