Je autosedačka bez Isofixu zo zákona nevhodná?

Zodpovedané
2. dec 2020

Dobrý deň,

4,5 ročný syn s výškou 105 cm a váhou 16 kg sa doteraz vozil v Römer Britax King II. Teraz hľadáme pre neho autosedačku do nového auta Ford Galaxy nový model. Auto je 7 miestne.Syn chce už sedieť vpredu s manželom. Vzadu máme 3 rovnocenné sedadlá, kde bude ešte aj mladší syn . Ten má 1 mesiac a na Vašu radu sme kúpili vajíčko Atom m.

Pre staršieho syna pokukujem po Römer sedačkách. Váham, či je potrebné ísť do drahšej verzie, ktorá má ten pás a v strede ten diel na ochranu brucha, alebo stačí jednoduchší model, napr. Adventure.

V jednej otázke v poradni ste písali,že sa Vám zdá Römer plytký, ale v inej otázke ste ho odporúčali. Ešte uvažujem nad BeSafe Izi Flex Fix. Tá je označovaná za najlepšiu v mnohých príspevkoch mamin, ale zdá sa mi rovnaká ako Römer.

Aký je Váš názor?

Ešte sa chcem poradiť ohľadom autosedačky pre mladšieho syna.Staršie auto nemalo isofix, takže do nového ho musíme dokúpiť na vajíčko. Rozmýšľam, či sa na to nevykašlem a či radšej nekúpime rovno napr. otočný model v kategórii 0 - 18 kg.

Alebo máme dokúpiť Isofix?

Chceli sme mu nechať Römer King II po staršom synovi, ale tá nemá Isofix.

Je autosedačka bez Isofixu zo zákona nevhodná?

Ďakujem

Dobrý deň,

takže najskôr k staršiemu.

Britax-Römer Adventure je naozaj veľmi jednoduchý model. Nebrala by som ho, pokiaľ to nie je nutné (napr. z priestorových dôvodov).

Autosedačka Britax Römer Adventure

Autosedačka Britax Römer Adventure je bezpečná, veľmi ľahká a ľahko sa prenáša. Je testovaná spoločnosťou ADAC (ADAC Online 05/2019) a získala hodnotenie "DOBRÝ" a známku 2,1.

Römerky v kategórii 15 - 36 kg sú pomerne kolmé (hovoria to aj testy). Volila by som skôr tú
BeSafe iZi Flex S FIX ako píšete.

Autosedačka BeSafe iZi Flex S FIX

Autosedačka BeSafe iZi Flex S FIX je zjednodušená verzia sedačky BeSafe iZi Flex FIX i-Size. Je nastaviteľná do výšky od 100 do 150 cm, teda od 4 do 12 rokov. Patrí do skupiny II - III (15 - 36 kg). Inštalácia vo vozidle umožňuje vytvorenie priestoru až pre 3 vedľa seba sediace osoby. Značka BeSafe pochádza z Nórska.

Alebo aj Cybex Solution S i-fix , Klippan Wego a Axkid Bigkid 2 Premium .

Autosedačka Cybex Solution S i-fix

Autosedačka Cybex Solution S i-fix rastie spoločne s dieťaťom od 3 do 12 rokov a prispôsobuje sa jeho meniacim potrebám. Je certifikovaná podľa najnovšieho bezpečnostného štandardu UN R129/03, ktorého súčasťou je aj testovanie autosedačiek pri bočných nárazoch.

Autosedačka Klippan Wego

Autosedačka Klippan Wego je Isofixová autosedačka pre deti od 15 - 36 kg (kategória II a III). Klippan je fínskou značkou. Autosedačka sa dá zakúpiť bez Isofixu ako Klippan ES06 v lacnejšom prevedení.

Autosedačka Axkid Bigkid 2 Premium

Autosedačka Axkid Bigkid 2 Premium je vylepšenou verziou autosedačky Axkid Bigkid a je schválená pre váhu 15 - 36 kg. Umožňuje cestovať dieťaťu až do výšky 150 cm. Obsahuje brušný pás.

Všetky spomínané sa môžu používať aj bez Isofixu, aj keď ho majú (a keď pôjde syn vzadu, použijete aj Isofix 🙂).

K mladšiemu - mesačné dieťa do 0 -18 nepatrí. Nebolo by tam dobre, bola by mu sedačka jednoducho veľká. Základňu k vajíčku dokupovať nemusíte, nie je to potrebné ani z bezpečnostného hľadiska. Okrem toho, keď má nové auto šikmé sedadlá, tak by bola základňa viac na škodu ako na úžitok (vajíčko by bolo príliš nasedato).

Isofix zo zákona povinný nie je. Predpisuje ho len nová norma (ECE R129 i-size), ale stále u nás platí (a aj dlho ešte bude) norma stará (ECE R44).

S prianím pekného dňa,
Zuzana Švantnerová
poradkyňa výberu autosedačiek
www.detivaute.sk
Facebook: Deti v aute