Môžem si uplatniť NČZD na manželku v sume 4500,86 EUR i napriek tomu, že sme manželia iba 6 mesiacov?

Zodpovedané
3. feb 2024

Dobrý deň,

mám otázky ohľadom NČZD na manželku. Manželia sme 6 mesiacov.

Môže si chlap uplatniť NČZD na manželku v celej sume 4500,86 EUR, ak nie sú manželmi celý rok?

Znižuje sa táto suma, keď žena nemala vôbec príjem?

Muž pracuje na dohodu.

Ak by mala príjem, ktorý je nižší ako 4500,86 EUR, tak si uplatní muž rozdiel medzi 4500,86 a príjmom manželky, aj keď sú manželmi len 6 mesiacov a nie celý rok?

Medzi príjem patrí hrubá mzda z práce, PN, materská. Medzi príjem nepatrí rodičovský príspevok, prídavky na dieťa.

Môže si daňový bonus na dieťa muž uplatniť len v prípade, ak v práci predložil rodný list a nahlásil, že bude poberať daňový bonus na dieťa?

Ak je žena na MD.

Ďakujem

Dobrý deň,

podmienky nároku na nezdaniteľnú časť na manželku ak ste mali splnené len časť roka, suma nezdaniteľnej časti na manželku sa kráti.

Nezdaniteľná časť na manželku za rok 2023 je daná: 4500,86 EUR - vlastný príjem manželky. Od tejto nezdaniteľnej čiastky musí odpočítať vlastný príjem manželky (tehotenské, materské, PN, príjem zo zamestnania - odvody) a z tejto sumy sa určí alikvotná časť podľa počtu kalendárnych mesiacov, pre ktoré boli podmienky splnené k 1. dňu daného mesiaca.

Daňový bonus si môže uplatniť v Ročnom zúčtovaní, priamo v žiadosti o Ročné zúčtovanie oň požiada, doloží kópiu rodného listu dieťaťa. O Ročné zúčtovanie dane môže požiadať (odovzdať so všetkými potrebnými dokladmi) do 15.02.2024.

S prianím pekného dňa,
Lenka