Môžem si uplatniť NČZD na manželku v plnej výške, ak je manželka celý rok na rodičovskej?

Zodpovedané
16. jan 2024

Dobrý deň

môj priemerný mesačný príjem v hrubom bol 1790 EUR. Manželka nemala okrem rodičovkého príspevku vo výške cca 530 EUR žiadny iný príjem.

Môžem si uplatniť NČZD na manželku v plnej výške, ak je manželka celý rok na rodičovskej?

Ak áno, ako môžem vypočítať sumu?

Ktorá kolonka na výplatnej páske je "základ dane"?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ak sa manželka starala o dieťa do 3 rokov a poberala za celý rok iba rodičovský príspevok (je to štátna sociálna dávka, ktorá sa nezahŕňa do vlastného príjmu manželky), tak máte nárok na celú nezdaniteľnú časť na manželku vo výške 4 500,86 EUR. Teda ak manželka žijúca s Vami v domácnosti nemala teda žiadny vlastný príjem.

S prianím pekného dňa,
Lenka