Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

renin
20. aug 2011

@potulka Vôbec tvoj príspevok nevyznieva ako vystatovanie,ale skôr povzbudenie.Treba s tým bojovať za akých koľvek okolností.Určite máš na tom zásluhu tým,že sa nevzdávaš.Takých ľudí veľmi obdivujem.Ja sa tiež nevzdávam,beriem aj lieky,ale popr tom aj zmena stravy,vitamíny,obklady,liečivé protizápalové čaje.No proste všeličo.Len v tých kolenách sa to ešte dží,všetko ostatné už odpuchlo.Ja mám ten druh,ktorý spôsobujú premnožené bacily.

molka
20. aug 2011

@potulka a co na to vravia v Nurchu? Ved to je parada! Mas nejaky recept, ako udrzat reumu na uzde?

renin
20. aug 2011

@potulka Tvoj príspevok nevyznieva ako vystatovanie,skôr povzbudenie pre ostatných.myslím,že máš na tom zásluhu,lebo máš určite pevnú vôľu a nevzdávaš sa.

dorotka66
20. aug 2011

ahojte, tak ja som bola s výsledkami z nurchu u mojej reumatologyčky a tá bol oprsklá a dosť nepríjemná, že vraj ak jej neverím mám chodiť do Piešťan ....no a potom povedala (zistili mi séronegatívny zápal kĺbov), že to zistila aj ona. žiaľ nezistila, no a ešte skonštatovala, že stav mám zhoršený....ako spred mesiaca, el to viem aj bez nej. no tak pokračujem vo svojich diétach, akupunktúrach a čajoch...ale stav sa pomaličky zhoršuje 😒 a už mám aj prednizon. (to ma neteší, neviete kedy začína vôbec účinkovať? verím, že vy sa máte lepšie a potulka je našim svetlým príkladom 😉

barus77
21. aug 2011

@dorotka66 odkial si? Nemáte nejakú lepšiu reumatologičku, ochotnejšiu, čo by Ťa aj povzbudila?
@potulka skvelééééééé 🙂 bodaj by Ti to tak vydržalo nastálo, veľmi prajem 🙂

molka
21. aug 2011

@dorotka66 niektorí obvodní reumatológovia neznesú, aby ich pacienti chodili do Piešťan, berú to ako osobnú urážku. Tebe to môže byť jedno, máš právo chodiť do Piešťan pravidelne každý rok a tvoja obvodná reumatologička to musí akceptovať. Ak bude zase nepríjemná, musíš sa ohradiť a slušne, ale rázne ju upozorniť, na čo máš právo a že si neželáš, aby s tebou takto jednala.

dorotka66
21. aug 2011

@molka ahoj molka, ja som jej to aj slušne vysvetlila 😉 , len ma to mrzelo, že má takýto prístup. a stále mi len tvrdí , že mám čakať ako sa to vyvinie. normálne mám niekedy stavy, že budem čakať...kým sa z tej postele nepostavím ☹ ubíja ma, že sa to nemôže riešiť hneď a aj teraz keď beriem ten prednisol ešte mi nezaúčinkoval cítim sa horšie, už ma poriadne lámu aj kolená. brala si niekedy plequil? ako si reagovala?
@barus77 no barus nemám až tak na výber.....ale uvidím ako budeme pokračovať a budem cestovať 😉

molka
21. aug 2011

@dorotka66 určite by si nemala čakať, ako sa to vyvinie! To je najväčšia hlúposť, pretože čím skôr sa začne s liečbou, tým je väčšia šanca zastaviť zhoršovanie choroby. Prednison začína účinkovať až po niekoľkých dňoch. Mne moja reumatologička navrhla dať si na začiatku trochu vyššiu dávku, aby rýchlejšie zabral a potom znížiť. Ale ak si už začala s liečbou, tak pokračuj podľa toho, ako ti odporučili v Piešťanoch.
Plaquenil som užívala len pár mesiacov, ale žiadne extra zlepšenie nenastalo, tak som ho vysadila. Lieky účinkujú u každého inak, preto treba niekedy skúšať, čo najlepšie zaberie.

potulka
22. aug 2011

@renin 🙂 jasne, treba poskusat vsetko mozne.
@molka v nurchu som bola teraz po 10 rokoch s malou dusickou, ci mi nevynadaju, ze ich zanedbavam. 😅 nevynadali. zato ortopedicky primar ma zvozil riadne a rovno mi povedal, co vsetko mi radi zoperovat. keby som tam chodila pravidelne, mohla som to uz mat postupne za sebou. kajam sa. musim byt zodpovednejsia, ked som uz mamina. 😉

dorotka66
22. aug 2011

@potulka no potulka, tak to si daj rýchlo do poraidku, drobec ťa bude potrebovať stále viac 😉 držím palce, nech to je rýchlo napravené.
@renin konečne som zohnala všetky tie bylinky a dnes sa ide máčať 🙂 Ďakujem a teším sa že to môže pomôcť. a že dobrú noc 😀

potulka
23. aug 2011

@dorotka66 predovsetkym by sme chceli este jedneho drobca, takze tym duplom. 😉

renin
23. aug 2011

@dorotka66 No to som rada,že si to zohnala.My sme dnes v robote pili pestrec.Teraz som poobkladaná kostihojom,aby sa mali kolená.dobre.

dorotka66
23. aug 2011

@renin 🙂) ja som ho ráno naložila už sa teším ako budem ruky močiť ...je to dobre silný roztok. ráno po tej arnike a olivovom oleji som mala prsty stuhnuté a bolestivé ale neboli tak opuchnuté ako zyčajne 😉 aj my v robote pijeme pestrec 😀

barus77
23. aug 2011

viete čo baby, mne pomohol Flector...práškový, rozpustný vo vode... keď si ho dám 2x denne tak nemám také stuhnuté kĺby a svaly, menej bolia a hlavne mi po ňom odpúcha ten členok... ja viem že je to chemický liek, ale pomáha 🙂 užívali ste niekedy?

dorotka66
23. aug 2011

@barus77 ahoj barus, ja ani neviem čo to je 🙂

barus77
23. aug 2011
ingi7751
23. aug 2011

Ahojte ... prave som objavila toto forum a precitala zopar prispevkov ... a zistila som ze sa tu da najst vela dobrych rad ako bojovat proti tej mrche ... reume ☹ . Ja s nou zijem uz 10 rokov a lekarov navstevujem len velmi nepravidelne, ked mam pocit, ze sa to uz neda vydrzat. Zo zaciatku som bola dlho na Aflamile, ale ucinky som ani po 3-4 mesiacoch nepocitovala ziadne, bolesti ma zbavil jedine Ibuprofen. Ked som ich uz skonzumovala viac nez lentiliek objavila som Diclofenac - zazrak ktory ma uplne zbavil bolesti na 24 hodin - a prave dnes som si uvedomila, ze uz ho uzivam takmer 2 roky a moja pecen to musela aj riadne pocitit ... Barus77 to ma napadlo ked som si precitala o Flectore.... asi to bude nieco podobne ... chcela by som skusit homeopaticke lieky proti bolesti - ak nejake ucinne existuju - mate s tym niekto skusenosti?

renin
25. aug 2011

@barus77 Moja dcéra ho mala predpísaný,keď ju bolelo brucho pri menzese.Zaberal jej dobre.Baruš,skús kostihoj.Ja si ho dávam teraz namiesto surových zemiakov ako obmenu.Ja si to pomeliem,alebo postrúham nechám postáť len tak v studenej vode,lebo písali,že sa má pripravovať maceráciou vo vode.ráno to mám urobenéa keď prídem z roboty,tak si to dám.Aj ma kolená menej bolia,aj menej puchnú.Ja si teraz liek od bolesti nemusím dávať.Teraz mi dali zase antibiotiká,tak uvidím,aké budú ich vedľajšie účinky.Či nie zase bolesti kĺbov.Ja si namočím do toho výluhu handričku a na to si dám ešte taký látkový návlek,čo som si odstrihla z rukáva,ale veď ma doma nik nevidí.Ak máš možnosť,tak vyskúšaj kostihoj.Mňa to potom svrbí,keď si to dám dolu.a zase trochu odpuchne.Ja mám teraz zapuchnutý už len taký ako keby malý krúžok z vnútornej strany kolena.Keby to už takto vydržalo.Ja som už zabudla ako sa poriadne chodí.Ťahám nohy za sebou.

renin
25. aug 2011

@ingi7751 Sme radi,že sa pridal niekto nový.

potulka
26. aug 2011

ja mam kostihoj namoceny v palenke, je z toho taka tmavohneda slizka vodicka a zabera to skvele. dokonca sa mi po nom zmensil jeden vyrastok, co mam uz roky na pate. 😕

molka
26. aug 2011

@potulka naozaj sa ti zmenšil výrastok na nohe? To ma zaujíma, pretože ja tam mám tiež nejaké výrastky, ale nič mi s nimi nemôžu robiť, vraj je to priveľké riziko. Zvyčajne ma nebolia, ale občas sa mi nejaký zapáli a potom je to dosť bolestivé. Takže iba kostihoj namočiť do pálenky a prikladať na postihnuté miesto? A nevysuší tá pálenka kožu, keď to tam budem často prikladať?

renin
26. aug 2011

@molka No vieš pri charakteristike kostihoja bolo napísané toto.: na zápaly svalov,kostí žil,regenerácia tkanív kosťotvorba.Treba tomu veriť,mne to najprv poradil kamoškin otec a tomu naozaj verím,lebo to je skúsený človek.On si to tiež dával na kolená,lebo si ich zničil,keď staval dom.No a teraz sa má dobre.Druhá,čo mi to poradila bola jedna pani,ktorej sa zle zrastala zlomená noha a mala ešte aj na povrchu nejaké známky,že niečo nie je v poriadku.Neviem presne čo to už bolo.Niečo s tým tkanivom.No len to viem,že doktor sa jej spýtal,že vraj ženská jedna a čo ste vy robili? Samozrejme,že ona mu konkrétne nepovedala,lebo doktori to nie vždy uznávajú.Len povedala,viete,také babské recepty.Tá pani bola u nás v nedeľu,tak mi to rozprávala,lebo vie,aké mám problémy s kolenami.Ja mám susedku,ktorá má reumu od mladosti a tá tiež používala kostihoj.Ja sa radím s ľudmi kade chodím.Vieš Molka,ja mám tiež kostihoj aj v pálenke,ale oni píšu na internete,že vyluhovať 2 týždne,tak teraz používam ten macerovaný,Ešte ho mám naložený aj v alpe,ale ten tam musí tiež byť ešte týždeň.Naozaj to pomáha.Treba tomu veriť.Ešte som naložila do olivového oleja zázvor.Vyskúšaj to,aj keď to možno bude dlhšie trvať pokiaľ zbadáš účinok,ale určite pomáha.Ja sa mám už oveľa lepšie.Zajtra idem dokonca zbierať na pole zemiaky.Opuchy sú už malé.

renin
26. aug 2011

Kostihoj lekársky obsahuje látky potrebné k regenerácii porušených tkanív a kostí: draslík, fosfor, vitamíny A, C, B12, triesloviny a hojivý sliz. Účinnou zložkou tohto slizu je alantoin, ktorý podporuje delenie a rast buniek. Výhodou pravých kostihojových prípravkov je aj to, že obsahujú látky, ktoré zmierňujú bolesť na miestach, kde ich aplikujeme, pôsobia analgeticky.

renin
26. aug 2011

Toto je časť z knihy ZDRAVIE Z BOŽEJ LEKÁRNE.Tinktúra z kostihoja lekárskeho, ktorú si ľahko pripravíme, skrýva v sebe obdivuhodnú silu. Chorí, ktorí dlhé roky užívali špeciálne prostriedky proti reumatizmu a kĺbovým opuchom a nevyliečili sa, pomôžu si veľmi rýchlo touto tinktúrou. Pani, ktorá už nemohla pohybovať pravým ramenom (ramenný kĺb bol takmer nepohyblivý a lekár konštatoval ochrnutie), začala si na moju radu natierať denne kĺb a pravé rameno touto tinktúrou. Deň po dni sledovala, ako sa jej bolesti strácajú. Dnes je kĺb úplne pohyblivý a pani môže bežne vykonávať domáce práce.

molka
26. aug 2011

@renin dakujem za recept, skusim si vyrobit tinkturu.

renin
26. aug 2011

@molka nemáš za čo ďakovať.Najlepšie by bolo,keby si mala kde zohnať taký koreň v prírode.Ja to mám po ruke.Ale asi to majú aj v lekárni.Určite ti to pomôže ver tomu,aj to je dôležité.Ja si to dávam 4 deň.

renin
27. aug 2011

@renin Dnes bude na tom našom políčku plno vyoraného Kostihoja,najradšej by som vám ho všetkým poslala,nech sa máte skvele.Robím reklamu,v telke by mi to už zatrhli,alebo by bol o to kratší seriál.Žartujem,lebo mám super náladičku. 😔 🤐 😵 😅 😝

renin
27. aug 2011

Raz by sme sa mali niekde stretnúť,všetky čo tu prispievame. 😵 😎

barus77
27. aug 2011

@renin to je úžasné že Ti je lepšie 🙂 ja asi vyšlem moju starkú na kostihoj do prírody 🙂 alebo sa skúsim spýtať v lekárni, ale to už nebude ono. Nech Ti je čo najdlhšie dobre!

renin
27. aug 2011

@barus77 Dakujem,dnes som zvládla aj to vyorávanie zemiakov.Boli sme tam 2a pol hodiny a zatiaľ dobre,ale mám tam pre istotu obklad na tom kolene,kde mám to opuchnuté malé koliesko.Neboj aj tebe bude lepšie,veď si oveľa mladšia,to znamená,že sa ti telo zregeneruje skôr.No ale ja viem,záležíto aj od závažnosti.No bude dobre.Len zdravo jedz,veľa tekutín,vitamínky,obklady.Bude dobre.Ja mám zase zásobu kostihoja a ešte ho je tam veľa.Dala som aj jednej pani,čo ju bolí chrbát.Hádam starká nájde,alebo by som ti poslala poštou.Prajem ti veľa zdravia.