Akú autosedačku vybrať po vajíčku?

Zodpovedané
7. feb 2023

Dobrý deň,

prichádza čas, kedy by sme mali prejsť z vajíčka do autosedačky, prosím o pomoc pri výbere.

Syn má aktuálne 76cm, necelých 10kg, 14 mesiacov. Vajíčko máme do 80cm a 13kg. Zvažujem nad značkami Jolie, Cybex alebo klasika Britax, 9-18kg alebo radšej 9-36kg?
Nemusí byť už do protismeru.
Cena 250-400€?

Ďakujem

Dobrý deň,

hneď na úvod musím napísať, že ak hľadáte bezpečnú autosedačku, určite musí byť určená aj na jazdu v protismere. Dieťa by malo minimálne do veku 3-4 rokov sedieť v autosedačke v protismere jazdy.

Určite vyberajte z kat. 0-18kg, príp. 0-25kg. Autosedačky z kat. 9-36kg nie sú pre deti po vajíčku dobrým riešením. Autosedačky tejto kategórie majú z bezpečnostných testov priemerné až hlboko podpriemerné výsledky a nevydržia až do konca obdobia, kedy by malo dieťa cestovať v autosedačke (do 150cm), neskôr ju budete musieť aj tak nahradiť poslednou sedačkou z kat. 15-36kg. Okrem toho nemajú dostatočné vložky aby poskytli malému dieťaťu maximálnu ochranu, a často sú to sedačky v smere jazdy, čo je z hľadiska bezpečnosti nevhodné.

Neuvádzate, v akom aute bude autosedačka využívaná, ani či chcete sedačku s upevnením na isofix alebo bezpečnostným pásom auta, takže Vám napíšem viacero alternatív vo Vašom rozpočte:

  • Joie i-Spin 360 - otočná autosedačka s pripojením na Isofix a nastavením do 6 polôh. Je využiteľná v oboch smeroch, nosnosť má do 19 kg, vyrovná aj sklon šikmých sedadiel. Obsahuje zmenšujúce vložky, ktoré sú však tenšie, takže sedačka je vhodná skôr pre baculatejšie deti.

  • Joie Stages Isofix - obojsmerná, polohovateľná autosedačka s isofixovou základňou, má 7 polôh v oboch smeroch. Protismer je možné využiť do 18 kg, tak ako aj 5 bodové zapínanie. V smere jazdy má nosnosť 25 kg. Spolu so zdvíhaním hlavovej opierky do výšky sa aj jemne rozširuje v ramenách.

  • Joie i-Venture - obojsmerná, polohovateľná autosedačka, v oboch smeroch sa dá využiť do 18,5kg. V aute sa upevňuje prostredníctvom isofixovej základne Joie i-Base Advance, ktorá sa kupuje zvlášť.

  • Britax Römer Max-Way Plus - protismerná autosedačka, v aute sa upevní bezpečnostným pásom auta, nosnosť aj použitie 5 bodových integrovaných pásov do 25kg. S vylepšenou bočnou ochranou oproti staršej verzii, výhodou je možnosť polohovania pred inštaláciou. Jej bezpečnosť je potvrdená Plus Testom (najnáročnejší test autosedačiek na svete).

  • Avionaut Sky - protismerná autosedačka s nosnosťou do 25kg. V aute sa upevňuje bezpečnostným pásom auta, je vhodná aj na šikmé sedadlá. Samozrejmosťou je 5 bodové zapínanie dieťaťa až do 25kg, ako aj úspešný Plus test. Lepšiu stabilitu zaisťuje oporná noha, pre menšie deti sú výhodou výborné zmenšovacie vložky.

S prianím pekného dňa,
Eva Chymová
poradkyňa výberu autosedačiek