Budúci otec je evidovaný na úrade práce. Môže ísť na materskú?

Zodpovedané
6. jún 2023

Dobrý deň,

s partnerom čakáme bábätko, ktoré sa má narodiť na prelome augusta/septembra. Kvôli mojej práci sa zamýšľame, že by išiel na materskú dovolenku partner.

Od kedy je možné, aby mohol nastúpiť na MD?

Ďalšia vec je, že k 1.1.2023 kvôli prepúšťaniu ostal nezamestnaný. Momentálne je na ÚP.

Mal by nárok na materskú?

Treba to nejako ošetriť platením dobrovoľnèho nemocenského poistenia?

Ak áno, aký čas to treba platiť?

Budú mu rátať výšku materskej zo zamestnania?

Mal celkom slušný plat.

Ďakujem

Dobrý deň,

ochranná lehota pre otca je 7 dní od ukončenia nemocenského poistenia (zániku pracovného pomeru).

Je potrebné sa dobrovoľne nemocensky poistiť (DNP). Ak by DNP trvalo menej ako 26 týždňov, tak sa rozhodujúce obdobie neurčí, ale výška by bola z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu.

Ďalšou podmienkou je, aby v posledných dvoch rokoch ku dňu nástupu na materské bol nemocensky poistený najmenej 270 dní. Otec môže požiadať o materské najskôr po uplynutí šiestich týždňov odo dňa pôrodu. Prepočítajte si koľko by mal dní nemocenského poistenia z pracovného pomeru a zbytok do 270 dní by musel byť dobrovoľne nemocensky poistená osoba.

S prianím pekného dňa,
Lenka