Ako dosiahnuť, aby sestra nemala nárok na môj byt?

Zodpovedané
5. apr 2023

Dobrý deň,

rodičia mi požičali peniaze na kúpu bytu. Ako “zábezpeku” majú podiel na LV. Všetky požičané peniaze boli splatené podľa dohody. Teraz plánujeme previesť darovacou zmluvou podiel rodičov na mňa.

Dá sa zabrániť tomu, aby moja sestra mala akýkoľvek nárok na môj byt za života alebo v prípade dedičského konania?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak na Vás rodičia ešte za svojho života prevedú svoj spoluvlastnícky podiel a táto zmena bude riadne za ich života zapísaná do katastra nehnuteľností, byt viac nebude spadať do dedičstva. Vlastníkom bytu budete vy a nie Vaši rodičia.

Nemožno však vylúčiť, že Vaša sestra z nejakých dôvodov napadne platnosť prevodu spoluvlastníckeho podielu. Napr. bude tvrdiť, že Vaši rodičia v čase podpisu prevodovej zmluvy neboli spôsobilí rozumieť tomu, čo podpisujú.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk