Bol tento postup riaditeľky voči mne správny?

Zodpovedané
18. dec 2023

Dobrý deň,

pracujem v školstve, prišlo mi nevoľno, tak som musela ísť k lekárovi. Zástupkyňa školy mi priepustku nepodpísala, že to údajne musí riaditeľka školy. Keďže som ju nemohla nájsť, odišla som lekárovi. Lekár mi ešte v ten deň vypísal PN, ktorá bola doručená na druhý deň do zamestnania.

O pár dní mi riaditeľka školy poslala list - Oznámenie o porušení pracovnej disciplíny s možnosťou výpovede v priebehu 6 mesiacov kvôli opusteniu pracoviska bez jej vedomia. Nikdy som podobný problém v zamestnaní nemala. Navyše som v uvedený deň mala voľnú hodinu a na ďalšie hodiny bolo zabezpečené zastupovanie zástupkyňou školy.

Je tento postup riaditeľky správny

Ako sa mám brániť?

Ďakujem

Dobrý deň,

čisto technicky bol postup riaditeľky správny. No ak sa situácia odohrala ako ste ju popísali, tak som presvedčená, že došlo k zneužitiu práva zo strany riaditeľky, resp. k jeho šikanóznemu výkonu.

Odporúčala by som Vám, aby ste sa čo najskôr porozprávali s osobami, ktoré do tejto záležitosti boli nejako zapojené (zástupkyňa riaditeľky a ďalší kolegovia, ktorí Vás v ten deň zastupovali) a skúsili si zabezpečiť dôkazy pre prípad, že sa riaditeľka naozaj rozhodla prepustiť Vás na základe uvedeného "porušenia". Napr. v podobe nejakého vyhlásenia, z ktorého bude zrejmé, že Vám niekto vie dosvedčiť, že riaditeľka bola v tom čase nezastihnuteľná a zástupkyňa o všetkom vedela, že bol riadne zabezpečený zástup a išlo o urgentnú záležitosť. Neodporúčam Vám spoliehať sa na ústny prísľub výpovede.

Ak by Vám kolegovia nechceli takéto vyhlásenia podpísať, nahrajte si aspoň komunikáciu, z ktorej vyplynie, že sa udalosť odohrala tak, ako píšete, no oni nechcú svedčiť lebo.... (pravdepodobne zo strachu, že by sa im riaditeľka mohla neskôr pomstiť).

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk