a_jajka
    Správa bola zmenená    6. apr 2019    

    #aliexpress #inspiracia #domacnost Silikónová forma na gumených medvedíkov dostupná v ôsmich farbách. Cena 1,71€ vrátane poštovného. Kopec #realfoto vo feedbackoch, dve odtiaľ pridávam. LINK v skupine Nákupy na AliExpress: https://www.modrykonik.sk/group/11279/

    (3 fotky)

    Novy kamaradicek do zbierky #karcher akumetla ked sa mi vysavac nechce vytahovat. Tak som zvedava celkom fajn to zameta, kak tie komunisticke ale bezto baterky 😂 ale kefuked to ma lepsiu... idem dat nabit nech mozem zreferovat 😂
    #domacnost

    slunce3
    8. aug 2017    Čítané 871x

    Recenzia - vysávač Karcher T7/1 eco!efficiency

    Sewas ženušky, 

    Tak po predchádzajúcom testovaní mopu s odsávanie,ktorý som pre môj byt zavrhla,som sa rozhodla pre nový vysávač.

    Toto je nezávislá recenzia, vysávač je môj za naše prašule, nie som žiadny oficiálny tester. 

    Konkrétne je to model #karcher T7/1 eco!efficiency z radu profesionál. Je to kotlový, suchý vysávač. 

    Technické parametre nájdete tu: 

    https://www.kaercher.com/sk/professional/vysavace/suche-vysavace/kotlove-vysavace/t-7-1-eco-efficiency-15271450.html?utm_source=amp

    Hluk sľubuje len 54dB čo je o dosť menej ako na mojom starom 😂

    👍Hlučný ozaj nieje moc, ale ani tichým by som ho nenazvala, chcela som ten hluk natočiť na video,lenže to skresľuje a skoro nič nieje na ňom počuť.

    👍Len 750w pričom strany som mala 1600w a vôbec takto neťahal a pritom aj ten ťahal jak besný

    👍Má super,dlhú hadicu,ktorá je úplne bombova,môžete ju prekrútiť,poslať po nej,zlomiť ju a ona sa tvari že sa jej to páči. 

    👍Spolu s ,,rúrou" je to dlhé jak týždeň pred výplatou

    👍Super,dlhý kábel, konečne ovysavam byt na jednu zásuvku a nemusím chodiť jak krava a prehadzovať 😂

    👍Na tele vysávača sú 2 odkladacie kruhové medzery,kam strčíte rozobratú rúru 

    👍Kábel sa dá odpojiť aj z tela ale to nevyužívam, bude to super pri prípadnej reklamácie, len sa proste vymení sieťový kábel a je to.

    👍ťahá jak blazen, všetky koberce mi cestujú pri vydávaní 😂

    👍Klasická kombinovaná hubica na páku, tá kde si vysuniete alebo schováte kefu.

    👍 Veľkosťou je tak akurát, ale kolecka má jak formula,len ma najmä po byte, ani neviem že ho ťahám, chvíľku trvalo by som našla v sebe cit a netahala ho,pekné teraz už chodí poslušne,predtým má predbiehal alebo dolná narážal 😂 fakt ani ťahať ho netreba,pekné poslušne ide mi vychovaný psíček.

    👍 Štandardná regulácia šatka na pake.

    👍Ľahko sa zapína nohou

    👍👍👍👍 A za mňa úplne najväčšia výhoda je,že sa dá vysávať aj s vreckom aj bez.  Takže nemám problematike aj keď dôjde sakel. Výrobca totiž sľubuje aj dlhodobé vysávanie bez sáčku 👍👍👍👍

    ➡️ Nemá navyjanie šnúry, tá sa len zamotá a zavesí na hák, mne nechýba ten mechanizmus. 

    Vysávala som s ním už barz čo, naposledy včera dostal za úlohu upratať rozbitý tanier z mikrovlnky 😂 nemal problém, chutilo mu a pekné všetko popapkal.

    Dokupila som si k tomu tu úzku nasadu,je dlhá a úzka, super na rebrovany radiátor,medzery na gauči alebo pod nábytok. 

    Aj pakel saklou, konkrétne sú to:

    Trojvrstvové, odolné filtračné vrecká z netkanej textílie prachovej triedy M. Štandard pre model T 7/1. Balenie: 10 kusov.

    (Drahé jak cct) ale keďže sa dá aj bez nich,vydržia roky. 

    Takže sa nebojím s ním vysávať aj prípadný stavebný bordel,prach z vŕtania a pod. 

    No neviem čo by som vám k nemu ešte napísala. Mne sa páči,vyhovuje mi, super ťahá a sľubuje úsporu energie až 40% u nás to môže byť aj viac, teda bavíme sa o úspore energie na vysávanie, keďže starý aj viacej papkal.  Ale nemienim to nejako extra študovať 😂😂😂

    Ak vás niečo napadne,pýtajte sa. 

    #t7/1eco!efficiency

    katjanka
    2. aug 2017    Čítané 513x

    Ako a v čom prať, keď má dieťa citlivú pokožku? Mamičky radia mamičkám

    Pokožka malých bábätiek je obzvlášť citlivá a vyžaduje špeciálnu starostlivosť, najmä v prvých mesiacoch života. Špeciálne zaobchádzanie si vyžaduje aj neskôr, a to v prípade, že dieťatko trpí kožnými problémami, jeho pokožka je náchylná na ekzémy a iné kožné prejavy. Ako a v čom prať veci pre novorodencov a neskôr pre detičky s citlivou pokožkou? Nechajte si poradiť od iných mamičiek.

    Opatrnosť zo začiatku nezaškodí

    Najmä  počas prvých týždňov života dieťatka, ideálne aj prvý pol rok, na opratie postačujú špeciálne detské pracie prášky, ktoré sú šetrné k citlivej novorodeneckej pokožke, nezaťažujú ju, špeciálne nevoňajú, no zato vyperú aj väčšie škvrny. 

    Okrem klasických práškov odporúčajú niektoré mamičky aj špeciálne mydlové vložky, ktoré oblečenie pekne vyperú a majú neutrálnu vôňu.

    V rannom období by ste sa mali radšej vyhnúť napríklad aviváži, a to kvôli možnému podráždeniu detskej pokožky. “Aviváž sa už nežmýka z oblečenia tak dobre, ako prášok. Ak ju už používate, odporúčam dvojité plákanie a dlhý prací cyklus,” radí ďalšia mamička. Dvojité plákanie zo začiatku odporúčajú aj tie, ktoré aviváž nepoužívajú. “Náš starší syn mal problém s pokožkou. Prvá otázka kožnej lekárky bola, či používame aviváž. Deťom netreba zbytočne pridávať chémiu na telíčko,” dodáva iná mamička na fóre.

    Po pol roku

    Dôležité na jemnú detskú pokožku sú najmä prvé mesiace života. Mnoho mamičiek približne po prvom polroku zmierňuje „tvrdé pravidlá“. „Do pol roka som prala osobitne, používala detský prášok a žiadnu aviváž. Prala som pri 60 stupňoch na programe s dvojitým pláchaním. Teraz už perieme i detské veci dokopy s našimi. Aj tak používame hypoalergénne prášky aj aviváž, keďže môj muž má citlivú pokožku,“ popisuje svoju skúsenosť mamička na fóre.

    Extra citlivá pokožka

    Niektoré deti zvládajú kontakt s oblečením na pokožke bez akýchkoľvek problémov. Čo však v prípade, že sa u vášho drobčeka vyskytne kožná reakcia? “Naša dcéra je extrémne citlivá na akýkoľvek prací prostriedok, a to hlavne na jej intímnych častiach. Všetko jej spodné prádlo a tričká periem zásadne v rukách s klasickým detským mydlom. Ničomu inému už neverím. Zvyšné veci, ako mikiny, tepláky, bundy a ostatné, periem spolu s našimi vecami klasicky v práčke na teplote potrebnej podľa zloženia materiálu,” zdôverila sa ďalšia mamička na fóre.  

    V niektorých prípadoch býva detská pokožka citlivejšia najmä v zime, keď je namáhaná a vysušená. V takomto prípade odporúčajú mamičky používať špeciálne prípravky najmä v zime.

    Ak dieťatko trpí atopickým ekzémom, má červené vyrážky či veľmi suchú pokožku, maminy odporúčajú radšej sa vyhnúť akýmkoľvek voňavým avivážam a práškom na pranie. "Na citlivú pokožku je nutné používať prací prostriedok bez vône, bez konzervantov, bez zbytočných dráždivých prísad," radí mamička na fóre.

    Typy na citlivú pokožku: Mydlový sliz a ocot

    Ak sa chcete vyhnúť zbytočnej chémii, siahnuť môžete aj po mydlovom slize a vyrobiť si ho podľa jednoduchého návodu priamo doma. Postup prípravy nie je náročný a vydrží vám doma dlho. Pozitívne skúsenosti s ním majú aj mnohé mamičky. Neobsahuje optické zjasňovače, bielidlá ani enzýmy. Na druhej strane má však nižšie pracie schopnosti, než niektoré priemyselne vyrábané pracie prostriedky. Na väčšinu bežne zašpinenej bielizne by však mal postačovať. Na väčšie špiny potom existuje žlčové mydlo

    Pre čo najmenej chémie môžete miesto aviváže zvoliť ocot . Je vhodný na zmäkčenie prádla a tiež na dezinfekciu plienok. Pridať môžete prípadne aj niekoľko kvapiek levanduľovej alebo čajovníkovej silice. Ocot je vhodný aj pre deti, ktoré majú problémy s ekzémom. Ak sa potrebujete efektívne zbaviť zaschnutých škvŕn či rozjasniť svetlé prádlo, no chcete sa vyhnúť priemyselnej chémii, siahnite po sóde bikarbóne.

    Zdroj foto: pixabay

    slunce3
    24. júl 2017    Čítané 19061x

    Recenzia Karcher podlahovy cistic s odsavanim FC5.

    Sewas žienky, 

    Tak ako som sľúbila, idem recenziu na podlahový čistič Kärcher FC5 -mop a odsávanie v jednom, novinka na 2017.

    Ako prvé začnem vážne, 

    toto je nezávislá recenzia, stroj bol požičaný na skúšku z predajne. 

    ...

    A teraz už po mojom. 😎😂

    Prvý dojem bol waw,  FC5 sľubuje čistenie podlahy bez namahy. 

    V skratke nemusíte vysávať pred umývaním, tento šikula to urobí sám za vás aj s umytím. 

    Ma odsávanie valcov ale nejaky prach, omrvinky v pohode vtiahne. 

    Technické parametre nájdete tu https://www.kaercher.com/sk/home-garden/cistic-tvrdych-podlah/flexibilny-cistic-tvrdych-podlah-pre-bytove-plochy/fc-5-premium-10555300.amp.html

    Takže hneď ako k nám prišiel musel do akcie. 

    Keďže mám deti, ako asi každá tu a ktorá ich nemá, mať ich bude. 😂

    Omrvinky,špinky kade čo, je na zemi stále. 

    Pozor!!! 

    Neskúšajte to doma s kuskusom, aspon nie s celou krabičkou na zemi 😂😂😂 to kým s tým človek povysávať aj do dôchodku pôjde. Len to tak odstrelovalo kade tade. 😂😂😂😌

    Prvé čo si treba uvedomiť je že všetky Kärcher stroje sa musia používať výlučne s ich Kärcher chémiou,prečo? To vám vysvetlia na predajni,mne sa nechce 😂 

    Takže so strojom došla domu aj fľaštička s chémiou. 

    Čistili sa povrchy: dlažba, plávajúca podlaha a drevené parkety. 

    K stroju je umelohmotný stojan, kde si pred čistením nalejete cca 2dc vody, do nádržky na chémiu namixujete koľko treba podľa návodu a po čiarku. 

    Strčíte stroj do stojanu a pustite na pár sekúnd, tým sa namočika valce. 

    Valce sú z mikrovlákna. 

    Šnúra nieje dokovacia,čo mi zo začiatku trošku vadilo ale z praktického hľadiska urobili dobre,nakoľko by ten mechanizmus zase len pridával na váhe a objeme stroja. 

    Prvé pocity? No chytím jak macher, položím na zem a skoro mi to zdrhlo z ruky 😂

    👍Áno aj vysávanie(malého bordelu), odsávanie špinavej vody, aj umýva na raz

    Musíte si ale dávať bacha na nádržky na špinavú vodu, nesmie prekročiť značku MAX!  V mojom prípade som nádobku vylievala 4x čo je dosť. Ocenila by som väčší objem na špinavú vodu. 

    Ďalej sa nedostanem s ním na všetky miesta, ak máte napr. Kuchynskú linku s vyklenkom tak od neho sa nedostane. 

    👍Pekné sa s ním vytáča a podlahu zmyje skoro do sucha, vtiahne aj bordel,omrvinky,rozliaty geblajz... 

    Nádobka na špinavú vodu sa ľahko čistí. 

    Valce sa dajú prať v práčke.

    Chémia stojí okolo 10 vecičiek. Ale do nádržky dávate len polku vrchnáky,takže vám vydrží do aleluja,popr. Ak dôjde alebo ste hamizny dať 10 eciek za novú pred výplatou,umývate len čistou vodou. 

    Celkovo tá údržba je jednoduchá.

    👍Umývanie mi s ním ale trvalo dlhšie než keby som zobrala vysávač a mop. Ale o to pohodlnejšie. 

    👍Žiadne zohybanie, kyblovanie... 

    👍Je relatívne tichý

    👍Umývanie je s ním relax, ak nemáte extra zasr...  podlahy tak to prebehnete za chvíľku, ak ich ale máte šedé miesto bielej vyhraďte si dostatok času. 

    Keďže to má valce dva a medzi nimi je priestor, treba s ním v tomto prípade prechádzať po užších kusoch, keďže ten stredový pás ostane suchý.

    Rozmýšľala som že si ho kúpim. 

    Musím povedať, že sa mi páči veľmi,no z praktického hľadiska ho nekúpim. 

    A to len pre moje osobné dôvody : 

    -nemám ho kam dať 😂

    -vysávač by som zrušiť aj tak nemohla keďže mám aj pár ks kobercov,malé ale s dlhým vlasom

    - škoda že sa nedostane aj pod nábytok o trochu ďalej ,nižšie alebo ako to nazvať 

    - mohol by mať dlhšiu šnúru 

    Takže ak máte veľký dom, nechce sa vám šmýkať stuhnuté vechte v rukach a ani za svet nepoužije rukavice,lebo o nich sú ruky ešte horšie ako si ich mávať v dave,určite odporúčam. 

    Ak máte malý byt alebo veľký byt a veľa haraburd ako ja, odporúčam si ho zapožičať a vyskúšať či sa nebudete o neho zabíjať. 

    ➡️➡️➡️ Ak máte doma obyvateľstvo s dlou hrivou, budete musiet po každom umývaní podlahy dávať vlasy dolu z hriadeľa ktorý drží valce. Krásne sa tam omotajú. Odporúčam ozaj to čistiť, vlasy to nepovysava,namotaju sa tam. A ak chcete,aby stroj vydržal pár rokov, treba ho čistiť podla manuálu po každom použití. 

    Chcela a natočiť video ale vždy som si spomenula až keď bolo po funuse 😂 tak si nejaké pustite na juuuutube 😂

    Novy kamaradicek
    #test ujem #karcher acika,novinku ma, 2017, mopo-vysavac, FC5 premium, celkom sranda vecicka, cakajte #recenziu 😂
    #domacnost #zienka_domaca #neznasam_upratovanie

    (3 fotky)
    bally
    15. máj 2017    Čítané 1573x

    Kolíska pre bábätko je krásna investícia navyše

    Drevená kolíska - po bokoch jemné volány, a celá tá krása prekrytá baldachýnom, má isto stoje čaro. Ak je navyše zdedená po rodinných predkoch, hodnotu má o to väčšiu. 
    Pokiaľ kolíske neodoláte, treba počítať s tým, že to bude investícia navyše, pretože skôr či neskôr budete potrebovať aj postieľku.

    Kolíska má svoje výhody, ale aj nevýhody. Rozhodovanie, či si ju zaobstarať nestavajte na otázke: Kúpime postieľku alebo kolísku? 
    "My sme kolísku nepoužívali. Podľa mňa je to predražená zbytočnosť a myslím si, že nie je dobré učiť dieťa zaspávať kolísaním," myslí si o kúpe kolísky mamička vo fóre. Nájdu sa ale aj také, ktoré na ňu nedajú dopustiť. 
    "Máme postieľku aj u našich aj doma, je to bezpečnejšie a kolíska má veľmi krátke využitie, podľa mňa sa oplatí kolíska, iba ak ti ju má kto požičať, na tých pár mesiacov sa kupovať neoplatí a postieľku budeš musieť mať tak či tak," radí mamička vo fóre.

    Menšie rozmery

    Veľkým plusom sú isto jej rozmery. Keďže je menšia, hodí sa skvele do stiesnenejších priestorov. Mnohé mamičky ju majú len na denné spanie, napríklad v obývačke alebo kuchyni. "Ja mám kolísku, malá má 8 mesiacov a cez deň tam spinkáva, má aj kolieska, tak si ju môžem presúvať. Teraz je už v nej tak akurát, ale hádam ešte mesiac - dva použijeme," podelila sa o svoju spokojnosť jedna z mamičiek na Modrom koníku. 
    Tým, že je kolíska menšia, poskytuje zároveň bábätku väčší pocit bezpečia a nie je tam také stratené ako vo veľkej postieľke. Jemné hojdanie pomáha pri uspávaní a upokojení bábätka, i keď pravdou je, že si na tento spôsob uspávania môže ľahko navyknúť a pri prechode na postieľku bude mať problém zaspať bez hojdania. Kolíska zároveň rozvíja u bábätka zmysel pre rovnováhu.

    Pozor na bočnice

    Jej menšie rozmery nie sú len výhodou. Keďže má väčšina kolísok na dĺžku len cca 95 cm, bábätko z nej pomerne rýchlo vyrastie. Nižšie bočnice sú zároveň nebezpečné, keď sa už dieťatko prevaľuje a ťahá do sedu.
    "Ja som mala kolísku pri prvom bábätku. Bola ešte po mne a mala som ju v obývačke, lebo tam sa mi nezmestí postieľka a chcela som mať malého na očiach. Používali sme ju 3,5 mesiaca, potom sa začal točiť na bruško a išiel do postieľky. Pri dcére som kolísku nepoužívala, lebo som sa bála, že ju z toho jej akčný brat vysype. Kolísku som mala u našich, kde bola dcérka, keď ju varovala babka. Podľa mňa to je krásna investícia," neskrýva nadšenie jedna z diskutujúcich mamičiek.

    Aretácia hojdania

    Pri kúpe kolísky sa tiež uistite o možnosti aretácie hojdania, teda zamedzení kolísania. "My sme mali kolísku bez aretácie a to mi tam chýbalo, lebo keď bol maličký a chcela som ho dať spinkať na bok, tak potom vždy ležal nakrivo, keďže kolíska sa tým pádom posunula do boku. A vždy som sa aj bála, že tam starší príde a stačilo len, že sa oprel a už sa to hojdalo," delí sa o svoju skúsenosť .
    Kolísku využijete najviac 6 mesiacov a potom už budete musieť prejsť na bezpečnejšie miesto na spanie.

    Foto: flickr.com

    kajamihalovicova
    9. máj 2017    Čítané 966x

    Zlepšite si bývanie pomocou feng šuej

    Feng šuej sa začalo rozvíjať pred viac ako 5000 rokmi. Najjednoduchší preklad je feng ako vietor a šuej ako voda. Tieto dva prírodné živly predstavujú metaforu prírodných síl a v architektúre opisujú vzťah medzi človekom a prírodou. Feng šuej hovorí o zariadení si bývania s rozpoznaním energetického centra bytu a nájdení tých správnych princípov pri usporiadaní nábytku, pri využívaní farieb a vhodných doplnkov. Feng šuej sa okrem rozloženia bytov a domov používa aj v stravovaní, obliekaní, v myslení či pri medziľudských vzťahoch. Zameriame sa na feng šuej v bývaní.

    Kde a ako vzniklo Feng-šuej

    Krajinou pôvodu feng šuej je Čína a autorstvo sa pripisuje človeku menom Fu-Simu.

    V dávnych časoch žili ľudia len podľa svojho zdravého rozumu. Už pred tisíckami rokov ľudia v Číne zistili, že je oveľa lepšie žiť v súlade s prírodou, ako proti nej bojovať. Akési prvotné feng šuej má pôvod práve tu. Starým Číňanom sa lepšie žilo v domoch, ktoré sú obrátené na juh k slnku a na severe sú zas chránené kopcom pred zimou. Na základe tohto si stavali obydlia, ktoré im prinášali zdravý a harmonický život.

    5 elementov Feng-šuej

    Feng šuej rozlišuje päť prvkov, ktoré vznikajú zo súhry energií jin a jang. Medzi týmito prvkami by mala existovať rovnováha. Rozlišujeme nasledujúce živly: drevo, oheň, zem, kov a voda. Každý tento element je reprezentovaný špecifickou farbou. Farby sú spojené aj so systémom, tzv. bagua, čo predstavuje svetové strany a ich asociácie, najmä energie. Rozdelenie svetových strán s asociáciami do ôsmich smerov predstavuje práve systém bagua.

    Drevo
    Predstavuje sviežosť a ozdravenie priestoru. Hlavnými farebnými predstaviteľmi tejto farby sú zelená a hnedá farba, ktoré podporujú vitalitu, zdravie a celkovú prosperitu. Doplnky: zelené vankúše a vázy, rastlinky.

    Kov
    Tento element napomáha tvorbe energie spojenej s  pokojom a jasnosťou. Vhodne je kov kombinovať s bielou a šedou farbou.
    Doplnky: biele vankúše na posteli, fotky v kovových rámikoch na stene.

    Zem
    Predstaviteľmi tohto živlu sú najmä béžová a piesková farba. Tento element reprezentuje stabilitu, ochranu a vnútorný balans.
    Ako doplnky sú vhodné rôzne obrazy krajiniek, keramiky, pieskové povlečenie na posteľ.

    Oheň
    Dosahovanie cieľov v oblasti kariéry, priťahovanie energie spojenej s bohatstvom - to sú hlavné charakteristiky elementu oheň. Farby spojené s týmto živlom sú najmä žltá a oranžová, takisto fialová, ružová až po magentovú.
    Ako doplnok je vhodný oheň - či už krb alebo obrázok ohňa.

    Voda
    Ako živel, tak aj element predstavuje jednoduchosť a čistotu. Farebným predstaviteľom jemodrá farba a element stelesňuje prítomnosť zrkadiel a fontán.

    Byt podľa feng-šuej

    Vchod do bytu

    Vchod do bytu je pri feng šuej veľmi dôležitý. To, ako a kde sú umiestnené vstupné dvere, aký je prvý dojem zo vstupu, ovplyvňuje tzv. energiu Chi. Vstup do bytu môže prilákať pozitívnu a zdravú energiu Chi, avšak pri zlom umiestnení môže privolať aj negatívne sily. Dôležité pri umiestňovaní dverí je, aby vchodové dvere boli osvetlené a chránené pred vonkajšími vplyvmi. Dôležitá je aj veľkosť vchodových dverí k veľkosti bytu alebo budovy. Veľkosť by mala byť proporcionálna. Po otvorení dverí nasleduje podľa feng šuej väčší priestor a nie prekážky, ktoré bránia prúdeniu energií (stena oproti dverám, atď.). Otváranie dverí by malo byť bezproblémové, funkčné zámky, kľučky a dvere bez hrdze a škrípania. Vchodové dvere je možné zviditeľniť rôznym dizajnovým spôsobom. Keď váš vchod “kričí” úspechom, budete úspešní aj vy.

    Kúpeľňa

    Kúpeľňa je väčšinou priestor, ktorému ľudia neprikladajú veľký význam pri zariaďovaní bytu podľa feng šuej. V skutočnosti je to však veľmi dôležitý priestor, ktorý vplýva na harmóniu zvyšného priestoru bytu.

    Tipy na feng šuej kúpeľňu:

    • Ako je aj zvykom, tak záchod a kúpeľňa sú najviac schovaným priestorom v celom byte, čo by tak aj malo ostať.
    • Dvere na kúpeľni by mali byť zavreté.
    • Toaletné poklopy na záchodoch sú dole.
    • Červená stužka omotaná okolo potrubia pomôže zabrániť nežiadúcemu, pretekaniu.
    • Všetko by malo byť v poriadku a funkčné.
    • Dôležité je, aby záchod a vaňa neboli umiestnené hneď vedľa seba, pretože tak bránia plynutiu pozitívnej Chi energii.
    • Farby kúpeľne podľa feng-šuej: Svetlo šedá, odtiene modrej, krémová
    • Doplnky kúpeľne podľa feng-šuej:

    Zrkadlá odrážajú pozitívnu energiu. Keramické doplnky zase absorbujú negatívnu energiu a vázy v kúpeľni sú takisto účinné a moderné. Uistite sa, že aspoň jeden z doplnkov je voňavý. Je to dôležité z toho hľadiska, ako sa ľudia cítia hneď pri vstupe do kúpeľne. Kúpeľňu relaxačne dotvoria aj vhodne použité relaxačné tapety (obklady). V neposlednom rade môže byť doplnkom podľa feng-šuej aj hudba, ktorá by mala byť relaxačná.

    Obývačka

    Obývacia miestnosť predstavuje jadro celého bytu. Je to miesto, kde sa väčšinou po celom dni všetci stretnete či už pri televízore, hráte sa hry, čítate alebo sa rozprávate.  Obývačka spravidla predstavuje prvý priestor, ktoré navštívi návšteva. 


    Tipy na feng šuej obývačku:

    • Nábytok obývačky by mal byť proporcionálny vzhľadom k veľkosti obývačky.
    • Kreslá a pohovka by nemali stáť oproti vchodu do obývačky.
    • Obývačka potrebuje veľa svetla.
    • Televízor by nemal byť ústredným centrom obývačky.
    • Do stredu obývačky postavte stolík, ktorý je čistý a uprataný a na stolíku sa odporúča mať kvet.
    • Príjemnú feng šuej atmosféru vie navodiť aj niečo tradičné a staršie. Skúste niečo nájsť "po babke" a prerobiť to na moderný kúsok. Týka sa to najmä materiálov z dreva či už stolíka alebo doplnkov
    • Vhodnými doplnkami sú kvety a kamene.
    • Ideálne by bolo, aby hlavnou dominantou bol oheň, čo je v bytoch pomerne náročné. Dá sa však nahradiť umelým ohňom. Pokiaľ nemáme ani túto možnosť, potom je vhodné vybrať do obývačky feng šuej lampu, ktorá symbolizuje takisto teplo a oheň.

    Kuchyňa

    Kuchyňa predstavuje symbol zdravia a prosperity. Je neodmysliteľnou súčasťou každého bytu a bývania. Kuchyňa by vždy mala byť čistá. Jedlo zásobuje telo energiou - pripravujte ho v harmonickom prostredí.

    Tipy na feng šuej kuchyňu:

    • Kuchyňa by mala mať viac ako jedno svetlo, mala by byť vzdušná a svetlá.
    • Mala by byť jednoduchá, nemala by mať veľa doplnkov.
    • Odporúča sa umiestniť do kuchyne čerstvé kvety, misu s čerstvým ovocím alebo zeleninou.
    • Do kuchyne neumiestňujte zrkadlá.
    • Sporák by nemal byť vedľa dresu a chladničky, pretože kombinácia sporák - chladnička, sporák - umývadlo predstavuje opozitné elementy (oheň a voda). Ak nemáte inú možnosť - dajte medzi tieto spotrebiče malú drevenú bariéru.
    • Sporák by nemal stáť pod oknom - spôsobuje to únik energie.

    Veľmi dôležitými miestnosťami z pohľadu feng šuej sú aj spálňa a detská izba.

    Nebojte sa využiť princípy feng-šuej aj v malom byte

    V súčasnej dobe si nie všetci môžete dovoliť veľký byt, nieto rodinný dom. Dajú sa princípy feng šuej využiť aj v malom byte? Skúste dodržať týchto pár pravidiel a využite princípy feng šuej aj v malom byte.

    • Poprehadzujte občas nábytok. V malých bytoch nechávame častokrát veci na tom istom mieste a tým zabraňujeme prúdeniu energie.
    • Čistite pravidelne priestor pod vašou posteľou. Špina znamená negatívnu energiu a spať na posteli, pod ktorou je veľa špiny a prachu, má negatívne účinky.
    • Otvorte každý deň všetky dvere a okná aspoň na deväť minút, aby sa rozprúdila energia a prečistilo sa ovzdušie od negatívnych vplyvov.
    • Vyčistite všetky žiarovky. Takisto skontrolujte či sú všetky v poriadku a nie sú poškodené. Svetlo zo žiaroviek predstavuje pozitívnu energiu ohňa.
    • Dbajte na to, aby ste všetky dvere mali otvorené aspoň na 90 stupňov.
    • Urobte si poriadok v skriniach. Skrine predstavujú vaše skryté miesta a neporiadok, prípadne veľa vecí svedčí o nevyriešených záležitostiach vo vašom živote.
    • Ak máte starú alebo špinavú rohožku, bráni vstúpeniu Chi energie do vášho bývania. Kúpte si novú.

    Máte zariadený byt podľa pravidiel feng šuej? Alebo doržiavate feng šuej v inej oblasti života?

    Foto: pixabay.com, depositphotos.com, pexels.com

    marsiee
    3. máj 2017    Čítané 2327x

    V detskej izbe podľa feng shui sa bude deťom určite páčiť

    Stáva sa, že prídete do izby a máte pocit, že niečo nie je správne a v tejto izbe sa necítite ani trochu príjemne. Nie je to problém, ak sa jedná o cudziu izbu, ale ak ide o izbu vášho dieťaťa, určite to chcete riešiť. S týmto problémom by vám mohlo pomôcť práve Feng Shui, ktoré sa zaoberá vzťahom človeka a jeho životného priestoru. Pokúša sa nastoliť harmóniu v priestore a umožniť nerušené plynutie energie čchi, ktorá vyživuje priestor okolo nás. Dobrý tok energie priespieva k tomu, aby bolo dieťa šťastné a zdravé. 

    Posteľ

    Aj keď toho o Feng Shui veľa neviete, asi ste už počuli o tom, že základným stavebným kameňom usporiadania detskej izby či spálne je práve posteľ. Deti sa potrebujú vo svojom kráľovstve cítiť bezpečne, preto je podstatné posteľ umiestniť tak, aby videli dvere, nie však priamo oproti nim. Za čelom postele by mala stáť pevná stena, pretože to umocňuje pocit istoty.

    Ak pre vás nie je možné umiestniť posteľ tak, aby dieťa videlo, kto prichádza do izby, využite jednoduchý trik so zrkadlom. Ako sa dozviete ďalej, zrkadlá do detskej izby nepatria, no v tomto prípade dáme prednosť pocitu neohrozenosti. Túto výnimku odporúčajú v detskej izbe odborníci na Feng shui.

    Pokiaľ ste zvolili poschodovú posteľ, uistite sa, že s tým nemá ani jedno dieťa problém. To, čo môže byť úžasným miestom pre jedného, môže v druhom vzbudzovať stiesnený dojem. Výborným trikom pre optické zväčšenie priestoru spodnej postele je, že natriete spodnú časť hornej postele svetlými farbami (jedná sa o miesto, ktoré vidí dieťa ležiace na spodnej posteli hneď, keď otvorí oči).

    Pri výbere materiálu, z ktorého je posteľ zhotovená, vždy uprednostnite drevo pred kovom. Najlepšou voľbou je drevo v prírodných bledých farbách ako je borovica, buk alebo bledý dub.

    Stôl 

    Do izby školopovinného dieťaťa patrí neodmysliteľne stôli. Jeho polohou vytvoríte vhodné študijné podmienky.
    Pre motiváciu do učenia je dobrým trikom zavesiť nad stôl tabuľu, kde vystavíte všetky jeho diplomy, ocenenia, vysvedčenia a pochvaly, čím budete budovať pocit posúvania sa dopredu. Túto koláž je vhodné doplniť aj veselými fotkami priateľov či rodiny, ktoré vyvolajú pozitívne afirmácie. Jeho „sieň slávy“ pravidelne aktualizujte a dopĺňajte, aby ste v dieťati umocnili pocit, že vám na ňom záleží.

    Snažte sa, aby sa na stole nepovaľovali hračky, maľovanky, časopisy či iné drobnosti, ktoré by mohli žiaka rozptyľovať. Školské pomôcky udržiavajte zorganizované.

    Čo sa týka umiestnenia stola nie je dobré, ak je dieťa chrbtom ku dverám. Naopak - postaviť stôl pod okno je výhodné nielen kvôli svetlu, ale i pozitívnej energii.

    Eliminácia „otrávených šípov“

    Jedná sa možno o maličkosť, ktorá je však naozaj podstatná. Dávajte si pozor na takzvané „otrávené šípy“- ostré rohy, ktoré mieria priamo na dieťa z blízkosti. Práve tieto v ňom môžu vyvolávať pocity stresu a stiesnenosti. Taktiež môžu interferovať s nekľudným spánkom. Príkladom je napr. ostrý roh nočného stolíka umiestnený pri posteli. Nemusíte však hneď kupovať nový nočný stolík so zaguľatenými rohmi. Stačí rohy prekryť obrusom.

    Dekorácie

    Pri výbere dekorácií môžete siahnuť po veľkom množstve možností. Či už sú to obrazy, fotky, knihy, plagáty či dokonca akvárium.

    Obrazy

    Pokiaľ chcete izbu oživiť obrazmi zvoľte také, ktoré vyobrazujú aktivity ako je beh, skok, let, jazda či plávanie. Vyhnite sa vyobrazeniu bojových scén, divokých zvierat či zbraní. Ideálnou dekoráciou sú fotky rodiny, nikdy však nepreferujte len jednu časť. Ak má dieťa oba páry starých rodičov, je dobré ani jeden z nich nepreceňovať a dávať dieťaťu stimuly s tvárami všetkých v rodine.

    Plagáty a glóbusy

    Sú to práve plagáty vesmíru, planét, hviezd, rôzne mapy a glóbusy, ktoré vytvárajú potrebu bádať a spoznávať nové veci. Sledovanie týchto vyobrazení a hlavne vesmíru rozširuje obzory a zväčšuje všeobecný rozhľad.

    Zrkadlá

    V detskej izbe by sa nemali zrkadlá nachádzať vôbec (tak isto ako v spálni). Jedinou výnimkou je práve využitie odrazu na sledovanie dverí.

    Ak už dieťa zrkadlo potrebuje, nainštalujte ho do vnútra skrine tak, aby ho bolo možné pred spaním schovať.


    Hračky

    Ak máte chlapca, určite poznáte ako miluje svoje bojové hračky, či už sú to pištole, meče, luky či bojové figúrky. Aj tieto môžu znižovať kvalitu spánku, ak sa váľajú v blízkosti postele, či dokonca v posteli. Keďže sa feng shui zaoberá hlavne energiou, ktorú do seba dostávame pri spánku, upracte tieto hračky do skrine, nikdy však nie do krabice pod posteľ.

    Farba izby

    Pri maľovaní izby je dôležité myslieť na to, aby aj dieťa mohlo vyjadriť svoj názor, nikdy preto nevyberajte farbu, s ktorou nesúhlasí. Voľte bledé pastelové farby alebo farby telových odtieňov. Pokiaľ má vaše dieťa rado výrazné farby, využite ich ako akcenty, nie ako základovú farbu. Dôležitý je výber teplých farieb. Ak sa neviete rozhodnúť, neutrálnymi farbami ako je žltá, béžová, či broskyňová nikdy nič nepokazíte.

    Zvieratá

    Akvárium v detskej izbe je symbolom úspechu a vzdelania. Zvieratká do detskej izby patria, samozrejme, pokiaľ nespôsobujú zdravotné problémy. 

    Elektronika

    V detskej izbe by sa nemala nachádzať žiadna elektronika, a to ani keď nie je zariadená podľa pravidiel feng shuei. Ak aj nejakú dieťa má, či už je to televízor, počítač či tablet, vždy ich na noc z izby odneste, aby mohlo lepšie spať.

    Zariaďte si spálňu podľa feng shui

    Foto: pixabay.com, flickr.com

    petrasr
    2. máj 2017    Čítané 973x

    Aj upratovanie môže byť "BIO"! Odskúšané tipy na čistenie bez chémie

    Upratovanie! Veľké a či malé - otravné, ale potrebné. No okrem toho môže byť aj BIO!

    Po nechemických prostriedkoch na čistenie občas siahneme z číreho zúfalstva a inokedy v snahe šetriť nielen životné prostredie, ale aj naše zdravie. Dámy z Modrého koníka sa o skúsenosti s „bio“ upratovaním ochotne podelili a tú sú ich rady.

    Preč s vodným kameňom

    Najväščím postrachom v kúpeľni, čo sa udržovania čistoty týka, je určite vodný kameň a špina zažratá do škár medzi dlažbou. S vodným kameňom, ktorý sa veľmi rád usadzuje hlavne v spodnej časti sprchových kútov, hravo zatočila @elizee. Jej rada znie: namočiť papierovú kuchynskú utierku do octu, priložiť na „postihnuté“ miesto v kúpeľni. Nechať celú noc pôsobiť a ráno sa už len tešiť z výsledku.

    Kameň je nepriateľ aj pre práčky. Jednou zo zaužívaných rád je vyliať do bubna 1 - 3 litre octu, vhodiť tam nejaké staré handry (bubon sa pri žmýkaní nesmie točiť naprázdno z bezpečnostných dôvodov) a zapnúť prací cyklus na vyššiu teplotu. Je ale dosť možné, že tento recept si neporadí len s usadeninami, ale aj s hadicami od práčky.  @misena92 však na ocot nedá dopustiť, používa ho ale len 2-krát ročne na generálnu očistu. Tu je jej konkrétny postup:

    1 kg kryštálovej sódy (natrium carbonat - pracia sóda) - dostať ju kúpiť v drogérii či v predajniach poľnohospodárskych a vinohradníckych potrieb,

    1 l bieleho alk. 8% octu (môže byť aj normálny nebiely ocot).

    Postup:

    1. Priamo do bubna práčky nalejem 3 - 4 l vody,
    2. Pridám roztok 1 kg kryštálovej sódy rozpustenej v 1 litri vriacej vody,
    3. Práčku zatvorím, nastavím na maximálnu teplotu 95 stupňov NIE na predpieranie! Len na hlavný dlhý program. Čím dlhší časový program, tým lepšie. Ppokiaľ máte spredu plnenú práčku, môžete vidieť v bubne "mierne penenie". To sóda rozpúšťa všetky staré nanesené zvyšky pracích prostriedkov a aviváže.
    4.  Na konci práčku vypnem, vyčistím filtre.

    Postup treba zopakovať, ale teraz dáme do práčky 8 % zázrak - ocot. Práčku znova pustíme na 95 stupňov a na najdlhší program bez predpierania.

    Ak sa predsa len obávate, že vám ocot poškodí tesnenia na práčke, @zuza123 odporúča raz za čas pridať celý malý kelímok práškovej kyseliny cistrónovej. Kelímok vsype do nádobky na tuhý prášok a pustí program na 90°C.

    Dlažba ako nová

    Na škáry v dlažbe treba už trošku hrubšiu silu – kombinácia teplá voda, citrodeko a sóda bikarbóna sa skvele osvedčila viacerým dámam. Výsledok tohto nechemického čistenia môžete vidieť aj priamo na fotke, o ktorú sa podelila @petra141181.

    Chladnička bez nepríjemných prekvapení

    Zápach valiaci sa z chladničky dokáže pokaziť chuť aj tomu najväčšiemu hladošovi. @marisoul rieši tento problém umytím chladničky octovou vodou. Ako prevenciu pred zápachom používa @katikaba misku so sódou bikarbónou, ktorú nechá v chladničke na mieste, kde bude najmenej zavadzať. @mandarinka1980 namiesto sódy používa rovnakým spôsobom hubku namočenú v octe. Po čase môžete hubku opätovne namočiť do octu.

    Mikrovlnka a explózie

    Murphyho zákon sa prejavuje aj pri mikrovlnkách – ja vždy zabudnem poklopom prikryť to, čo rado vybuchuje. Verte mi, na môj zážitok s ohrievaním kuracieho stehna nezabudnem ešte dlho. Nabudúce ale nestrávim dve hodiny náročným odstraňovaním dôsledku mojej zábudlivosti, ale dám na radu @denisa121, ktorá píše:  „Na mikrovlnku je super 0,5 l vody, 0,5 dcl octu (ja dávam aj viac), na 3 - 5 minút, plný vykon. Potom už len poutierať špinu a taká je krásna ako nová.“ A ak náhodou nezaberie táto rada, ešte mám v zálohe trójskeho koňa od @danka.k: „Vieš, čo je dobré na mikrovlnku? Dať šupky z citróna na 10 sekúnd a potom len zotrieš suchým papierovým obrúskom.“

    Škvrnám na oknách a sklách odzvonilo

    Ďalšou z rád, ktoré určite vyskúšam, je tá so silonkami od @skarabeus1111. Údajne je to výborný leštič na už umyté a suché okná. Na dolešťovanie okien som vždy používala noviny, ale tentokrát dostanú šancu vyradené silonky.

    Ach, tie voskovky

    Kto má deti, vie presne, aké sú voskovky nebezpečné. Ich ostránenie z koberca či steny vyžaduje pevné nervy a občas aj malý zázrak. Tým malým zázrakom sa stala pre dámy @milusnicka a @trudka4 žehlička a savý papier (dobre poslúžia aj staré nelesklé noviny).  Na koberec, ktorý vaše ratolesti skrášlili voskovkami, priložte savý papier a jemne nahriatu žehličku naň priložte. Voskovka sa roztaví a vsiakne do papiera. No dostať voskovky preč zo steny, to už chce naozaj veľa nervov. @damind ich poctivo jemne zo steny zoškrabovala a @cvirenka ich veľmi prácne gumovala klasickou školskou gumou. Klobúk dolu pred ich trpezlivosťou.

    Multirady

    Ak vás trápi kameň v rýchlovarnej kanvici a k tomu ešte aj upchatý odtok, vyriešte oba problémy šikovne ako @babinacakatelka, ktorá píše: „Vyvárala som dnes kanvicu octom a napadlo mi, že to vylejem do výlevky vo vani, lebo horšie odteká. Nasypala som prášok do pečiva na výlevku a zaliala tým horúcim octom z kanvice. Mala som dva úžitky v jednom: vyvarená kanvica a prečistená výlevka, len tak zašumelo a odteká super.“

    Ďalšiu radu na túto tému má aj @sonah, ktorá namiesto octu používa práškovú kyselinu citrónovú: „Ja vyváram iba s kyselinou citrónovou, aj antikorové hrnce, keď zostanú také zašednuté, vyvarím a sú ako nové. Dokonca s tou kyselinou aj umývam dvere na sprchovom kúte, sú z priesvitného plastu a vodný kameň s tým ide dole najlepšie. Dám na hubku na riad, vyčistím a dvierka sú ako nové. Žiadny čistiaci prostriedok to tak nevyčistí,už som skúšala všetko možné, ale kyselina citrónová je naj!"

    Toto boli len niektoré z vašich výborných rád do domácnosti, omnoho viac ich môžete nájsť priamo v skupine Rady,tipy a triky v domácnosti, kde môžete použiť hashtag 

    A na záver ešte rada, ktorá ma naozaj pobavila

    „Ako čistíte sklokeramické dosky? Ja tam mám furt fľaky“

    „Ja prikryjem utierkou, aby nebolo nič vidieť.“ 

    Podeľte sa aj vy o rady do domácnosti, ktoré viac ako chémiu využívajú prírodné šetrné produkty!

    Foto: pixabay.com

    pehe
    2. máj 2017    Čítané 2042x

    Kupujeme poschodovú posteľ: 7 zásad pre dobrý výber

    Poschodová posteľ je veľakrát jediným riešením ako v malých a stiesnených domácnostiach prispôsobiť izbu pre jedno alebo viac detí, tak aby mali priestor aj na oddychovú, aj na aktívnu činnosť.  Lenže výber vhodného typu postele môže byť niekedy nočnou morou.

    V akom veku môže dieťa spať na poschodovej posteli?

    Odpoveď na túto otázku z radov odborníkov je podstatne odlišná ako sú skúsenosti rodičov. Odborníci odporúčajú používať poschodovú posteľ, až keď má dieťa šesť a viac rokov.  Závisí to najmä od zdatnosti a vývoja dieťaťa. 
    Nietorí rodičia však majú iný názor. "Môj synček bude mať 3 roky. Na Vianoce dostal takú zvýšenú poschodovú posteľ so šmýkalkou, vôbec nie je problém, dokonca sám na prvýkrát tam vyliezol aj zliezol. Treba mu len vysvetliť, aby tam neskákal a tak. Zatiaľ nebol žiaden problém," popisuje svoju skúsenosť s kúpou poschodovej postele mamička vo Fóre

    No nie všetci majú takúto pozitívnu skúsenosť. "Poschodky sú myslím od 6 rokov. Aspoň nám tak v obchode povedali. My sme ju kúpili, keď mala staršia 6 a mladšia 3, s tým, že samozrejme hore bude staršia. Nie je s tým problém, až na to, že naša mladšia to má ako horolezeckú stenu a predvádza neskutočné kúsky a furt musíme dávať pozor. Zo začiatku hore skákala a preliezala. Samozrejme, nie po schodíkoch, to predsa nie je "zaujímavé". Tak sme to na rok vyriešili tak, že sme postele oddelili. Máme rozkladaciu poschodku, z ktorej sa dajú urobiť dve samostatné postele, ale keď staršia nastúpila do školy a potrebovali sme viac miesta v izbe, tak sme ich dali zasa ako poschodovu posteľ. Mladšia dcérka je už zrelšia a už si dá povedať, že sa tam nesmie robit to a to. Všetko záleží od malého huncúta, aký je," pridala svoju skúsenosť s poschodovou posteľou ďalšia mamička.

    Typy poschodových postelí

    Ponuka na trhu s poschodovými posteľami je veľmi veľká.  Niekedy je problém vybrať si. Postele môžu byť  priamo nad sebou, do tvaru písmena U alebo T, možností je mnoho.

    Veľa pekných typov nájdete v albume mamičky

    Čo je dôležité pri kúpe poschodovej postele?

    • Poschodová posteľ by mala byť stabilná, obzvlášť dôležité sú pevné a dostatočne vysoké bočnice s celoplošnou výplňou, najmä na hornej posteli.
    •  Dostatočne pevné a vysoké musia byť aj zábrany po bokoch postele, aby bolo riziko pádu dieťaťa čo najmenšie.
    • Ak je možnosť, vyhnite sa rebríku a voľte radšej klasické schodíky, ktoré idú šikmo k posteli. Ešte lepšie bude, ak budú mať schodíky aj zábradlie.
    • Stupienky na  rebríku musia byť dostatočne široké, aby sa nich detská nožička pevne udržala.
    • Vzdialenosť horného lôžka od stropu by mala umožniť dieťaťu pohodlne sedieť na posteli. Najideálnejšie je, ak na ňom môže pohodlne sedieť aj dospelý človek.
    •  Dôležitá je tiež šírka a dĺžka postele. Najlepšie je kúpiť takú, v ktorej sa vyspí aj dospievajúci tínedžer.
    • Pozor si treba dať aj na opracovanie jednotlivých dielov, na prípadné ostré hrany, vyčnievajúce skrutky...

    Kedy nie je vhodné zaobstarať deťom poschodovú posteľ?

    Poschodové postele nie sú vhodné pre deti trpiace alergiou.  Najmä na spodnom lôžku by nemalo spať dieťa, ktoré trpí alergiou na prach a roztoče. Z vrchného lôžka sa práši na to spodné a riziko komplikácií sa tak zvyšuje. Takýto typ postele nie je vhodný ani pre dieťa, ktoré má strach z výšok, stiesnených priestorov alebo také, ktoré sa v noci často budí. 

    Na čo treba pamätať pri kúpe poschodovej postele?

    Poschodová posteľ môže byť veľký problém, ak nám dieťatko ochorie. Určite nie je jednoduché neustále  loziť po rebríku, ak chceme dieťaťu zmerať teplotu, podať  mu tekutiny, lieky.  Pre dieťa tiež nie je jednoduché počas choroby loziť po rebríku, napríklad pri častom chodení na toaletu, a to ani ak je už väčšie.

    Namiesto poschodovej postele rozťahovacia

    Ideálnou náhradou za poschodovú posteľ je napríklad rozťahovacie dvojlôžko, ktoré taktiež šetrí priestor a nie je také nebezpečné ako "poschodka". Horná posteľ je mierne vyvýšená a spod nej sa vysunie doplnkové lôžko, dokonca môže byť dvojlôžko doplnené aj o zásuvky.

    #byvanie #domacnost #poschodova_postel #poschodove_postele
    Foto: pixabay.com, flickr.com

    katjanka
    26. apr 2017    Čítané 3484x

    Izbové rastliny, ktorým sa pri malých deťoch radšej vyhnite

    Izbové rastliny hrajú v našich domácnostiach nepochybne pozitívnu rolu. Majú dekoratívny charakter, zároveň prečisťujú vzduch, môžu byť jedlé či dokonca liečivé. Obrovský pozor si však treba dať na tie druhy, ktoré dokážu byť toxické. A to tak pre ľudí, ako aj pre zvieratá. Ak máte doma malé deti, mali by ste si dať obzvlášť záležať na výbere vhodných domácich okraskov.

    Nebezpečné krásky

    K otrave môže dôjsť ak dieťa náhodou ochutná rastlinu alebo zeminu, alebo dokonca aj pri dotyku pokožky, ak si rúčkami, ktorými sa s kvetinou hralo, bude šúchať oči a podobne. Prinášame vám zoznam šiestich najrozšírenejších domácich rastlín, ktorých pestovanie v domácnosti by ste si mali dobre premyslieť.

    1. Difenbachia

    Difenbachia je v domácnostiach značne rozšírená, pritom je aj značne nebezpečná. Má silné stonky a mäsité listy, zvyčajne svetlozelenej farby, občas mierne žlté. Kvôli väčším listom sa často umiestňuje na podlahu či nižšie podstavce, takže môže ľahko dôjsť do kontaktu s deťmi či domácimi miláčikmi. Po náhodnom styku s ústami vyvoláva veľkú bolesť v ústnej dutine, pálenie, opuchy, slinenie až znecitlivenie v krku.

    2. Oleander

    Rastlina na prvý pohľad vyzerá jemne a nevinne, napriek tomu je jedovatá a môže spôsobiť vážne následky už po požití jedného listu. Toxické sú aj kvety a stonky oleandra. Rovnako nebezpečná je táto rastlina aj pre domáce zvieratá.

    3. Filodendron

    Filodendron je jednoduchý na údržbu, aj preto patrí takisto ku veľmi obľúbeným a často pestovaným izbovým rastlinám. Kvôli obsahu oxalátových kryštálikov vápnika je nebezpečný pre ľudí aj zvieratá. Pestovaniu filodendronu by ste sa preto mali vyhnúť alebo ho umiestniť mimo dosah detí i domácich maznáčikov. Spôsobuje kŕče, bolesti a opuchy.

    4. Brečtan

    Táto vždyzelená ťahavá rastlina sa vďaka svojej popínavosti využíva na dekorovanie celých plôch interiéru i exteriéru (steny, ploty, zábradlia...). Pri náhodnej konzumácii však spôsobuje vážne podráždenie pokožky, kŕče, opuchy, vracanie i horúčky. Nebezpečná je tak pre ľudí, ako aj pre zvieratá.

    5. Ľalie

    Ľalie sú obzvlášť krásne rastliny, to nám isto dáte za pravdu. Aj preto sa nimi tak radi obdarúvame alebo si ich sami kupujeme na okrasu domácnosti. Pri malých deťoch a zvieratách by sme sa im však radšej mali vyhnúť. Existuje mnoho druhov ľalií a nie všetky sú jedovaté. Pozor si preto treba dať najmä na veľkonočnú, tigrovanú, orientálnu či ázijskú ľaliu. Smrteľné následky môže mať rastlina pre mačky, no aj u ľudí dokážu spôsobiť bolesť hlavy, nevoľnosti, zvracanie či podráždenie pokožky. Nevoľnosť a bolesť hlavy dokáže spôsobiť už jej silná vôňa.

    6. Svokrin jazyk

    Sansevieria trojpása zľudovela aj pod názvom svokrin jazyk, a to vďaka chrakteristickému ostrému tvaru listov, jazýčkov. Listy sú škvrnito zelené, zväčša preliate bielou či žltou farbou. Rastlina je nenáročná na údržbu a prežije takmer všetko. Pre malé deti či zvieratá v domácnosti môže byť svokrin jazyk nebezpečný svojimi ostro zakončenými listami, vďaka ktorým môže dôjsť ku zraneniu. Po náhodnom požití spôsobujú listy sansevierie bolesť hlavy, brucha a vracanie.

    7. Konvalinka

    Krásna, ale jedovatá.  Aj taká je obľúbená konvalinka. Vďaka jemnej vizáži a príjemnej vôni si ňou často na jar skrášľujeme kuchynský stôl či inú časť príbytku. Pozor však v prípade, ak máte doma malé deti. Konvalinka je kráska nebezpečná a nielen kvet, ale dokonca aj voda z vázy, v ktorej ste kvietok mali, je toxická, keďže kvietok do vody vypúšťa jedovaté látky.

    Prvá pomoc pri otrave rastlinami

    Máte podozrenie, že vaše dieťa nedopatrením zjedlo niektorú z nebezpečných rastlín? Ako rýchla pomoc môže poslúžiť čierne uhlie, dieťaťu dajte vypiť iba čistú vodu, rozhodne nie mlieko. Následne čo najskôr vyhľadajte lekára, najmä, ak sa u dieťaťa začnú prejavovať niektoré z najčastejších symptómov (bolesť hlavy, vracanie, opuchy a bolesť v ústnej dutine a krku).


    #domacnost #jedovate_rastliny_v_byte #otrava_rastlinami

    Foto: shutterstock