Autosedačka po vajíčku bez isofixu

Zodpovedané
26. sep 2022

Dobrý deň,

syn sa zatiaľ vozí vo vajíčku Maxi-Cosi, má 10 mesiacov, ale začínam sa pomaly pozerať po ďalšej autosedačke, kde bude tak o 2-3 mesiace (kým mu nebude trčať hlava).

Viete mi poradiť nejakú otočnú sedačku, prípadne len v protismere, ktorá sa ale upevňuje len pásmi? Nemáme v aute Isofix. V mojom aute sú sedadlá viac menej rovno, v manželovom aute je mierny sklon.

Ďakujem pekne

Dobrý deň,

autosedačky, ktoré sa upevňujú bezpečnostným pásom auta, nie sú otočné, otočný mechanizmus majú len autosedačky s isofixovou základňou.

Nepíšete, aké má synček miery, ani aký máte na sedačku rozpočet, takže uvediem viacero tipov na pásové autosedačky:

  • Joie Steadi - dá sa upevniť v oboch smeroch a je úsporná na miesto, je vhodná aj do áut s krátkymi bezpečnostnými pásmi. Má nosnosť do 18kg v oboch smeroch. Je vhodná aj na upevnenie na sedadlo spolujazdca. Nevýhodou je menej miesta na nohy než iné protismerné sedačky, menej komfortné nakladanie dieťaťa do sedačky ponad pás auta, ktorým je sedačka pripevnená.

  • Joie Stages - obojsmerná sedačka, v smere jazdy má nosnosť do 25 kg, 5 bodové integrované pásy do 18kg. Protismer je možné využiť do 18kg. Tak ako Joie Steadi disponuje menším miestom na nohy a nakladanie dieťaťa sa vykonáva ponad bezpečnostný pás auta.

  • Britax Römer Max-Way Plus - protismerná autosedačka, v aute sa upevní bezpečnostným pásom, nosnosť aj použitie 5 bodových integrovaných pásov do 25kg. Jej bezpečnosť je potvrdená Plus Testom (extrémne náročný švédsky test autosedačiek).

  • Avionaut Sky - protismerná autosedačka s nosnosťou do 25kg. V aute sa upevňuje bezpečnostným pásom auta, je vhodná aj na šikmé sedadlá. Jej prednosťou je 5 bodové zapínanie dieťaťa až do 25kg, viac priestoru na nohy než obojsmerné sedačky, ako aj úspešný Plus test. Je veľmi dobre vložkovo riešená. Lepšiu stabilitu zaisťuje oporná noha.

  • Axkid Minikid - protismerná autosedačka s nosnosťou do 25kg, do výšky 125cm. Jej súčasťou je oporná noha s 5 polohami, vďaka ktorej sa dá v aute nastaviť optimálny sklon. Pri veľmi šikmých sedadlách je možnosť dokúpenia Axkid klinu. Pripevňuje sa bezpečnostným pásom auta, má úspešný Plus Test a 5 bodové integrované pásy do 25kg.

  • BeSafe Stretch - čisto protismerná autosedačka s nosnosťou až do 36kg, do výšky 125cm. Medzi jej výhody patrí nastaviteľný priestor na nohy, polohovanie, viacdielna zmenšovacia vložka, pútanie 5 bodovými integrovanými pásmi až do 36kg, a samozrejme v neposlednom rade úspešný Plus Test.

S prianím pekného dňa,
Eva Chymová
poradkyňa výberu autosedačiek