Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

zuzka88
15. júl 2008

potulka, ja som na tom podobne, a ešte aj bez konkrétnych výsledkov a sona... už sa tešíme, ale zatiaľ iba vo dvojici, u nás to nevie ešte nikto, iba zubár, lekári a v robote, do ktorej som mala nastúpiť (za kočku čo ide na materskú - lebo to už nestihnem 🙂 ) ešte sme to nevraveli ani našim, nikomu, tiež chceme počkať do toho 12teho... niekde hlboku sú ešte obavy... a kým neuvidím sono... máš už aj knižku? ja ešte nie

milka2008
15. júl 2008

babulky tehulky potulka zuzka88 - velmi sa tesim s vami 😀 😀 Normalne som si spomenula na moje prve tehu - ako keby som ho znova prezivala 😀 Drzim palce 😀

zuzka88
15. júl 2008

Mili - aj my sa tešíme, je to ozaj super!!!! Už nech ste bsby všetky tehu!!!!!!!!

lilu18
16. júl 2008

vsetkyyy? aj by som tusim prijala ked vas tak citam 😀
drzim palceky nech ste OK a riadne si to uzijete

lilu18
16. júl 2008

a este...tehulky -oddychujte a buvajte co vam srdce raci,lebo potom toho vela nenaspite 🙂
a este...snazte sa kojit aj na min. davke prednis. ,nicim a nikym sa nenechajte odradit. Pred. prechadza do mliecka len v min. davke a z odbor.zdrojov mam,ze je lepsie kojit aj s Pred. ako nekojit vobec.A to aj pre mimco ale aj na RA 🙂

helika81
16. júl 2008

babenky moje tak mi prisli jahodky ☹ neva budeme cakat potom...o mesiac 🙂 naozaj som rada,ze tu mame take skvele dievcence....Milka2008 a lilu18 vobec sa nemusite hanbit za svoj vek,ved sa hovori,ze v takom veku je zena priamo v rozkvete,takze idealny vek a krasa ako vysita 😀 😀 😀 a davame si perfektne rady,ktore ani doktori neporadia 🙂 kupila som si aj baby plan a kys.listovu a snazim sa papat vela vitaminov,no uvidime ake zazraky nastanu 🙂 lilu18 kolke mas uz dieta?a nemala si pri teho problemy?budeme rady.ked nas bude co najviac...neviete ci nahodou nie je na nasej stranke aj nejaky mudr.ohladom nasej chorobky?ked sme pri tom,so mnou sa to taha uz od 9rockov...obycajna chripka co sposobi ☹ tak sa drzkajte a tehulky oddychujte ako lilu napisala 🙂

zuzanabb
autor
17. júl 2008

helika81 netráp sa, neboj, čo má prísť to príde 😉 budúci mesiac sa pridáš k zuzke a potulke. A dúfam, že aj ja s tebou 😀
Tebe začala RA chrípkou? Mne zápalom močových ciest - ale niekde som čítala, že RA prepukne po nejakej chorobe (a je jedno akej) ale, že ta choroba nie je príčinou toho, že máš RA, len RA takto vypláva na povrh. Píšem to ako talian, neviem či ma pochopíte 😅 ...možno je to blbosť neviem... lebo zase keď mi ju diagnostikovali v 20r. tak mi povedala doktorka, že som musela byť ako dieťa často chorá, keď ju mám už v takomto veku. Ale čo potom tie malé detičky, ktoré to majú ako 5 ročné?
lilu18 mysliš si, že kojenie nám pomôže aj na RA? Lebo mne hovorili, že maximum 6 týždňov kojiť a potom rýchlo nasadiť liečbu, aby sa mi nedoničili kĺby ešte viac... tak teraz neviem... to by bolo super, keby kojenie pomáhalo aj na naše kĺbiky... a o pozitívach pre dieťatko ani nehovorím 🙂

milka2008
17. júl 2008

zuzibb - mne zacala RA lymskou boreliou, kliestom - 😠 😠 😠 V 17-tich rokoch a od 18-tky som uzivala injekcie tauredon (tzv. zlate injekcie).

Kojenie - mne nevraveli nic, ale samotna choroba si vypytala svoju dan po sestonedeli, t.j. po 6-tich tyzdnoch. 😖
Uplne mi odchadzali ruky, ale bojovala som takmer do 3.mesiaca, potom som to "vzdala". 😔 Mliecko sa same prestalo tvorit. chcela som kojit co najdlhsie, aj kvoli tomu, ze syn sa predcasne narodil. 😔

zuzanabb
autor
17. júl 2008

milka: ty brďo, vraj sú podobné príznaky pri berelií ako pri RA a že sa niekedy môžu doktori zmýliť a nasadiť zlú liečbu... tauredon mi pichali od 20-tich r. ale potom mi po 4 rokoch prestal účinkovať.
Musí to byť náročné starať sa o babätko keď všetko bolí... ako ste to ženy zvládali? Vastne nám ani nič iné neostáva... ale keď sa dieťatko usmeje, tak ide asi všetka bolesť do kelu co? 🙂

bety1
17. júl 2008

Ahojte, no som tu po dlhsej dobe, a citam,cita,zase sme sa rozrastli,co ma tesi. bola som dnes pre lieky u gynekologicky,ktora mi nasadila ten duphaston proti krvacaniu. uz nekrvacam,ale mam taky ciry vytok,no tak mi robila stery,no sak ako by to bolo bez problemov 😉 .o tyzden budu vysledky a 28.7. idem na ultrazvuk. uz som moc zvedava,ako sa babo vyvija. Ja momentalne neberiem ziadne lieky, co sa tyka reumy, vysadila som aj paralen, a zatial to zvladam. Vcera som bola u reumatologicky, dnes som volala na vysledky-naposledy som mala sedimku 47/71 a teraz som mala 30/60, takze isla o nieco dole a to bez liekov!asi fakt to tehotenstvo prospieva, takze sa snazte 🙂 🙂 🙂 drzim palce. Baby - tehu, polepsilo sa vam po reumatickej stranke?mne dost.
Drzte palce, ked budem znova v praci,ozvem sa co noveho. pa 🙂 🙂 🙂

lilu18
17. júl 2008

zuzanabb-kojila som do12 mes. a citila som sa ok,az teraz kus citim RA. Totiz az ste v pohode ako tehu ste aj pri kojeni az potom sa hormony zmenia a citite zmenu.Aspon tak polopate mi to dr. vysvetlila.a co sa tyka klbov-odidu az nebudete riadne zavapnovat a papat vit.-potom si dieta bude brat vit.z kosti

helika-1...koli RA 🙂 tak som riadne omladla 😀 😀 😀

lilu18
17. júl 2008

a este...my RA-cky co mame tuto kamosku od detstva,vyzerame aj o 10r.mladsie 😀 aspon 1 pozitivum

milka2008
17. júl 2008

bety1 - sedimka pekne klesa, super, ze bez liekov 🙂 Je to na dobrej ceste 😉 Drz sa pekne, hladkaj brusko, uvidis tehu ti prospeje, budes sa citit dobre 😉

zuziBB - mas pravdu, to je nenahraditelne, stoji za to si "vytrpiet" tu bolest, ktoru potom nahradi nadherny "bezzuby" PRVY usmev tvojho dietatka a potom aj prve slovo MAMA - teda ono nemusi byt uplne prvym slovom, to byvaju rozne ine vyrazy 😀

Lymsku boreliu - diagnostikovali podla mna spravne, ale tak-trochu som k zhorseniu po roku prispela aj ja ... 😉 to uz je o inom... Dolezite je , ze som tu s vami a mozem sa podelit o radosti, skusenosti a nacerpat sil do snazilkovania 😀

potulka
17. júl 2008

ahoj bety, vitaj spat! aj ja beriem duphaston, tyzden som spinila, ale je to uz prec. beriem ho nadalej, vraj az do nejakeho 15. tt sa to zvykne jest. doktor hovoril, ze jeden z dovodov spinenia moze byt aj to, ze ta podmozgova zlaza, ci ktora to, este zotrvacne vysiela signaly ako pri mrche a preto tie spinky. tak snad hej - tyzden by u mna uplne sedel. reumaticky sa citim super. nechala som si 2mg medrolu, v auguste mam ist k reumatolozke. a zajtra ku gynekologicke, mozno mi uz daju aj knizku. 😵

milka2008
17. júl 2008

potulka - ani nevies, ako sa mi dobre citaju tvoje spravicky, a vobec spravicky vas tehuliek s RA - normalne je to balzam na dusu. 😉 S tym duphastonom si nelam hlavu - ja som ho tiez brala myslim do nejako 16., ci 2O. tt - je to nahrada hormonov, aby nebolo krvacanie a babatko sa dobre uchytilo 😀

lilu18
17. júl 2008

ahooj bety-asi sme sa pri PC minuli 😀 hodila som odp.a ty zarovno so mnou a tak som si tu krasnu spravu precitala az teraz.Drzim palceky a tesim sa s tebou-tiez sa mi v teh.polepsilo
Duphaston som brala tiez koli krv a pomohlo

zuzka88
18. júl 2008

Tak krásne sa to číta, baby!!!!Moc vám držím palce, nech sú detičky zdravé!!!

Ja som zatiaľ nemala žiaden problém so špinením takže nemusím užívať žiadne lieky navyše, iba tie svoje vitamíniky a prednison... KLOP-KLOP-KLOP nech to nezarieknem 😀. Mám iba výtok ale na ten vraj v prvom trimestri nič nedávajú. Len milovanie nie je moc príjemné...neviem, čo si počnem 😒 Gynekologička mi robila ster aj cyto tak uvidíme, čo toje..

Pribudlo mi iba magnesium 250mg, super vec!!! Tá pani dr. čo mi to predpísala vravela, že by ho mala v riadnej dávke, 250 mg,užívať každá tehu baba, v Rakúsku je vraj predpisovaný automaticky keď je baba tehotná!!! Podporuje prekvenie, zabraňuje stuhutosti svalov a kŕčom!

Môj stav RA bol celkom stabilizovaný, než som našla //, iba som mala pocit že mi začínajú tuhnúť prsty a ráno pobolievali. No teraz zmizlo aj to a odkedy mám magnesium, už mi ani nohy neopuchajú...asi sa zaradím k tým šťastným, čo im tehu prospeje! (keď si odmyslím, ako mi je celý deň zle 🙂 )

RA som si vyslúžila pred 2 rokmi, vraj prechodenými chorobami...a asi to tak aj bude, pred tým, ako mi prepukla (leto 2006) som bola na jar toho roku asi 3 krát chorá, nejaký vírus, kašeľ...dosť tesne po sebe a ani jednu chorobu somnevyležala ani nebola u lekára...tak mi to vraj imunita spočítala... čo už, stalo sa 😖

zuzanabb
autor
18. júl 2008

ahojte žienky, magnézium papám aj ja a to ešte nie som tehotná, ale vraj je to super na kŕče, ktoré mávam často v lýtkach a na gebulu, lebo mávam migrény. Tiež som čítala, že by to mala brať každá tehotná aj kojaca žena, lebo vraj aj dieťatko je tým pádom kľudnejšie, bez stresov či už v maternici alebo potom.
lilu18 čím si sa zavápňovala? 😀 presne čo si papala aké vitamíny?

lilu18
18. júl 2008

vitacalcin a calibrum

bru noc 🙂

deina
19. júl 2008

Magnezium je vyborne, tiez som ho v tehu brala, vlastne ho berie takmer kazda tehulka. 🙂 Mne ho doktor napisal, ked mi zacalo castejsie tvrdnut brucho, dobre sa mi potom spalo (teda relativne dobre, s velkym bruchom noci nie su bohvieake 😅, teraz sa vyspim ovela lepsie). Zevraj z vitaminov staci brat kyselinu listovu, ta je velmi dolezita.

helika81
19. júl 2008

ahojte babenky...nebola som tu 3dni a prispevky rastu...ja mam jednu novinku 3.1.2009mame svadbu ale tehu este neprislo,v pondelok idem na gyndu,tak uvidime co mi doktor povie...ja som rada aj za vas,ze vam pri tehu je skvele a necitite ziadne bolesti,magnesium je dobry napad 🙂 ako citam,tak slaba imunita nam pokazila zivot 😀 😠 😠 😠 ja tiez ked citim chorobku ihned reagujem a snazim sa vyliecit ale prirodnou metodou ale hlavne vylezim,mne je zdravie prvorade a ani tie peniaze nestoja zato aby som sa znicila este viac 😉 vsak to poznate...tak tehulky oddxchujte a snazilky privolavajte virusy 🙂 🙂 🙂

zuzanabb
autor
20. júl 2008

tak gratulujem helika k svadbe 🙂 krasny zaciatok zivota a roku 🙂 uvidis, ze dovtedy uz virusik tehuliek zautoci 😀

helika81
20. júl 2008

zuzkabb uz mas po sobasi?alebo len planujete?

zuzanabb
autor
21. júl 2008

helika este nemam po svadbe, len planujeme... ale len tak teoreticky 😀 , zatial bez konkretneho datumu. U vas sa kto rozhybal? Mna chlap sice poziadal o ruku uz pred rokom a pol, ale od vtedy sa nevieme dako pohnut... teraz neviem ci je rada na mne, aby som mu oznamila termin, alebo to ma prist zase od chlapa 🙂

lilu18
21. júl 2008

tiez gratulujem helike ku svadbe,prajem vsetko dobre nech sa na vas lepi a zle obchadza,nech sa vam splnia sny 🙂
este k tym vit....najlepsie su prirodne,len moje teho bolo o zvracani tak aspon takto v tbl.som doplnala a jedla na kilaaa ovocia-kilo pomarancov na posedenie 😀 tak sa drzkajte oddychujte a virusujte 🙂

helika81
21. júl 2008

zuzkabb my sme sa na zasnuby dohodli...a datum svadby sme urcili podla toho ked budeme tehu,aby nebolo neskoro na sobas a aby sa to dalo vybavit,lebo je malo volneho terminu 🙂 🙂 🙂 tak nech mame istotu ale aj ked by sa virus neprilepil,by sme sa brali z lasky...no ale musim sa mojej polovicky opytat,ci ma chce z lasky? 🙂 😀 😀 lilu18 tak ja dufam ze budem jest na kila pomarance a nie sladkosti lebo teraz sa neviem nabazit 😝 😝 😝 a este k tomu sobasu,priatelova rodinka by nedopustila aby sme zili bez papiera takze nemame na vyber,ale keby sme nechceli,tak by sme to neplanovali 🙂 🙂 🙂 len aby ti nasi chlapi vydrzali 😠 😠 😠

zuzka88
21. júl 2008

Jeeej, ďalšie super novinky!!! Helika, gratulujem k svadbe!!!
my spolu žijeme zatiaľ na divoko 😀 a svadbu sme ešte neplánovali... verím, že na nej bude behť náš malý krpec a rozhadzovať lupienky 😅 😅 😅
Zatiaľ však nevieme,ako sa to bude pozdávať našim ale budú musieť akceptovať to, nechcem mať svadbu tehotná, chcem si ju poriadne užiť 😉

uk.ok
22. júl 2008

Ahojte.
Dnes mě revmatoložka potěšila. Léčbu mi nezměnila (stále 4mg medrolu), a proto se ještě můžeme stále snažit o mimčo. To tak asi do listopadu, potom by mi nasadila tu radikálnější léčbu. Posledně mi totiž dávala ultimátum, že mám na otěhotnění 3 měsíce a pak by léčila. Čas už uběhl a já chudák jsem tam dnes šla úplně vystresovaná, že mám utrum a ono ne 😀 . Ale to asi díky tomu, že zapoměly sestry mou kartu v domovské ordinaci a byla jsem tam jako poslední "zákazník", tak ponáhlaly domů.
Stále marodim. Už 2 měsíce. Mám problém s krční páteří, tak jdu na rehabilitace. Práce mi nechybí - moc mě stresovala a ani na sváču jsem tam neměla čas, tak teď si to doma užívám. Jen bych ráda jela i na nějaký aspoň jednodenní výlet a bojím se kontroly. Sice u mě jednou byly (a to sem nebyla doma - tchýně mě omluvila, že zeřizuju pohřeb a dala jim i parte - brácha se mi utopil ☹ v Novém Mestě nad Váhom, když tam byl ten fesťák - možná jste něco na jojce zaslechly), tak by nějak brzo dojít neměly. Ale myslíte, že by stačilo se jít tředa ráno zeptat něco na gyndu a hurá na výlet?

zuzanabb
autor
23. júl 2008

Uk.ok preboha, uprimnu sustrast ☹ neviem ci sa to patri takto ked to nie je osobne... musi to byt hrozne stratit taku blizku osobu. Joj som pozerala, mi behali zimomriavky ked som to videla. Chuda, ten vylet by ti rozhodne padol vhod a nie len jednodenny. Takze mas este dalsie 3 - 4 mesiac na skusanie? 😉 to je super, ze ti tu radikalnu liecbu este nenasadila. A to co ti chce nasadit?

uk.ok
23. júl 2008

Díky zuzanabb. Přesně tak, mám ještě 3 měsíce na zkoušení a věřím si, že se to určitě podaří. A co mi chce nasadit přesně nevím - vykládala o biologické, o metrotexalátu (nebo tak nějak) o injekcích - naštěstí až za dlouho.