Ako zavádzať príkrmy dieťatku, ktoré je po operácii čriev?

Zodpovedané
28. feb 2022

Dobrý deň,

mám 6 mesačného syna, ktorý bol ako 7 dňový operovaný na volvulus tenkého čreva na podklade malrotácie. Je plne dojčený, ja uz 4 mesiace držím bezmliečnu diétu. Mal zvýšený kaplrotektin a krvavé stolice, ale postupne sa to upravilo.

Začatím príkrmov je nespokojný, častejšie plače a mám pocit, že ho bolí bruško. Na obed zje max. 2 mini lyžičky a už ho začne napínať. Má zavedených 5 druhov zeleniny a začnem pridávať mäsko.

Ako mu neskôr nahradím mliečne veci?

Môžem zaradiť lepok, keď bude mať uz zavedené mäso a žĺtok?

Nevadí ak bude mať lepok až v ukončenom 7. mesiaci?

Môžem mu ponúknuť vo fľaške čaj feniklovy alebo harmanček, aby mu lepšie trávilo, alebo ponúkať len MM?

Ďakujem

Dobrý deň,

nevadí, že zavediete lepok až v ukončenom 7. mesiaci. Treba ho proste zaviesť, keď naň príde rad (čas máte do 12. mesiaca,ale netreba to odďalovať). Môžete pokojne po zavedení mäska a žĺtk - ako kvalitných zdrojov železa - presne taký postup volím aj ja.

Pri príkrmochuž podávame aj vodičku. čaje pite ako dojčiaca mamička vy, jemu nechajte iba čistú vodu po lyžičkách či dúškoch pri príkrmoch.

Ak nemá diagnostikovanú alergiu na bielkovinu kravského mlieka, tak najprv zaraďte mliečne veci do Vášho jedálnička - odsledujte stolicu. Ak nebude reakcia, potom zaraďte mliečnu kašu (bez cukru, po zaradení toho z čoho kaša je - ryža/lepok) a potom môžete aj biely jogurt (cca okolo 9. mesiaca).

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička